SME

Navštívila som atrakcie zo sveta Harryho Pottera v Londýne. Sú magické alebo je to škoda peňazí?

(Zdroj: SITA)
Navštívila som atrakcie zo sveta Harryho Pottera v Londýne. Sú magické alebo je to škoda peňazí?

Už od detstva som veľkou fanúšičkou Harryho Pottera.

Tak som sa počas jedného víkendu rozhodla naplno si užiť všetko súvisiace s čarodejníckym svetom v meste, ktoré sa mi s ním najviac spája: v Londýne.

Nástupište 9 a 3/4

Kde inde začať cestu po stopách Harryho Pottera, ako na mieste, kde sa aj on sám vybral do čarodejníckeho sveta? Nástupište 9 a 3/4 nájdete na stanici Kings's Cross, nie však presne medzi nástupišťami 9 a 10.

Na to, kde ho nájdete, sa môžete spýtať náhodných ľudí (a želať si odpoveď "Deväť a trištvrte? Myslíš, že si vtipný?" - mne sa ju nepodarilo dostať), ale nie je to nutné. Zaručene ho spoznáte podľa dlhého radu ľudí čakajúcich na fotku pri tehlovej stene.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hneď vedľa je obchod so suvenírmi Harry Potter od výmyslu sveta, na vstup do ktorého si možno tiež budete musieť vyčkať rad.

Loading

...

Ak sa rozhodnete vyčkať si rad na typickú fotku s "prechodom na nástupište", pripravte sa na to, že si možno počkáte aj hodinu. Samozrejme, závisí to aj od času, kedy sa tam vyberiete (sobota okolo obeda asi nie je najlepší nápad).

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Ďalšia vec, na ktorú sa treba pripraviť, je fakt, že jedna takáto fotka stojí 10 libier. To píšem preto, že sa to dozviete až tesne pred tým, ako ste na rade, aby vám tam fotograf urobil jednu fotku (napríklad ja som si to, že to fotí fotograf, uvedomila tiež až tesne pred fotením).

Šály si kvôli fotke kupovať nemusíte, požičajú vám ich. A ak by ste sa čudovali, ako to s tými rozviatymi šálmi funguje, nie je to žiadna mágia.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Koľko to stojí: fotka stojí 10 libier, nemusíte si ju však kúpiť

Oplatí sa to? Návšteva King's Cross môže byť zaujímavá tak celkovo, rad na fotku by som si odporúčala vystáť len v prípade, ak sa nechystáte v Londýne navštíviť nič iné spájajúce sa s Harrym Potterom, ale chcete mať pamiatku. Inak tým zbytočne zabijete veľa času.

Navyše, ak sa chystáte navštíviť aj Warner Bros. štúdiá, rovnakú fotku si tam môžete urobiť oveľa rýchlejšie a zadarmo.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hodnotenie: 5/10 fazuliek každej chuti

Výstava 'A History of Magic'

Neďaleko stanice King's Cross, v British Library, sa konala výstava A History of Magic. Išlo však len o dočasnú výstavu, ktorá sa konala pri príležitosti 20. výročia prvej knihy Harryho Pottera a už ju tam nenájdete. Čo je škoda, keďže bola naozaj zaujímavá.

Hneď pri vstupe ste si pozreli video, v ktorom autorka Harryho Pottera, J. K. Rowlingová hovorila o tom, ako knihy vznikali. Spomenula tam aj to, že asi 90 % všetkého, čo o čarodejníckom svete písala, je dielom jej fantázie, ostatných 10 % čerpala z histórie. Na výstave ste našli obidve časti. Fragmenty jej diel, jej poznámky, schémy a nákresy zaujmú každého, kto obdivuje autorku a spôsob, akým knihy napísala.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Ďalšie miestnosti boli venované jednotlivým predmetom, ktoré sa na čarodejníckej škole vyučovali. Našli ste tam jednak rôzne interaktívne srandičky ("Namiešaj si vlastný elixír"), ale aj rôzne originálne historické podklady o čarodejníctve, alchýmii či astronómii, i ich prepojenie s príbehom Harryho Pottera.

Vedeli ste napríklad, že krstné mená celej rodiny Blackovcov boli odvodené od názvov hviezd?

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Koľko to stálo: 17 libier

Oplatí sa to? Výstava bola venovaná malým i veľkým fanúšikom Harryho Pottera, viac však zaujala skôr tých starších, ktorí knihy Harryho Pottera čítali a zaujíma ich aj ich pozadie.

Ako som spomenula, výstava už v súčasnosti v Britskej knižnici nie je, ak by ste však niekedy mali možnosť navštíviť ju napríklad niekde inde, rozhodne to stojí za to.

Hodnotenie: 9/10 ohnivých striel

Warner Bros. Studio

Prehliadka miest, kde sa Harry Potter nakrúcal, je už niekoľko rokov známym lákadlom pre turistov. Napriek tomu je o ňu stále enormný záujem a lístky si treba zakúpiť aj niekoľko mesiacov vopred.

SkryťVypnúť reklamu

Pro tip: Ak budete refreshovať stránku dosť často, zistíte, že občas sa objavia lístky aj na termíny, ktoré už boli pred niekoľkými dňami vypredané. Je teda možné, že sa vám podarí kúpiť si lístok aj na úplne poslednú chvíľu, ale príliš by som sa na to nespoliehala.

Na prehliadku si treba vyčleniť viac času. Už aj na cestu tam - štúdiá nájdete až v okrajovej časti Londýna (na cestu si vyhraďte aspoň hodinu) a určite treba prísť načas. Prehliadka totiž začína videami, kde vznik filmu opisujú najskôr tvorcovia a neskôr trojica hlavných hercov.

A potom sa otvorí brána do Veľkej siene, kde začína vaša vlastná prehliadka miest, kde sa filmy o Harrym Potterovi nakrúcali. Spomínaná Veľká sieň, Zakázaný les, Rokfortský expres, ale aj dom Dursleyovcov, obrovská maketa Rokfortu či množstvo ďalších interiérov, to všetko môžete prejsť hore-dolu koľkokrát sa vám zažiada.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Obdivovať tiež môžete kostýmy a ďalšie známe rekvizity a o špeciálnych efektoch sa môžete dozvedieť z videí, ktoré celú prehliadku sprevádzajú. Atmosféra je ešte umocnená hudbou - soundtrackmi z filmov.

Už pri kúpe lístkov vás informujú, že prehliadka trvá 3 a pol hodiny, toto číslo by som však brala s rezervou. Toľko sa tam asi nedržíte, ani keď si budete chcieť všade urobiť 50 selfíčok.

Ja som to stihla celé prejsť trikrát, aj som si to vychutnala, aj všetko fotila, aj všetko kamerovala, aj som si dala ďatelinové pivo (príznačnejší je originálny názov Butterbeer), a trvalo mi to aj tak len približne 2 hodiny.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Koľko to stálo: 41 libier

Oplatí sa to? Ak ste fanúšik Harryho Pottera, rozhodne áno. Je magické, nostalgické a naozaj zaujímavé vidieť to na vlastné oči. Ja som tam bola v predvianočnom čase, keď bol celý Rokfort vianočne vyzdobený, čo celej tej atmosfére ešte pomohlo.

Hodnotenie: 8/10 prútikov

Čo sa dá ešte vidieť?

Ak by ste chceli v Londýne vyskúšať naozaj VŠETKO, čo súvisí s Harrym Potterom, môžete navštíviť aj terárium v londýnskej ZOO, kde sa nakrúcala scéna v prvej časti Harryho Pottera.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Vychutnať si tiež môže divadelnú hru Harry Potter a Prekliate dieťa v Palace Theatre - na to si však budete musieť vyhradiť viac času aj peňazí.

Prečítajte si tiež: Svet Harryho Pottera sa vracia: Prečítali sme si prvú časť novej knihy Čítajte 

Kde nakupovať?

Samozrejme, každá z týchto atrakcií ponúka neskutočné množstvo suvenírov a merchu. Od šálov a svetrov, cez hrnčeky, šálky, knihy, až po prútiky či metlobalové lopty.

Ceny sú vysoké a na všetkých spomenutých miestach v podstate viac-menej rovnaké (prútik okolo 30 libier, šál približne 35 libier).

Ak chcete ušetriť, v Londýne nájdete aj celú sekciu Primarku venovanú oblečeniu a doplnkom s motívom Harry Potter.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Obchod nájdete na Oxford Street, ale ak chcete nakupovať, aj tu sa určite pripravte na zdĺhavé čakanie.

After all this time? Always.

Nemám už 12 ani 15 rokov a svoj list z Rokfortu som už asi prestala čakať. Napriek tomu bola návšteva týchto miest splneným snom.

Áno, je to veľký marketing, predražené, všade tlačenice, a určite to nie je vhodný výlet pre ľudí, ktorí si chcú vychutnať ticho a samotu. Samozrejme, že to nie je "ako naozaj".

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Ale pre tých, ktorí vyrástli na príbehoch z čarodejníckeho sveta a ktorí stále potterovské príbehy milujú, bude mať návšteva týchto miest dozaista svoje čaro.

Celému výletu dávam 9 a 3/4 z 10 nástupíšť.

Prečítajte si tiež: Len pravý fanúšik si všimol, v čom sa líši film od knihy: Harry Potter a Kameň mudrcov Čítajte 

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Žijem s hlavou v oblakoch, ale nohami na zemi. Píšem, aby som si utriedila myšlienky a dala von príbehy, čo nosím v hlave, ale aj preto, že ma to jednoducho baví. Milujem spontánne rozhodnutia, iróniu, knihy, čokoládu a chvíle, čo berú dych. Nemám rada papriku, večných pesimistov, zvuk ranného budíka a svoju (občasnú) lenivosť. Verím v karmu, v šťastné konce a to, že raz predsa len dostanem list z Rokfortu. A naozaj si želám ten svetový mier. :) Facebook

Čítajte ďalej

SkryťZatvoriť reklamu