Rieka Níl je zdrojom života aj konfliktov. Kto má nárok na vodu najdlhšieho toku na svete?

Níl preteká krajinami severovýchodnej Afriky a každá by z neho chcela vyťažiť čo najviac.

Africká rieka Níl je považovaná za najdlhšiu rieku na svete. Vinie sa v dĺžke približne 6850 kilometrov, aj keď jej presná dĺžka je diskutabilná.

Níl a jeho prítoky sú významnym zdrojom vody v severovýchodnej Afrike. Ovplyvňuje až 11 krajín, ktorými preteká alebo v nich pramení niektorý z jeho prítokov. Sú to Tanzánia, Uganda, Rwanda, Burundi, Konžská demokratická republika, Keňa, Etiópia, Eritrea, Južný Sudán, Sudán a Egypt, kde sa rieka vlieva do Stredozemného mora. Každá z nich si, samozrejme, nárokuje na jeho časť vody.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Najväčšie trenice vznikajú medzi Egyptom, Sudánom a Etiópiou.

Ešte v koloniálnej ére, keď oblasť ovplyvňovala Veľká Británia, táto mocnosť vyjednala v priebehu 20. storočia v oblasti zmluvy, ktoré prisúdili najväčší podiel vody Nílu Egyptu (66%) a Sudánu (22 %). Ďalších 12 % sa proste vyparilo, a to myslíme doslovne. Egypt dostal taktiež právo veta na priehrady, ktoré by mohli chcieť iné krajiny postaviť na toku rieky.

Etiópie sa na názor a podiel nikto nepýtal, pričom práve Modý Níl, ktorý v tejto krajine pramení, prináša do Nílu väčšinu vody - až 85 percent.

Modrý Níl sa neďaleko sudánskeho hlavného mesta Chartúm spája s Bielym Nílom, ktorého tok začína až v najväčšom africkom jazere - Viktóriinom jazere. Aj do toho priteká množstvo menších riek, preto nie je celkom jasná celková dĺžka toku Nílu.

SkryťVypnúť reklamu

V roku 2010 si chceli krajiny na vyššom toku rieky vyjednať nové zmluvy. Etiópia, Uganda a Keňa však narazili na odpor Egypta a Sudánu, ktoré nesúhlasili s tým, že by týmto krajinám malo pripadnúť viac vody (ako takmer žiadna) a Egypt by mal prísť o svoje právo veta na priehrady v iných krajinách. Egypt si pritom nárokuje až na dve tretiny vody z Nílu.

Etiópii však ich protesty nezabránili v tom, aby sa v roku 2011 pustila do stavby obrovskej priehrady s vodnou elektrárňou na Modrom Níle.

Po dokončení by mala byť najväčšou v Afrike. Bude to stáť 6,4 miliardy dolárov a vodný rezervoár by mal mať 70 miliárd kubických metrov. Kým by sa naplnil, Egypt by mohol prísť až o 25 % vody, ktorá prúdi do krajiny.

Táto stavba vyvolala v regióne veľké napätie, Egypt sa dokonca vyhrážal vojenským zásahom, ak s ňou Etiópia neskončí.

SkryťVypnúť reklamu

Egypt sa obáva, že priehrada by ho ukrátila o jeho podiel vody, na ktorom závisí poľnohospodárstvo krajiny a 93 miliónov obyvateľov, ktorí už teraz bojujú s nedostatkom vody v púštnej krajine. Níl pritom tvorí až 90 % egyptských zdrojov vody.

V roku 2015 Egypt pod vedením nového prezidenta Abdela Fattaha el-Sisího zjemnil svoj nekompromisný postoj a rokovania sa začali uberať smerom k dohode. Vzťahy v regióne sú však jemné ako hodvábny papier a politická situácia je nestála. Etiópia, Egypt a Sudán sa mali vo februári stretnúť na dvojdňovom summite o priehrade, no museli ho odložiť, keď etiópsky premiér Hailemariam Desalegn rezignoval.

Doteraz nie je jasné, ako sa situácia nakoniec vyvinie. No už teraz to vyzerá tak, že Egypt viac nemusí byť kráľom Nílu, lebo spoza trónu mu na krk dýcha Etiópia, ktorej bola doteraz nílska voda upieraná.

Prečítajte si tiež: Prečo má obrovská Čína len jedno časové pásmo? Na západe krajiny to ľuďom spôsobuje problémy Čítajte 

Zdroje: qz.com, hydroworld.com, telegraph.co.uk, livescience.com, monitor.co.ug, aljazeera.com

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Diskusia prezidentských kandidátov v RTVS.
Sedemnásťročný Denys Kostev po niekoľkých mesiacoch v ruskom zajatí.

Denys Kostev strávil takmer dva roky v ruských prevýchovných táboroch.

Anna Dohnalová a 1 ďalší
Premiér Robert Fico s ministrom obrany Robertom Kaliňákom v pozadí.
Minister spravodlivosti Boris Susko.
SkryťZatvoriť reklamu