10 skvelých filmov, ktoré zobrazujú úskalia práce investigatívnych novinárov

A viaceré z nich vyhrali Oscara.

(Zdroj: coresites-cdn.factorymedia.com)

Udalosti posledného týždňa ukázali, že povolanie investigatívneho novinára môže byť nebezpečné aj na Slovensku a že odhaľovať podvody či korupciu nie je vôbec jednoduché.

Navyše v týchto dňoch do našich kín konečne prišiel dlhoočakávaný film The Post - Aféra v Pentagone. Príbeh novinárov denníkov The Washington Post a The New York Times, ktorí dlhé roky bojovali s vládou kvôli tajnej správe o operáciách počas vojny vo Vietname, má 2 nominácie na Oscara (najlepší film, najlepší ženský herecký výkon - Meryl Streep).

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu
Prečítajte si tiež: Všetko, čo ste vo filme Únos nevideli. Je tu Spielbergov The Post Čítajte 

The Post ocenenie zatiaľ nemá, no aj tieto filmy kvalitne zmapovali novinársku prácu a viaceré z nich získali filmové ceny:

1. Spotlight

A napriek tomu, že celý dej amerického filmu Spotlight sa odohráva v redakciách a chýbajú akčné scény, vyhrala snímka režiséra Toma McCarthyho v roku 2016 Oscara za najlepší film a najlepší pôvodný scenár.

Snímka mapuje príbeh novinárov amerického denníka The Bolston Globe, ktorí odhalili masívny škandál zneužívania maloletých predstaviteľmi miestnej arcidiecézy. V hlavných úlohách sa predstavili Mark Ruffalo, Michael Keaton, Rachel McAdams a Liev Schreiber. Za novinársku prácu dostali reportéri denníka v roku 2003 Pulitzerovu cenu.

Hodnotenie ČSFD: 82 %
Hodnotenie IMDB: 8,1/10

Načítavam video...

2. Všetci prezidentovi muži (All the President's Men)

Zrejme najznámejší investigatívni reportéri na svete - Carl Bernstein a Robert Woodward - sú hlavnými postavami filmu o novinárskej odvahe, trpezlivosti a dôslednosti. Stvárnili ich Robert Redford a Dustin Hoffman.

SkryťVypnúť reklamu

Hlavnou zápletkou filmu je aféra Watergate, ktorá začala v roku 1972 a vyvrcholila v roku 1974 rezignáciou vtedajšieho amerického prezidenta Richarda Nixona. Snímka, ktorá hovorí o jednom z kľúčových období moderných amerických dejín, získala v roku 1977 až 4 Oscary v kategóriách najlepší herec vo vedľajšej úlohe (Jason Robards), adaptovaný scenár, výprava a mix zvuku.

Hodnotenie ČSFD: 82 %
Hodnotenie IMDB: 8,0/10

Načítavam video...

3. Občan Kane (Citizen Kane)

Dnes už kultová snímka režiséra Orsona Wellesa vyšla v roku 1941 a dodnes sa objavuje v rebríčkoch najlepších filmov všetkých čias. Je akousi rekonštrukciou osudu fiktívneho finančného magnáta menom Kane, na ktorej precízne a do detailov pracuje novinár. Divák postupne zistí, že peniaze a moc ešte nemusia zaručiť šťastie.

SkryťVypnúť reklamu

Film získal v roku 1942 deväť nominácií na Oscara, na víťaznú však premenil len tú za pôvodný scenár. Orson Welles sa stal vôbec prvým umelcom v dejinách kinematografie, ktorý bol súčasne nominovaný na Oscara v štyroch kategóriách (popri scenári aj za mužský herecký výkon, réžiu a najlepší film).

Snímka to však nemala jednoduché - v postave Kanea sa spoznal mediálny magnát William Randolph Hearst, ktorý sa snažil nakrúteniu snímky zabrániť a zastrašiť jej tvorcov.

Hodnotenie ČSFD: 83 %
Hodnotenie IMDB: 8,4/10

Načítavam video...

4. Vražedné pole (The Killing Fields)

Film natočený podľa skutočných udalostí zachytáva príbeh priateľstva medzi americkým novinárom a jeho sprievodcom po Kambodži. Píše sa rok 1973 a boje z Vietnamu sa preniesli aj do dovtedy neutrálnej Kambodže. Novinár Sydney Schanberg, spravodajca The New York Times, a Dit Pran, ktorý ho sprevádza, sa snažia svetu sprostredkovať informácie o tom, čo sa v krajine deje.

SkryťVypnúť reklamu

Situácia sa postupne zhoršuje a Červení Kméri získavajú stále väčšiu prevahu, ktorá vedie k niekoľkoročnej diktatúre plnej obetí. Tvorcovia sa zamerali najmä na dopad spoločenskej situácie na bežných ľudí.

Film získal troch Oscarov - za kameru, strih a najlepší mužský výkon vo vedľajšej úlohe (Haing S. Ngor, ktorý stvárňuje kambodžského lekára, celé to peklo naozaj zažil).

Hodnotenie ČSFD: 84 %
Hodnotenie IMDB: 7,9/10

Načítavam video...

5. Dobrú noc a veľa šťastia (Good Night, and Good Luck)

Ak z dejepisu neviete, čo je to mccarthizmus, tento film vám to dokonale vysvetlí. Obdobie mccarthizmu sa v USA začalo koncom 40. rokov a je preň charakteristický veľmi vyhranený antikomunizmus, ktorý chvíľami prechádzal až do antikomunistickej hystérie. Pomenovaný je podľa senátora Josepha McCarthyho, o ktorom je aj film Good Night, and Good Luck.

SkryťVypnúť reklamu

Snímka režiséra Georga Clooneyho vám priblíži nekonečné spory komentátora CBS Edwarda Murrowa so senátorom McCarthym. Ich konfrontácie sa odohrávali priamo v živom vysielaní a hoci sa mccarthizmus podobal honu na čarodejnice a podarilo sa mu zmariť pár životov a kariér, práve vďaka novinárom sa niektoré prenasledovania "komunistov" podarilo zastaviť.

Hoci film žiadnu zo 6 nominácií na Oscara nepremenil na víťazstvo, okrem festivalových ocenení získal aj viacero Zlatých glóbusov a cien BAFTA.

Hodnotenie ČSFD: 78 %
Hodnotenie IMDB: 7,5/10

Načítavam video...

6. Network

Z trošku iného uhla pohľadu sa na žurnalistiku pozerá film Network, ktorý nie je len drámou, ale aj trpkou satirou. Howard Beale, moderátorská hviezda stanice UBS, už dosiahne pokročilý vek, a tak musí odísť do dôchodku. Novinár sa však nedokáže zmieriť s tým, že po 25 rokoch príde o prácu len kvôli veku.

SkryťVypnúť reklamu

Rozhodne sa preto, že divákom oznámi, že počas svojho posledného vysielania spácha samovraždu. Samozrejme sa tak nestane, a hoci ho chce šéf vyhodiť, uvedomí si, že by mu jeho posledné vysielanie mohlo priniesť rekordy sledovanosti. Ďalej už nebudeme spoilovať, len prezradíme, že film prezrádza veľa o svete morálnej aj nemorálnej žurnalistiky a honbe za číslami.

Film získal 4 Oscary - herec v hlavnej úlohe (Peter Finch), herečka v hlavnej úlohe (Faye Dunaway), herečka vo vedľajšej úlohe (Beatrice Straight) a pôvodný scenár (Paddy Chayefsky).

Hodnotenie ČSFD: 79 %
Hodnotenie IMDB: 8,1/10

Načítavam video...

7. Duel Frost/Nixon

Snímka režiséra Rona Howarda je niečo medzi filmami Všetci prezidentovi muži a Dobrú noc a veľa šťastia. Z toho prvého si zobral motív aféry Watergate a z toho druhého silnú osobnosť novinára, ktorý v ostrej diskusii kontruje mocnému mužovi za mikrofónom.

SkryťVypnúť reklamu

Na dvoch stranách barikády stoja americký prezident Richard Nixom a populárny televízny moderátor David Frost. Ich slovný súboj pripomína boxerský zápas, v ktorom majú obaja jediný cieľ - dať svojmu súperovi K.O.

Hodnotenie ČSFD: 81 %
Hodnotenie IMDB: 7,7/10

Načítavam video...

8. Dymová clona (The Insider)

Film možno poznáte aj pod názvom Muž, ktorý vedel priveľa, metaforický presnejší je však titul Dymová clona - hlavným motívom filmu je totiž fajčenie a tabakový priemysel.

Špičkový reportér a producent populárnej televíznej šou Lowell Bergman (Al Pacino) získa dôkazy o tom, že zástupcovia veľkých tabakových koncernov krivo prisahali pred súdom. Jeho zdrojom je Jeffrey Wigand (Russel Crowe), ktorý sa dostal do konfliktu s bývalým zamestnávateľom a rozhodol sa nahlas povedať v televízii pravdu o škodlivosti a návykovosti fajčenia. Nebude to ale také jednoduché, ako by sa na prvý pohľad mohlo zdať.

SkryťVypnúť reklamu

Hodnotenie ČSFD: 79 %
Hodnotenie IMDB: 7,9/10

Načítavam video...

9. Zodiac

Film Zodiac je o masovom vrahovi, ktorý niekoľko desaťročí desil obyvateľov San Francisca. Pomáhať s jeho chytením sa snaží aj novinár, ktorého si zahral Jake Gyllenhaal. Ten sa k vrahovi dostane zdanlivo náhodne - v redakčnej pošte si nájde list, v ktorom sa vrah priznáva k svojim obetiam a napíše aj detaily toho, ako ich zabil.

Podobný list dostanú aj ďalšie dve redakcie, v niečom sa však líšia - v každom liste je kúsok skladačky, ktorá vedie k odhaleniu masového vraha. Podarí sa novinárom spojiť sily, alebo budú patriť medzi ďalšie Zodiacove obete?

Hodnotenie ČSFD: 81 %
Hodnotenie IMDB: 7,7/10

Načítavam video...

10. Trilógia Millenium

Jednou z hlavných postáv dnes už svetoznámej severskej krimi je aj Mikael Blomkvist, investigatívny novinár periodika Millenium. V troch častiach sledujeme jeho boj za spravodlivosť, ktorú stelesňuje Lisbeth Salanderová - dievča, ktoré v detstve týrali a zneužívali doma aj vo švédskych ústavoch, ktoré majú mladistvým pomáhať.

SkryťVypnúť reklamu

Mikael Blomkvist v troch častiach odhaľuje masových vrahov žien, obchod s bielym mäsom a nevynechá ani nacistickú minulosť jednej slávnej rodiny.

Severského filmového spracovania sa dočkali všetky tri knihy, vznikli tak tri filmy: Muži, ktorí nenávidia ženy, Dievča, ktoré sa hralo s ohňom a Dievča, ktoré koplo do osieho hniezda.

Hodnotenie ČSFD: 83 %, 69 %, 77 %
Hodnotenie IMDB: 7.8/10, 7.2/10, 7.3/10

Načítavam video...
Prečítajte si tiež: 12 severských krimi seriálov, ktoré sú omnoho lepšie ako film Snehuliak Čítajte 

Okrem týchto snímok sa novinárskej profesii venujú aj tieto filmy:

Kúsok slovenskej žurnalistiky 90. rokov sme videli aj vo filme Únos, viac o stave Slovenskej televízie v tom období však hovoria filmy v tomto článku:

Prečítajte si tiež: Mečiarizmus, drogy a mafia. Tieto filmy vám povedia, aká bola temná tvár 90. rokov na Slovensku Čítajte 

Zdroje: washingtonpost.com, usatoday.com, pfauth.com,

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu