SME

Nenápadná študentka sa mení na komiksové postavy. Cosplayerka Quee sa vyrábať kostýmy naučila sama

(Zdroj: facebook.com/MorgothPhotography)
Nenápadná študentka sa mení na komiksové postavy. Cosplayerka Quee sa vyrábať kostýmy naučila sama

Slovenská cosplayerka Quee bude tento rok reprezentovať našu krajinu aj na svetovej súťaži v Portugalsku.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Pre nezasvätených, cosplay je slovo vytvorené z anglických "costume" a "play", teda "kostým" a "hrať". Ide o koníček, ktorý zahŕňa vyrábanie kostýmu nejakej (zvyčajne komiksovej, filmovej či hernej) postavy a následne aj jej stvárnenie. Ide o kreatívne, ale aj časovo a finančne náročné hobby.

Na svete sa mu poddáva stále viac a viac nadšencov. Slovensko nezaostáva. Máme množstvo šikovných cosplayerov, ktorí obohacujú svet svojimi výtvormi a talentom.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Jedným z nich je aj mladá študentka marketingovej komunikácie a reklamy Lucia, ktorú jej fanúšikovia poznajú pod prezývkou Quee. V rozhovore s ňou nám prezradila, ako vyzerá pozadie za cosplay komunitou, začiatky cosplayu a ako veľmi potrebujete pohrebné kvetináče.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Ako si sa ku cosplayu vlastne dostala?

S cosplayom som začala asi vtedy, keď som šla na prvý festival. Aj keď vtedy sa tomu nedalo veľmi hovoriť cosplay. Už dlhšie sme sledovali komunitu okolo anime a hier. Keď sme na ten festival šli, vraveli sme si, že by bolo fajn sa za niečo prezliecť.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Ani sme to za cosplay nepovažovali, tak som si na seba dala náhodné šaty od kamarátky, mala som blond vlasy a vyhlásila som, že som Misa z Death Note. Čiernym lakom na nechty som nafarbila jeden zošit a napísala som tam "Death Note". Tak som sa k tomu dostala.

Loading

...

Zapáčili sa ti tí ľudia alebo skôr to, že ty si sa za niečo prezliekala?

Myslím, že to boli skôr ľudia, aj keď vtedy to bol len komorný festival, Manga Fest, asi prvý ročník. Páčilo sa mi, ako si to v kostýmoch užívali, a úprimne, my sme si to užili tiež. Vtedy mi napadlo, že toto by mohla byť cesta.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

"My sme si to užili." Boli ste nejaká skupina?

Áno, boli sme najprv kamarátky, neskôr sme sa rozšírili na viac ľudí zo Žiliny, s ktorými sme tvorili kostýmy. Neskôr vznikol "Cosfails Team".

Kostýmy sme vyrábali z toho, čo bolo v skrini a čo sekáč dal, prípadne, čo dalo kvetinárstvo.

Kvetinárstvo?

Hej, na výrobu megafónu sme použili pohrebné kvetináče. Vyzeralo to celkom dobre. (smiech)

Ale späť ku Cosfails. Mnoho ľudí malo svoju vlastnú facebookovú stránku, kde propagovali svoju tvorbu, takže prečo nie? Tiež sme sa pustili do stránky. Neskôr sa k nám pridal aj môj priateľ, ktorý so mnou začal, neskôr aj prestal cosplayovať. Stále mi ale pomáha a podporuje ma.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Postupom času som na našu stránku pridávala veci väčšinou len ja, keďže ma to chytilo viac ako tie ostatné. Jedna kamarátka síce stále cosplayuje, ale keďže ona nie je taká exhibicionistka ako ja, necháva si to skôr pre seba.

Tým, že Cosfails je spoločná tvorba, nechcela som to spamovať len svojimi vecami. Preto som si vytvorila vlastnú stránku.

Loading

...

Cosplay je určite finančne a časovo náročný. Ako to berie tvoja rodina?

Keď som bola mladšia, nerobila som finančne náročné kostýmy. S Cosfails Teamom sme kupovali najlacnejšie látky, aké sme našli, tak to potom aj vyzeralo. Teta pokladníčka ale mala radosť, vždy sme jej to vykúpili. Vtedy to teda nebol problém a teraz som finančne pomerne nezávislá. No dobre, úplne zase nie, ale financujem si to z toho, čo si sama zarobím.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Myslím si, že nevedia, koľko peňazí do toho dávam, vždy "prikrášlim" sumu o 70 eur nižšie. V budúcom cosplayi vidím tak približne 250 eur. Ono sa to nezdá. Povieš si, že skoro nič nepotrebuješ. Koženka je síce drahá, ale kúpiš to, kúpiš parochňu, kožušinu a nakoniec spočítaš, že všetko z toho stálo tak nejak do desať eur. Lenže tých malých položiek je sto, takže sa to nazbiera.

Aj sa ti peniaze nejakým spôsobom vracajú?

Cosplay robím pre zábavu, ale robím ho aj súťažne. Na cosplayi Arcade Ahri z League of Legends sa mi to z veľkej časti vrátilo. Vtedy som vyhrala herný notebook.

SkryťVypnúť reklamu

Pri cosplayi to nie je o návratnosti financií, ale skôr o zábave a koníčku. Samozrejme, poteší, ak sa ti to nejakým spôsobom vráti.

Na kvalitný kostým určite potrebuješ nejaké špeciálne zručnosti. Odkiaľ si sa to všetko naučila?

Veľa toho ešte neviem, ale som samouk. Kostýmy robím štýlom "pokus-omyl", preto to niekedy vyjde tak finančne náročne. Každopádne som sa naučila šiť sama. Chcela ma naučiť mamina, ale tá povedala, že mám začať od podušky, čo som odmietla a namiesto toho som si ušila sukňu a tričko, ktoré síce vyzerali hrozne, ale nemohla som začať od podušky (smiech). S veľa vecami mi ale pomohla.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Spájkovať ma naučil priateľ a veľa vecí som odpozerala z tutoriálov na Youtube, napríklad ako pracovať s ktorým materiálom. Učený z neba nikto nespadol, takže si treba pomôcť.

Loading

...

Chodí ťa tvoja rodina podporovať na súťaže?

Mamina ma na súťaži videla vždy len na videu, osobne ma nebola nikdy pozrieť, asi ani nikdy nepôjde. Ale podporuje ma "zo zákulisia". Vždy, keď neviem, čo mám ušiť, prídem za ňou pomaly so slzami v očiach, lebo som to pokazila, a ona mi poradí, ako ďalej. Myslím si, že jej podporu mám.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Rovnako môžem povedať, že keď som potrebovala odstrihnúť kari sieť, pomohol mi maminin priateľ. Ten z toho má viac srandu, ako ja úžitok. Môj priateľ ma naučil spájkovať, ako som už spomínala, za čo som neskutočne rada, pretože dovtedy som ani nevedela, čo to slovo znamená.

Ako to na takej súťaži vyzerá?

Cosplay súťaže sú veľmi zaujímavé a chcela by som, aby sa ich zúčastňovalo viac ľudí, pretože v zákulisí sa ľudia vždy spoznajú, aj keď sú najprv nervózni a neprirodzení.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Na väčšinu súťaží sa musíš, samozrejme, vopred prihlásiť. Najprv treba poslať postavu, ktorú budeš cosplayovať. Okrem postavy sa niekedy posielajú aj fotky z výroby, čo podporujem, pretože potom vidno, či to človek robil sám a čo vôbec robil sám.

Na niektorých súťažiach ideš najprv pred odbornú porotu, ktorá ťa zhodnotí a dá ti nejaký feedback, inde ideš priamo na pódium. Tam predvedieš nejakú scénku, alebo sa len tak "popretŕčaš", čo sa mi až tak nepáči. Cosplay má zložku "play" a mal by sa aj zahrať.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Nedávno si bola na jednej súťaži a podarilo sa ti niečo veľké. Mohla by si sa pochváliť?

Ja sa nerada chválim.

Tak mi to len povedz a ja ťa pochválim za teba.

Naposledy som bola na Ygames, kde som vyhrala prvé miesto so svojím kostýmom Scylly zo Smite. Tento úspech som úprimne nečakala, pretože som vďaka nemu postúpila na Cosplay World Masters v Portugalsku. Ide už o medzinárodnú súťaž.

Je pravda, že nás na súťaži nebolo mnoho, čo je možno tajomstvo môjho úspechu, ale som veľmi rada, že porotcovia zhodnotili moju prácu ako tak kvalitnú, že môžem ísť reprezentovať Slovensko. Dúfam, že ich nesklamem.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Loading

...

Ktorou postavou nás budeš reprezentovať?

Dlho som sa nevedela rozhodnúť, ktorý kostým by bol vhodný. Chcela som robiť komplikované projekty s brnením, ale usúdila som, že brnenie zatiaľ robiť neviem. Rozhodla som sa pre niečo, čo brnenie má, ale má ho málo, a je to Omega Sqad Tristana z League of Legends. Momentálne mi na zemi schne polystyrén s lepidlom. Šiciu zložku už mám za sebou, ešte vymyslieť zbraň a ostatné.

Pri tvorbe cosplayu na to ideš zodpovedne alebo ako väčšina slovenských študentov - na poslednú chvíľu?

Ako kedy. Teraz si myslím, že som si nechala dosť časovú rezervu, ale aj tak som v strese, keďže ma čaká ešte bakalárka a kombinujú sa ostatné povinnosti.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Navyše som "stresátor", nechávam si poslednú vec na poslednú chvíľu, aj keď začnem v predstihu. Na niečo pozabudnem alebo to odkladám, a potom dva dni pred súťažou nespím, pretože šijem a dolepujem.

Aká je cosplay komunita na Slovensku a tvoja fanúšikovská základňa?

Ako každá komunita, aj v tejto sú ľudia, ktorí sa podporujú, ktorí si závidia a ktorí kritizujú, aj keď cosplay nerobia. Osobne sa pohybujem v príjemnej časti, ale samozrejme, vždy sa nájdu toxickí ľudia.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Na sociálnych sieťach mnoho mojich fanúšikov osobne nepoznám, veľa z nich je zo zahraničia. Na Facebooku sa hanbia komentovať, ale na Instagrame sú ľudia komunikatívnejší. Mám skupinku fanúšičiek, ktoré za mnou prišli aj osobne na festival, čo je veľmi milé. Dokonca si pýtali aj autogram. Bolo to pre mňa veľmi čudné, pretože ja som väčšinou tá, čo si pýta autogramy. Som v rozpakoch a neviem, ako reagovať, ale určite ma to teší, pretože to znamená, že niečo robím dobre.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Vedela by si sa cosplayom uživiť?

Na Slovensku? Nie. Z čoho sa dá na Slovensku uživiť? (smiech)

Na Slovensku to nie je možné, ale v zahraničí je cosplay pre mnohých ľudí koníčkom, ktorý je pre nich už prácou. Oni sú úplne inde, píšu knihy, robia live streamy, kde ukazujú svoje postupy, pomáhajú celej cosplay komunite, fotia sa polonahí a vedia si z toho slušne zarobiť.

Osobne som vlastné streamy zavrhla, pretože som trošku hanblivá a viem, že by som nevedela, o čom rozprávať, a úprimne, pri šití nadávam ako pohan. Možno by som vedela ukázať ľudský prístup človeka, ktorý robí milión chýb a nie len dokonalú prácu, ako niektorí cosplayeri. Ešte na to nemám, ale možno časom.

Ako zvládaš kombinovať cosplay, školu a sociálny život?

Ja nemám sociálny život (smiech). Ale nie. Moja škola nie je náročná, takže času mám pomerne dosť. Namiesto chodenia po študentských zábavách sedím doma a hrám sa s polystyrénom. Čo sa týka sociálneho života, vždy si na svoju partiu nájdem čas. Nie že by som ich nikdy neodmietla kvôli cosplayu, ale my sme celkovo taká antisociálna skupina.

S kostýmami sa ti určite spájajú aj situácie, ktoré sa dajú definovať ako "smiech cez slzy". Podeľ sa s nami.

Vždy si vymyslím priestorovo náročné kostýmy. Mne to nie vždy príde ako zábava, ale ostatným asi musí byť vtipné, ako sa dievča s výškou 150 centimetrov snaží dostať cez úzku chodbu s metrovými chvostami, ktoré zaberajú dva metre do šírky.

Loading

...

Naposledy som zase do každého vrážala s hadmi Scylly. Teda, ony do každého vrážali, žili vlastným životom. Najlepšie bolo, keď sa mi odtrhlo nejaké pútko a vrazili do náhodných okoloidúcich. Ale brali to s humorom a tak, že sú to len plyšáky.

Loading

...

Celkom vtipné je cestovať verejným dopravným prostriedkom na festival v prípade, ak máte čo i len parochňu a kontaktné šošovky. Počúvate vety v štýle "punk rock si nevyberá" alebo "je tu niekde karneval?".

Na conoch je zarážajúce, keď vidíte ísť krajšie dievča ako vy na pánske záchody. Na festivaloch nikdy neverte nikoho pohlaviu!

Quee môžete sledovať na jej facebookovej fanpage a instagramovom profile.

Prečítajte si tiež: 16 veľkých comic conov, na ktoré by mal Sheldon ďaleko, ale vy nie. Nájdete ich v Európe Čítajte 

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Som nízka, plachá, získate si ma jedlom a počúvam metal. Nepohrdnem dobrým pivom a spánkom. Svoje fotky si ukladám v priečinku s názvom „Iný bordel“. Facebook

Čítajte ďalej

SkryťZatvoriť reklamu