Fotograf Viktor realisticky zachytil drsnú atmosféru tradičnej zabíjačky na slovenskej dedine

Fotograf Viktor realisticky zachytil drsnú atmosféru tradičnej zabíjačky na slovenskej dedine

VAROVANIE: Fotky v tomto článku nie sú vhodné pre citlivé povahy.

Zabíjačka je odnepamäti súčasťou života nielen na dedine. Prípravy na ňu prebiehali v rodinách aj niekoľko týždňov vopred a väčšinou sa spájali s oslavou, alkoholom a hostinou.

Jednu z tradičných slovenských zabíjačiek zachytil aj 22-ročný fotograf Viktor Hlavatovič.

"Chcel som zachytiť zabíjačku tak, ako naozaj vyzerá. Poňal som to trošku po svojom a drsnejšie, ako by ľudia chceli. Samozrejme, tváre ľudí a podobné veci som vynechal, keďže išlo skôr o dokumentárny pohľad na celú vec, a nie o zachytenie rodinnej akcie," hovorí fotograf.

Článok pokračuje pod video reklamou

Rozhodol sa zdokumentovať zabíjačku u svojho suseda v dedinke na juhozápadnom Slovensku pri Galante, ktorá sa konala v novembri minulého roka.​​​​​​

Pre istotu vás varujeme ešte raz: Tieto fotky nie sú vhodné pre citlivé povahy (a vegánov).

Viktor sám seba nepovažuje za pravého dedinčana, keďže vyrastal v meste. "Napriek tomu som na podobné akcie zvyknutý. Ako dieťa som sa často zúčastňoval zabíjačiek u našich známych. Samozrejme, že to nie je pekný pohľad, veď predsa len zabíjate niečo živé, ale z pohľadu fotografa to bolo iné," vysvetlil pre Fičí.

"Už vopred som sa dohodol, že budem len pozorovateľom, a spoza hľadáčika išlo o úplne inú skúsenosť. Riešil som si kompozíciu, emóciu, ktorú som chcel zachytiť, a skôr ako som sa nazdal, bolo po tom," opisuje zážitok fotograf.

Už od začiatku bolo jeho zámerom nafotiť fotky čiernobielo.

"Som veľkým fanúšikom čiernobielej fotografie a baví ma. Taktiež je mojou snahou zachytiť možno bežné veci trošku drsnejšie na pohľad, k čomu sa tento štýl vyslovene hodí," hovorí Viktor.

Dokázal by aj on zabiť zviera počas zabíjačky?

"V detstve som sa neraz zúčastnil podobných udalostí, ale momentálne si neviem spomenúť, či som reálne aj asistoval. Netreba z toho ale robiť nejakú morálnu vojnu medzi vegetariánmi a ľuďmi, ktorí mäso jedia. Neverím, že ste nikdy nejedli bravčové. A ono sa tiež neobjavilo na stole mávnutím čarovného prútika," upozorňuje.

Viac fotiek nájdete na Viktorovom webe, Instagrame a Facebooku.

Prečítajte si tiež: Prečítajte si tiež:Vulgárny folklór, o ktorom veľa nevieme: Kultúra našich starých rodičov bola plná sexu

Čítajte ďalej

Fascinuje vás príbeh Pabla Escobara? Tieto snímky sú lepšie ako najnovší film o narkobarónovi

Ako vyzerá Pablov príbeh z pohľadu futbalistu, jeho manželky či syna?

7 receptov, ktoré vám počas týždňa pomôžu jesť viac zeleniny

Konečne ju máme čerstvú, tak si jej doprajme viac.

Máte už zoznam prázdninového čítania? 10 júnových tipov na knihy, ktoré doň zaradiť

Ak hľadáte knihu na výlet či dovolenku, skúste jednu z týchto.

Domov NajnovšieNajčítanejšieDesktop