SME
Štvrtok, 8. december, 2022 | Meniny má Marína

Organizátor pochodu študentov v Bratislave: Dôležité je to teraz ustáť

Na už štvrté piatkové zhromaždenie v Bratislave sa chystalo znova množstvo ľudí.

(Zdroj: m.smedata.sk)
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Pred týždňom ich na Námestie SNP prišlo viac ako 50-tisíc a rozvášnené davy podľa všetkého neupokojilo ani vytvorenie novej vlády pod vedením Petra Pellegriniho.

Vo štvrtok organizátori zrušili ohlásený protest Za slušné Slovensko a ľudí to rozdelilo na dva tábory. Časť z nich organizátorov chápala, no druhú časť ich rozhodnutie nahnevalo. Začali teda vymýšľať alternatívy, ako aj tak ísť vyjadriť svoju nespokojnosť.

Prečítajte si tiež: Protest Za slušné Slovensko organizátori zrušili. Pochodovať chcú vysokoškoláci Čítajte 

Už predtým mala iniciatíva študentov "Nie je nám to jedno" naplánovaný Tichý pochod študentov, keď pred samotným protestom chceli ísť zo Šafárikovho námestia zapáliť sviečky za Jána a Martinu na Námestie SNP. Z tejto udalosti sa však zrazu stala hlavná akcia, ku ktorej sa chystá pridať aj množstvo neštudentov, ktorí mali v pláne ísť na pôvodný protest.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Študenti v iniciatíve pochádzajú z týchto univerzít: Vysoká škola výtvarných umení v Bratislave, Vysoká škola múzických umení v Bratislave, Univerzita Komenského v Bratislave, Slovenská technická univerzita v Bratislave, Ekonomická univerzita v Bratislave, Trnavská univerzita, Univerzita Cyrila a Metoda v Nitre, Bratislavská medzinárodná škola liberálnych štúdií, Paneurópska vysoká škola v Bratislave, Slovenská zdravotnícka univerzita. Podporujú ich aj Technická univerzita v Košiciach, Univerzita Pavla Jozefa Šafárika v Prešove, Akadémia umení v Banskej Bystrici a Janáčkova akadémia múzických umení v Brne.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Do iniciatívy sa zapojil aj Timotej Lauko, študent 4. ročníka politológie na Univerzite Komenského. Aj keď má so svojimi kolegami momentálne množstvo práce zo zabezpečovaním akcie, stihol nám odpovedať na niekoľko otázok.

Ako ste prežívali štvrtok, keď sa v priebehu niekoľkých hodín zmenil váš pôvodne malý pochod na akciu, kde môže prísť niekoľko tisíc ľudí?

Prvým momentom bolo prekvapenie. Pochopili sme, že nastala kritická situácia v tom, že veľa ľudí začalo byť nahnevaných, chceli ísť tak či tak a začali vznikať rôzne, až nebezpečné iniciatívy. Začali sme si uvedomovať vážnosť situácie, že sme sa dostali do centra diania.

Teraz je dôležité nejako to ustáť. Snažíme sa riešiť hlavne bezpečnosť. Spolupracujeme aj s mestom a políciou, je to nahlásené.

Ako vlastne vznikla vaša akcia? Bola to podpora pôvodného protestu Za slušné Slovensko?

Naša iniciatíva "Nie je nám to jedno" vznikla tak, že sa študenti jednotlivých univerzít počas pochodov zmobilizovali a vystupovali ako študenti tých univerzít. My sme sa ich rozhodli spojiť a vytvoriť nejakú študentskú iniciatívu. Naším prvotným cieľom nie sú a ani neboli protesty alebo to, že sa na nich zúčastníme. Náš cieľ je dlhodobý – vytvoriť študentskú iniciatívu, ktorá sa snaží zaznieť v spoločnosti, hovoriť o pozitívnych veciach, ktoré chceme zmeniť, byť aktívnymi v spoločnosti a poukazovať na to, ako naša spoločnosť funguje.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Na základe toho sme sa ako iniciatíva rozhodli zapojiť takým spôsobom, že v piatok ukážeme, že študenti sú jednotní, a spoločne pôjdeme zo Šafárikovho námestia na Námestie SNP, kde mal byť pôvodne protest Za slušné Slovensko. Nechceli sme nijako klásť požiadavky ani nič podobné.

Keď vo štvrtok organizátori odvolali protest Za slušné Slovensko, hľadali sme nejakú formu, ako to transformovať, a rozhodli sme sa pre tento náš pochod, ktorý má byť tichý a slušný. Pôjdeme zo Šafárikovho námestia na Námestie SNP, kde zapálime sviečky na pamiatku Jána a Martiny, a tým vyjadríme náš postoj. V piatok to nebude protest, bude to tichý pochod.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Chceme ukázať, že my – študenti – tu sme a naďalej budeme aktívni. Chceme hovoriť o tom, v akej krajine žijeme, aký tu je systém, ako funguje školstvo, akú máme v tomto štáte budúcnosť. Ako študenti vystupujeme sami za seba.

Po zrušení pôvodného protestu sa na váš pochod chystá veľa ľudí, aj takých, ktorí nie sú študenti. Rátate s takouto situáciou? Ako sa na ňu pripravujete?

Samozrejme, citlivo vnímame, že situácia, ktorá teraz vznikla, je problematická v tom zmysle, že veľa ľudí je nespokojných s tým, že sa piatkový protest zrušil. Ďalej sú tu aj iné subjekty, ktoré sa snažia túto situáciu využiť.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Aj vás niekto kontaktoval, že by sa k vám chcel pridať?

Momentálne nás kontaktujú rôzni ľudia, ktorí sa chcú nejakým spôsobom pridať. Samozrejme, všetko to rázne odmietame. S nikým nespolupracujeme a ideme čisto za nás, študentov, a za našu iniciatívu.

Koľko vás je v tíme?

V užšom tíme nás je okolo 15 – 20 ľudí z viacerých univerzít, no za nimi sú ďalší ľudia, ktorí zakladali iniciatívy na daných univerzitách.

Máte podporu aj z vedenia univerzít?

Nevystupujeme oficiálne za naše univerzity, vystupujeme za nás - študentov. Sme z rôznych univerzít, nielen z Bratislavy, ale z celého Slovenska. Aj do budúcnosti chceme byť študentský hlas, bez ohľadu na to, z akej sme univerzity. To je myšlienka toho, že sme sa spojili naprieč univerzitami.

SkryťVypnúť reklamu

Aj keď bratislavský protest Za slušné Slovensko odvolali, zvyšok krajiny sa rozhodol pokračovať. Pozrite si prehľad miest, kde protesty v piatok aj tak budú:

Prečítajte si tiež: Protest Za slušné Slovensko v Bratislave nebude. Tieto mestá však chcú pokračovať Čítajte 

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Premiér Eduard Heger počas rozpravy počas vyslovovania nedôvery jeho vláde. Vpravo Richard Sulík, ktorého SaS návrh na odvolanie podala.

Parlament začal vo štvrtok odvolávať vládu.


3 h
Opatrenia proti šíreniu koronavírusu sa vo viacerých okresoch od pondelka sprísnia, reštaurácie budú prázdne.

Nižšia DPH mnohých nezachráni a tri mesiace sú aj tak málo.


4 h
Peter Schutz.

Iniciatívu SaS môžu viacerí „noví liberáli“ z OĽaNO vziať ako poslednú príležitosť zachovať si tvár.


3 h
Heinrich Reuss bol vraj na čele teroristickej skupiny.

Nemecká polícia zadržala 25 ľudí, ktorí chystali prevrat.


5 h

Neprehliadnite tiež

Volali sme do Fekišoviec aj Jánovi Čarnogurskému.


a 3 ďalší 11. mar

Konečne poriadny diss!


a 2 ďalší 7. jan

Ďakujeme, že ste sa zapojili!


a 3 ďalší 31. dec

Vypočujte si nový diel satirického podcastu.


a 3 ďalší 17. dec
SkryťZatvoriť reklamu