Ázijské historky, časť dvadsiatasiedma: Kde vo Vietname najlepšie varia?

Ťažko sa mi odpovedá na otázku, ktorá ázijská krajina vo mne zanechala najväčší dojem.

(Zdroj: m.smedata.sk)

Každá z nich bola výnimočná a zažili sme v nej neopakovateľné zážitky. Ak by som si však mala vybrať oblasť, kde by som vedela stráviť dlhé týždne, určite by to bol Centrálny Vietnam, teda mestá Hue a Hoi An.

Prečítajte si tiež: Ázijské historky, časť dvadsiatašiesta: Za krásami vietnamskej zátoky Ha Long Čítajte 

Tak sa ocitneme v meste Hue, ktoré mnoho cestovateľov neodporúča.

My si po jeho návšteve dovolíme odporovať. Už len preto, že Hue bolo hlavným mestom Vietnamu až do roku 1945.

Vojna ho veľmi poznačila a takmer vo všetkých historických knihách sa spomína bitka pri Hue, v ktorej zomrelo obrovské množstvo ľudí a veľa pamiatok bolo nenávratne zničených či poškodených.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Stopy vojny nájdete aj v Kráľovskom meste alebo Citadele, ktoré sa nachádza priamo v Hue. Pri väčšine stavieb si môžete akurát tak domyslieť, ako asi vyzerali v minulosti. V súčasnosti prebieha na území rekonštrukcia a snáď sa podarí aspoň z časti odstrániť ničivé následky vojny.

Za trochou folklóru si môžete zájsť na neďaleký trh, kde platí to, čo na všetkých ostatných ázijských trhoch: dostať na nich všetko a výsledná cena závisí len a len od vašich vyjednávacích schopností. Takto sme za smiešnu cenu nakúpili kopec zbytočností, ako masážnu škrabku hlavy, sošku tučného budhu alebo zdobené čínske paličky v dúhových farbách.

Najúchvatnejšie sú však cisárske hrobky, ktoré sa však nenachádzajú priamo v meste. Množstvo agentúr ponúka celodenné či poldenné prehliadky vrátane obeda (ktorý v našom prípade nestál zaveľa, ale veď za čo si zaplatíš, to aj dostaneš).

SkryťVypnúť reklamu

Hrobiek je dokopy sedem, ale nepredstavujte si klasické krypty s menom zomrelého. Ide o veľkolepé stavby či dokonca komplexy so záhradami, parkom či jazierkom. Okrem posledného odpočinku mali totiž slúžiť aj ako miesto relaxu pre panovníkov a ich početné konkubíny.

Tie najpopulárnejšie sú Tu Duc, Minh Mang a Khai Dinh. Pri Minh Manh sa architekti vybúrili najviac. Celý komplex má okolo štyridsať rôznych stavieb. Cisár, pre ktorého bola hrobka postavená, sa jej dokončenej podoby, bohužiaľ, nedožil. Tu Duc zase patrila bezdetnému cisárovi, ktorý sa do nej na sklonku života presťahoval a vytvoril tzv. Zakázané mesto. Povráva sa, že snaha bola, ale cisár sa kvôli kiahňam stal neplodným.

Khai Dinh nepatril k obľúbeným vietnamským cisárom z niekoľkých dôvodov. Tým prvým je, že zvýšil dane, aby si pomohol zafinancovať svoju vlastnú hrobku. Mnohí historici sa domnievajú, že jeho údajný syn vlastne nebol jeho, keďže cisár inklinoval k rovnakému pohlaviu. Počas prehliadok sa teda dozviete aj takéto pikošky.

SkryťVypnúť reklamu

Za zmienku určite stojí aj jedlo, ktoré je známe po celom svete. My narazíme na rodinný podnik, v ktorom tak fantasticky varia, že ďalší ani nehľadáme.

Aký michelinský génius sa skrýva za všetkými tými dobrotami, zistíme po ceste na záchod, keďže musíme nutne prejsť cez kuchyňu. Nájdeme v nej asi osemdesiatročnú zvráskavenú, ale čipernú babičku, ktorá vytvára zázraky na tanieri.

Panoramická cesta z Hue do mesta Hoi An sa vinie prevažne po pobreží.

Zastavíme na zvláštnom mieste, ktoré volajú Mramorové hory a nachádza sa zhruba na polceste. Legenda vraví, že kedysi dávno drak zniesol v tejto oblasti vajce. Trvalo presne tisíc dní, kým sa z vajca vyliahla krásna dievčina. Vaječné škrupiny sa premenili na päť mramorových hôr.

Opäť sa ukázalo, že draky sú neodmysliteľne späté s vietnamským folklórom. Najpopulárnejšia je Vodná hora, ktorá ukrýva mnohé krásne zdobené pagody postavené v 17. storočí.

SkryťVypnúť reklamu

Po Mramorových horách prichádzame do mestečka Hoi An, ktoré sa takmer okamžite dostane na vrchol rebríčka našich obľúbených miest vo Vietname.

Osloví nás atmosféra mierne ospalého, ale nádherného a kultúrne a historicky bohatého koloniálneho sídla. Cez Hoi An preteká rieka Thu Bon a keď sadnete na bicykel, zhruba o dvadsať minút už môžete ležať na pláži.

V meste je veľa turistov, ale väčšina sa len pomaly prechádza pomedzi historické stavby či popíja na terasách barov pri rieke.

Dá sa tu toho robiť a vidieť naozaj dosť. V centre je množstvo zaujímavých stavieb, ako napríklad rodinný dom vietnamského kupca Tan Ky, sála Fujian či Japonský most, ktorý je jediný krytý budhistický most na svete.

Turistom sa veľmi páči aj trh, kde predávajú papierové lampáše všetkých farieb. Alebo sa môžete jednoducho prejsť popri rieke a pozorovať rybárov plaviacich sa na tradičných člnoch.

SkryťVypnúť reklamu

Osobitná kapitola by sa dala venovať miestnej kuchyni, od ktorej sa nám odchádza len ťažko. Kdekoľvek sa ocitneme, dostaneme neskutočne dobré jedlo. Vietnamská kuchyňa je postavená na kombinácii rôznych chutí a používaní množstva čerstvých byliniek, ako koriander či mäta. Sú to väčšinou jednoduché recepty, ich genialita spočíva v tom, ako sú ochutené.

Najviac nás inšpiruje miesto, ktoré je hygienickejšou verziou vietnamského street foodu. Tradičné jedlá, ktoré môžete nájsť vo vietnamských uliciach, sú pripravované v čistom prostredí, takže sa žiaden turista nemusí obávať týždňa stráveného na záchode. V ponuke nájdete všetko od lahodných polievok, šalátov, rýb, morských plodov a mäsa, aj alternatívne pokrmy ako medúzy či larvy priadky morušovej.

SkryťVypnúť reklamu

Po nádhernom Hoi An nás čaká ďalší let na juh. Ďalšou zastávkou je vietnamský ostrov Phu Quoc, mesto Ho Chi Minh a delta rieky Mekong, kde sa opäť ukáže, že sa človek zo svojích chýb nikdy nepoučí.

Prečítajte si tiež: Ázijské historky, časť šestnásta: Osud slonov v Ázii nie je ružový Čítajte 

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu