Vďaka seriálu Akty X je vo vede viac žien. Podľa výskumu Scullyovej efekt naozaj existuje

Aj pre vás bola agentka Scullyová vzorom?

(Zdroj: scontent.fbts2-1.fna.fbcdn.net)

Pamätáte si ešte kultový seriál 90. rokov, Akty X?

Agenti FBI Fox Mulder (David Duchovny) a Dana Scullyová (Gillian Anderson) v ňom vyšetrovali prípady, ktoré sa FBI nepodarilo vyšetriť klasickými vyšetrovacími postupmi. Väčšinou v nich išlo o paranormálne javy, sprisahania či veci súvisiace s mimozemským životom.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Kým Mulder veril v to, že mimozemšťania existujú, Scullyová bola v tíme skeptičkou, ktorá sa vždy snažila nájsť vedecké vysvetlenia. A dokázala tým ovplyvniť viac, než ste si zrejme v 90. rokoch mysleli.

SkryťVypnúť reklamu

Dokázalo sa totiž, že u žien, ktoré pozerali Akty X, je väčšia šanca, že sa stanú vedkyňami.

Inštitút Geena Davis Institute on Gender in Media na vzorke 2021 žien skúmal, či má pozeranie seriálu nejaký vplyv na to, že sa ženy rozhodnú pre prácu v oblasti vedy, technológií, inžinierstva a matematiky, a aký majú k týmto odvetviam postoj.

Vzorku rozdelil do dvoch skupín - v prvej boli ženy, ktoré videli 8 a menej častí seriálu (teda tie, ktoré seriál nepozerali) a v druhej boli ženy, ktoré videli 8 a viac častí seriálu (teda tie, ktoré seriál pozerali).

A pri porovnaní skupín prišiel k zaujímavým výsledkom:

  • Dve tretiny diváčok seriálu priznali, že postava Scullyovej zvýšila ich vieru v dôležitosť vedy, technológií, inžinierstva a matematiky.
  • Až 53 percent žien, ktoré seriál pozerali, súhlasilo s tvrdením, že by svojim dcéram odporučilo študovať uvedené odbory. Zo žien, ktoré seriál nepozerali, sa s tvrdením stotožnilo len 41 percent.
  • 27 percent diváčok seriálu súhlasilo s tvrdením, že keby si mohli znova vybrať oblasť svojej kariéry, zvolili by si vedu, technológie, inžinierstvo a matematiku. U žien, ktoré seriál nepozerali, to bolo len 17 percent.

Z prieskumu taktiež vyplynulo, že až polovicu diváčok seriálu Scullyová inšpirovala k tomu, aby sa viac zaujímali o uvedené odbory.

U žien, ktoré pozerali Akty X, je o 50 percent väčšia šanca, že budú pracovať v týchto odboroch.

Konečne sa tak dátami potvrdilo to, o čom akademici a vedci len teoreticky špekulovali a označovali to pojmom Scullyovej efekt (Scully effect) - možnosť, že postava agentky inšpirovala dievčatá a mladé ženy v 90. rokoch k tomu, aby sa zaujímali o vedu a šli ju študovať.

SkryťVypnúť reklamu

To, že Scullyovej efekt je reálny, naznačila aj profesorka biológie Anne Simon, ktorá s tvorcami seriálu spolupracovala ako konzultantka pri tvorbe všetkých deviatich sérií: "V roku 1999 som sa na prednáške opýtala, koľkí študenti sú tu kvôli seriálu Akty X. Dve tretiny rúk vystrelili hore." Dodala, že ešte aj dnes jej ľudia posielajú emaily s tým, že si prečítali jej odborné knihy preto, lebo sa im páčili Akty X.

Načítavam video...

Ako sú na tom ženy a veda na Slovensku?

Prečítajte si tiež: Mladé dievčatá nebaví veda, podporiť ich má aj Slovenka vyškolená v NASA Čítajte 

V roku 2017 urobila spoločnosť Microsoft rozsiahly európsky prieskum, do ktorého sa zapojilo 11 500 dievčat z jedenástich krajín.

Cieľom bolo zistiť, prečo a kedy sa dievčatá začínajú a kedy prestávajú zaujímať o prírodné vedy, matematiku, technológie a inžinierstvo. Prírodné vedy pritom zahŕňali aj biológiu a medicínu.

SkryťVypnúť reklamu

Z prieskumu vyplynulo, že kým desať a jedenásťročné Slovensky majú o podobné typy predmetov rovnaký záujem ako vo všetkých krajinách Európy, vo veku dvanásť rokov ich záujem v porovnaní s európskym priemerom rapídne klesá.

Prečítajte si tiež: Chcete niečo dokázať? Nehovorte ľuďom o svojich plánoch hneď na začiatku Čítajte 

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu