Michaela vyštudovala informatiku, dnes ju živí výroba zápisníkov. Prvý vyrobila pre seba za odmenu

Máte radi pekné a originálne slovenské výrobky?

Možno vás oslovia ručne robené zápisníky šikovnej Slovenky Michaely Slaninkovej. Jej zápisníky sú z kvalitnej kože a zásluhou štýlového dizajnu sú doslova neprehliadnuteľné.

Všetko sa to začalo obyčajnou radosťou z kreatívnej tvorby a vďaka tomu dnes patrí Michaela medzi tých šťastlivcov, ktorých živí vlastná záľuba.

Michaela bola už odmalička ten typ, ktorý zbožňuje všetko papierové.

„Tešila som sa na návštevy kníhkupectiev a papiernictiev a aj dnes, keď idem po meste, rada tam zájdem, len tak, poobzerať a pokochať sa peknými papierovými vecami či knižkami s netradičnými väzbami,“ zverila sa portálu Fičí.sk talentovaná Slovenka.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Pri výbere vysokej školy sa Michaela rozhodla pri štúdium aplikovanej informatiky. „Dokonca aj na univerzite som navštevovala Ateliér grafického dizajnu a multimédií, takže ani počas tohto obdobia som sa ďaleko od papieru, typografie a kníh nedostala,“ pokračuje. „Až v roku 2012 sa všetky moje záľuby stretli a vznikla z nich záľuba nová – ručná výroba zápisníkov.“

Aj keď aplikovaná informatika nemá na prvý pohľad súvis s tvorbou zápisníkov, práve vďaka tomuto štúdiu so spomínanou činnosťou začala.

„Bol to ten moment, keď som sa pripravovala na záverečné bakalárske skúšky a v rámci prestávky som natrafila na jeden web s krásnymi koženými zápisníkmi. Vtedy som si pre motiváciu povedala, že ak zvládnem toto skúškové obdobie, za odmenu si spravím kreatívne leto a vyrobím si nejaký zápisník aj ja. A tak sa stalo. Od leta 2012 vyrábam zápisníky,“ vysvetľuje Michaela.

SkryťVypnúť reklamu

Ako to už často býva, začiatky boli veľmi pomalé.

Keďže Michaela nepoznala nikoho, kto by sa tejto činnosti venoval, pracovala ako samouk. „Základné návody na viazanie kníh som si vedela ľahko dohľadať na internete či v knihách, no najťažšie bolo pre mňa nájdenie toho správneho materiálu či najvhodnejších pomôcok na výrobu zápisníkov. Nájsť špecializovaný obchod v mojom okolí bolo takmer nemožné a na internete sa mi takéto pomôcky či materiál hľadali ťažko - väčšina z nich sa predávala v zahraničí alebo bola poskytovaná len veľkoodberateľom,“ spomína. Michaele však pre vlastné potešenie stačilo aj to, čo našla doma či v papiernictve.

Zručná Slovenka postupne získala viac informácií a skúseností, no predovšetkým nadobudla väčšiu zručnosť. „Vtedy som zrazu zistila, že sa moje zápisníky páčia aj okoliu, a tak som sa okrem ich rozdávania rozhodla, že ich skúsim ponúknuť aj na online predaj.“

SkryťVypnúť reklamu

Michaela začínala, tak ako väčšina nezávislých slovenských výrobcov, na stránke Sashe.sk, kde má dnes viac ako tisíc priaznivcov. „Každý semester som sa snažila vypracovať limitovanú edíciu zápisníkov, najintenzívnejšie som vyrábala počas letných prázdnin. Ale netrvalo dlho, po roku a pol som si otvorila živnosť a posledný rok na magisterskom štúdiu som si už výrobou zápisníkov privyrábala.“

V poslednom roku štúdia sa dokonca rozhodla vypracovať diplomovú prácu na tému návrhu diárov, a tak štúdium dizajnu prirodzene prepojila s výrobou zápisníkov.

Po úspešnom zoštátnicovaní a obhájení diplomovej práce sa do výroby pustila naplno a dnes ju živí jej vlastná značka. Prezentuje sa cez svoj vlastný e-shop Zapisniky.sk, kde tieto originálne diela predáva.

SkryťVypnúť reklamu

Michaela si dáva záležať, aby zápisníky boli predovšetkým z kvalitných materiálov.

„Materiály získavam od slovenských dodávateľov, ktorí spolupracujú s talianskymi a českými koželužňami. Mnohokrát od nich nakupujem kusy, ktoré veľkí výrobcovia označujú za zostatkové, ale pritom nestrácajú na kvalite. A ďalej spolupracujem so slovenskými dodávateľmi európskych papierov, ktorí ponúkajú talianske, rakúske či švédske papiere šetrné k životnému prostrediu,“ hovorí.

Zápisníky sa nesú v minimalistickom štýle, a tak na nich vyniká práve spomínaný materiál – koža a papier.

Čo sa týka samotnej výroby, nič iné ako ručnú prácu nehľadajte. Každý zápisník vyrába Michaela sama, vlastnými rukami, bez akejkoľvek pomoci.

Tento proces zahŕňa veľa činností. Od rezania kože, merania, cez dierkovanie a skladanie papierov, až po samotné viazanie. Po kontrole a prelistovaní zápisníka je výrobok pripravený na fotografovanie a následný predaj.

SkryťVypnúť reklamu

V jej dielni vzniklo už viac ako 700 zápisníkov a diárov. „Zápisníky najradšej vyrábam v sériách. To znamená, že sa na 1-2 týždne zavriem do dielničky, nekontrolujem sociálne siete, neodpovedám na emaily a žijem svojou prácou. Na konci tohto maratónu mám tak hotových a už odfotených na predaj asi 15 zápisníkov,“ vysvetľuje výrobkyňa, pričom dodáva, že výroba jedného zápisníka trvá v priemere štyri hodiny.

Popri ručnej výrobe kožených zápisníkov sa však sezónne zaoberá aj grafickým dizajnom a každý rok tak navrhne limitovanú edíciu slovenských diárov. Pri tvorbe obálky sa vždy inšpiruje slovenským ľudovým umením.

Tento rok sa nechala inšpirovať ručnou prácou svojho vlastného dedka Slaninku, ktorý sa vo voľnom čase venoval drevorezbe. Zaujímavosťou je, že ich obálky sú vyrobené z recyklovaného papiera, ktorý je zložený z rastlinných zvyškov kukurice, hrozna a olív, čiže produktov, ktoré by sa bežne už nedali využiť.

SkryťVypnúť reklamu

Michaela sa okrem zápisníkov venuje aj súčasnému tancu a dokonca si pečie vlastný kváskový chlieb.

Tvrdí, že žiadny konkrétny vzor nemá. „Obdivujem však všetkých tých ľudí, ktorým sa podarí zhmotniť svoje vlastné nápady do reálnych vecí,“ vraví výrobkyňa, ktorá je dozaista jedným z nich a je ukážkovým príkladom pre všetkých mladých ľudí, ktorí ešte nenašli dosť odvahy pustiť sa do vlastných projektov.

Prečítajte si tiež: Luciu živí keramika. Tvorí majstrovské diela z porcelánu a vedia o nej až v New Yorku Čítajte 

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu