SME
Štvrtok, 5. august, 2021 | Meniny má HortenziaKrížovkyKrížovky

Všade sa chválime Tatrami, no aj Malá Fatra má čo ponúknuť. Dokazujú to aj fotky tohto Slováka

Presvedčia vás o tom fotky 33-ročného Maja Chudého.

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Ten sa do Malej Fatry vybral vďaka občianskemu združeniu Jánošíkove diery, ktoré ho nahovorilo, aby pre nich natočil časozberné video. Vo Fatre a okolí strávil niekoľko dní a kvôli fotkám tu absolvoval niekoľko desiatok výjazdov.

Majo sa preto najskôr vybral práve do Jánošíkových dier.

Tie sú v podstate tiesňavy a kaňony v národnej prírodnej rezervácii Rozsutec. Po okolí sa túlal niekoľko týždňov a zbieral materiál - fotky aj sekvencie na vytvorenie videa. "V čase naplno rozbehnutej turistickej sezóny fotografovanie vodopádov nebolo ľahké. Musel som sa predierať davom ľudí a hodiny vyčkávať na jednom mieste, aby mi niekto nevbehol do záberu. Často to bolo aj dlhé čakanie na rebríky," spomína.

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Aby video nebolo len o vodopádoch, musel sa poobzerať aj po okolí.

"Podnikol som teda prvý výstup na Veľký Rozsutec. Chvíľu som premýšľal, či ísť hore alebo nie. Pýtal som sa ľudí, ktorí už zostupovali, ako to vyzerá hore. Povedali mi, že na vrchol sa čaká asi hodinu v rade," hovorí fotograf. Tlačenici sa snaží vyhýbať a dodáva, že pre kajinkárskeho fotografa je dav ľudí neprekonateľnou prekážkou. Preto to radšej skúsil v noci.

"Presne o polnoci som vyrážal z Terchovej, malá pauza na sedle a o štvrtej ráno som už stál na vrchole Veľkého Rozsutca. Konečne som si mohol vychutnávať nikým nerušený východ slnka z vrcholu. To bolo prvý a posledný raz, čo ma táto hora pustila k sebe. Absolvoval som niekoľko ďalších pokusov, aj cez zimu, ale neúspešne. Nepriaznivé počasie ma vždy otočilo kúsok pod vrcholom," hovorí.

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Nočná prechádza sa však oplatila.

"Vďaka tomu som sa poobzeral po Malej Fatre z výšky a uvedomil si, že naozaj má čo ponúknuť. Je odtiaľ kruhový výhľad na všetky kraje, ktoré ho obklopujú - Orava, Kysuce, Liptov, Turiec," povedal nám fotograf. Ohúrili ho najmä rokliny, vodopády, výhľady a krásne scenérie.

Jedinečné výhľady na Rozsutec si užil aj z kopcov Osnica a Stoh.

A nočný výlet si zopakoval aj na kopec Chleb, kde strávil čas od západu slnka po východ.

"Na Chleb sme sa vybrali traja. V noci sme tam stretli ďalších štyroch a po východe slnka nás bolo hore na Snilovskom sedle dvanásť. Niektorí trávili východ slnka na Veľkom Kriváni," prezrádza fotograf a upozorňuje na to, že Malá Fatra je veľmi navštevovaná lokalita: "Aj cez zimu bolo prekvapením cestou na Osnicu stretnutie so štyrmi samostatnými turistami a pri východe slnka sa na vrchole vystriedalo šestnásť ľudí a mnoho čeloviek bolo vidieť šliapať na Rozsutec a Stoh."

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Samostatnou kategóriou preňho bolo fotenie Martinských hôľ, ktoré miestni ľudovo volajú Martinky.

Práve tu fotil v roku 2013 svoje prvé fotky s prvým fotoaparátom. "Z lyžiarskeho strediska na vrchol je to asi pol hodinka pešo. Je to teda ľahko dostupný hrebeň a ponúka jedinečný výhľad na mesto. Nemá zanedbateľnú výšku, čo je vhodné na fotografovanie nočnej oblohy. Preto som sa na jar rozhodol skombinovať a napasovať do jednej fotografie Mliečnu cestu a mesto Martin, čo sa mi aj podarilo," hovorí.

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Fotografovanie v teréne je však len polovica práce.

Upravovanie fotiek v počítači zaberie fotografovi asi toľko času ako samotné fotenie, niekedy aj viac. "Obzvlášť to platí pre panoramatické nočné fotografie, ktoré sa často skladajú aj z viac ako osemdesiatich jednotlivých záberov. Je to také skladanie puzzle," prezrádza Majo.

Majo začal s fotením v roku 2013 a o rok a pol mu zarobilo prvé peniaze. Nepovažuje sa však za profesionálneho fotografa, keďže fotenie ho neživí.

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Fatru s Tatrami porovnávať nechce. "Ťažko povedať, čím je toto pohorie iné, výnimočné v porovnaní s Tatrami. Podľa mňa každé pohorie má svoj vlastný charakter a všade sa dá nájsť niečo výnimočné. Neexistuje rovnaký výhľad. Z každého pohoria, z každého kopca je vidieť niečo iné, niečo špecifické, a preto ich treba navštíviť všetky," uzatvára Majo.

Takýto bol napríklad výhľad na Terchovú.

Vďaka jeho návšteve vzniklo časozberné video z Jánošíkových dier...

... aj národnej prírodnej rezervácie Rozsutec.

Viac fotiek nájdete na Majovom webe, Instagrame a Facebooku.

Prečítajte si tiež: Slovenský fotograf zachytil krásu Tatier z Chopku. Nič krajšie dnes na internete nenájdete Čítajte 

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Testovanie na koronavírus.

PCR testy na Slovensku odhalili viac ako 392-tisíc nakazených koronavírusom. Pandémia Covid-19 si vyžiadala 12 541 obetí.


a 6 ďalší 18 h

Neprehliadnite tiež

Vypočujte si nový diel humorného podcastu.


a 3 ďalší 16. júl