Chcete niečo dokázať? Nehovorte ľuďom o svojich plánoch hneď na začiatku

Radšej sa pochváľte, až keď to zvládnete.

(Zdroj: Rawpixel)

Máte v úmysle schudnúť 10 kíl, zabehnúť polmaratón či začať písať knihu? Ak máte rozpísaný status o tom, že ste sa do toho pustili, zadržte.

To, že sa o svoj cieľ podelíte verejne, vás totiž môže pripraviť o jeho skutočné dosiahnutie. Myslia si to vedci, ktorým to naznačilo viacero výskumov.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

V práci z roku 2009 prišli Peter Gollwitzer a jeho kolegovia z Newyorskej univerzity spolu so svojimi kolegami na to, že keď sa o svoje ciele podelíte predčasne, už samotné uznanie od iných ľudí vám prinesie pocit uspokojenia.

SkryťVypnúť reklamu

Priatelia vás síce chcú vo vašej snahe len povzbudiť, ale môže to spôsobiť, že na naozajstnom dosiahnutí želaného výsledku už nebudete pracovať tak tvrdo.

Niekedy je lepšie nevedieť, akú veľkú konkurenciu máte.

Keď sa niekomu zveríte so svojím snom a on vám povie, že to bude ťažké, lebo také niečo už robí milión ľudí, môže vás to veľmi rýchlo odradiť, ako študentov v tejto štúdii.

Má to však jednu výnimku, a tou je cvičenie. Viaceré výskumy potvrdili, že ľudia viac "zamakajú" v súťaživom prostredí.

Hovoríte o svojich cieľoch preto, aby vás iní ľudia mohli "strážiť" a už ste sa z toho nevyvliekli?

Nemusí to fungovať. Vplyvom sledovania niekým iným na motiváciu sa zaoberalo viacero výskumov. Podľa štúdie z roku 1999 to môže dokonca v niektorých prípadoch motiváciu znižovať. Aj v ďalšej štúdii zistili, že keď úsilie účasníka výskumu niekto sledoval s úmyslom kontroly, jeho motiváciu to skôr znižovalo. Ak účastníkom povedali, že ich správanie sledujú len zo zaujímavosti, na motiváciu to zrejme nemalo žiaden vplyv.

SkryťVypnúť reklamu

Byť pod kontrolou však môže byť aj nápomocné, len to musí byť dobre vymyslené. Vyberte si radšej blízku osobu ako náhodných známych z Facebooku. Na Dominican University v Kalifornii zistili, že úspech dosiahlo až 70 % účastníkov výskumu, ktorí týždenne posielali správu o svojom postupe priateľovi, oproti 35 % tých, ktorí nič také nerobili a svoje ciele si nechali pre seba.

Ako teda povzbudiť priateľov, ktorí sa vám zveria s cieľom snaženia?

Ak chcete motivovať priateľa, ktorý sa o svoj cieľ podelí, sústreďte sa radšej na samotný proces, než na jeho osobu. Kamoške, ktorá sa snaží zhodiť, teda radšej pochváľte rozhodnutie chodiť cvičiť každé ráno, ako "ty si šikovná, ty to zvládneš". Ukázala to štúdia z Reed College v americkom Portlande.

SkryťVypnúť reklamu

Je to dôležité hlavne vtedy, keď sa ľudia stretnú s neúspechom. Vtedy je pre nich motivujúcejšia žiadna reakcia ako to, keď chválite nejaké ich schopnosti, na ktoré nemajú veľký vplyv, ako napríklad inteligenciu. Naopak pomôže vyzdvihnúť ich činy.

Rozdiel je aj v tom, či je človek v niečom začiatočník alebo pokročilý.

Profesor Ayelet Fishbach z Chicagskej univerzity v štúdii z roku 2011 prišiel na to, že kým začiatočníkom pomáha skôr pozitívna spätná väzba, pokročilí hľadajú viac tú negatívnu.

Začiatočníci majú väčšiu pravdepodobnosť, že ostanú na ceste za svojím cieľom, keď dostanú pochvalu na svoju oddanosť jeho dosiahnutiu. Tí zdatnejší sú naopak zameraní skôr na ocenenie ich pokroku a viac ich dopredu poženie kritika, čo by ešte mohli zlepšiť.

SkryťVypnúť reklamu
Prečítajte si tiež: Cítite sa v obchodných centrách unavení? Slovenskí vedci vysvetľujú, čo má na tom veľký podiel Čítajte 

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu