SME

Luciu živí keramika. Tvorí majstrovské diela z porcelánu a vedia o nej až v New Yorku

(Zdroj: m.smedata.sk)
Luciu živí keramika. Tvorí majstrovské diela z porcelánu a vedia o nej až v New Yorku

V poslednej dobe sa čoraz viac začal klásť dôraz na to, odkiaľ pochádza to, čo kupujeme.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Ľudia si cenia poctivé slovenské výrobky väčšmi ako sériovo vyrábané produkty z Číny. Čoraz viac šikovných ľudí sa vracia k remeslám a ručnej výrobe.

Jedným z takých ľudí je aj talentovaná Slovenka Lucia Kováčiková, ktorá vyrába originálne porcelánové šperky, úžitkové predmety a rôzne dizajnové kolekcie.

Každý výrobok spracováva sama, vlastnými rukami - od návrhu až po finálne spracovanie a zdobenie. Zásluhou poctivej práce a vášni k umeniu ju neobišli ani ocenenia. Za prácu „Pokušenie" získala pražskú Národnú cenu za študentský dizajn, ako aj ocenenie za kolekciu „S láskou" na Bratislava Design Week 2014.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Lucia bola tvorivá už odmalička, a tak bolo jej smerovanie úplne prirodzené.

Umeniu sa venuje prakticky celý život. Navštevovala výtvarný odbor na Základnej umeleckej škole, potom Školu úžitkového výtvarníctva v Kremnici, až sa napokon dostala až na Vysokú školu výtvarných umení v Bratislave, kde vyštudovala odbor keramika. Práve tam sa prvýkrát dôverne zoznámila s porcelánom.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

„Zo začiatku mi učarovali rôzne technológie, alternatívne spôsoby pálenia, experimentovanie, neskôr to bol porcelán, s ktorým tvorím aj dnes. VŠVU ma ale hlavne posunulo v myslení, nazeraní na svet, a za to som naozaj veľmi vďačná,” povedala pre Fičí.

Vysokú školu úspešne ukončila pred štyrmi rokmi.

Práve na VŠVU vytvorila svoj prvý výrobok. „Bola to moja prvácka práca, počas ktorej som vyrobila ihlicu do vlasov. Neskôr mi napadlo, že by som svoje výrobky mohla skúsiť aj predávať a založila som si účet na Sashe,” spomína nadaná umelkyňa, ktorá je súčasťou komunity handmade slovenských výrobcov už šesť rokov.

„Pre moje práce je charakteristický príbeh, témy ako láska, vzťahy, spomienky či detstvo. Rada experimentujem, laborujem, hrám sa,” opisuje Lucia.

Postupne si vybudovala svoju vlastnú značku.

LK/minilab sa začala formovať už počas môjho štúdia na vysokej škole a neustále sa rozrastá. Vznikajú pod ňou šperky a úžitkové predmety, väčšie veci naďalej tvorím pod svojím menom,” vysvetľuje Slovenka, ktorej diela sa od tej doby objavili na mnohých výstavách v Bratislave, Prahe či dokonca New Yorku.

„Každá časť je tvorená ručne, až po samotnú dekoráciu. Kúsok prejde niekoľkokrát mojimi rukami a dvomi až tromi výpalmi. Sama vyrábam aj modely a formy. Tvorím hlavne z porcelánu, ale niekedy siahnem aj po kamenine.”

Lucia sa pri tvorbe snaží myslieť aj na životné prostredie a spomínané materiály recykluje. „Takto vznikla napríklad séria kvetináčov Osobné záhrady. Ide o hlinené kvetináče zdobené farebným porcelánom a lakom. Každá je iná, no všetky sú inšpirované prírodou a rastom. Tento nápad podnietila aj láska k záhradám, ktoré predstavujú akési súkromné miniatúrne dažďové pralesy, krajiny a svety.”

Ďalší projekt, ktorý nesie názov „Deliciously(Lahodne), je určený milovníkom kávy a iných nápojov.

Obsahuje espresso šálky s podšálkami, pohár na smoothies či limonády a drobnú vázu. Samozrejme, všetko porcelánové a poctivo vymodelované. „Táto kolekcia má navodzovať pocity pohodlia, radosti a potešenia. Každý rok do nej pribúda niečo nové, a preto je ideálna pre zberateľov,” hovorí Lucia.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Najobľúbenejšími výrobkami však naďalej ostáva séria porcelánových a keramických šperkov „Nežná geometria". Ako už napovedá názov, Luciu inšpirujú najmä jednoduché geometrické tvary.

Ostrosť a striktnosť však v jej dielach nehľadajte. „Tým, že je to čisto manuálna práca, prináša táto kolekcia novú dimenziu jemnosti a nežnosti. Nájdete ju v troch limitovaných edíciách - farebnej, tmavej a jarnej.”

Lucia je príkladom toho, že na Slovensku sa dá uživiť aj poctivou, ručnou prácou, ak ju človek robí naplno a s oduševnením.

Napriek tomu to nie je jednoduché. „Je to časovo náročné, ale je to práca, ktorá ma živí,” pripúšťa. „Našťastie mi s niektorými vecami pomáha manžel, hlavne čo sa týka praktickej a ekonomickej časti, takže ja sa môžem viac venovať zákazníkom a práci v ateliéri.”

Momentálne spolu s manželom čakajú bábätko, a tak sa všetky plány budú musieť prispôsobiť jemu. „Ale plán je v podstate jednoduchý - pokračovať tak ako doteraz, aby ma tvorba napĺňala, ale aj uživila. Mám v hlave pár nových produktov, ktoré by som rada zrealizovala, ale uvidíme ako sa to všetko podarí,” uzatvára Lucia.

Prečítajte si tiež: Zuzana šije eco-friendly svadobné šaty. Jej modely sú presný opak bielych polyesterových toriet Čítajte 

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Som optimistka, ktorá miluje svet a snaží sa nájsť niečo zaujímavé v každej maličkosti. Zbožňujem staré rockové kapely, jeseň a filozofické knihy. Za najväčšie radosti života považujem lásku a dobré jedlo. Facebook

Čítajte ďalej

SkryťZatvoriť reklamu