Fico nechápe, ako sa dá za 5 dní pripraviť pochod. Spýtali sme sa organizátorky Karolíny Farskej

Stredoškoláčka Karolína Farská nemá ešte ani dvadsať rokov a budúci týždeň ju čaká externá časť maturít.

Napriek tomu je súčasťou tímu mladých ľudí, ktorí zorganizovali spomienkový pochod na pamiatku zavraždeného novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenice, archeologičky Martiny Kušnírovej.

Pochod bol apolitický a jediným politikom, ktorý sa na ňom objavil, bol prezident Andrej Kiska, ktorý sa chcel pridať aj ako občan. S organizátormi sa dohodli, že nebude mať žiaden prejav, so sviečkou len vyzval na minútu ticha.

Tento piatok chystajú ďalšie zhromaždenie, ktoré nazvali "Postavme sa za slušné Slovensko". Tentoraz už ide o vyjadrenie nespokojnosti so situáciou v štáte. Požadujú "dôkladné a nezávislé vyšetrenie vraždy Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej za spoluúčasti medzinárodných vyšetrovateľov" a "novú dôveryhodnú vládu, ktorej súčasťou nebudú ľudia, u ktorých existujú podozrenia z korupcie a prepojenia na organizovaný zločin".

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
Prečítajte si tiež: Slováci v piatok vyjdú do ulíc za zmeny vo vláde. Kde sa uskutočnia protesty? Čítajte 

Premiér Robert Fico sa na posledných tlačovkách rozhodol zaútočiť aj na tieto občianske iniciatívy a začudoval sa, ako pochod mohol byť zorganizovaný za 5 dní.

Za organizačný tím, ktorého súčasťou sú aj Katarína Nagy Pázmány, Peter Nagy, Juraj Šeliga a ďalší mladí ľudia, nám na otázky o organizovaní takýchto akcií odpovedala Karolína, ktorá skúsenosti v organizovaní masových akcií nazbierala pri minuloročných Protikorupčných pochodoch s tisíckami účastníkov.

Prečo si rozhodla aj tentokrát zapojiť do organizácie zhromaždení v uliciach?

Hneď, ako sme sa minulý týždeň v pondelok dozvedeli, čo sa stalo a že je to pravda, sme v našom tíme začali riešiť, že to nemôžeme nechať tak, že je to extrémna vec. Potom sme zistili, že Peťo s Katkou (manželia Pázmany – Nagyovi, pozn. red.) už založili udalosť na Facebooku. Ozvali sme sa im, chceli sme im s tým v prvom rade čo najviac pomôcť, aby to dopadlo dobre.

SkryťVypnúť reklamu

Zapojili sa všetci z vášho predchádzajúceho tímu?

Tým, že sme stredoškoláci, veľa z nás teraz rieši či už maturity, alebo prihlášky na školy. Niektorí to až tak neriešia. (úsmev) Niektorí majú aj iné aktivity, ktorým sa potrebovali teraz venovať. Určite je to iné, zo strany nášho „protikorupčného“ tímu to riešim najviac ja, Robert Martin Hudec a Lukáš Füle.

Zhromaždenie, ktoré chystáme na piatok, je iná vec, ako bola minulý piatok. Vtedy sme si vyslovene chceli uctiť spomienku na dvoch zavraždených ľudí. Teraz to má už politický charakter v tom, že máme nejaké požiadavky, no s tým, že sme vyslovene nestranícki. Nikto to nepodporuje, nikto tam nebude môcť vystúpiť, s nikým nespolupracujeme.

Nikto z politikov sa vás ani nesnažil osloviť, že by s vami chcel spolupracovať?

Je to možné, že tam nastali takéto veci, ale v každom prípade to vždy striktne odmietame, že o nič také nestojíme.

SkryťVypnúť reklamu

Premiér celkom nechápe, ako je možné zorganizovať takúto akciu za 5 dní. Vieš vysvetliť, ako sa to dá?

Pripadá mi z jeho strany veľmi nezodpovedné a až vulgárne, že na jednej strane chce hovoriť, že všetkým má ísť v prvom rade o vyšetrenie vraždy, nie o to, či niekto z politikov je alebo nie je zodpovedný. Na druhej strane to ide zaobaľovať tým, za akú dobu sme dokázali vytlačiť odznaky. Ide šíriť konšpirácie, pričom sám tvrdí, že v tomto čase by mali veci rýchlejšie fungovať.

