Čo by 10 slovenských osobností poradilo svojmu o 10 rokov mladšiemu JA?

Úspešní radia, ako byť ešte úspešnejšími.

Jedno majú spoločné. V konkurenčnom boji o dobrý džob dokázali uspieť. Rozbehli vlastné podnikanie, alebo zastávajú významnú pracovnú pozíciu. Vedia, že úspech je len špička ľadovca a vyštverať sa na vrchol je dosť klzká cesta. Desiatich úspešných ľudí sme sa pýtali, čo by s odstupom času odporučili svojmu o 10 rokov mladšiemu JA.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Ján Cifra: „Buduj hodnotné vzťahy.“

"V prvom rade by som mu povedal, aby sa nebál, ak nemá všetko dopredu premyslené a presne nevie, čo chce robiť a akým spôsobom zapadá do sveta. Poradil by som mu, aby si premyslel, kam chce ísť na vysokú školu, a radšej si dal rok alebo viac pauzu. Počas štúdia na vysokej škole som totiž sám zistil, že fyzika nie je práve to, čo chcem robiť. Dal som tomu šancu, no v treťom ročníku som sa rozhodol si hľadať popri škole džob. Školu som však dokončil.

SkryťVypnúť reklamu

Veľmi mi pomohlo vedieť dva cudzie jazyky na vysokej úrovni. Vždy som si myslel, že som mal šťastie, ale šťastie je výsledok stretnutia chuti, iniciatívy, možnosti učiť sa a príležitosti. Prvé tri veci sú určite len vo vašich rukách. Tá posledná skôr či neskôr príde. Treba aj vytrvalosť a nevzdávať sa, keď nie je všetko ideálne a nejde podľa plánu. Myslím, že mladí ľudia dnes dajú práci 6 – 9 mesiacov a chcú ísť ďalej za peniazmi a posunom.

No za tento čas človek dieru do sveta neurobí a ani sa až tak veľa nenaučí. Preto by som svojmu JA odporučil, aby sa sústredilo na zmysluplnú prácu a budovania hodnotných vzťahov. To človeka posunie oveľa ďalej, ako sa pozerať sa len na pozície, výhody, alebo peniaze."

Ján Cifra je výkonným riaditeľom spoločnosti Websupport.sk. Veľa pracovných skúsenosti získal riadením veľkých tímov v nadnárodných IT spoločnostiach alebo ako mentor začínajúcich startupov v Bratislave, Bruseli a Londýne.

SkryťVypnúť reklamu

Katarína Molnárová: „Strach je len hranica v tvojej hlave.“

"Ak chceš Boha rozosmiať, povedz mu o svojich plánoch. Všetky situácie v živote, ktoré sa ti teraz zdajú byť dôležité, sa dokážu zmeniť na malicherné v jednom okamihu. Pracuj usilovne, ži zdravo a miluj z celého srdca. Život je cesta, na ktorej z času na čas nájdeme ľudí, ktorí chvíľku zdieľajú spoločný smer. Ak sa vaše cesty rozídu, neznamená to, že ťa tento človek nemá rád. Neber to osobne. Len má iný cieľ cesty ako ty. Ver v dobro, ver ľuďom, dôveruj, ale preveruj.

Dovoľ si nezvládnuť všetko a dovoľ si zlyhať. Cestuj! Spoznávaj svet, iné kultúry. Uč sa pokore. Pamätaj, že strach je len umelá hranica v tvojej hlave. Čo by si robil, keby si sa nebál? Presne to urob! Miluj život a dýchaj zhlboka v každom okamihu. Zdokonaľuj sa rozhovormi so staršími. Neber veci tak príliš seriózne."

SkryťVypnúť reklamu

Katarína Molnárová je majiteľkou digitálnej agentúry ONLINE TORO consulting, spoluzakladateľkou ONLINE KLUBu a držiteľkou ocenenia E-žena roka. Špecializuje sa na biznis konzultácie, navrhovanie online stratégií a budovanie interných digitálnych oddelení vo firmách.

Michal Kordoš: „Zvoľ si správne štúdium.“

"Mojej profesii som sa začal venovať už v trinástich rokoch a mal som na krku stredoškolské štúdium. Preto som sa snažil voľný čas čo najviac využiť na zlepšovanie sa a vzdelávanie. V tomto štádiu sa toho už viac asi “vyžmýkať” nedalo, zahraničné stáže a brigády mi zapĺňali program a pomáhali mi v praktických zručnostiach a aj v teoretickej rovine.

Po maturite som pokračoval vysokoškolským štúdiom, čo retrospektívne myslím nebolo úplne nutné, vzhľadom na to, čomu sa venujem. Určite to však nebol zahodený čas. Ak by som však vedel vrátiť čas, zvolil by som štúdium zamerané viac na gastronómiu, a keďže je takýchto škôl hlavne v zahraničí veľa, nebolo by náročné si vybrať tú správnu.

SkryťVypnúť reklamu

To, že som sa začal svojej vyvolenej profesii venovať v skorom veku, hodnotím ako výhodu, netreba sa však na to príliš spoliehať a zaspať na vavrínoch."

Michal Kordoš absolvoval trojmesačnú stáž v jednej z najlepších reštaurácii sveta Noma v Kodani. To mu otvorilo dvere k špičkovej gastronómii. Ako nevyučený kuchár a študent bilingválnej školy pracoval s najlepšími v Dánsku, Francúzsku či Islande. Získané vedomosti pretavil do projektu Foodman.

Petra Toth: „Vyber si samostatnosť a pracovitosť.“

"Pred desiatimi rokmi som bola absolútnym začiatočníkom v módnom biznise. Musela som sa veľmi rýchlo zorientovať, ako funguje, alebo skôr nefunguje módny biznis na Slovensku. Osobne si myslím, že kroky - ísť samostatnou cestou, pracovitosť, založenie jedného z prvých e-shopov zameraného na ručne vyrábané šperky na Slovensku a nefixovanie sa na predajcov a externú podporu - boli dobré a nič by som na nich nemenila.

SkryťVypnúť reklamu

Jediné chyby, ktoré som spravila, boli v spoluprácach. Moje životné hodnoty sa nezlučujú s hodnotami ľudí v biznise a ja som príliš tvrdohlavá na to, aby som z nich ustupovala. Ešte stále tu vládne akýsi dravý duch v podnikaní, ktorý neberie ohľad na nič iné ako na vlastný, rýchly, často jednorazový profit. Ľudia nepodnikajú s vidinou dlhodobých podnikateľských vzťahov, a to bol poznatok, ktorý som sa musela dlho učiť, ale stále verím, že podnikateľské prostredie sa aj v tomto ohľade časom zlepší."

Petra Toth je slovenská šperkárka a dizajnérka, ktorá sa úspešne živí svojou tvorbou už viac ako 15 rokov. Navrhuje kolekcie šperkov, kabeliek a šiat inšpirované slovenským ornamentom a ľudovou výšivkou.

Janka Schweighoferová: „Riaď sa vlastnou hlavou.“

"Úplne najdôležitejšie je podľa mňa uvedomiť si, že v mnohých životných situáciách neexistuje dobré a zlé riešenie. Každá rada, akokoľvek dobre cielená, môže mať pre nás katastrofálne následky. Preto moja rada môjmu mladšiemu JA znie, aby sa riadilo viac vlastnou hlavou. Pýtať sa ostatných na názory, no rozhodnúť sa, ktoré z nich reálne aj aplikujem a za ktoré iba poďakujem.

SkryťVypnúť reklamu

Druhá rada je určite hovoriť ÁNO na čo najviac vecí, ktoré lákajú. Skúsiť tance, box, cestovanie, rôzne jedlá, hudobný nástroj, prácu v neziskovke, písať blog... Len tak sa dá zistiť, čo reálne chceme a čo nás baví. Keď si vyberáme medzi možnosťami A a B, môže sa stať, že ani jedna nebude ideál. Ak však máme možnosti od A po L, je to úplne iná káva."

Janka Schweighoferová je zakladateľkou stránky Travelhacker.blog a pomáha ľuďom cestovať šikovne a lacno tým, že zdieľa tipy a triky ako na cestách ušetriť čas, nervy a peniaze. Napísala knihu Cestuj bez miliónov a v roku 2017 získala cenu Blogerka roka v kategórií cestovanie. Jej tipy si už pozrelo viac ako 600 000 ľudí.

Martin Burgr: „Sleduj trendy a predpovedaj ich smerovanie.“

"Moje odporúčanie? Využil by som čas, ktorý som na vysokej škole mal na to, aby som si našiel magazíny a časopisy diktujúce trendy pre oblasť, v ktorej by som chcel pôsobiť. Kriticky o trendoch uvažoval a snažil sa predpokladať, kam asi budú smerovať. Ak by som to robil v minulosti dôsledne, asi by som sa učil pracovať s dátami a trochu programovať. Možno by som nakúpil nejaké kryptomeny a predal ich ešte v roku 2017.

SkryťVypnúť reklamu

Jeden trend som našťastie stihol, lebo už pred desiatimi rokmi som sa začal venovať kritickému mysleniu. Vytváral som metodiku, ako učiť kriticky myslieť ďalších ľudí, ešte v dobe, keď kritické myslenie nebola trendová téma vo vzdelávaní. Z toho pohľadu je podľa mňa dôležité nenastúpiť na každý nový trend, ale kriticky zvažovať a snažiť sa na základe terajších trendov predpovedať budúce."

Martin Burgr je lektor kritického myslenia. Jeho školeniami prešlo niekoľko stoviek ľudí v rámci univerzity a biznisu. Vyučoval aj na Masarykovej univerzite v Brne. Má skúsenosti s argumentáciou v predaji, politickej komunikácii, pri manažovaní projektov a ako moderátor politickej relácie aj mnohých verejných diskusií.

Martina Sokolíková: „Rob to, čo ťa skutočne napĺňa.“

"Moje o 10 rokov mladšie JA sa práve rozhoduje, kam pôjde po strednej škole. Prvá kľúčová voľba v živote väčšiny z nás. Zároveň si spätne uvedomujem, že je to ideálny čas byť sebecký v tom najlepšom zmysle slova. Takže moje odporúčanie by bolo jednoznačné. Vyskúšaj štúdium, prácu a aktivity, ktoré napĺňajú teba, a nerob len to, čo od teba očakáva okolie.

SkryťVypnúť reklamu

Žijeme v skvelej dobe, keď sa môžeme zadarmo vzdelávať, slobodne cestovať a spoznávať inšpiratívnych ľudí. Experimentuj, rob chyby, pretože tie ťa posúvajú dopredu. Času byť rozumný, zodpovedný budeš mať ešte dosť."

Martina Sokolíková pôsobí v spoločnosti Google, kde má na starosti marketing na Slovensku a Growth Engine s projektom Digitálna Garáž. Svoj vzťah k online marketingu získala v nemeckom startupe Trivago – najväčšom vyhľadávači ubytovania na svete. Vo voľnom čase sa venuje svojmu internetovému obchodíku s hodvábnymi šatkami.

Vladimíra Ledecká: „Využi každú príležitosť“

"Keď sa pozerám spätne na svoje rozhodnutia 10 rokov dozadu, uvažovala by som podobne ako dnes, len by som svojmu mladšiemu JA dodala viac odvahy. Keď sa na svoje mladé roky pozerám zvysoka, najviac dverí mi otvoril študijný pobyt v USA. Mala som v tom čase 15 rokov a nevedela som anglicky. Po roku samostatného života a intenzívneho jazykové dopingu bol zo mňa iný človek.

SkryťVypnúť reklamu

Táto skúsenosť ma vyzbrojila nepriestrielnou znalosťou cudzieho jazyka už v mladom veku a dodala sebavedomie púšťať sa do výziev, ktoré neboli ohraničené Slovenskom. Aj napriek tomu, že som si vybrala vysokú školu na Slovensku, čo hodnotím ako dobré rozhodnutie, využila som všetky možnosti zahraničných stáží a pobytov, ktoré sa mi núkali. Ak by som mala čokoľvek z tohto obdobia zmeniť, využila by som nielen možnosti, ktoré sa mi núkali, ale aj tie, ktoré sa nenúkali (smiech).

Mladí ľudia majú more príležitostí. Žiadnu z tých, ktoré som využila, neľutujem, aj keď niektoré nedopadli šťastne. Vždy ma niečomu naučili. Ľutujem len tie, ktoré som nevyužila. Preto by som svojmu JA dala jedinú radu, aby každej príležitosti povedalo áno! O peniaze sa nebálo, ale brigádovalo, makalo, pýtalo si štipendiá. Nebálo sa jazykovej bariéry. Tí, čo dnes hovoria plynule, boli raz tiež na začiatku. Báť sa môže len jednej veci, že nebude dostatočne rýchle a odvážne, aby svoju príležitosť pevne chytilo a využilo na svoj rast!"

SkryťVypnúť reklamu

Vladimíra Ledecká vyštudovala Právnickú fakultu UPJŠ v Košiciach, kde bola predsedníčkou študentov na univerzite aj fakulte. Absolvovala odbornú stáž v Salzburgu a v Paríži a dnes vedie organizáciu Parlament právnikov. Súčasne pracuje v prezidentskom paláci ako hlavná radkyňa prezidenta a šéfuje sekcii regionálnej politiky.

Kamil Aujeský: „Neboj sa stereotypu.“

"Bol som vždy pankáč, čo sa týkalo veľa vecí. Školy, názorov, rozhodovania. S tým bolo späté, že som si nedokázal predstaviť nejaký stereotyp, čo sa napríklad týkalo práce. Zároveň som vždy chcel vytvoriť firmu, ktorá ma uživí, a to sa nedá bez toho, aby si človek navykol na niektoré stereotypné a nezábavné aktivity, bez ktorých by to nešlo.

Čiže ak by som mal poradiť môjmu mladšiemu JA jednu konkrétnu vec, bolo by to asi odporúčanie, aby sa nebál stereotypu. Dokonca aj ten môže byť zaujímavý, pokiaľ si ho takým spravíš."

SkryťVypnúť reklamu

Kamil Aujeský pracuje ako Online Advertising Coordinator pre Orange Slovensko. Okrem toho je Google Partners Trainer, čo znamená, že ako jeden z pätnástich ľudí na Slovensku má na starosti vzdelávanie jednotlivcov a firmy v oblasti digitálneho marketingu

Ivana Molnárová: „Ži tu a teraz.“

"Určite by som môjmu JA radila dôverovať, že každá situácia, aj keď vyzerá akokoľvek nepriaznivo, sa s odstupom času ukáže ako dôležitá lekcia, ktorá vedie k pozitívnej zmene. Môjmu JA by som odporučila viac počúvať a menej hodnotiť a posudzovať druhých. Za každým človekom sa skrýva jeho životný príbeh, jeho strachy, jeho bolesti aj radosti a my jednoducho nemáme právo ho posudzovať na základe krátkeho času, lebo nevieme, čo sa skrýva za jeho správaním.

SkryťVypnúť reklamu

Každého človeka, ktorého stretávame, je dobré brať ako človeka, ktorý nás môže niečo dôležité naučiť. Aj žobrák na ulici, aj významný riaditeľ firmy. Preto je potrebné byť viac vnímavý k situáciám a žiť viac tu a teraz. Neriešiť, čo bude. O svoju budúcnosť sa totiž pričiňujeme sami.

Preto by som aj mladých ľudí, ktorí sa dnes rozhodujú, kam smerovať svoje životné kroky, pozvala na Profesia days, kde sa môžu stretnúť s ľuďmi z praxe, ktorí svoju cestu zvládli. Môžu stretnúť zamestnávateľov a spraviť dobrý dojem, zažiť IT arénu, stretnúť úspešných manažérov aj lovcov mozgov. Je to jedna z ciest, ako sa nebáť a zabojovať o lepšiu budúcnosť."

Ivana Molnárová je CEO spoločnosti Profesia.

Všetky osobnosti z tohto článku si môžete vypočuť naživo aj na Profesia days (28.2.-1.3) v Incheba EXPO v Bratislave. Okrem nich vystúpia s prednáškami aj Václav Mika (bývalý riaditeľ RTVS a Markízy), Braňo Závodský (rádio Expres), Milan Steskal (CEO Mentagram, so skúsenosťami zo Silicon Valley) a veľa ďalších.

SkryťVypnúť reklamu

Budete tam môcť stretnúť aj 160 vystavovateľov (zamestnávateľov), zúčastniť sa desiatok prednášok a otestovať si svoje zručnosti v anglickom jazyku a IT. Vstupenka na podujatie je zadarmo, stačí sa registrovať vopred na tomto linku.

Tento článok vám prináša Profesia.

Pravidlá pre spoluprácu medzi inzerentmi a redakciou si môžete pozrieť na tomto odkaze.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu