Ako chutí chlieb od Žida, moslima či gaya? Poľská pekáreň trefne bojuje proti stúpajúcej nenávisti

Poľsko sa čoraz viac radikalizuje, nie všetci ľudia sú však rovnakí.

Stredná Európa čelí v posledných mesiacoch rastu extrémistických a antiutečeneckých politických strán. Výnimkou nie je ani Poľsko, kde vládne nacionalistická strana Právo a spravodlivosť. Tá je známa svojimi pokusmi o sprísnenie interrupčného zákona, útokom na verejnoprávne médiá a protiutečeneckými názormi.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Nová poľská kampaň sa však snaží ukázať, že nie všetci Poliaci sú rovnakí.

"Volám sa Andrej, som Žid a upiekol som vám chlieb. Chcem len vedieť, či vám bude chutiť rovnako, ako keby ho upiekol Poliak," privítal v lokálnom pekárstve zákazníkov 31-ročný mladík. Okrem neho upiekli miestnym ľuďom chlieb aj gej Kamil, moslim Salam a utečenci Dew a Radwan.

SkryťVypnúť reklamu

Reakcie ľudí však vôbec neboli nenávistné. S pekármi sa pustili do reči, rozprávali sa o náboženstve a ich postojoch k LGBTI menšine či k utečencom. "Je to asi také relevantné, ako to, že ten chlieb práve je lesba," odpovedala Kamilovi mladá žena na otázku, či fakt, že je gej, nejak zmenil chuť chleba.

"História Poľska je taktiež históriou sťahovania a útekov. Poliaci dlhé roky utekali za chlebom. Chcem, aby sa vám tu dobre žilo. Poliaci nie sú zlí ľudia," upokojila utečencov babička.

Za kampaňou stojí organizácia Chlebem i sola, ktorá bojuje proti predsudkom a hoaxom o utečencoch. Pridalo sa k nej aj pekárstvo Putka. "Pekári" z najviac marginalizovaných skupín, voči ktorým v Poľsku rastie nenávisť, budú v najbližších dňoch cestovať po krajine a rozprávať ľuďom svoje životné príbehy.

SkryťVypnúť reklamu

"Keď hovorím online so svojím otcom, ktorého som nevidel päť rokov a ukazujem mu svoju dcéru, hovorí mi: 'Nerob to, je to pre mňa príliš ťažké. Chcel by som ju objať alebo zobrať na prechádzku.' A v pozadí počujem výbuchy a streľbu, lebo otec žije vo vojnovej oblasti," hovorí napríklad 29-ročný Radwan, ktorý utiekol zo Sýrie.

"Dúfame, že nenávisť nebude naším denným chlebom," hovoria vo videu Andrej, Kamil, Salam, Dew a Radwan.

Načítavam video...

V konzervatívnom Poľsku stúpa nenávisť voči cudzincom.

Prečítajte si tiež: Holokaust zažili, teraz volajú po novom. Poľsko sa radikalizuje Čítajte 

To sa prejavilo aj na útokoch - v januári 40-ročný muž vo varšavskej štvrti Ochota slovne aj fyzicky zaútočil na 14-ročné dievča tureckého pôvodu.

V novembri 2017 zase došlo k útoku na Moslimské kultúrne centrum vo Varšave, kde útočníci rozbili okná.

SkryťVypnúť reklamu

Okrem toho v novembri 2017 pochodovalo Varšavou 60-tisíc ľudí, ktorí na Pochode nezávislosti otvorene kričali rasistické, xenofóbne a antisemitské heslá ako Biela Európa! alebo Poľsko chceme len biele!.

Na poľských vlajkách sa nachádzali nápisy ako Čistá krv, Modlime sa za islamský holokaust, Európa bude biela či Všetci rovní, všetci bieli.

Prečítajte si tiež: Zbombardujme nenávisť láskou. Silná reklama ukazuje, že aj moslimovia sú proti teroru Čítajte 

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu