Vantablack je najtemnejší materiál vytvorený človekom. Architekt ním nafarbil budovu na olympiáde

Čiernejšiu čiernu nájdete len vo vesmíre.

VantablackVantablack (Zdroj: Matej Knižka)

Vantablack je najtemnejší materiál, ktorý človek doposiaľ vyrobil.

To sa rozhodol využiť britský architekt Asif Khan, ktorý sprejom z Vantablacku zafarbil budovu na Zimných olympijských hrách 2018, ktoré sa odohrávajú v Pjongčangu v Južnej Kórei.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Budova má štyri zahnuté steny a je celá nafarbená Vantablackom, to z nej robí najtemnejšiu budovu na svete. Z diaľky sa javí ako nepredstaviteľne čierna štrbina v priestore.

Jej vnútro je však celé biele. Architekt chcel týmto poukázať na kontrast medzi čiernou farbou a bielou farbou, ktorú reprezentujú Zimné olympijské hry.

SkryťVypnúť reklamu

Vantablack sa stal populárnym najmä pre svoje vlastnosti. Tento materiál, vytvorený z uhlíka, je schopný absorbovať až 99,96 % svetla, ktoré dopadá na jeho povrch.

Vantablack vyvíja britská spoločnosť Surrey NanoSystems, ktorá vidí obrovský potenciál pre jeho využitie. Spočiatku sa firma plánovala presadiť vo vesmírnom inžinierstve, ale o ich materiál nebol záujem. Neskôr sa však spustila nečakaná vlna popularity.

Výskumníci tvrdia, že Vantablack by nám mohol bližšie odhaliť fungovanie čiernych dier, keďže je im najviac podobný temnosťou.

Vzhľadom na to, že materiál absorbuje takmer 100 % svetla, žiadne svetlo viditeľné ľudským okom neodráža. V praxi to znamená, že Vantablack umožňuje opticky vyrovnať 3D objekty na 2D.

Načítavam video...

O materiál má záujem aj švédska spoločnosť, ktorá sa zaoberá vývojom teleskopov. Aj v tomto priemysle má Vantablack šancu preraziť.

SkryťVypnúť reklamu

Spoločnosť plánuje pokryť farbou vnútro optického teleskopu. Pokrytie im umožní zabrániť nežiadúcim slnečným lúčom, ako aj svetelnému znečisteniu. Vďaka tejto inovácií budú vedci schopní získať presnejšie snímky atmosféry. To môže pomôcť lepšie predpovedať počasie a globálne otepľovanie.

V prípade, že by ste si chceli materiál zadovážiť, budete však okrem veľkého množstva licencií k exportu z Veľkej Británie potrebovať aj veľa peňazí.

Najmenšia vzorka (4 x 4 x 0.3 cm) stojí viac ako 340 eur. To je však relatívne malá čiastka oproti švajčiarskym hodinkám, ktoré sú pokryté Vantablack materiálom. Tie vás vyjdú na približne 76 000 eur.

Prečítajte si tiež: Darya Hvizdalova: Naše mozgy majú obmedzenú rýchlosť, umelá inteligencia je spoľahlivejšia Čítajte 

Zdroje: cnn.com, quora.com, surreynanosystems.com

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu