SME
Streda, 27. október, 2021 | Meniny má SabínaKrížovkyKrížovky

8 logických spoločenských hier, v ktorých sú vám vedomosti nanič

Môže hra, ktorá vyzerá ako zábavka pre deti, potrápiť dospelých?

(Zdroj: Jana Husárová)

Super logické hry

1. Kúzelný klobúk

Abrakadabra! Hop! Staňte sa na chvíľu kúzelníkmi. Šikovné ruky a rýchlosť však nie sú jediné, čo budete pre víťazstvo v hre potrebovať.

Odporúčaný vek: 6 +
Počet hráčov: 2 - 4

S hrou Kúzelný klobúk sa nudiť nebudete. Nebude na to čas. O víťazovi totiž rozhoduje každá premárnená sekunda. Každý hráč dostane na začiatku hry 5 predmetov - čierny klobúk, oranžový valec, červený pohárik, zelenú mincu a bieleho králika. Následne sa otočí jedna z kariet výzvy a hráči sa snažia umiestniť na seba predmety tak že:

Skryť Vypnúť reklamu
 1. predmety zobrazené na karte farebne musia byť umiestnené na seba a musia byť všetky viditeľné
 2. predmety zobrazené na sivo musia byť ukryté v niektorom inom viditeľnom predmete
 3. predmety, ktoré nie sú na karte zobrazené, sa musia odložiť bokom

Hráč, ktorý ako prvý poskladá správne zadanie, vyhráva kartičku výzvy. Počet herných kôl si môžu určiť hráči alebo sa hrá, pokiaľ sa neminú všetky kartičky. Kto na konci hry získal naviac kartičiek, stáva sa víťazom.

V hre Čarovný klobúk platí staré známe porekadlo: "Dva krát meraj, raz strihaj!" Pretože byť rýchlym a zároveň precíznym je naozaj ťažké. Zvládnete to, alebo prehráte sami so sebou svojou unáhlenosťou?

Stručné hodnotenie:

+ dynamická hra
+ napätie
+ lákavé spracovanie hry
+ dĺžku hry si môžete sami regulovať podľa toho, koľko času práve máte
+ hru zvládnu aj predškoláci

Skryť Vypnúť reklamu

- ten, kto otáča kartu, je v nevýhode

2. Dr. Bacilová

Slávna Dr. Bacilová hľadá talentovaných laborantov, no dostať sa do jej tímu nebude vôbec jednoduché.

Odporúčaný vek: 8+
Počet hráčov: 2 - 4

S hrou Dr. Bacilová sa ocitáte v laboratóriu. K hre máte pripravené pinzety, Petriho misku, veľkú misku s bacilmi a samozrejme karty so zadaniami. Úlohou hráčov je podľa zadania najskôr vybrať bacily a Superbacil, umiestniť ich správne do svojej Petriho misky a následne dedukciou zistiť, ktoré bacily do misky doplniť tak, aby:

 • žiaden bacil nemal rovnaký tvar ani farbu ako Superbacil
 • maximálne dva (obyčajné) bacily mali rovnakú farbu, ale rozličný tvar
 • žiaden tvar v miske sa nesmie zopakovať

Hráč, ktorý ako prvý získa päť bodov za najrýchlejšie riešenie zadaní, sa stáva víťazom hry.

Skryť Vypnúť reklamu

S hrou Dr. Bacilová precvičíte nielen mozgové závity, ale i šikovnosť prstov. Viete správne skoordinovať premýšľanie a opatrné vyberanie bacilov? Ak áno, máte všetky predpoklady k úspechu v tejto hre.

Stručné hodnotenie:

+ pre splnenie zadania je potrebné urobiť nielen to, čo je nakreslené na zadaní, ale najmä prísť na to, aké bacily treba doplniť z tých nenakreslených
+ krátka herná doba
+ tréning jemnej motoriky

- pri maximálnom počte hráčov je v hlavnej miske trochu "nátresk" a nie je ľahké nájsť a uchopiť toho správneho bacila (takéto sťaženie hry ale nemusí byť vždy na škodu)

Balančné hry

3. Veselý kurník

Pozor, honba za sliepkami začína! Teda, vlastne ani tak nepôjde o naháňanie, ako o zbieranie. Lenivé sliepky si totiž sedia bez pohnutia v kurníku a ani im na um nepríde utekať.

Skryť Vypnúť reklamu

Odporúčaný vek: 4+
Počet hráčov: 2 - 4

Hra Veselý kurník umožňuje dva herné varianty, v tej pre starších hráčov hráči odoberajú z vratkého kurníka sliepky, stohy sena a kolesá a získavajú za ne body. Hra končí v momente, keď už nie je čo z kurníka vziať, alebo keď sa kurník zrúti. V tom prípade hráč, ktorý to spôsobil, stráca päť bodov. Víťazom hry je hráč, ktorý získal naviac bodov.

Vo verzii pre mladších hráčov sa nehrá s bodmi. Hráči na striedačku odoberajú dieliky z kurníka a víťazí ten hráč, ktorý ako posledný odoberie dielik bez toho, aby kurník spadol.

Stručné hodnotenie:

+ krásne celodrevené vyhotovenie
+ jednoduché pravidlá, prispôsobiteľné veku hráčov

- pre najmenších (4 - 6 rokov) dosť náročná hra veľkou vratkosťou kurníka

4. Klauniáda

Pozrime, kam nás zaviedla ďalšia hra. Opúšťame kurník a prichádzame rovno do manéže!

Skryť Vypnúť reklamu

Odporúčaný vek: 3+
Počet hráčov: 1 - 6

Koľko valčekov dokáže udržať klaun bez toho, aby mu podpadali? Záleží to len na vašej šikovnosti.

Kým v kurníku sa kradlo, v Klauniáde závažia pridávame. Sú nielen rôznej farby, ale i hrúbky. Hráči postupne umiestňujú valčeky na ruky, nohy či na hlavu klauna. Dôležité je len jedno...aby sa valčeky nezrútili. Okrem šikovných prstov a veľmi opatrných pohybov potrebujete tiež dobre premyslieť každý ťah. Ktorý valček odobrať, aby bola rovnováha klauna zachovaná?

Na základe našich skúseností je hra Klauniáda hrateľná s najmenšími deťmi, testovali sme ju na troj, štvor i päťročných deťoch a zvládali ju hrať ľahšie, ako Veselý kurník, ktorý deti síce zlákal viac dizajnom, no odoberanie sliepok im príliš nešlo. Kurník bol labilnejší, respektíve citlivejší na spadnutie a vyžadoval si lepšie premýšľanie nad tým, ktorý predmet možno odobrať. Naproti tomu klaun zvládol bez spadnutia aj stavy väčšej nerovnováhy, takže dával deťom väčšiu možnosť hry, aj keď ešte úplne nerozumeli rovnováhe.

Skryť Vypnúť reklamu

Stručné hodnotenie:

+ vhodné pre najmenších
+ drevené vyhotovenie
+ hrateľné i vo väčšej skupine osôb

- pre deti menej lákavý vzhľad ako Veselý kurník

Logické "presýpačky"

5. Hurá zmrzlina!

Dať si zmrzlinu v zime je luxus, ktorý môže dopadnúť týždňom nútenej dovolenky v posteli. My vás však pozývame na zmrzku, z ktorej rozhodne neochoriete.

Odporúčaný vek: 6+
Počet hráčov: 2 - 4

Hra Hurá zmrzlina vyniká predovšetkým lákavým dizajnom, ktorý osloví najmä deti. No ani dospelí sa pri nej nudiť nebudú. Každý hráč hrá so štyrmi farebnými kornútikmi, v ktorých je umiestnená farebná loptička, symbolizujúca kopček zmrzliny. Len v jednom, modrom kornútiku, zmrzlina chýba. Úlohou hráčov je popremiestňovať kopčeky zmrzliny do kornútikov podľa zadania na kartičke, ktorá sa otáča v každom kole.

Skryť Vypnúť reklamu

Znie to jednoducho? Podotýkame, že sa pri tom nesmú loptičky dotknúť rukou a samozrejme im loptička z kornútika nesmie vypadnúť. Kto ako prvý splní správne zadanie, vyhráva kartičku so zadaním a s ňou i jeden bod. Hráč, ktorý získa ako prvý päť bodov, je víťaz hry.

Ak hľadáte logickú hru pre deti, Hurá zmrzlina! určite nesklame. Lákavý dizajn a jednoduchý herný princíp urobia deťom radosť a zabavia celú rodinu.

Stručné hodnotenie:

+ rozvoj logického myslenia a jemnej motoriky
+ krátky herný čas
+ jednoduché pravidlá

- hra vyžaduje stabilnú podložku, aby sa kornútiky samé neprevracali

6. Dr. Heuréka

Staňte sa členom výskumného tímu geniálneho, no mierne šialeného vedca, Dr. Heuréku!

Odporúčaný vek: 6+
Počet hráčov: 2 - 4

V hre Dr. Heuréka sa stretávame s veľmi podobným herným princípom ako v hre Hurá zmrzlina!. Hráči tu rovnako premiestňujú predmety bez dotyku rukou, tento raz sú však ich pracovnými nástrojmi skúmavky a v nich umiestnené farebné guľôčky.

Skryť Vypnúť reklamu

Dr. Heuréka je ale vo viacerých ohľadoch náročnejší. Jednak v každej skúmavke sú dve guličky, ktoré treba premiestňovať, zároveň sú však guličky i otvory v skúmavkách menšie a viac sa kĺžu, takže je presýpanie guľôčok dosť sťažené.

Podľa nášho názoru by mohla byť hra Dr. Heuréka pokojne zaradená do hier pre dospelých. Oslovilo nás, že narozdiel od hry so zmrzlinou, ktorá je orientovaná skôr pre nižšiu vekovú kategóriu a riešenie zadania nie je príliš náročné na premýšľanie, v Dr. Heuréka na správne zvládnutie zadania treba dobre vyvinuté kombinatorické myslenie, keď hráč musí pred začatím presýpania premyslieť všetky ťahy vopred. A že ich nie je málo!

Stručné hodnotenie:

+ hra naozaj náročná na premýšľanie
+ krátka herná doba
+ tréning koncentrácie a jemnej motoriky v časovom strese

Skryť Vypnúť reklamu

- mladšie deti pravdepodobne nebudú mať pri hre s dospelými šancu na výhru, pretože nebudú schopné splniť zadanie tak rýchlo, ako dospelí

"Skladačky"

7. Brix

Piškôrky, poviete si hneď pri pohľade na krabicu s oranžovými a modrými kockami so symbolmi krúžku a krížika. No Brix ponúka omnoho viac, ako obyčajné Piškôrky, ktoré sme tajne hrávali v škole pod lavicou.

Odporúčaný vek: 7+
Počet hráčov: 2

Už prvým rozdielom oproti Piškôrkam sú zdvojené kocky pokreslené zo všetkých strán. Tieto hráči ukladajú vedľa seba či na seba a vytvárajú tak "stenu."

Brix možno hrať v troch herných variantoch.

 1. V prvom je cieľom hráčov umiestniť štyri svoje symboly do zvislého, vodorovného alebo uhlopriečneho radu.
 2. V druhom variante hráči hrajú rovnakým spôsobom, no nespájajú symboly, ale farby.
 3. Tretí variant je najnáročnejší. V tom jeden hráč hrá s oboma farbami a druhý zasa len so symbolmi. Kto prvý spojí štyri svoje kocky, stáva sa víťazom.

Brix je dynamická hra, ktorá vďaka viacerým herným variantom len tak ľahko neomrzí. Pokiaľ hľadáte hru, ktorá vám zaplní pol hodinku či dokonca menej pri čakaní na to, kým bude uvarená večera, Brix je tou správnou voľbou.

Skryť Vypnúť reklamu

Stručné hodnotenie:

+ kvalitné prevedenie hry
+ krátke a jednoduché pravidlá

- hrateľné len vo dvojici

8. Fantastic Park

Ako sprievodca vo Fantastickom Parku musíte zoradiť vzácne nevídané zvieratá skôr, ako prídu návštevníci. Pri zoraďovaní však musíte dobre premýšľať. Chyba vás môže stáť cenné body.

Odporúčaný vek: 8+
Počet hráčov: 2 - 5

Na začiatku hry dostanú všetci hráči dieliky zo zvieratami z Fantasic parku. Dieliky potom postupne na striedačku umiestňujú do stredu stola tak, aby aspoň jednou stranou priliehali k inému dieliku, alebo dva dieliky prekrývali.

Keď hráčom ostane posledný dielik, tento odokryjú. Určuje sa podľa neho počet bodov, ktoré v danom kole získajú, a to tak, že hráč najskôr musí nájsť najväčšiu skupinu zvierat druhu (druhov) zobrazeného na kartičke a následne si pripočíta bod za každé zviera z tejto skupiny.

Skryť Vypnúť reklamu

Skupinu tvoria len zvieratá umiestnené vedľa seba vodorovne alebo zvislo (nie uhlopriečne). Hráči si zaznačia body na priloženú stupnicu a začína ďalšie kolo. Hra končí, keď sa minie zásoba dielikov, pričom víťazom sa stáva ten, kto získal najviac bodov.

Hra s asi najzložitejšími pravidlami spomedzi spomínaných nie je taká komplikovaná, ako by to mohlo na prvý pohľad vyzerať, a namiesto dlhého čítania pravidiel odporúčame hneď začať hrať a pravidlá čítať počas hry. Stačí jedno kolo a máte pravidlá v malíčku (a možno aj víťazstvo vo vrecku). Držíme palce.

Stručné hodnotenie:

+ dlhší herný čas ako ostatné spomínané hry
+ variabilita hry

- zdĺhavé počítanie bodov

Prečítajte si tiež: Chystáte sa na výlet a nechcete sa počas cesty nudiť? Vyskúšajte tieto cestovateľské hry Čítajte 

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie na Fičí.sk

     Inzercia - Tlačové správy

     1. Ako by ste chceli bývať? Zapojte sa do prieskumu o bývaní
     2. Ako získať nabíjaciu kartu k novému elektromobilu?
     3. Vraciame spoločnosti priazeň, ktorú nám už 30 rokov prejavuje
     4. Takto ochránite peniaze pred infláciou
     5. Ocenenie získali Innovatrics, Kellys Bicycles a Bivio
     6. Adecco: Personálna agentúra má byť pre klienta partnerom
     7. Digitálne zručnosti žiakov a študentov podporí Nadácia Orange
     8. Vyťahovanie zapadnutého jazyka je mýtus
     9. Heľenine oči zahrajú hit o obchvate Prešovčanom z kamióna
     10. Peniaze začali strácať hodnotu, treba sa brániť!
     1. Digitálne zručnosti žiakov a študentov podporí Nadácia Orange
     2. Chcete dočasné tetovanie, používajte Hennu
     3. Vyťahovanie zapadnutého jazyka je mýtus
     4. Heľenine oči zahrajú hit o obchvate Prešovčanom z kamióna
     5. Spoľahlivá energia a úspora technológiami
     6. P3 stavia pri Lozorne novú halu
     7. Ako by ste chceli bývať? Zapojte sa do prieskumu o bývaní
     8. Až dve tretiny Slovákov chcú mať všetky služby v jednom balíku
     9. A čokoládového Oscara získava – táto slovenská pralinka! Mňam!
     10. Takto ochránite peniaze pred infláciou
     1. NDS otvára nový úsek diaľnice D1, západný obchvat Prešova 9 509
     2. Chladené halušky? Od tejto firmy si ich obľúbili na Slovensku 9 396
     3. Kaufland otvára prvú predajňu s fotovoltaickým systémom 9 063
     4. Ako je na tom naša ekonomika? Začína sa konferencia #akonato 6 153
     5. Najtajnejšie ponuky módnych kúskov v Európe – iba na pozvanie 5 226
     6. Oprášte cestovateľské plány, jeseň sa nesie v znamení poznávania 3 696
     7. Ako na rodinný rozpočet v troch jednoduchých krokoch 3 222
     8. Chcete ušetriť na aute? Namiesto kúpy si ho prenajmite 2 447
     9. Nechajte kryptomeny na Fumbi 2 393
     10. Ako zamestnať cudzinca: Čo musíte vedieť a na čo si dať pozor 2 333
     Skryť Vypnúť reklamu
     Skryť Vypnúť reklamu
     Skryť Vypnúť reklamu
     Skryť Vypnúť reklamu

     Hlavné správy zo Sme.sk

     Aktuality.sk získali zábery z chaty, kde sa stretával Robert Fico (vpravo hore), Miroslav Bödör (vpravo hore), advokát Marek Para (vľavo dole) a syn Tibora Gašpara (vpravo dole).

     Z deviatich stretnutí v poľovníckej chate pozná verejnosť zatiaľ len pár minút.


     a 1 ďalší 6 h

     Neprehliadnite tiež

     O bitke na štadióne aj Romane Tabak. Zase.


     a 3 ďalší 22. okt
     Skryť Zatvoriť reklamu