Tieto fotky z Bratislavy majú politikom pripomínať, koľko ľudí vyšlo v piatok do ulíc

Tieto fotky z Bratislavy majú politikom pripomínať, koľko ľudí vyšlo v piatok do ulíc

V piatok vyšli ľudia v desiatkach slovenských miest do ulíc, aby si uctili pamiatku zavraždeného novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenice Martiny Kušnírovej.

Prečítajte si tiež:Do ulíc vyšli desaťtisíce, Ficovi dal výpoveď šéf jeho kancelárie (minúta po minúte) Čítajte 

Okrem Slovenska si však Janovu pamiatku uctili aj v Londýne, Prahe, Krakove, Dubaji, Štokholme, Paríži, Pekingu, Berne, Hong Kongu, Madride či Mníchove.

Najväčšiu účasť mal nepochybne pochod v Bratislave.

Z Hviezdoslavovho námestia pochodovali tisícky ľudí na Námestie slobody.

Tam si najskôr uctili pamiatku zavraždených minútou ticha, na ktorú ich vyzval prezident Andrej Kiska. Nasledovali krátke prejavy novinárov Beáty Balogovej, Lukáša Filu, Árpáda Soltésza a Milana Martina Šimečku.

Článok pokračuje pod video reklamou

Emotívny bol najmä prejav Christopha Deloirea, riaditeľa organizácie Reportéri bez hraníc. Ten okrem vraždy Jána Kuciaka hovoril o Charlie Hebdo či zavraždenej maltskej novinárke a pripomenul, prečo sú slobodné médiá základom demokratickej spoločnosti.

Ľudia si v mraze vypočuli aj slová českej investigatívnej reportérky Pavly Holcovej, ktorá s Jánom spolupracovala na téme talianskej mafie. Prečítala ich Táňa Pauhofová, keďže Pavla Holcová je v Česku pod ochranou polície.

Takto to vyzeralo v bratislavských uliciach.

Okrem mrazu priniesla ľuďom zimomriavky aj slovenská hymna, ktorú prišiel zaspievať spevák Korben Dallas, Juraj Benetin.

Telá Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej našli policajti v ich dome v nedeľu. Odvtedy sa celé Slovensko pýta, či naozaj žijeme v 21. storočí a v demokratickej krajine. Vražda totiž zrejme súvisí s Kuciakovou novinárskou činnosťou.

Novinár písal napríklad o kauze Bašternák, Mariánovi Kočnerovi a jeho posledný článok, ktorý vyšiel po jeho smrti, sa týkal talianskej mafie na východe Slovenska a jej napojenia na politikov a Ficovu asistentku a štátnu radkyňu Máriu Troškovú.

Prečítajte si tiež:Chcú byť ešte novinármi? 22 študentov žurnalistiky vyjadrilo svoje pocity po vražde Jána Kuciaka Čítajte 

Čítajte ďalej

Kniha mesiaca október: SuperŽENY od Andrey Kellö Žačokovej

Zapojte sa do Knižného klubu Fičí a vyhrajte.

Kvíz: Čo viete o histórii dobývania vesmíru?

Otestujte sa v kvíze o vesmírnych pretekoch.

Domov NajnovšieNajčítanejšieDesktop