SME

Začala som si zapisovať svoje výdavky a naučilo ma to veľa vecí. Pridáte sa?

(Zdroj: images.pexels.com)
Začala som si zapisovať svoje výdavky a naučilo ma to veľa vecí. Pridáte sa?

Vlastné peniaze prinášajú zodpovednosť.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Určite tak spoznáte čaro i zodpovednosť, ktoré prichádzajú s vlastnými peniazmi. Za predpokladu, že už nežijete so svojimi rodičmi, za bývanie treba platiť, jedlo sa už magicky nezjavuje v chladničke, ešte aj na ten toaleťák musíte myslieť. Popri tom však chcete vyzerať dobre, cestovať, skúšať nové podniky, stretávať sa s ľuďmi, navštevovať akcie, skrátka využiť, čo vám mesto ponúka – a všetko niečo stojí.

Minulé leto mi sťahovanie poriadne prevetralo úspory. Všetky tie zálohy a vyrovnávanie energií mi zobrali väčšinu z toho, čo sa mi za posledné mesiace nazbieralo na účte a hoci som to vtedy vďaka tomu „vykryla“, bolo to len tak-tak. S vynulovanými úsporami som si uvedomila, že si musím dávať viac pozor na svoje financie.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Na začiatku augusta som si teda na frajerovu radu stiahla appku, do ktorej som si celý polrok zapisovala všetky svoje výdavky, aj keby to bolo 40 centov za slnečnicový praclík na poobedný snack. Ja používam túto, ale nájdete ich veľa, napríklad si nechajte poradiť tu. Aplikácia mi zároveň robí pekné grafy, na čo a koľko míňam.

Koľko ma stojí (pohodlný) život?

Mám 25 rokov, približne priemerný slovenský plat, žijem v Bratislave a zatiaľ nemusím živiť nikoho okrem seba. Keď do toho nebudeme montovať úvahy o rovesníkoch s troma deťmi v Bardejove, žijem podobným životným štýlom ako veľa ľudí v mojom veku v tomto meste.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Viac ako štvrtinu mojich výdavkov v druhom polroku 2017 tvorilo nájomné za izbu v petržalskom byte, v ktorom bývam s ďalšími dvoma kamarátkami. Spomínaným sťahovaním mi tieto výdavky klesli asi o 30 eur mesačne, ale až o pol roka sa mi tým vráti 400 eur, ktoré sme museli v bývalom byte zaplatiť ako dvojročné vyrovnanie energií pre zle nastavené zálohy za ne.

Druhou najvýraznejšou položkou boli potraviny, na ktoré som minula 16 % rozpočtu. Ďalších necelých 8 % som prejedla vonku, čo robí z jedla druhú štvrtinu mojich výdavkov. Jedlo mám rada, dosť varím, pečiem a snažím sa stravovať zdravo, čo sa vie odraziť aj na účte.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Na cestovanie som minula 15 % z výdavkov, pričom som strávila štyri dni na roadtripe v Slovinsku, dva dni v Londýne, spravila si dva výlety do Prahy, jeden vrátane koncertu Gorillaz, a kúpila si letenku na výlet do Berlína.

Prečítajte si tiež: Berlín pre začiatočníkov: Ako si naplánovať výlet v hlavnom meste Nemecka Čítajte 

Po 7 % som minula na darčeky (tie vianočné kupujem aj za členov rodiny a časť peňazí mi vrátili) a na oblečenie. Doprava, teda električenka, dve cesty za rodinou na druhom konci Slovenska a dvakrát nočný Uber, tvorili 5 % výdavkov. Necelé 4 % som dala na drogériu, ďalšie 3 % som zaplatila za telefón, Netflix a Spotify. Zvyšných 7 % sa mi rozdelilo medzi výdavky na domácnosť, zábavu, škrečka či bankové poplatky a iné veci. Musím však priznať aj to, že vďaka výhodám mojej práce míňam málo napríklad na kultúru či knihy.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Ako mi zapisovanie výdavkov pomohlo?

Kým dovtedy som svoje financie spravovala len intuitívne (mám na to peniaze - nemám na to peniaze), zapisovanie mi ukázalo, kam sa peniaze dokážu nebadane rozkotúľať a ako ich reálne míňam.

Rovnako to funguje ako účinná mentálna brzda pri míňaní, lebo keď viete, že si inak nepotrebnú položku budete musieť zapísať a mať tak zvečnené zbytočné rozhadzovanie peňazí, často si to radšej rozmyslíte.

To, že si zmonitorujete výdavky, vám môže pomôcť aj pri tvorbe rozpočtov pre jednotlivé kategórie. Môžete si stanoviť limity, koľko peňazí chcete minúť na ktorú rozpočtovú položku, a potom ich strážiť, prípadne ich z potreby prelievať z kategórie do kategórie. Výdavky sa vám tak budú ľahšie kontrolovať. Napríklad si môžete určiť, že neprejete viac ako 200 eur mesačne alebo si na oblečenie povolíte 100 eur na polrok.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Na čom sa dá reálne šetriť a nenarušiť si svoj životný štandard?

Nie som žiadny šetriaci guru a toto nie sú rady, ako si našetriť na vlastný domov či cestu okolo sveta. Mať svoje peniaze pod kontrolou je však tiež úspech a súčasť zodpovedného dospeláckeho života.

Šetrenie je podobné ako diéta. Udržateľnejšie je prispôsobiť svoj životný štýl tak, aby ste šetrili, ale veľmi tým netrpeli. Postupné malé zmeny sú lepšie ako radikálne riešenia, z ktorých budete mať chvíľu depku, a potom sa vrátite tam, kde ste boli. Samozrejme, hovoríme o situácii, keď vás k drastickému šetreniu neprinútia životné okolnosti, ale vaša vlastná vôľa toľko nemíňať.

SkryťVypnúť reklamu

Základné pravidlo znie: Ak si niečo môžete dovoliť, neznamená to, že si to máte kúpiť.

Znie to síce logicky, ale niekedy pomôže pripomenúť si to. Nasledujúce kategórie vedia byť spoľahlivými čiernymi dierami na peniaze. Zvyčajne na ne minieme zopár eur denne či týždenne, no v ročnom prepočte to môžu byť prekvapivo vysoké sumy.

1. Nekupujte si kávu každý deň v kaviarni, naučte sa ju robiť doma

Káva je potešením pre veľa ľudí a ja medzi nich patrím tiež. Predtým som si zvykla aj niekoľkokrát do týždňa kúpiť kávu v kaviarňach za 1 - 3 eurá, čo za celý mesiac môže byť aj viac ako 30 eur. Toto bola jedna z prvých vecí, ktorú som obmedzila, a namiesto toho som si začala ráno robiť doma do znovu použiteľného pohára kávu, ktorú pijem cestou do práce.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Balenie 250 g výberovej kávy, ktoré vydrží asi mesiac, kúpite za 7 - 15 eur, jedna káva aj s mliekom vás tak môže stáť do 50 centov. Vybavenie na prípravu zoženiete za dvacku, stačí vám obyčajný elektrický mlynček a french press za 5 eur z IKEA.

Prečítajte si tiež: Pripravte si dobrú kávu aj doma. Skúsení baristi vám poradia, ako na to Čítajte 

2. Za športovanie nemusíte platiť ťažké peniaze

O tom, že pohyb je pre zdravie nevyhnutný, ani nemusíme diskutovať. Aj športové aktivity sa však dajú nastaviť tak, aby ste na nich zbytočne nestrácali peniaze. Prerátajte si, či sa vám oplatí platiť si permanentku do posilky. Ak ste v nej každý druhý deň, zrejme áno, ale keď si reálne idete zacvičiť tak trikrát do mesiaca, možno to nebude až také výhodné. Ak si už niečo zaplatíte, uistite sa, že to využijete naplno.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Prečítajte si tiež: Hľadáte posilku v Bratislave, ale ste chudobní študenti? Poradíme vám, kde si zacvičiť Čítajte 

Športovať sa však dá aj s minimálnymi nákladmi. Na beh vám treba len investovať do poriadnych tenisiek, inak môžete behať do zbláznenia zadarmo. Ak potrebujete, aby vás niekto motivoval, športové značky zvyknú organizovať skupinové tréningy zadarmo, na niektorých sa vám ujde aj tričko. Podobné to je aj s inými vonkajšími aktivitami ako korčule či bicykel.

Máte v byte trochu priestoru? Cvičte s vlastnou váhou doma. Nájdete milión aplikácií či videí na youtube, podľa ktorých môžete cvičiť. Napríklad tuto nájdete veľmi dobré lekcie jogy, podľa ktorých aktuálne cvičím.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

3. Noste si do práce vlastné obedy

Ani mne sa niekedy nechce plánovať si jedlo a chystať ho vopred. Pracujem v Starom Meste, takže obedových možností tu je celkom dosť. Lenže priemerne ma obedové menu vychádza okolo 5 eur, čo je za celý mesiac približne 100 eur. A to je len obed, ešte potrebujem raňajky, večeru a poobedný snack. Radšej si teda nakúpim v potravinách a za rovnakú cenu sa dokážem najesť aj počas celého dňa.

Nemusíte sa úplne vzdávať obedov s kolegami. Skúste však aspoň zredukovať počet dní, v ktorých pôjdete na obed do reštaurácie, a nosievajte si aj jedlo z domu. Kamarátky, ktoré sú kolegyne, si z toho napríklad spravili pondelkový rituál. Navarte si večer viac a na druhý deň ako by ste našli.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Prečítajte si tiež: Fičí recept: Jednoduché tekvicové karí je perfektná letná večera Čítajte 

4. Rozdeľte si platby za streamovacie služby s kamošmi

Bez Spotify Premium si už neviem predstaviť počúvanie hudby a Netflix či HBO mi nahrádzajú nepotrebnú telku. Keď nechcete hudbu, seriály či filmy sťahovať nelegálne, streamovacie služby sú výborná vec. Mesačné platby za ne však môžete veľmi ľahko skresať tým, že sa dohodnete s kamarátmi.

Napríklad Netflix pre jednu obrazovku v SD kvalite stojí 8 eur, pre štyri obrazovky v ultra HD kvalite 12 eur. Ak sa spojíte štyria, jeden človek bude platiť smiešne 3 eurá mesačne. Taktiež Spotify má produkt Family, do ktorého sa môže zapojiť až 6 používateľov a mesačne to tak vyjde na hodnotu jednej kávy v kaviarni. Dobre, je to trochu obabrávanie, lebo by ste mali byť rodina z jednej domácnosti, žijúca na jednej adrese, ale stále lepšie ako ťahať hudbu z torrentov.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

5. Obmedzte alkohol a cigarety

Ak pravidelne vyrážate na párty alebo na pivo, z peňazí na alkohol sa môže stať významná položka. Skúste si dať mesiac bez alkoholu a budete prekvapení, koľko vám to ušetrí.

Prečítajte si tiež: Prestal som piť alkohol na 3 mesiace a stalo sa týchto 10 vecí Čítajte 

Jasné, že sa nemáte úplne vzdať zábavy a spoločenských akcií. Alkohol z obchodu je však lacnejší ako ten v podnikoch, tak si fľašu vína otvorte radšej doma ako v meste. A nalaďte sa už pred odchodom na párty, nech to nemusíte riešiť na bare, kde vás dva šoty vyjdú ako celá fľaša. Ale ako vravím, najviac šetrí jedno - nepiť, aspoň nie príliš.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Keďže som nikdy nefajčila, cigarety som ani nemusela obmedzovať. Ale tí, ktorí fajčíte, skúste to obmedziť alebo prestať. Ak už nie pre zdravie, aspoň pre tie prachy, ktorými si vlastne predplácate smrť.

6. Nekupujte oblečenie, ktoré vlastne nepotrebujete

Pri sťahovaní sa naplno ukázalo, že oblečenia mám fakt dosť a nepotrebujem si kupovať ďalšie výplne skríň. Okrem toho som si začala uvedomovať, že všetky tie veci musí niekto vyrobiť a potom môžu skončiť ako odpad. Nebudem sa tváriť, že som si vôbec nič za ten polrok nekúpila, lebo do skrine mi pribudli nie tak celkom potrebné šaty či šál. Väčšinu z toho, čo som minula na oblečenie, však šlo na novú bundu na snowboard, ktorú som sa chystala kúpiť už niekoľko rokov, a nepremokavé zimné topánky - obe dúfam dlhodobejšie investície.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Pozrite sa kritickým okom na svoju skriňu a vytrieďte z nej oblečenie, ktoré už nenosíte. To predajte, darujte či vymeňte s kamoškami. Ostatné začnite poriadne využívať a nekupujte si ďalšie čierne šaty, ak ich už v skrini máte pätore. Kupujte si iba veci, ktoré budete nosiť často a vďaka lepšej kvalite aj vydržia dlhšie. Aj keď sú drahšie, v konečnom dôsledku sa oplatia viac ako sezónne handry.

Prečítajte si tiež: Máte doma nepotrebný nábytok či oblečenie? Takto budú užitočnejšie, ako keby ste ich vyhodili Čítajte 

7. Knihy nemusíte len kupovať

Viete, že nemusíte vlastniť každú knihu, ktorú si chcete prečítať? Predtým, ako si zas doplníte policu, sa spýtajte kamarátov, či dané dielo nemajú na požičanie, alebo ešte lepšie, vybavte si preukaz do knižnice. Za pár eur ročne môžete čítať do zbláznenia, výpožičné lehoty vás k tomu aspoň budú nútiť a oceníte to pri sťahovaní.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

8. Šetrite na doprave

Nie je to jednoduché, ale niečo sa dá ušetriť aj na doprave. Chodievate vlakmi a už nie ste študenti, ale nemáte ešte 26 rokov? Určite si na hociktorej stanici vybavte kartičku Junior Railplus, s ktorou máte zľavy na cestovné lístky až do 40 percent. Stojí síce 16 eur, ale peniaze sa vám rýchlo vrátia.

Ak často používate MHD, električenka sa väčšinou oplatí viac ako kupovať si jednotlivé lístky, prepočítajte si to podľa frekvencie cestovania. A keď už máte električenku, neplaťte za nočné taxíky či ubery, keď vám ide nočák. Kým sa do toho auta nenapcháte štyria alebo nebývate od ruky, je lepšie si odchod z párty naplánovať podľa grafikonu nočných spojov.

Ak aj máte auto, neznamená to, že už nikdy nemôžete ísť inou formou dopravy. Skúste ho rozumne prestriedať s MHD a šetrite na pohonných látkach aj parkovnom. No a ak sa môžete prepravovať bicyklom, tak ste vyhrali, minimálne od jari do jesene.

9. Cestujte rozumne

Cestovanie nechcem obmedziť ani v režime šetrenia. Veď kedy mám cestovať, ak nie teraz? Dá sa to však skĺbiť a hoci cestovanie vždy čosi stojí, časté výlety vás nemusia finančne položiť.

Kupujte lacné letenky, spite v hosteloch či u známych, chodievajte na víkendové výlety po Európe, vyberajte si lacnejšie destinácie. S lacným cestovaním vám môžu poradiť početní travel blogeri a často o ňom píšeme aj my.

Prečítajte si tiež: Ultimátny sprievodca nakupovaním leteniek: Ako nájsť tie najlepšie a najlacnejšie letenky? Čítajte 

Ale na druhej strane, ak sa už niekam vyberiete, nepreháňajte to so šetrením, aby ste z toho aj niečo mali. Radšej sa choďte najesť do miestnej reštaurácie, ako by ste mali byť na rožkoch. Namiesto toho sa rozhliadnite po atrakciách, ktoré tam sú zadarmo. Napríklad do mnohých múzeí sa v istých dňoch dostanete bezplatne, hoci inokedy sa tam platí vstupné.

10. Nebojte sa povedať, ak si niečo nemôžete dovoliť

Veľa mladých ľudí má kamarátov, ktorých finančná situácia je iná a nemusia či nechcú šetriť. Chcú s nimi držať krok, a tak spolu míňajú rovnakým tempom, či už v drahších podnikoch, alebo na spoločných nákupoch. Možno to znie hlúpo, ale potreba niekam sa zaradiť môže byť pre nich silnejšia.

Neváhajte svojej partii povedať, že šetríte, alebo že si niečo nemôžete dovoliť. Nie je to hanba a môže vám to ušetriť nielen peniaze, ale aj problémy, keď vám budú prostriedky chýbať.

+ Založte si sporiaci účet

Veľa bánk ich poskytuje zadarmo alebo za malý poplatok k bežným účtom. Nastavte si trvalý príkaz a každý mesiac si tam nechajte poslať časť výplaty, o ktorej viete, že vám nebude chýbať - či už to bude väčšia suma, alebo len zanedbateľná, ktorej absenciu si na účte vôbec nevšimnete. Postupne si tak však vybudujete "zálohu", na ktorú nebudete siahať, a peniaze odtiaľ vyberiete, len ak ich budete naozaj potrebovať.

Úprimne, zatiaľ určite nie som bohatá.

Moje príjmy a výdavky za druhý polrok 2017 boli približne rovnaké. Pomaly sa mi však znovu začali budovať úspory a na začiatku mesiaca nemusím byť existenčne nervózna, kedy konečne príde výplata. Zapisovaním mám však nad peniazmi lepšiu kontrolu a viem, na čom ešte môžem zapracovať.

Je to trochu otravné, ale proste si zvyknete brať bločky, aby ste ich raz za pár dní nahádzali do aplikácie. A riadiť sa podľa dát je v prípade peňazí určite efektívnejšie, ako to nechať na pocity. Ja v tom určite budem pokračovať, pridáte sa tiež?

Prečítajte si tiež: Všetci o nás hovoria, málokto nám rozumie. Aká je generácia mladých, ktorí si už nepamätajú socík? Čítajte 

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Veci, ktoré som povedala, keď som bola hladná, som tak vôbec nemyslela. Facebook

Čítajte ďalej

SkryťZatvoriť reklamu