Slovák Pavol sa sám vybral do Bangkoku, aby priniesol skvelé fotky metropoly a jej obyvateľov

(Zdroj: m.smedata.sk)
Slovák Pavol sa sám vybral do Bangkoku, aby priniesol skvelé fotky metropoly a jej obyvateľov

Keď sa povie Thajsko, väčšine asi ako prvé napadne hlavné mesto Bangkok.

To je známe ako párty mesto, mekka sex turizmu a mesto plné áut, ľudí a mrakodrapov.

Prečítajte si tiež: Prečítajte si tiež:Ázijské historky, časť piata: Bangkok, mekka sexturizmu a street foodu

Vďaka fotografovi Pavlovi však zistíte, že Bangkok vie byť aj mesto pekných fotiek.

Jeho tvorbu slovenský internet spoznal vďaka skvelým fotografiám z Oravy, ktoré sme priniesli ako prví.

Prečítajte si tiež: Prečítajte si tiež:Slovák zachytil dronom krásu zimnej Oravy. Úchvatné fotky pripomínajú Škandináviu

Do ázijskej krajiny sa Pavol vydal úplne sám - pôvodne mal v pláne cestovať s kamarátom, ten však tesne pred odletom dostal vysoké horúčky. "Skončil som sám v letiskovej hale s miernou nervozitou a čakal na svoj najdlhší let v živote. Rodičia išli zošalieť, keď som sa im priznal, že letím nakoniec do 'nebezpečného' Bangkoku úplne sám," hovorí Pavol.

Článok pokračuje pod video reklamou

Aký bol jeho prvotný dojem z mesta plného chaosu, hluku, špiny a trúbiacich áut?

"Trochu stresujúci a zmätočný, no toto moje vnímanie bolo značne ovplyvnené aj dlhým letom a únavou. Absolútne som netušil, aký kultúrny šok ma bude čakať. Predsa len, je to úplne iná kultúra, absolútne iný svet, aký žijeme my tu v Európe," hodnotí mladý fotograf.

Najviac ho šokoval kontrast medzi bohatými a chudobnými.

"V jednom momente sa prechádzate v špinavých uličkách plných zápachu a chudobných ľudí a o chvíľu sa už pozeráte na obrovské mrakodrapy, v ktorých sedia uhladení džentlmeni v kravatách a značkových oblekoch. Dlhé dni som premýšľal, prečo to takto je a kde sa stala chyba, že je život takto nespravodlivo nastavený."

Fotograf hovorí, že Bangkok dýcha úplne všetkým - nájdete tu miesta na zábavu a bujarý nočný život, no tiež nádherné budhistické chrámy a bohatú kultúru.

Najviac ho však fascinovali ľudia v uliciach.

"Čím dlhšie som trávil v uliciach čas, tým viac mi všetko prišlo akési prirodzené, a už aj ten chaos, ktorý som vnímal predtým, sa pre mňa stával fascinujúcim a mesto si ma stále viac získavalo," hovorí. Pri fotení hľadal miesta, kam zvyčajne turisti nechodia, aby mohol zachytiť autentickosť a skutočný život miestnych.

"Na moje počudovanie ľudom absolútne nevadilo, že ich fotím, práve naopak! Všetci sa milo usmievali a dávali sa so mnou do reči a to bez toho, aby si odo mňa pýtali peniaze," spomína.

A nevadilo mu ani stravovanie sa v uliciach.

Thajčania podľa neho varia famózne a ich kuchyňa je nezabudnuteľným gastronomickým zážitkom.

"Pohľad na pojazdnú kuchyňu, ktorej šofér vám je ochotný zastaviť hoci aj v strede križovatky a s úsmevom na tvári navariť vždy čerstvé a chutné jedlo, ma tiež zaskočil a presvedčil ma opäť o tom, že táto krajina vie neustále človeka prekvapovať," spomína.

Napriek prvotnému kultúrnemu šoku si mesto zamiloval.

"Aj na prvý pohlaď negatívne veci ako smrad, špina a chaos môžu byť neskôr tým, kvôli čomu si krajinu absolútne zamilujete, a čo ju robí jedinečnou a nezabudnuteľnou," hovorí Pavol a dodáva, že Bangkok bol preňho doposiaľ najsilnejším emotívnym momentom, aký pri cestovaní zažil.

Krásne fotky však zachytil aj v meste Phatthajá.

Známe letovisko, ktoré je od Bangkoku vzdialené približne 150 kilometrov, je podľa neho o niečom úplne inom ako hlavné mesto Thajska. Zaujali ho najmä pláže plné ľudí vyprážajúcich sa na slnku, túlavých psov či predajcov čerstvého ovocia a akéhokoľvek (ne)potrebného sortimentu.

Chýbať podľa neho nesmeli ani preplnené trhy, kde si človek mohol kúpiť naozaj čokoľvek, ulice plné ľudí, tuk-tukov a známych „ladyboys“, ktorí podľa Pavla svojim spôsobom robia Thajsko jedinečným a zaujímavým.

Prečítajte si tiež: Prečítajte si tiež:Ázijské historky, časť siedma: Ak chcete zažiť autentické Thajsko, treba ísť na sever

Okrem Thajska Pavol navštívil a nafotil napríklad aj Škótsko.

Prečítajte si tiež: Prečítajte si tiež:Zobral si stan, fotoaparát a dron a vybral sa precestovať Škótsko. Pavlove zábery vám vyrazia dych

Čítajte ďalej

Slovenka Anička vyrába neprehliadnuteľné doplnky. Značku Čarbičková poznajú po celom svete

Anička Čurlejová posiela svoje výrobky do celého sveta, od Havaja po Fidži.

Ako chutí chlieb od Žida, moslima či gaya? Poľská pekáreň trefne bojuje proti stúpajúcej nenávisti

Poľsko sa čoraz viac radikalizuje, nie všetci ľudia sú však rovnakí.

Domov NajnovšieNajčítanejšieDesktop