Zuzana šije eco-friendly svadobné šaty. Jej modely sú presný opak bielych polyesterových toriet

Mladá návrhárka Zuzana Kedroňová sa našla v navrhovaní svadobných šiat.

Jej šaty sa však líšia od klasickej ponuky svadobných salónov. Rozhodla sa vyrábať ich z materiálov, ktoré by sa dali označiť nálepkami "eco-friendly" a "udržateľné". Používa na ne prírodné, chemicky neošetrené materiály.

Zuzana pred troma rokmi skončila VŠVU, odvtedy si prešla rôznymi zamestnaniami – od návrhárky pre Bepon po "sales" pre Tommyho Hilfigera či Calvina Kleina. Momentálne učí deti v škole výtvarnú, čo ju podľa vlastných slov baví a vďaka tomu zistila, ako veľmi má rada deti. Okrem nich ju teraz však zamestnávajú aj svadobné šaty jej vlastnej značky Yoora Studio.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Prečo si sa pri vytváraní novej módnej značky rozhodla práve pre ekologické a udržateľné svadobné šaty?

Vždy som mala blízko k ekologickým veciam, etickému prístupu k móde a k životu. Ja osobne nakupujem iba v sekáčoch, snažím sa nepodporovať „fast-fashion“.

Čerstvo po škole som šla do Londýna na stáž, pracovala som pre jedného návrhára, a keď som sa odtiaľ vrátila, hľadala som si robotu. Rozposlala som si životopisy a bol medzi nimi aj jeden svadobný salón, kde som na chvíľku začala robiť a veľmi ma to bavilo.

Práca s konkrétnym človekom, napríklad nevestou, je naplňujúca, keď vidíš, že si jej ušila šaty, ktoré si vysnívala, keď bola päťročné dieťa. Mám z toho pocit satisfakcie, navyše keď to viem prepojiť s etickou a ekologickou cestou či prístupom k životu, je to ešte lepšie.

SkryťVypnúť reklamu

Trištvrte roka až rok dozadu som začala vytrvalo a intenzívne pracovať, až sa to prehuplo do formy, že mám kolekciu dvanástich šiat, ktoré sú jedinečné strihom. Nie sú to veľké vypchaté krinolíny. Podšívka je z bambusovej viskózy. Mám ich rozdelené na dve polovice: Jedna polovička je z bio-hodvábu a druhá z mierumilovného hodvábu.

Aký je medzi nimi rozdiel?

Klasický hodváb vzniká tak, že húsenica priadky morušovej sa zakuklí do takzvaného kokónu (alebo zámotku, pozn. redakcie), a keď sú už kokóny „dozreté“, tak sa hodia do kade s horúcou vodou, kde sa húseničky vo vnútri vlastne uvaria. To sa pozbiera a zvnútra sa vytiahne asi 800 metrov vlákna, z ktorého sa utká napríklad hodvábny satén.

Mierumilovný hodváb vzniká tak, že sa húseničky nechajú metamorfovať na motýľa, ktorý si vyhryzie dieru z kokónu a odletí. Potom sa už len pozbierajú kokóny.

SkryťVypnúť reklamu

Mám ešte aj biohodváb, ktorý síce je robený cestou ako klasický, že sa nechajú húsenice vo vnútri uhynúť, ale nie je chemicky ošetrovaný.

Čipky mám z biobavlny, čo tiež nebolo jednoduché zohnať. Všetko je certifikované, bio, udržateľné. Hodváb sa vyrába v Číne, ale aj v Indii.

Čím okrem materiálov sú tvoje šaty "eco-friendly"?

Šijem ich ja osobne, s tým, že do budúcna plánujem aj nejakú výpomoc, a chcem udržať ich produkciu čisto na Slovensku. Samozrejme, krajčírka bude adekvátne ohodnotená, nebude to žiadny bangladéšsky „sweatshop“.

Myslíš si, že nevesty pri organizácii svadby dbajú aj na ekologický aspekt?

Ja mám pocit, že pomaličky áno, ale rozbieha sa to relatívne pomaly. Ale som rada, že teraz je „boom“ a ľudia sa začínajú pozerať na ekologickú stránku veci, či už pri potravinách, alebo nakupovaní. Aspoň v mojom okolí je už veľa ľudí, ktorí si dávajú záležať na tom, čo, kedy a ako kúpia.

SkryťVypnúť reklamu

Možno to konečne bude trend aj pri svadobných šatách. Väčšina šiat je z polyesterových a umelých materiálov, bavlnených je málo.

Koľko trvá výroba jedných šiat?

Záleží na modeli. Sú šaty, na ktorých sa robí aj viac ako štyri mesiace. Ale mám aj šaty, pri ktorých, ak mám doručený objednaný materiál, dajú sa ušiť aj za mesiac. Niektoré materiály si nechávam vyrábať, takže aj ich výroba môže trvať dosť dlho.

Robíš všetky šaty na mieru alebo sa dajú kúpiť aj hotové?

Áno, všetky šaty sú robené na mieru, pretože pre mňa nemá veľmi zmysel produkovať 10 kusov z S-ka, 10 kusov z M-ka a tak ďalej, lebo každá postava je iná a nemám také strihy, ktoré by sa dokázali prispôsobiť, že by boli univerzálnej veľkosti.

A hlavne, výsledné šaty z kolekcie sú prispôsobiteľné. Keby slečna chcela dlhšiu sukňu alebo viac či menej čipky ako v modeli, dá sa to spraviť.

SkryťVypnúť reklamu

Svoju prvú kolekciu si zverejnila len začiatkom februára tohto roku, máš už nejaké objednávky?

Prekvapivo áno. Na značku je veľmi príjemná odozva, pričom som si vravela, že to bude hop alebo trop, ale je to nad moje očakávania. Ľudia reagujú, že konečne prišlo niečo iné, konečne to nie sú „torty“, konečne je tu niečo prírodné.

Značku Yoora Studio môžete sledovať aj na jej facebookovej fanpage či instagramovom profile.

Prečítajte si tiež: Výrobcovia ich nechápu, u zákazníkov majú úspech. Soňa a Katka sú pri bielizni Créeme nekompromisné Čítajte 

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu