SME

Slovák Pavol sa sám vybral do Bangkoku, aby priniesol skvelé fotky metropoly a jej obyvateľov

(Zdroj: m.smedata.sk)
Slovák Pavol sa sám vybral do Bangkoku, aby priniesol skvelé fotky metropoly a jej obyvateľov

Keď sa povie Thajsko, väčšine asi ako prvé napadne hlavné mesto Bangkok.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

To je známe ako párty mesto, mekka sex turizmu a mesto plné áut, ľudí a mrakodrapov.

Prečítajte si tiež: Ázijské historky, časť piata: Bangkok, mekka sexturizmu a street foodu Čítajte 

Vďaka fotografovi Pavlovi však zistíte, že Bangkok vie byť aj mesto pekných fotiek.

Jeho tvorbu slovenský internet spoznal vďaka skvelým fotografiám z Oravy, ktoré sme priniesli ako prví.

Prečítajte si tiež: Slovák zachytil dronom krásu zimnej Oravy. Úchvatné fotky pripomínajú Škandináviu Čítajte 

Do ázijskej krajiny sa Pavol vydal úplne sám - pôvodne mal v pláne cestovať s kamarátom, ten však tesne pred odletom dostal vysoké horúčky. "Skončil som sám v letiskovej hale s miernou nervozitou a čakal na svoj najdlhší let v živote. Rodičia išli zošalieť, keď som sa im priznal, že letím nakoniec do 'nebezpečného' Bangkoku úplne sám," hovorí Pavol.

Aký bol jeho prvotný dojem z mesta plného chaosu, hluku, špiny a trúbiacich áut?

"Trochu stresujúci a zmätočný, no toto moje vnímanie bolo značne ovplyvnené aj dlhým letom a únavou. Absolútne som netušil, aký kultúrny šok ma bude čakať. Predsa len, je to úplne iná kultúra, absolútne iný svet, aký žijeme my tu v Európe," hodnotí mladý fotograf.

Najviac ho šokoval kontrast medzi bohatými a chudobnými.

"V jednom momente sa prechádzate v špinavých uličkách plných zápachu a chudobných ľudí a o chvíľu sa už pozeráte na obrovské mrakodrapy, v ktorých sedia uhladení džentlmeni v kravatách a značkových oblekoch. Dlhé dni som premýšľal, prečo to takto je a kde sa stala chyba, že je život takto nespravodlivo nastavený."

Fotograf hovorí, že Bangkok dýcha úplne všetkým - nájdete tu miesta na zábavu a bujarý nočný život, no tiež nádherné budhistické chrámy a bohatú kultúru.

Najviac ho však fascinovali ľudia v uliciach.

"Čím dlhšie som trávil v uliciach čas, tým viac mi všetko prišlo akési prirodzené, a už aj ten chaos, ktorý som vnímal predtým, sa pre mňa stával fascinujúcim a mesto si ma stále viac získavalo," hovorí. Pri fotení hľadal miesta, kam zvyčajne turisti nechodia, aby mohol zachytiť autentickosť a skutočný život miestnych.

"Na moje počudovanie ľudom absolútne nevadilo, že ich fotím, práve naopak! Všetci sa milo usmievali a dávali sa so mnou do reči a to bez toho, aby si odo mňa pýtali peniaze," spomína.

A nevadilo mu ani stravovanie sa v uliciach.

Thajčania podľa neho varia famózne a ich kuchyňa je nezabudnuteľným gastronomickým zážitkom.

"Pohľad na pojazdnú kuchyňu, ktorej šofér vám je ochotný zastaviť hoci aj v strede križovatky a s úsmevom na tvári navariť vždy čerstvé a chutné jedlo, ma tiež zaskočil a presvedčil ma opäť o tom, že táto krajina vie neustále človeka prekvapovať," spomína.

Napriek prvotnému kultúrnemu šoku si mesto zamiloval.

"Aj na prvý pohlaď negatívne veci ako smrad, špina a chaos môžu byť neskôr tým, kvôli čomu si krajinu absolútne zamilujete, a čo ju robí jedinečnou a nezabudnuteľnou," hovorí Pavol a dodáva, že Bangkok bol preňho doposiaľ najsilnejším emotívnym momentom, aký pri cestovaní zažil.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Krásne fotky však zachytil aj v meste Phatthajá.

Známe letovisko, ktoré je od Bangkoku vzdialené približne 150 kilometrov, je podľa neho o niečom úplne inom ako hlavné mesto Thajska. Zaujali ho najmä pláže plné ľudí vyprážajúcich sa na slnku, túlavých psov či predajcov čerstvého ovocia a akéhokoľvek (ne)potrebného sortimentu.

Chýbať podľa neho nesmeli ani preplnené trhy, kde si človek mohol kúpiť naozaj čokoľvek, ulice plné ľudí, tuk-tukov a známych „ladyboys“, ktorí podľa Pavla svojim spôsobom robia Thajsko jedinečným a zaujímavým.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Prečítajte si tiež: Ázijské historky, časť siedma: Ak chcete zažiť autentické Thajsko, treba ísť na sever Čítajte 

Okrem Thajska Pavol navštívil a nafotil napríklad aj Škótsko.

Prečítajte si tiež: Zobral si stan, fotoaparát a dron a vybral sa precestovať Škótsko. Pavlove zábery vám vyrazia dych Čítajte 

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Pochádza z Čadce, vyštudovala žurnalistiku na UK v Bratislave. Už počas štúdia pracovala ako elévka v Denníku N, neskôr viedla portál Fičí. V denníku SME nahráva a strihá podcasty, tvorí podcast Piatoček a stará sa o Instagram a YouTube SME. Facebook

Čítajte ďalej

SkryťZatvoriť reklamu