SME
Utorok, 18. máj, 2021 | Meniny má ViolaKrížovkyKrížovky

Drsné aj láskavé príbehy: 15 kníh o LGBTI ľuďoch, ktoré stoja za prečítanie

Tieto teplé knihy vás zahrejú, kým nepríde jar.

1. Benjamin Alire Sáenz: Aristoteles a Dante spoznávajú svet a tajomstvá vesmíru

Hodnotenie čitateľov: 4.35/5

Pätnásťročný Ari je tichý chlapec s nedostatkom sebavedomia, Dante je sebaistý milovník umenia. Obaja chlapci sú Američania mexického pôvodu, žijú v Texase a spája ich hlboké priateľstvo, ktoré postupne prerastie do lásky.

Kniha sa odohráva v Spojených štátoch 80. rokov a dotýka sa otázok rasizmu a sexuality, ale aj priateľstva a rodiny. Autor jednoduchým, ale citlivým spôsobom rozpráva príbeh dvoch chlapcov, ktorí dospievajú a začínajú si uvedomovať, na čom im v živote záleží.

Skryť Vypnúť reklamu

Loading

...

2. Fannie Flagg: Fried Green Tomatoes at the Whistle Stop Cafe

Hodnotenie čitateľov: 4.26/5

Kniha sa odohráva na juhu Spojených štátov. Prostredníctvom rozhovoru dvoch žien, starnúcej ženy v domácnosti Evelyn Couch a postaršej Ninny Threadgoode, ktorá žije v domove dôchodcov, sa dozvedáme o vzťahu ďalších dvoch žien v časoch Veľkej depresie.

Sirota Ninny vyrastala v rodine Threadgoodeovcov, ktorých najmladšia dcéra Idgie nadviaže vzťah s Ruth, učiteľkou, ktorá príde žiť k ich rodine. Aj keď ich vzťah nikdy nie je priamo označený za lesbický, všetci obyvatelia mesta o ňom vedia a potichu ho akceptujú.

Loading

...

3. André Aciman: Daj mi tvoje meno

Hodnotenie čitateľov: 4.32/5

Koncom 80. rokov zažije 17-ročný Američan Elio Perlman v Taliansku letnú romancu s 24-ročným doktorandským študentom, bisexuálom Oliverom. O 15 rokov už ako dospelí stretávajú znova, z Olivera je pritom úspešný profesor, ktorý má ženu a deti.

Skryť Vypnúť reklamu

Minulý rok prišla do kín filmová adaptácia tejto knihy, ktorá získala štyri oscarové nominácie, vrátane tej za najlepší film.

Loading

...

4. Becky Albertalli: Simon proti pravidlám Homo Sapiens

Hodnotenie čitateľov: 4.28/5

Simon Spier je gay, nikto v jeho škole však o tom zatiaľ nevie. Keď sa Simonovi niekto začne vyhrážať, že zverejní jeho správy s tajomným Blueom, ktoré dokazujú jeho orientáciu, Simon sa musí rozhodnúť, čo ďalej.

Kniha tento rok vyjde aj v slovenčine, navyše do kín mieri aj jej filmová adaptácia, v ktorej sa objaví Nick Robinson, Jennifer Garner či Joshn Duhamel.

Loading

...

5. Hanya Yanagihara: Malý život

Hodnotenie čitateľov: 4.28/5

Malý život je jednou z najdiskutovanejších kníh posledných rokov. Je to príbeh štyroch mužov, ktorí sa po vysokej škole presťahujú do New Yorku, aby naštartovali svoje kariéry. Jeden z nich je záhadný právnik Jude, na ktorého sa celá kniha zameriava.

Skryť Vypnúť reklamu

Nejde o typickú knihu o LGBTI ľuďoch, v ktorej centre je vzťah dvoch ľudí, skôr o príbeh o Judeovi a o jeho vzťahoch s mužmi, ktoré ovplyvnili jeho život. Reč pritom nie je len o romantických vzťahoch, ale aj o rodinných, priateľských či profesionálnych.

Jude je tragický hrdina, ktorého prenasledujú traumy z minulosti, a jeho sexuálna identita je len jedným z mnohých aspektov jeho života, na ktoré sa kniha zameriava.

Loading

...

6. Alice Walker: The Color Purple

Hodnotenie čitateľov: 4.17/5

Černoška Celie sa narodila na juhu Spojených štátov do veľkej chudoby. Od detstva ju znásilňoval jej otec, ktorému porodila dve deti, obe jej však zobrali. Zatiaľ čo jej sestra Nettie chodí do školy, Celie sa vydá za muža, ktorého neľúbi. Na život s ním si napriek neustálemu ponižovaniu zvykne, stará sa o jeho deti a domácnosť.

Skryť Vypnúť reklamu

Všetko sa zmení, keď Celie stretne okúzľujúcu a nezávislú speváčku Shug Avery, ktorá jej pomôže vziať svoj život do vlastných rúk. Celie sa do nej zaľúbi a vďaka nej sa jej podarí získať odvahu osamostatniť sa a nájsť svoje stratené deti.

Príbeh knihy sa odohráva v medzivojnovom období, keď boli takéto vzťahy tabu a situácia bola o to ťažšia pre černochov. Aj napriek ťažkým témam však kniha nie je prehnane sentimentálna a darí sa jej zostať povznášajúcou. Podľa knihy natočil Steven Spielberg úspešný film, ktorý získal 11 oscarových nominácií.

Loading

...

7. Adam Silvera: History Is All You Left Me

Hodnotenie čitateľov: 4.14/5

Keď zomrie Theo, Griffinov expriateľ a prvá láska, celý jeho život sa zrúti. Aj keď sa rozišli a Theo sa odsťahoval, Griffin nepochyboval o tom, že raz aj tak skončia spolu. Griffin sa v snahe udržal minulosť pri živote skamaráti s Theovým novým priateľom Jacksonom a snaží sa zistiť všetko, čo sa len dá o Theovom novom živote po rozchode.

Skryť Vypnúť reklamu

Na rozdiel od mnohých LBGTI kníh nejde o príbeh, v ktorom sa hrdinovia stretávajú s homofóbiou a predsudkami, ale o knihu, ktorá citlivo ukazuje život mladého človeka, ktorý sa snaží vyrovnať so stratou.

Loading

...

8. Alison Bechdel: Fun Home

Hodnotenie čitateľov: 4.11/5

Grafický román americkej ilustrátorky Alison Bechdel hovorí o jej detstve v Pennsylvánii a o jej komplikovanom vzťahu s otcom Bruceom, riaditeľom pohrebníctva a učiteľom angličtiny. Názov Fun Home pochádza z rodinnej prezývky pre pohrebníctvo (Funeral Home) a ironicky odkazuje na Bruceovo tyranizovanie rodiny.

Bruce bol chladný a občas mal výbuchy hnevu, Alison však neskôr zistila, že jej otec tajil, že je homosexuál. Vo veku 44 rokov, krátko po tom, ako jeho žena požiadala o rozvod, Bruce zomrel. Zrazil ho nákladiak a aj keď sa to nedokázalo, Alison si je istá, že jeho smrť bola samovraždou.

Skryť Vypnúť reklamu

Loading

...

9. Christopher Isherwood: A Single Man

Hodnotenie čitateľov: 4.1/5

Krátka kniha ukazuje jeden deň v živote Georgea, anglického profesora žijúceho v Kalifornii 60. rokov, ktorý sa nevie vyrovnať s náhlou smrťou svojho partnera Jima. Udalosti tohto jedného dňa a stretnutia s rôznymi ľuďmi outsiderovi Georgeovi ukážu, že aj napriek nespravodlivostiam, smútku a samote je človekom, ktorý má rád svoj život.

Keď kniha prvýkrát vyšla v roku 1964, verejnosť bola šokovaná aj napriek tomu, že téma knihy nie je škandalózna - naopak, ukazuje Georgea ako obyčajného smútiaceho človeka. V roku 2009 bol natočený na motívy tejto knihy film s Colin Firthom v hlavnej úlohe, za ktorý bol herec nominovaný na Oscara.

Loading

...

10. Sarah Waters: Zlodejka

Hodnotenie čitateľov: 4.02/5

Skryť Vypnúť reklamu

Sue je podvodníčka a zlodejka vo viktoriánskom Londýne, ktorá žije v "brlohu" spolu s ďalšími zlodejmi. Jej adoptívna matka ju pošle, aby pomohla ďalšiemu podvodníkovi Richardovi Riversovi zviesť bohatú dedičku Maud. Sue si má získať Maudinu dôveru a presvedčiť ju, aby sa vydala za Riversa, ktorý ju neskôr plánuje zavrieť do blázinca.

Maud a Sue si však vytvoria silné puto, ktoré neskôr prerastie v lásku. Ako sa im podarí dostať sa z tejto situácie a kto je v skutočnosti v tomto príbehu podvodník? Kniha je dlhšia, je však plná nečakaných zvratov, vďaka ktorým vás bude držať v napätí až do konca.

V roku 2016 natočil kórejský režisér Chan-Wook Park filmovú adaptáciu s názvom Komorná, ktorá je rovnako dobrá ako kniha. Z viktoriánskeho Anglicka ju však presunul do Kórey v časoch japonskej nadvlády.

Skryť Vypnúť reklamu

Loading

...

11. David Levithan: Two Boys Kissing

Hodnotenie čitateľov: 4.1/5

Kniha Davida Levithana, autora knižiek pre mladých, je inšpirovaná skutočnými udalosťami. Harry a Craig sú dvaja 17-roční chlapci, ktorí sa zúčastnia 32-hodinového bozkávacieho maratónu a pokúsia sa tak prekonať Guinessov rekord. Aj napriek tomu, že sa nedávno rozišli.

Harry a Craig sú unavení a dehydrovaní, chcú však urobiť zmenu a sú odhodlaní prekonať rekord. Kniha je netradičná tým, že ju rozprávajú "duchovia" mŕtvych homosexuálov, ktorí zomreli na AIDS. Rieši aj dlhodobé vzťahy, životné ciele, otázky homosexuality a tolerancie a mnoho iných tém.

Loading

...

12. Meredith Russo: If I Was Your Girl

Hodnotenie čitateľov: 4.02/5

Osemnásťročná Amanda sa so svojím otcom presťahovala z Atlanty do Tenessee, aby začala nový život a dokončila strednú, pričom sa snaží držať si ľudí od tela. V škole stretne Granta, do ktorého sa čoskoro zaľúbi, má to ale jeden háčik - nikto v novej škole nevie, že Amanda sa narodila ako Andrew. Prežije ich začínajúci vzťah toto odhalenie?

Skryť Vypnúť reklamu

Autorka knihy Meredith Russo vie, o čom rozpráva, keďže sa sama narodila ako muž. Román vznikol, pretože Meredith podľa vlastných slov chcela konečne knihu, v ktorej sa transrodovým ľuďom dejú aj dobré veci.

Loading

...

13. Jen Wilde: Queens of Geek

Hodnotenie čitateľov: 3.97/5

Charlie je populárna youtuberka a herečka, ktorá mieri na svoj prvý popkultúrny festival promovať film, v ktorom hrá. Idú tam s ňou aj jej najlepší kamaráti, úzkostlivá Taylor a pohodový Jamie, ktorí nevedia o tom, že sú jeden do druhého zaľúbení.

Bisexuálna Charlie len nedávno ukončila vzťah s hereckým kolegom Reesom, štúdio od nich však chce, aby sa hrali na šťastný pár kvôli reklame. Na festivale však Charlie stretne herečku Alyssu, ktorú dávno obdivuje. Prekvapí ju, že Alyssa má podobné pocity.

Skryť Vypnúť reklamu

Kniha sa číta rýchlo a ľahko, je plná rôznorodých postáv, čo vo väčšine kníh nie je bežné (napríklad Charlini rodičia sú čínski imigranti, Taylor má úzkostnú poruchu a Aspergerov syndróm). Množstvom odkazov na rôzne filmy a diela poteší tiež všetkých popkultúrnych geekov.

Loading

...

14. Jeffrey Eugenides: Middlesex

Hodnotenie čitateľov: 3.98/5

Román od autora známej knihy Smrť panien sa po vydaní stal bestsellerom a v roku 2002 dokonca získal aj Pulitzerovu cenu. Calliope/Cal Stephanides trpí nedostatkom 5-alfa-reduktázy, čo spôsobilo, že sa narodil s prevažne ženskými pohlavnými charakteristikami.

Cal teraz trpí krízou stredného veku a spomína si na svoj život, pričom rozpráva aj príbeh celej rodiny Stephanidesovcov od roku 1922, keď jeho starí rodičia priplávali do New Yorku. Autor v knihe mieša fikciu a svoje vlastné skúsenosti, keďže je Američanom gréckeho pôvodu, ako aj Cal, nie je však intersexuálny.

Skryť Vypnúť reklamu

Loading

...

15. Patricia Highsmith: The Price of Salt

Hodnotenie čitateľov: 3.94/5

Spisovateľka Patricia Highsmith bola v čase, keď vyšla táto kniha, známa pre román Cudzinci vo vlaku. Čiastočne autobiografickú knihu The Price of Slat s lesbickou tematikou preto vydala pod pseudonymom Claire Morgan.

Sú 50. roky, Therese pracuje v obchodnom dome a chodí s Richardom, ktorého neľúbi. V jeden dlhý deň v práci ju zaujme zákazníčka Carol, ktorá jej nechá adresu, aby jej mohli doručiť nákup domov. Therese sa jej rozhodne poslať k nákupu vianočný pozdrav a Carol nečakane odpovie.

V roku 2015 vznikol podľa knihy film Carol, v ktorom si hlavné úlohy zahrali Cate Blanchett a Rooney Mara. Bol nominovaný na 6 Oscarov.

Loading

...

Prečítajte si tiež: LGBTI menšina na plátne: 25 čarovných teplých filmov na chladné zimné večery Čítajte 

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie na Fičí.sk

Inzercia - Tlačové správy

 1. 5 spôsobov, ako Wi-Fi 6 pomáha biznisu
 2. Chcete mať pasívny príjem vďaka investovaniu? Ako začať?
 3. Čo som sa naučila o mužskom holení a o mužoch
 4. Tepelnou izoláciou POLYFORM pohodlne ušetríte náklady
 5. Ako správne nalepiť obklady v kúpeľni?
 6. Televízory budúcnosti: Keď sa skĺbi umenie so sci-fi
 7. Začala sezóna bicyklov aj ich zlodejov: Dajte si na svoj pozor!
 8. SYNLAB je v Európe jednotkou v laboratórnej diagnostike
 9. Mooncity: prvá expozícia elektromobility na Slovensku
 10. Na elektromobile môžete prerobiť, ale aj ušetriť
 1. SYNLAB je v Európe jednotkou v laboratórnej diagnostike
 2. Mooncity: prvá expozícia elektromobility na Slovensku
 3. Čo som sa naučila o mužskom holení a o mužoch
 4. Na elektromobile môžete prerobiť, ale aj ušetriť
 5. Prekvapia hokejový svet? Slovensko ide na šampionát s mladíkmi
 6. Začala sezóna bicyklov aj ich zlodejov: Dajte si na svoj pozor!
 7. Ceny nehnuteľností stále rastú. Je čas investovať
 8. 5 spôsobov, ako Wi-Fi 6 pomáha biznisu
 9. Bakalárske študijné programy na FVT
 10. Ako správne nalepiť obklady v kúpeľni?
 1. Tajná komunita, v ktorej nakupujete so zľavami až do 80% 14 935
 2. Vyhrajú elektromobily, autá na vodík alebo hybridy? 9 153
 3. Slnkom zaliate pláže Južného Cypru sú len jedným z lákadiel 8 714
 4. Hokejové hviezdy v biznise nezažiarili. Až na jednu výnimku 8 321
 5. Praktické rady, ako zmierniť prejavy alergií. Kľúčom je interiér 7 669
 6. Klus, Pirošíková, Bošňák dnes o 17.00 o slobode cestovania 7 465
 7. Nákupy, ktoré rozbúchajú srdce v nákupnom centre Novum Prešov 6 974
 8. Riešenie emisií v cestnej doprave, ktoré môže fungovať okamžite 5 641
 9. Boj Grékov za slobodu prebudil solidaritu v celej Európe 5 527
 10. Kúrenie počas jari: Ako si udržať teplo a ušetriť viac peňazí 4 546
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Premiér Eduard Heger počas návštevy obce Rudno nad Hronom.

Hasiči pre povodne zasahovali do dnešného rána 203-krát.

3 h
Ilustračná fotografia.

Pandémia si vyžiadala 12 248 obetí.

7 h

Neprehliadnite tiež

Tragédom je politická strana.

14. máj

Ak bol niekedy Pročko tragéd, tak teraz.

7. máj

Miloš Zeman vyšiel na svetlo sveta a bola to sranda iná.

30. apr

Pat a Mat znova útočia.

23. apr