5 kníh, ktoré si môžete prečítať, ak sa vám páčila kniha 1947

Ak vás upútala kniha mesiaca marec, mohli by aj tieto tituly.

Čítali ste knihu 1947 od Elisabeth Absrink, knihu mesiaca marec v Knižnom klube Fičí?

Prečítajte si tiež: Kniha mesiaca marec: 1947 od Elisabeth Asbrink Čítajte 

Ak neviete, do čoho sa pustiť po nej, ponúkame niekoľko čitateľských tipov na inšpiráciu:

1. Elisabeth Asbrink: A vo Viedenskom lese stále stoja stromy

Ešte pred knihou 1947 vyvolala Elisabeth Asbrink rozruch (nielen) v rodnom Švédsku. Odhalila v nej totiž to, že zakladateľ IKEA, Ingvar Kamprad, bol v minulosti zapletený s nacistami.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Za toto dielo zožala niekoľko prestížnych cien, a právom, lebo kniha má moc dostať sa človeku pod kožu. Najťažšie pri čítaní je, keď si človek uvedomí, že príbehy, ktoré spisovateľka majstrovsky predkladá, sa skutočne odohrali.

SkryťVypnúť reklamu

Loading

...

Prečítajte si tiež: Spisovateľka Elisabeth Asbrink: Fašizmu sa darí, keď si ľudia neveria Čítajte 

2. Max Hastings: Catastrophe 1914: Europe Goes to War

Kým kniha 1947 opisuje udalosti po druhej svetovej vojne, vojenský historik Max Hastings vám v tejto knihe priblíži vývoj dejín, ktorý predchádzal prvej z dvoch svetových vojen, ako aj prvé mesiace tohto krvavého konfliktu.

Hastingsa často označujú za jedného z najlepších autorov, ktorí píšu o histórii vojen, takže by vás nemal sklamať.

Loading

...

3. Simon Hall: 1956: The World in Revolt

Rok 1956 bol tiež jedným z tých výnimočných rokov v 20. storočí. Tiež prebiehala vojna, ale tá studená medzi východným a západným blokom.

Možno ani neviete, koľko udalostí ovplyvňujúcich našu históriu sa v tomto roku odohralo, no odhalí vám to kniha Simona Halla. Do historických súvislostí vám zaradí napríklad povstanie v Maďarsku či krízu v Suezskom prieplave.

SkryťVypnúť reklamu

Loading

...

4. Martin Pollack: Smrť v bunkri

Kým otec Elisabeth Asbrink unikal pred nacistickými zverstvami ako židovský chlapec, biologický otec spisovateľa Martina Pollacka sa na nich priamo podieľal ako vysokopostavený príslušník SS.

Pollock sa v tejto knihe snaží vysporiadať s nacistickou minulosťou svojich predkov. Je nenávisť dedičná?

Loading

...

5. Francesca Cavallo a Elena Favilli: Príbehy na dobrú noc pre rebelky

Boli ste spokojní s naším posledným výberom knihy mesiaca? Dajte šancu aj tej, ktorú sme vybrali na apríl. Aj keď sú Príbehy na dobrú noc pre rebelky určené hlavne pre deti, aj dospelí nájdu inšpiráciu v stovke príbehov žien, ktorým sa podarilo zmeniť svet. Nájdete medzi nimi športovkyne, umelkyne, političky, panovníčky, ale aj bojovníčky za slobodu či za práva žien.

SkryťVypnúť reklamu
Prečítajte si tiež: Kniha mesiaca apríl: Príbehy na dobrú noc pre rebelky od Francescy Cavallo a Eleny Favilli Čítajte 

V marci sme vás vyzvali, aby ste nám posielali recenzie na knihu mesiaca. Svoje dojmy z knihy 1947 najlepšie opísala Lucia Jamrišková, ktorá vyhráva knihu Príbehy na dobrú noc pre rebelky.

"Historické udalosti sú sprostredkované cez epizódy zo životov významných, ale aj bežných ľudí nevšedným formátom prostredníctvom krátkych príbehov z rôznych kútov sveta, vďaka čomu sa dá získať širší pohľad na vtedajšie dianie. V knihe je uvedených veľa faktov aj opis každodenného života v povojnových rokoch, ktorý je tak realistický, že si ho viem živo predstaviť.

Pri čítaní som si uvedomila, že aj pri najväčšej snahe zostať objektívny pri interpretácií dejín sme ovplyvnení ako svojím myšlienkovým nastavením, tak aj pôvodom. Krajiny majú tendeciu opisovať históriu najmä z takého pohľadu, ako ich ovplyvnila, pričom udalosti iných krajín ich zaujímajú okrajovo, čo ovplyvňuje vnímanie dôležitosti udalostí.

Dejiny nie sú prezentované ako sled udalostí, pri ktorých má človek pocit, že sú tak nejak dané z dôvodu, že veci k tomuto dianiu nejako prirodzene smerovali, ale história tu leží na ramenách ľudí, ktorí urobili vplyvné rozhodnutia a každé z nich nejako posunulo svet tam, kde sme teraz. Pri čítaní som sa ocitla uprostred diania, kedy ešte nebolo jasné, ktorá udalosť bude mať určujúci význam, aký človek bude mať dôležitý vplyv.

V knihe je tiež veľa nevšedných historických faktov, o ktorých sa bežne nevie, lebo sú málo významné na to, aby sa o nich človek učil na hodine dejepisu na základnej, no stále dostatočne zaujímavé, aby dotvorili obraz doby.

Čítanie o povojnovej pomoci nacistom, ich skrývanie a pomoc pri hľadaní zamestnania, bývania, presun do bezpečných krajín je desivé a zároveň pre mňa nový druh informácie. Prekvapilo ma, ako veľmi boli nacisti aktívni aj po vojne. Doteraz som mala predstavu, že sa len snažili skrývať pred spravodlivosťou, ale teraz viem, že aktívne pokračovali vo svojej činnosti v rámci možností, ktoré im zostali. Už tu sa zrodí myšlienka, že fašizmus na úrovni národov je prekonaný, treba sa sústrediť na Európu len pre bielych Európanov a začali s popieraním holokaustu.

V knihe je uvedených veľa čriepkov informácií z rôznych oblastí. O problémoch s osamostatnením Indie od Veľkej Británie. Ako sa vyvíjal konflikt ohľadom Palestíny. O spolupráci moslimského vodcu s Hitlerom proti Židom na strednom východe. Ako sa do vedomia ľudí vrátilo slovo džihád po tisícročnom spánku. Všadeprítomnosť mŕtvol. Ako ženy prišli o prácu z dôvodu, že sa muži vrátili domov z vojny.

Táto kniha patrí medzi tie, ktoré rozšíria obzory a donútia človeka premýšlať."

SkryťVypnúť reklamu

Ak si prečítate Príbehy na dobrú noc pre rebelky, nezabudnite nám poslať svoje (aj krátke) recenzie. Znovu jedného z vás odmeníme májovou knihou mesiaca. Tu nájdete inštrukcie:

Prečítajte si tiež: Kniha mesiaca apríl: Príbehy na dobrú noc pre rebelky od Francescy Cavallo a Eleny Favilli Čítajte 

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu