Fičí logo Fičí
Piatok, 19. apríl , 2019

10 tipov na seriály, ktoré môžete pozerať (nielen) počas veľkonočných sviatkov

Ak potrebujete trochu seriálovej inšpirácie, ste na správnom mieste.

(Zdroj: pressroom.hbo.cz)

V redakcii máme radi seriály a ľudia z takého cesta sú aj v našej skupine Fičí komunita. Dali sme hlavy dokopy a vybrali sme 10 seriálov, ktoré nás zaujali v poslednej dobe. Nájdete tam mix horúcich noviniek i takých, z ktorých si na posedenie môžete dať rovno niekoľko sérií.

Trust

Hodnotenie IMDb: 7,9/10
Hodnotenie ČSFD: 84 %

Nový seriál Trust rozpráva príbeh Johna Paula Gettyho III., dediča naftárskeho impéria rodiny Gettyovcov. Mladíka v Ríme v roku 1973 unesú, no jeho rozprávkovo bohatý starý otec zaňho odmieta zaplatiť čo i len jediný cent.

Talianska polícia sa odmieta vyšetrovaním zaoberať a únoscovia nechcú pochopiť, že za tohto zajatca im neprídu milióny na účet. O chlapcovu záchranu sa snaží len jeho matka, ktorá však nemá žiadne peniaze.

Zuzana: Zo seriálu som videla ešte len tri časti, ale už čakám na ďalšie. Režíruje ho Danny Boyle, ktorý má na konte oba Trainspottingy či film Milionár z chatrče, a v hlavných úlohách hrá napríklad oscarová Hillary Swank či Donald Sutherland. Skvelá práca s obrazom, dynamika charakteristická pre známeho režiséra, príbeh inšpirovaný bizarnými skutočnými udalosťami, tento seriál je kvalitka.

Načítavám video...

Occupied

Hodnotenie IMDb: 7,7/10
Hodnotenie ČSFD: 80 %

Nórsko-švédsky thriller má na svedomí svetoznámy autor detektívok Jo Nesbø. Príbeh sa odohráva v blízkej budúcnosti a na začiatku je nórska vláda, zameraná na ochranu životného prostredia, ktorá zastaví ťažbu ropy a vývoz ropných produktov. To naštve nielen Európsku úniu, ale aj Rusko - a tak ruské vojská s povolením EÚ vstúpia na územie Nórska a odmietajú odísť.

Keďže USA už nie sú súčasťou NATO, severská krajina je odkázaná sama na seba. A hneď na začiatku to zájde až tak ďaleko, že niekto unesie nového nórskeho premiéra Jespera Berga.

Seriál ukazuje, že novodobé vojenské konflikty sa ani zďaleka neodohrávajú priamo na fronte a so zbraňami v rukách. Venuje sa klaborácii, temným stránkam diplomacie aj manipulácii.

Kristína: Ak milujete severské detektívky a House of Cards, tento seriál vám odpáli dekel až do Moskvy. Neopozeraní herci, surová, no krásna nórčina a ruština a príbeh, pri ktorom budete mať pocit, že ste ho už niekedy čítali v novinách - vtedy, keď Rusko začalo okupovať Ukrajinu.

Hoci sa rozbieha trocha pomalšie, naozaj dokonale ukazuje pomalý proces toho, ako sa jedna krajina snaží aj v 21. storočí pohltiť a ovládnuť tú druhú. Nechýbajú psychologické sondy do života "normálnych ľudí", ktorí sú schopní sa kvôli svojej vlasti stať teroristami a urobiť štátny prevrat.

Načítavám video...

Dark

Hodnotenie IMDb: 8,7/10
Hodnotenie ČSFD: 83 %

Dark má od kritikov aj fanúšikov prívlastok "nemecké Stranger Things". A oprávnene - v pokojnom mestečku Winden, kde sa takmer nikdy nič nedeje, zrazu zmizne malý chlapec.

Každý podozrieva každého a celá pátracia akcia naberie nový rozmer, keď si detektív Ulrich uvedomí, že podobné udalosti sa odohrali presne pred 30 rokmi. Seriál postupne odkrýva tajomstvá troch generácií a troch období - vďaka cestovaniu v čase.

Kristína: Keby mali spolu dieťa škandinávske detektívky, posledné dve série LOST a česká Pustina, bol by to DARK.

Ultimátne must see, ktoré je často porovnávané so Stranger Things. Neprávom. Lebo Dark je omnoho lepší, temnejší, prepracovanejší, a kým zo Stranger Things vám odletí dekel do Upside Down, z Dark vám odletí dekel do roku 1986. Alebo 1953. Alebo 2052.

Načítavám video...

Jessica Jones

Hodnotenie IMDb: 8,1/10
Hodnotenie ČSFD: 77 %

Jessica Jones sa pokúsila byť superhrdinkou, ale dopadlo to tragicky. Namiesto toho sa snaží dať svoj život znovu dokopy a pracuje ako súkromná vyšetrovateľka. V prípadoch, ktoré rieši, sa stretáva aj so zloduchmi s neuveriteľnými schopnosťami a bojuje nielen s démonmi na uliciach New Yorku, ale aj v sebe.

Frederika: Jedna z mála marveloviek s nepredvídateľným dejom a hlbokou psychológiou postáv. Taktiež jeden z mála superhrdinovských seriálov, v ktorom nie sú čiernobiele postavy.

Plus sa vysporiadava s aktuálnymi a náročnými témami, aj takými, čo patria do #metoo, s traumami či úzkosťami. Nová séria ide do hĺbky nezdravých vzťahov a rodičovských kodependencií. Plus Jessica Jones je kickass superhrdinka.

Načítavám video...

Planet Earth II

Hodnotenie IMDb: 9,6/10
Hodnotenie ČSFD: 98 %

Úspešný dokumentárny miniseriál Planet Earth alebo Modrá planéta sa dočkal ešte úspešnejšieho pokračovania. Najsledovanejší britský seriál sa stal aj najlepšie hodnoteným seriálom na ČSFD a najlepšie hodnoteným televíznym programom na IMDb.

Nová séria vďaka modernej technike prináša ešte krajšie neuveriteľné zábery z prírody celého sveta a upozorňuje nás, aká dôležitá je jej ochrana.

Zuzana: Toto by mali púšťať povinne deťom v školách, aby si uvedomili, aká nádherná je naša Zem a že my, ľudia, si ju s naším správaním ani nezaslúžime.

Prečítajte si tiež: Radiohead a Hans Zimmer sa spojili. Výborná skladba sprevádza ešte krajšie zábery dokumentu o mori
Načítavám video...

This Is Us

Hodnotenie IMDb: 8,8/10
Hodnotenie ČSFD: 85 %

Seriál This Is Us sa stal v USA fenoménom. Dramatický rodinný seriál sa zaoberá osudmi rodiny Pearsonovcov. Rebecca a Jack vychovávajú trojičky, a hoci vyzerajú ako dokonalá rodina, majú svoje problémy, ktoré sa postupne odkrývajú a ovplyvňujú troch súrodencov a vzťahy v rodinách aj v ich dospelosti.

Monika: Príbehy členov jednej rodiny, kde sa veľmi efektne strieda veľké množstvo časových rovín (pilotný diel je v tomto prípade masterpiece) tak, aby vždy ukázali, ako veľmi nás ovplyvňuje naša minulosť a ako si detské traumičky nosíme so sebou často celý život.

Celé to dosť hrá na city, veľa ľudí si pri pozeraní pravidelne poplače, ale tiež postavy riešia na vlastnej koži témy ako rasizmus, body shaming, depresie a úzkosti, závislosti, vzťahy medzi rodičmi a deťmi, to, ako človeka ničí šoubiznis...

Nedávno skončila druhá séria, čo je ideálny čas začať seriál sledovať - od prvej časti až po takmer koniec druhej série dej to smeruje k smrti jednej z hlavných postáv (to nie je spoiler, to vieme od začiatku), o ktorej sa hovorí len v náznakoch, takže sa konečne dozviete, ako sa to stalo.

Načítavám video...

Atypical

Hodnotenie IMDb: 8,3/10
Hodnotenie ČSFD: 82 %

Sam má 18 rokov a rozhodne sa, že je čas nájsť si priateľku. Komplikuje to však fakt, že od detstva trpí autizmom. Ovplyvní to vlastne celú rodinu. Samov otec je nervózny z toho, že nevie, ako má so synom vychádzať, a jeho mama sa vydá na vydá na vlastnú cestu zmeny svojho života, keď sa jej syn dožaduje väčšej nezávislosti.

Simona: Je to o chalanovi s autizmom, ktorý chce začať randiť. Je roztomilo divný a má rád antarktické tučniaky.

Načítavám video...

Dirk Gently's Holistic Detective Agency

Hodnotenie IMDb: 8,4/10
Hodnotenie ČSFD: 85 %

Detektíva Dirka Gentlyho a jeho holistickú detektívnu kanceláriu môžete poznať z kníh Douglasa Adamsa, autora legendárneho Stopárovho sprievodcu galaxiou. Na motívy kníh vznikol aj bláznivý rovnomenný seriál, v ktorom Dirk Gently vyšetruje prípady, ktoré nie sú tak celkom bežné.

Evka: Má už dve série, chvalabohu, lebo jedna by mi určite nestačila. Je to sci-fi, ale úplne iné, ako všetko, čo som doteraz videla. Postavy sú veľmi zaujímavé a hrajú ich vynikajúco vybraní herci. Zápletky sérií sa radšej nepokúšam vysvetľovať. Je to jednoducho niečo, čo si musí každý fanúšik sci-fi zažiť.

Načítavám video...

Girls

Hodnotenie IMDb: 7,3/10
Hodnotenie ČSFD: 74 %

Lenu Duhnam ľudia buď milujú, alebo nemôžu vystáť. Taký je aj seriál Girls, ktorý však zožal množstvo ocení vrátane Zlatých Glóbusov. Lena ho napísala, režírova a a zahrala si v ňom hlavnú úlohu - a to všetko len krátko po dvadsiatke.

Seriál zobrazuje príhody, strasti a vzťahy štyroch mladých žien - Hannah, Jenny, Marnie a Shoshanny. Do toho sa, samozrejme, pletú chlapi, rodičia a ťažkosti dospeláckeho života.

Zuzana: Štyri kamošky v New Yorku znie ako seriál Sex v meste, hlavná predstaviteľka sa živí písaním. Koncept je zhruba rovnaký, Girls je však oproti Sexu v meste drsnejší, realistickejší a menej nablýskaný. Rátajte s tým, že aj keď si nejakú postavu obľúbite, určite vás svojím správaním niekoľkokrát vytočí. A Adam v podaní Adama Drivera je síce psychopat, ale rozkošný.

Načítavám video...

UnREAL

Hodnotenie IMDb: 7,9/10
Hodnotenie ČSFD: 75 %

Seriál diváka vezme do chaotického zákulisia výroby reality show, v ktorej sa o lásku súťaží. Realita však nemusí byť pre diváka dostatočne príťažlivá, preto mladá produkčná neváha v show veci poupraviť tak, aby bola čo najšťavnatejšia.

Lenka: Teraz začala tretia séria a je to v kategórii "must see". Je to seriál ktorý sa odohráva v zákulisí nakrúcania fiktívnej obdoby show Bachelor. Dostávame sa tak do epicentra psychologicke hry v rámci tzv. scripted reality TV, teda biznisu, ktorý vytvára NErealitu a ťaží z manipulácie účinkujúcich a vlastne celého štábu. Solídne napísané, skvelé zahrané. Seriál vyhral okrem iného Peabody Award.

Načítavám video...
Prečítajte si tiež: 10 tipov na najlepšie nové seriály, ktoré vyšli v roku 2017 a mali by ste si ich pozrieť

Na spracúvanie osobných údajov sa vzťahujú Zásady ochrany osobných údajov a Pravidlá používania cookies. Pred zadaním e-mailovej adresy sa, prosím, dôkladne oboznámte s týmito dokumentmi.

Najčítanejšie na Fičí.sk

Inzercia - Tlačové správy

 1. TOP desať gréckych ostrovov na letnú dovolenku 2019
 2. Čerpáte úver? Na toto by ste určite mali myslieť
 3. Pre učiteľov je dôležité, aby sa navzájom inšpirovali
 4. Až vďaka chorobe objavila svoj talent
 5. Vie sa vaša pokladnica spojiť s finančnou správou?
 6. Kaufland začal s predajom slovenských uhoriek bez fólie
 7. Jozef Miloslav Hurban sa dostal do vesmíru
 8. Bulharsko: Najlepšie miesta na dovolenku pri mori
 9. Čo robí dobrého zamestnávateľa dobrým?
 10. 7 kritických situácií na cestách. Ohrozujú každého vodiča
 1. TOP desať gréckych ostrovov na letnú dovolenku 2019
 2. Bim Challenge 2019
 3. Čerpacie stanice OMV Slovensko budú otvorené aj počas sviatkov
 4. Z Fondu malých projektov je možné získať až 50-tisíc eur
 5. Grilovacia sezóna je zahájená!
 6. Moderné bývanie v Žiline v 30-tych rokoch 20. storočia
 7. Čerpačky OMV na Slovensku majú dvere otvorené aj počas sviatkov
 8. Funkce pro Slovensko: navigace na čísla popisná i bez ulic! Mio
 9. Projekt CEC spojil študentov ekonomických univerzít troch štátov
 10. Kúzlo pravidelného investovania
 1. Bulharsko: Najlepšie miesta na dovolenku pri mori 24 911
 2. 7 kritických situácií na cestách. Ohrozujú každého vodiča 9 049
 3. Čerpáte úver? Na toto by ste určite mali myslieť 7 551
 4. TOP desať gréckych ostrovov na letnú dovolenku 2019 6 808
 5. Čo upiecť na Veľkú noc? 5 skvelých dezertov Adriany Polákovej 6 729
 6. Idete stavať dom? Päť vecí, ktoré potrebujete vedieť 6 098
 7. Kaufland začal s predajom slovenských uhoriek bez fólie 4 248
 8. Vie sa vaša pokladnica spojiť s finančnou správou? 4 046
 9. Čo robí dobrého zamestnávateľa dobrým? 3 734
 10. Pre učiteľov je dôležité, aby sa navzájom inšpirovali 3 265

Téma: Najlepšie seriály


Článok je zaradený aj do ďalších tém Inšpirujúce

Neprehliadnite tiež

13 filmov, vďaka ktorým si môžete zaspomínať na krásu Notre-Dame

Pukance do ruky a filmový maratón môže začať.

Hlavné správy zo Sme.sk

Muellerova správa: Rusko sa pokúsilo ovplyvniť voľby, Trump pre vyšetrovanie panikáril

Ľudia okolo Trumpa čakali, že im informácie od Rusov pomôžu.

Donald Trump.
Slovenskí hokejisti počas prípravy na MS v hokeji 2019.

Ukrajinský premiér: Rusko nenapadlo len Ukrajinu, napadlo nás všetkých

Proti sankciám podľa neho vystupuje slabý líder.

Volodymyr Hrojsman (41) je od apríla 2016 premiérom Ukrajiny. Predtým bol predsedom parlamentu, ministrom pre regionálny rozvoj aj starosta mesta Vinnycia.
Lekári musia výsledky krvného testu vnímať s ohľadom na anamnézu pacienta. Hodnoty ovplyvňujú viaceré faktory ako napríklad životospráva, hmotnosť či užívané lieky.