Ďumbier, Chopok aj Kráľova hoľa. Fotky tohto Slováka dokazujú, že Nízke Tatry stoja za návštevu

Svetu sa môžeme oprávnene pochváliť nielen Vysokými, ale aj Nízkymi Tatrami.

(Zdroj: m.smedata.sk)

To sme vám ukázali už na fotkách Pavla Kulkovského.

Prečítajte si tiež: Prečítajte si tiež:Slovenský fotograf zachytil krásu Tatier z Chopku. Nič krajšie dnes na internete nenájdete

Krásu tohto pohoria sa však rozhodol zachytiť aj ďalší fotograf, Majo Chudý.

Tomu sú Nízke Tatry zo všetkých pohorí najbližšie, pretože v nich trávil čas už odmalička. "Už ako malého chlapca ma rodičia ťahali po hrebeni, vtedy sa u mňa začal vyvíjať vzťah k prírode a turistike," povedal Majo pre Fičí.

Poriadna turistika však prišla až o desaťročie neskôr.

"Strávil som 4 dni a 4 noci na horách, len s pár hodinovými prestávkami na spánok. Moje prvé nocovanie na horách sa odohrávalo na vrchu Dereše. Nad Horehroním modrá obloha, na západe oranžový obzor, posledné slnečné lúče oblizovali mraky a na Liptove búrka," spomína 33-ročný fotograf.

Článok pokračuje pod video reklamou

Letné búrky aj prehánky zvyknú často znepríjemňovať fotografovanie. Majovi však dali viac zabrať zimné podmienky, keď sa do Nízkych Tatier vybral znova.

"Začiatkom marca sme sa s kolegom Filipom vybrali na Ďumbier. Okolo desiatej večer sme vyrazili z parkoviska na Trangoške. Celú cestu nám fúkal slabučký protivietor, po dvoch hodinách sme konečne dosiahli sedlo, kde sa nám otvoril severovýchodný obzor. Práve z toho smeru fúkala silná víchrica, ktorá ma zopárkrát sfúkla z chodníka," spomína fotograf.

V nulovej viditeľnosti sa snažili nájsť chatu M.R. Štefánika, záveje sa však tvorili každou minútou, a tak vôbec nemali pojem o turistickom chodníku. "Po asi polhodine sa nám podarilo nájsť chatu, no keďže sa počasie neumúdrilo, okolo tretej ráno sme sa rozhodli ísť dole. Po desiatich minútach sme zišli do doliny, do závetria a konečne sa nad nami otvorila obloha. Aby som nešiel domov s pocitom neúspechu, spravil som jednu asi hodinovú časozbernú fotografiu," opisuje tak trochu neúspešný výlet.

Výjazdov, z ktorých sa vracal domov bez jedinej fotky Nízkych Tatier, bolo veľa.

"Na Chopku ma desiatky krát zradilo počasie a znížilo viditeľnosť na pár metrov. Neskôr mi ale všetky tie nezdary Chopok vynahradil jednou fotkou. V skorých ranných hodinách sa mi podarilo zachytiť poslednú vlnu z geomagnetickej búrky a vyfotografovať polárnu žiaru, ktorá je v našich končinách stále veľkou vzácnosťou."

Ani to mu však nezabránilo v tom, aby sa do Nízkych Tatier opäť vrátil. A konečne mu vyšlo aj fotenie.

S kamarátom Filipom sa vybral na Poľanu a hoci nestihli západ slnka, krásne zábery nafotil aj bez toho.

"Keď som sa snažil časozberne zachytiť prírodu, Filip si všimol, že tu nie sme sami. Zasvietil som s čelovkou a len pár metrov od nás líška. Vôbec sa nás nebála a po malej chvíli pokojne odkráčala preč. Prekvapenie prišlo, až keď som sa vrátil s k batohu, ktorý som nechal asi 30 metrov ďalej. Objektívy porozhadzované po okolí, púzdro na objektívy roztrhané a kábel od vyhrievania objektívu odhryznutý. Jeden objektív, zhodou okolností ten najdrahší, sa jej tak páčil, že ho odniesla až niekoľko metrov od batohu. Nechala ho na zľadovatenom snehu len asi meter nad zrázom, kde by padal hlboko do Vajskovskej doliny," spomína Majo.

Krásne fotky urobil aj na Kráľovej holi.

A jeho objektívu neušiel ani Ďumbier.

Nízke Tatry naozaj majú čo ponúknuť.

Prečítajte si tiež: Prečítajte si tiež:Aj Bratislava má svoje krásne hory. Tieto fotky vám dokážu, že Malé Karpaty stoja za návštevu

Téma: Fotky, Fotografie a fotogalérie


Hlavné správy zo Sme.sk

DOMOV

Dlhy by mal štát odpúšťať budúci rok. Náklady vyčísľujú

Šéf SNS Andrej Danko spomína aj ďalší generálny pardon v Sociálnej poisťovni. Komore exekútorov sa to nepáči.

PODCAST DOBRÉ RÁNO

Dobré ráno: Liek existoval, aj tak ho takmer nechali umrieť

Príbeh, ktorý opisuje slovenské zdravotníctvo.

ŠPORT

Takto Sagana často neuvidíte. Čudoval sa aj Svorada

Trojnásobný majster sveta získal šiesty národný titul skvelým spôsobom.

ŽENA

Rozkvitnutá krása: Ako udržať rezané kvety čerstvé čo najdlhšie?

Rezané kvety sú krásne, no nie trvácne.

Neprehliadnite tiež

Barcelona pre začiatočníkov: Ako si naplánovať výlet do španielskeho mesta

Katalánska metropola je celoročne obľúbená destinácia.

So psom je psina: Čo musíte spraviť, keď si domov prinesiete šteniatko

'So psom je psina' je relácia pre tých, ktorí chcú viac porozumieť psíkom, ale aj milovníkom psov.