SME
Pondelok, 2. október, 2023 | Meniny má Levoslav

Slovenka Anička vyrába neprehliadnuteľné doplnky. Značku Čarbičková poznajú po celom svete

Anička Čurlejová posiela svoje výrobky do celého sveta, od Havaja po Fidži.

(Zdroj: Zuzana Bodnárová)
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Jej veci sa objavili v hudobných klipoch a spolupracuje s rapperom Pauliem Garandom i s českou skupinou Mydy Rabycat. Robila napríklad flitrovanú korunu pre speváčku na odovzdávanie hudobných cien Anděl.

Už keď bola Anička malé dieťa, domov mali plný rôznych korálikov. Z nej jej rodičia, ktorí vlastnia predajňu s náboženskými predmetmi, robili ružence. Materiál teda mala odmalička pod nosom a hrala sa s ním. „Asi aj preto je pre mňa teraz také prirodzené niečo vytvárať, lebo som s tým vyrastala.“

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Začala teda študovať odbor módny návrhár na textilnej priemyslovke vo Vranove nad Topľou, ale aj keď ju to bavilo a zvládla učiť všetky školské zadania, rozhodla sa školu po prvom roku zmeniť. „Práca s textilom bola beh na dlhú trať, a ja mám rada, keď niečo vyrobím za veľmi krátku dobu.“

Našla sa v šperku.

Kvôli tomu prestúpila na novú strednú školu – umeleckú priemyslovku do českého Jablonca. Toto české mesto je známe tradíciou bižutérie, skla či keramiky. Kvôli češtine si musela zopakovať prvý ročník strednej školy.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

„Trošku podozrievam rodičov, že ma poslali do Jablonca, aby som im nerobila hanbu,“ smeje sa Anička, ktorá sama seba označuje za „exota“. „Videli, že som kreatívna, ale nevedeli, čo so mnou, lebo som bola problematická. Tak sme spravili radikálne rozhodnutie – nech ma život naučí, ale zároveň nech robím to, čo mám rada," hovorí.

Na východnom Slovensku by svoje extravagantné kreácie asi predávala oveľa ťažšie, ako sa jej s tým darí napríklad v Prahe. Aj sama vždy vytŕčala, či už obliekaním, alebo nápadnou farbou vlasov. Tie už mala rôzne – od ohnivo červených po azúrovo modré. Svoje kvetinové party či pierkové indiánky nemá problém sama nosiť – pokojne si nejakú vezme na párty, na koncert či do divadla.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Spätne svoj odchod z východného Slovenska hodnotí ako najlepšiu vec, ktorá sa jej kedy stala.

„Rebelovať som neprestala nikdy, ale skôr som správne nasmerovala energiu a prišla som na to, kto v skutočnosti som,“ zamýšľa sa Anička.

Za najhoršie rozhodnutie naopak považuje to, že sa už ako 18-ročná vydala. Nedopadlo to totiž vôbec dobre. „Skomplikovalo mi to život a asi štyri roky som bola totálne nešťastná,“ spomína na ťažké obdobie. S manželom spolu ani nežili, keďže ostala sama študovať v Česku, a veľmi rýchlo sa odcudzili. „Pomohlo mi to však prísť na to, čo v živote v skutočnosti chcem, že za toho chlapa nechcem byť vydatá a nechcem viesť taký život.“

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Na strednej škole v Jablonci sa naučila väčšinu techník, ktoré používa doteraz, napríklad výšivku na indiánske čelenky.

Ako tínedžerka však zo školy nebola až taká nadšená. „Bola som jedna z tých ľudí, ktorí boli dosť lúzri a na školu kašlali. Mala som veľmi veľa vymeškaných hodín a bola som vždy taký pankáč. Tie techniky ma síce bavili, ale nebavilo ma, čo sme v škole na praxi robili,“ hovorí dizajnérka.

Našla si však spôsob, ako sa kreatívne vybúriť: „Keď nás v škole naučili robiť korálkovú výšivku, museli sme povinne vyšiť úplne hnusnú malú kabelku. Tak som tú kabelku vyšila, na nej som sa to naučila, ale potom som šla domov a začala som vyšívať etnické pektorály, to ma viac bavilo.“ A podobne našla iný spôsob využitia aj pri ďalších technikách zo školy.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Tak vznikli aj originálne šperky z farbičiek, ktorými si Anička získala pozornosť ako dizajnérka.

V štúdiu pokračovala na Technickej univerzite v Liberci, kde sa venovala dizajnu skla a šperku. „Na začiatku druhého ročníka sme mali semestrálnu tému ‚Ruka je najdokonalejší nástroj‘. Mne napadlo sa zamerať na ruku ako na kreatívny nástroj, ktorým človek kreslí, maľuje, tvorí.“

Cez kreslenie prišla asociácia s ceruzkou. „Najprv som ceruzky rôzne rezala, prevŕtavala, skúšala som ich navliekať, ale to mi prišlo nudné a trápne, a hlavne som si všimla, že to už niekto robí. Potom mi napadlo, že by ich bolo lepšie lepiť a spájať.“

SkryťVypnúť reklamu

Začala to skúšať po večeroch na intráku, ale musela upustiť od práce s plexisklom či kovom. „Musela som si vymyslieť tak, aby som nepotrebovala nástroje, ktoré boli len v školskej dielni, tak som to začala robiť iba z pasteliek.“

Takým spôsobom, akým to robila Anička, to dovtedy neskúšal nik iný. Aj preto sa farbičky stali jej poznávacím znakom a z nich vznikol názov jej značky – Čarbičková design.

Dnes to však už má rozdelené na dve časti. Kým farbičkovým šperkom sa venuje Čarbičková Pencils, Anička zvyčajne pod značkou Čarbičková bijoux navrhuje obrovské koruny z kvetov či pierkové čelenky, ktoré majú úspech hlavne na festivaloch.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

S farbičkami sa totiž môže spoľahnúť na svojho priateľa Vlada Škardu, s ktorým tvoria už niekoľko rokov nerozlučný pár.

Dnes už šťastne rozvedená Anička našla vo Vladovi najlepšieho priateľa, spriaznenú dušu a biznis partnera.

Anička a Vlado sú spolu neustále - v stánkoch na festivaloch, v ateliéri, keď idú spať, na každej párty, kde sa od seba nepohnú. Napriek tomu si nelezú na nervy a fungujú takmer ako jeden človek.

Vlado bol ten, kto Aničku motivoval pustiť sa naplno do podnikania, keď jej po viacerých ubíjajúcich brigádach povedal: „Pozri, ak ťa to nebaví, daj výpoveď a rob to, čo máš rada a čo skutočne vieš. Ale musíš to robiť poriadne.“

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Najprv mal svoju prácu. No po tom, čo Čarbičková raketovo vystrelila do celého sveta po článku na MyModernMet, prestala stíhať vyrábať obrovské množstvo objednávok zo všetkých kútov sveta. “Človek, ktorý napísal ten článok, si ani neuvedomuje, ako nám zmenil život,” hovorí Anička. Vlado jej začal pomáhať čím ďalej tým viac, až nakoniec zanechal svoju prácu, aby sa značke venoval naplno.

Spoločne v Liberci založili kreatívny ateliér, v ktorom dnes už zamestnávajú niekoľko ľudí. Začiatky však neboli ľahké a istý čas dokonca bývali a tvorili v pivničných priestoroch bytového domu. Postupne ho však presťahovali do rozľahlých priestorov v bývalej fabrike a oddelili prácu od súkromného bývania.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

To, že Anička žije a pracuje v Česku, má aj praktické dôvody.

„Liberecko je bižutérne, takže tu veľmi ľahko zoženiem zamestnancov, ktorí sú z odboru. To by sa na východe Slovenska nedalo a musela by som tých ľudí od začiatku všetko učiť.“ Taktiež tam nemá problém zohnať materiály.

Anička sa teší, že môže dávať prácu ľuďom, ktorí vyštudovali podobné odbory ako ona, a že v ateliéri majú priateľskú atmosféru a tímového ducha: “Mám pocit, že náš ateliér je iný svet ako vonku, a že sa tu máme naozaj radi.”

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Dievčatá jej pomáhajú hlavne v tom, že ju odbremeňujú od práce na každej bežnej objednávke. Dizajnérka sa teda môže viac sústrediť na špeciálne objednávky alebo na sledovanie svetových trendov, akými sú napríklad mušľové koruny alebo “greenery” svadobné venčeky, ktoré v našich krajoch len tak nenájdete.

Niektoré objednávky vedia potrápiť Aničkinu trpezlivosť, ale výsledok zvyčajne stojí za to. Obrovské indiánske čelenky s korálikovou výšivkou vznikajú aj tri dni.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Kým v minulých rokoch ste stánok Čarbičková mohli nájsť na mnohých kreatívnych trhoch a festivaloch v Čechách aj na Slovensku, teraz už naň nebudú také jednoduché naraziť.

“Na predaje sme chodili veľmi často, ale boli sme z toho unavení a uštvaní. Zrušili sme všetky kreatívne trhy a nechali sme si len zopár predajov. Energiu smerujem na internetový predaj,” vysvetľuje Anička. Naživo ju však budete môcť vystihnúť napríklad na tohtoročnej Pohode. Na festivaly pripravuje novú trblietavú kolekciu plnú flitrov.

Hoci sa jej veľa snov už splnilo, jeden veľký ešte ostáva. Najradšej by bývala niekde pri mori a otvorila si obchodík v nejakom letovisku. Najprv by si to však chceli otestovať v Prahe. “Horšie je, že už nám tikajú biologické hodiny a budeme si musieť tak o dva roky zakladať rodinu, to mi nezapadá celkom do plánov,” žartuje Anička.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Napriek všetkým úspechom ostáva skromná a vďačná za každý úspech: “Najviac hrdá som na to, že to funguje.”

Čarbičkovú môžete sledovať na Facebooku či na Instagrame.

Autorka je s dizajnérkou v príbuzenskom vzťahu.

Prečítajte si tiež: Na východe Slovenska vyrábajú drevené lyže. Každý pár od Simini Skis má jedinečný dizajn Čítajte 
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Zľava Denisa Saková (Hlas-SD), Lucia Plaváková (PS), Erika Jurinová (OĽANO a priatelia).

Slovensko je stále pod priemerom Európskej únie.


21 h
Na kandidátke Smeru sa dostal do parlamentu aj trestne stíhaný bývalý policajný prezident Tibor Gašpar.

Aj v novom parlamente budú sedieť kontroverzní ľudia.


19 h
Robert Fico počas tlačovky po parlamentných voľbách.

Slovensko sa pridalo k sympatizantom Putina.


2 h
Mariana Čengel-Solčanská. (Zdroj: ARCHÍV M.Č.S.)

Chceli sme sa zobudiť do sveta bez všetkých tráum posledných troch rokov.


22 h

Neprehliadnite tiež

Volali sme do Fekišoviec aj Jánovi Čarnogurskému.


a 3 ďalší 11. mar

Konečne poriadny diss!


a 2 ďalší 7. jan

Ďakujeme, že ste sa zapojili!


a 3 ďalší 31. dec

Vypočujte si nový diel satirického podcastu.


a 3 ďalší 17. dec
SkryťZatvoriť reklamu