Keď zistil, že tie odznaky vydalo vydavateľstvo a vydalo ich zopár tisíc za tri dni, čo nie je veľká vec a sám si to musí uvedomovať, ďalšie pochybnosti si vyslovene vymýšľa. Je to prinajmenšom veľmi smutné a nie je vhodné, aby šíril klamstvá popri tom, čo sa teraz deje v tejto krajine. Ľudia strácajú dôveru v štátne inštitúcie, a táto situácia to len potvrdzuje.

SkryťVypnúť reklamu

Ako taká akcia vzniká? Vieš priblížiť ten postup?

Prvá vec, ktorú musíte spraviť, je všetko nahlásiť mestu, zozbierať všetky povolenia. Mesto vás prepojí s políciou, vybaví s ňou stretnutie. Aj keď sme organizovali Protikorupčné pochody, polícia bola vždy nápomocná, presne sme sa s nimi dohodli, čo a ako kedy bude, kedy začne pochod, vedeli sme presne, ako máme zakročiť v nejakých situáciách, kedy ich máme kontaktovať, kedy by sme si to mali vyriešiť sami.

Potom treba zabezpečiť, aby bezpečnosť na pochode bola čo najvyššia, teda zabezpečiť dobrovoľníkov. Odporúča sa mať jedného dobrovoľníka na približne 50 ľudí, ktorí by mali prísť, ale je to na zvážení organizátora. Treba zabezpečiť sanitku, pódium, osvetlenie, označenie trasy, napríklad aj BOZP letáky pre účastníkov.

SkryťVypnúť reklamu

Sú to veci, o ktorých sme pred rokom, keď sme prvýkrát organizovali pochod, nevedeli, že to všetko treba. No keď do toho človek vhupne, zrazu zistí, čo všetko treba spraviť, a že to v konečnom dôsledku nie sú zložité veci, len to treba nejako systematicky naplánovať.

Odkiaľ beriete peniaze na všetky nevyhnutné náklady?

Na tieto zhromaždenia sme si založili transparentný účet, na ktorý nám ľudia posielajú peniaze. Zároveň tam zverejňujeme všetky výdavky, máme od všetkého bločky. Takže sme financovaní občanmi a je to celé transparentné. Ak by niekoho zaujímalo, kým sme platení, môže si to pozrieť.

Ty si už robila viacero pochodov a zhromaždení. Máš pred každým ešte stres alebo sa to nejako zmenilo?

Z bezpečnostného hľadiska je pri takýchto akciách dôležité rátať s rôznymi situáciami a nepodceniť to, lebo sú to masy ľudí. Prvoradé je, aby to prebehlo hladko, aby sa tam nikomu nič nestalo a nebol zničený žiadny majetok. Už viem, čo mám robiť, ale uvedomujem si, že to musím všetko brať s rešpektom. Predsa len, je to veľká vec.

SkryťVypnúť reklamu

Stretla si sa aj s tým, že by si sa bála po nejakej negatívnej reakcii? Predpokladám, že škaredé veci vám píšu dosť často.

Také správy, tie chodia dosť často, napríklad rôzne pejoratíva. Ale v reálnom živote to človek väčšinou za vami nepríde povedať, hoci aj to sa mi už stalo a nie je to veľmi príjemné. Ale nie je to žiadna konštruktívna kritika a je smutné, že ten človek nevie spraviť niečo lepšie, ako niekomu vynadať, no je to jeho rozhodnutie. Pozitívna odozva je však oveľa väčšia.

O týždeň maturuješ. Ako to zvládaš?

V pohode, maturujem budúci týždeň, tento ešte nie. (smiech) Treba k tomu aj dobrý time management. Mám teraz obdobie, že som viac času venovala iným veciam ako štúdiu, ale väčšinu vecí mám už prebratých dávnejšie, nie je to skúška z nových vecí.

SkryťVypnúť reklamu
Prečítajte si tiež: Slovenské vysoké školy podporili piatkové pochody. Budete mať tiež voľno? Čítajte 

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu