SME
Streda, 1. február, 2023 | Meniny má Tatiana

Celý týždeň som sa stravoval cez donášku. Oplatí sa to viac ako varenie?

S veľkým pohodlím prichádza veľká zodpovednosť.

Šesť dní po sebe som jedol obed a večeru cez appku Bistro.sk. Žiadne starosti s nákupmi, varením, pripravovaním a ani len premýšľaním, čo si pripraviť. Bez umývania riadov, na obed a večeru stačí príbor (a s k sushi dostanete paličky) Bol to zážitok. Chceš iba vedieť ako to dopadlo? Preskroluj na koniec článku, kde nájdeš plusy a mínusy appky. Alebo si ju rovno stiahni pre Android alebo pre IOS.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Pretože ako iste viete, život freelancera, teda človeka, ktorý sa živí prácou z domu, je na jednej strane jednoduchý - sami si určujete, na akom projekte budete pracovať, kedy vstanete, kedy sa najete. Lenže to znamená, že niekedy na prípravu jedla nevyjde čas, lebo na projekt potrebujete viac času, ako ste čakali, a tiež ste spali viac, ako ste čakali.

SkryťVypnúť reklamu

Pre hladného a lenivého mileniála nie je nič vhodnejšie, ako si pár klikmi cez telefón zabezpečiť kilojouly na prežutie prežitie ďalšieho pracovného zadania. A takto to vyzeralo.

Deň 1: Sushi a pizza

Vrana k vrane sadá a tak je to aj s freelancermi. Dnes som sa rozhodol pracovať spolu s mojím kamarátom uňho doma. To znamenalo spoločný obed, takže rýchlo padlo rozhodnutie na polievku a veľký sushi set. V appke si viete vyhľadať jedlá podľa kľúčového slova, alebo podľa predvolených kategórií. Volím záložku sushi a vyberám podnik Geisha. Presvedčila ma hokkaido polievka a 15-kusový sushi set.

Po objednávke mi kamoš vraví, že super, že Geisha je rýchla a chutná, takže bude dobre. A naozaj bolo. V návale radosti som jedlo zabudol odfotiť, ale chutilo skvelo, hlavne polievky. Pán z donášky prišiel presne načas a ešte som ho zdržal, lebo som ho poslal na zlé číslo domu.

SkryťVypnúť reklamu

Ponaučenie: Neplatiť kešom ako buran a skontrolovať si, kde bývajú kamoši.

Podnik: Geisha

Čas objednávky: 12:02

Predpokladaný čas doručenia: do 60 minút

Čas doručenia: 13:01

Kvalita jedla: 5/5

Ďalšou klasikou objednávania cez Bistro.sk je u mňa pizza. Po letmom dotyku záložky s názvom Pizza na mňa vybehne okolo 60 pizzérií a môj tradičný favorit Pizzeria Lombardi. V ich ponuke si môžete poskladať vlastnú pizzu s paradajkovým základom, mozzarellou a 4 ingredienciami podľa vlastného výberu, takže volím paradajky, taliansku salámu, olivy a bazalku. Dnes nebude miesto na experimenty s baklažánom, hubami, kukuricou a tuniakom.

Pizza bola presne, ako som si ju predstavoval, v minulosti mi raz dokonca na škatuľu napísali odkaz pre priateľku, takže za zákaznícky servis ide tiež plný počet bodov. Keďže pizzeria sa nachádza relatívne blízko od môjho domu, vždy podlezie očakávaný čas doručenia.

SkryťVypnúť reklamu

Podnik: Pizzeria Lombardi

Čas objednávky: 17:30

Predpokladaný čas doručenia: do 90 minút

Čas doručenia: 18:02

Kvalita jedla: 5/5

Deň 2: Dnes Japonsko

Dnes som sa kvôli pracovným stretnutiam a pohovorom dostal k objednaniu jedla až popoludní. Dostal som chuť na ázijskú kuchyňu a zároveň niečo vegetariánske a ľahké, tak klikám na záložku Asia s 12 reštauráciami.

Nachádzam podnik Gyoza, ktorý sa nazýva podľa tradičných japonských pirôžtekov. Toto jedlo už poznám z hudobných festivalov a food festov v Bratislave a keď vidím položku Barbeque gyoza, prehodnocujem vegetariánske chute a idem do bravčových pirôžtekov s BBQ omáčkou. Priateľka má rada miso polievku, tvrdí, že je zdravá a ja som ju ešte nikdy nejedol celú, tak prihadzujem aj ju. V živote som dokopy nezjedol toľko rias, ako v tejto polievke. Nebolo to zlé, ale musím si ešte zvykať.

SkryťVypnúť reklamu

Ponaučenie: Nabudúce zvážiť miso polievku a pohyb medzi masou ľudí so soplíkom.

Podnik: Gyoza

Čas objednávky: 17:44

Predpokladaný čas doručenia: do 30 minút

Čas doručenia: 18:14

Kvalita jedla: 4/5

Deň 3: Naľahko

Po predchádzajúcom ťažkom dni mám už naozaj chuť na niečo ľahké, tak to skúšam v sekcii Denné menu. Vybieha na mňa stará známa Lombardi a Penne Miláno s viedenskou polievkou sú presne to, na čo mám chuť. Prihadzujem tuniakový šalát s medovým dressingom na popoludnie a čakám skorý príchod donášky. Polievka bola vynikajúca a aj keď cestoviny uložené v polystyrénovom obale nepôsobili vizuálne dvakrát príjemne, chutili skvelo a aj šunka v nich pôsobila ako nie tá najlacnejšia.

Tuniakový šalát padol za vlasť o niečo neskôr a moja osobná výhrada je iba voči surovej cibuli. Nemám problém s jej chuťou počas jedenia, ale s tým, že jej chuť ostáva v ústach aj dlho potom a ťažko sa vyháňa. Ale zase, som freelancer, nemusím sa rozprávať s nikým osobne. LOSE-WIN situácia.

SkryťVypnúť reklamu

Podnik: Gyoza

Čas objednávky: 11:17

Predpokladaný čas doručenia: do 75 minút

Čas doručenia: 12:10

Kvalita jedla: 5/5

Večer ma prišiel navštíviť môj kamoš z Košíc, ktorý mal u mňa prespať, takže appku Bistro.sk sme opäť vzali útokom. On mal chuť na “niečo ako Pad Thai” a skúsil som vyhľadávanie. Bohužiaľ, v portfóliu nemá Bistro.sk reštauráciu, v ktorej by mali toto jedlo, tak som hľadal niečo podobné a voľba padla na PHUONG ANH a ich Chicken udon a ostrokyslú polievku. Ja som si vybral istotku a môj nový obľúbený sushi set z Geishe.

Tu chcem venovať jedno ospravedlnenie pánovi, ktorý nám doniesol jedlo z PHUONG ANH a volal mi 4-krát počas 3 minút, kým som mu zdvihol zapotrošený telefón s vypnutými zvukmi. Jeho reakcia však bola pokojná a ochotná, čo podčiarklo výbornú chuť jedla a rýchly čas donášky.

SkryťVypnúť reklamu

Podnik: Bistro a reštaurácia PHUONG ANH

Čas objednávky: 18:59

Predpokladaný čas doručenia: do 90 minút

Čas doručenia: 19:46

Kvalita jedla: 5/5

Podnik: Geisha

Čas objednávky: 19:02

Predpokladaný čas doručenia: do 75 minút

Čas doručenia: 19:56

Kvalita jedla: 5/5

Deň 4: Vytriezvenie

Noc predtým sme žúrovali na jednom večierku, kde bola whisky zadarmo, takže tento obed mal jediného víťaza: Pho Bo z reštaurácie Eden. Táto tradičná vietnamská hovädzia polievka vykope z hlavy všetky opice, takže nie je o čom. Prihadzujem hranolky s tatárskou, keby náhodou. Po objednávke mi volá pani z Edenu, že sa im minuli hranolky, či môžu byť opekané zemiaky. Ale samozrejme.

Opäť obedujem s kamošom z prvého dňa, on prihadzuje rybaciu polievku Bun Ca a vraví, že Eden je dobrý a rýchly. Verím mu, keď jedlo príde za pol hodiny namiesto maximálnych 90 minút. Vývary, rezance a všetky ostatné prílohy sú pobalené osobitne, takže si to doma krásne všetko zmiešame do misiek a do pár minút je po všetkom. Večer som mal program už od popoludnia, takže na objednanie ďalšieho jedla nevyšiel čas.

SkryťVypnúť reklamu

Podnik: Eden restaurant

Čas objednávky: 12:24

Predpokladaný čas doručenia: do 90 minút

Čas doručenia: 12:59

Kvalita jedla: 5/5

Deň 5: Mám chuť na niečo arabské

Myslel som si, že dnes mám chuť na klasické kuracie stehno s ryžou, tak som ho začal hľadať v denných menu, ale nejakým spôsobom som sa dostal k arabskej reštaurácii Yalla. Tam ma oslovilo hovädzie na hrášku a mrkve s ryžou a jedna polievka, ktorej nikdy nepoviem nie: z červenej šošovice.

Po donáške som trošku ohundral nie až tak veľa hovädzieho v jedle, ale chuťovo bolo naozaj skvelé a nakoniec neprekážala ani menšia porcia - neprejedol som sa a pokojne som mohol ďalej pracovať. (Okej, ale až po relaxačnej polhodinke s kávou a dvomi kockami ničnerobenia)

Podnik: Yalla restaurant

Čas objednávky: 12:59

SkryťVypnúť reklamu

Predpokladaný čas doručenia: do 75 minút

Čas doručenia: 13:50

Kvalita jedla: 4,5/5

Na večeru som chcel niečo ľahké, tak som tak aj objednal. Ak sa za ľahké jedlo dá považovať 15-kusový sushi set, ktorý som zjedol sám. Pravdupovediac, sa mi nechcelo vyhľadávať a prelúskavať inými sushi setmi z iných prevádzok a kombinácia horších skúseností z minulosti a faktu, že Geishu mi už automaticky v appke ukazovalo na vrchu, som zvolil klasiku tohto Bistra týždňa. Nuda? Možno. Chutné sushi? Určite.

Podnik: Geisha

Čas objednávky: 18:49

Predpokladaný čas doručenia: do 60 minút

Čas doručenia: 19:21

Kvalita jedla: 5/5

Deň 6: Grande finale

Dnes som opäť obedoval vo dvojici, takže som načrel do vôd denných menu, kde nie je problém nájsť prevádzku s piatimi jedlami, pričom názov štyroch z nich začína slovom “Vyprážaný/é/á”.

SkryťVypnúť reklamu

Nesklamala Pizzeria Lombardi, kde mali v ponuke pre mňa neodolateľné jedlo: grilovanú bravčovú panenku. Kamoš si vybral špagety s brokolicovou omáčkou a obaja sme si dali zelerový krém. Spoiler: BOL FAMÓZNY. Tak isto ako panenka, ktorá bola preliata niečím ako jemne pikantná holandská omáčka. Žiadne výhrady ani voči špagetám. Jednoducho, nič nesklamalo.

Podnik: Pizzeria Lombardi

Čas objednávky: 11:41

Predpokladaný čas doručenia: do 90 minút

Čas doručenia: 12:19

Kvalita jedla: 5/5

Večer sme u mňa hrali karty a len tak medzi rečou som spomenul, že by som si dal niečo sladké a nič doma nemáme. Kamoš okamžite zahlásil, že mám objednať palacinky s nutellou a ovocím. Bolo pol 11 večer a on neoblomný.

Nakoniec sme nenašli prevádzku, ktorá by buď dávala ovocie do palaciniek, alebo ešte mala otvorené, takže nakoniec si on dal 3 kusy s nutellou a šľahačkou, ja jednu takú istú a jednu s džemom a šľahačkou. Kvízová otázka znie: Ako presunúť po meste šľahačku s palacinkami tak, aby šľahačka nestratila na kvalite?

SkryťVypnúť reklamu

Nemám ďalšie otázky. Palacinky boli výborné, ale zistili sme, že udržateľná hranica sú dve palacinky s cukrom v rôznej forme a glykemický šok nám nedovolil dojesť tú zvyšnú. (Aj ráno bola dobrá.)

Podnik: Camino del Diablo

Čas objednávky: 22:26

Predpokladaný čas doručenia: do 120 minút

Čas doručenia: 22:56

Kvalita jedla: 5/5

Závery:

PLUSY:

 • Ak máte obe ruky ľavé a v živote ste sa naučili čokoľvek okrem varenia, appka Bistro.sk sa stane tvojou domácou kantínou, kde môžeš jesť sám, alebo s kým chceš.
 • Odhadované časy donášky sú trochu nadnesené a vždy sa reštikám podarí doniesť jedlo v predstihu.
 • Ovládanie appky je veľmi intuitívne, okrem spomenutých skratiek sa môžete hneď prekliknúť aj na tradičné jedlá, kebaby, vege jedlá, ryby či šaláty alebo steaky.
 • Tiež si môžete vyfiltrovať reštaurácie podľa minimálnej ceny objednávky, hodnotenia reštaurácie či času donášky.
 • Ak si budete objednávať pravidelne, dostanete naspäť kredity, ktoré si môžete uplatniť ako zľavu pri ďalšom nákupe.
 • Appka si pamätá vašu kartu, takže ak budete platiť ňou, ušetríte donáškarovi čas strávený platením kešom a sebe pobyt na mrazivých teplotách pred bránou svojho paneláku. (Ale je fajn pripraviť si tringelt aspoň euro.)
 • Ak sa vám nebridí zjesť to priamo z obalov a nechce sa vám presúvať jedlo na tanier, ušetríte čas na umývanie riadov.
 • Ak to nedojete, môžete si to ohriať neskôr alebo na druhý deň.

MÍNUSY:

 • Musíte premýšľať dopredu a rátať s časom donášky. Niekedy sa spamätáte, až keď vám ozaj škvŕka v bruchu, takže budete pohľadom znásilňovať hodiny a dúfať, že práve dnes padne rekord v najrýchlejšej donáške.
 • OBALY. Neskutočné množstvo obalov. Niektoré podniky idú viac cestou recyklovaného papiera, niektoré však používajú plastové nádoby, príbory, celofán a podobne. Je na nás, aj na prevádzkach, aby sme túto planétu nezaťažovali veľkým množstvom odpadov. Ako zákazník to môžete vyriešiť tým, že si budete vyberať tie podniky, ktoré používajú najviac recyklovateľných materiálov, a tento odpad potom doma naozaj recyklovať.
 • Naozaj veľký výber podnikov. To sa, samozrejme, môže niekomu javiť ako výhoda, no pre nerozhodných ľudí (ako ja) a tých v časovom strese je to malé prekliatie. Časom vám však appka bude ponúkať podniky, v ktorých ste si objednávali už predtým, a ak viete, že tam bolo dobre, objednáte si odtiaľ zas (ako ja).

Tento článok vám prináša aplikácia Bistro.sk

SkryťVypnúť reklamu

Pravidlá pre spoluprácu medzi inzerentmi a redakciou si môžete pozrieť na tomto odkaze.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na Fičí.sk

     Inzercia - Tlačové správy

     1. O najlepšie komunikujúcich značkách rozhodne aj verejnosť
     2. Ktorá banka dvíha úroky na termiňáku? A čo pre to treba spraviť?
     3. Šetriť energiu sa oplatí. Špecialisti poradili, ako na to
     4. Klinčeky Zanzibaru zarobili viac, než neslávny obchod s otrokmi
     5. Trvalá udržateľnosť v obchode – prečo by vás mala zaujímať?
     6. 10 eur za 10 rokov. Mimoriadna ponuka od mimoriadneho časopisu
     7. Ako skĺbiť remeslo a moderné technológie? Inšpirujte sa Bajkery
     8. SCANDI 2023: prehliadka súčasného severského filmu
     1. Ktorá banka dvíha úroky na termiňáku? A čo pre to treba spraviť?
     2. O najlepšie komunikujúcich značkách rozhodne aj verejnosť
     3. Ako možno získať prídavky na dieťa v Nemecku?
     4. Kupujete balenú vodu? Vypočítajte si, koľko za ňu ročne miniete!
     5. Táto váha berie vaše chudnutie vážne: Kalórie počíta za vás!
     6. Šetriť energiu sa oplatí. Špecialisti poradili, ako na to
     7. Svalovice sa netreba obávať
     8. Students today, innovators tomorrow, learners forever
     1. Klinčeky Zanzibaru zarobili viac, než neslávny obchod s otrokmi 11 943
     2. 10 eur za 10 rokov. Mimoriadna ponuka od mimoriadneho časopisu 7 251
     3. Zdravie bez liekov. Lekár namiesto nich predpisuje studenú vodu 2 213
     4. Trvalá udržateľnosť v obchode – prečo by vás mala zaujímať? 2 096
     5. Ktorá banka dvíha úroky na termiňáku? A čo pre to treba spraviť? 1 891
     6. Stockerka štartuje predaj bytov s cenami, ktoré prekvapia 1 530
     7. Benátky a Verona: zažite pôsobivé kúsky mozaiky severu Talianska 1 432
     8. Šetriť energiu sa oplatí. Špecialisti poradili, ako na to 1 156
     SkryťVypnúť reklamu
     SkryťVypnúť reklamu
     SkryťVypnúť reklamu
     SkryťVypnúť reklamu

     Hlavné správy zo Sme.sk

     Ján Budaj sa Košičanom prihovára z balkóna vedeckej knižnice.

     V dokumente sa zaviazal, že bude aj donášať.


     8 h
     Bývalá štátna tajomníčka Monika Jankovská v sprievode svojho obhajcu Petra Erdösa.

     Dve obžaloby sú už na súde. Na procesy so sudcami sa čaká.


     12 h
     Benzín zdražel o približne osem percent, keď prekročil hranicu 1,60 eura za liter.

     Začnú platiť ďalšie sankcie voči Rusku.


     11 h
     Logo podcastu Dobré ráno.

     Parlament rozhodoval medzi májovým, júnovým a septembrovým termínom.


     a 3 ďalší 8 h

     Neprehliadnite tiež

     Volali sme do Fekišoviec aj Jánovi Čarnogurskému.


     a 3 ďalší 11. mar

     Konečne poriadny diss!


     a 2 ďalší 7. jan

     Ďakujeme, že ste sa zapojili!


     a 3 ďalší 31. dec

     Vypočujte si nový diel satirického podcastu.


     a 3 ďalší 17. dec
     SkryťZatvoriť reklamu