SME

Ázijské historky, časť dvadsiatapiata: Viete, ako sa vo Vietname prechádza cez cestu?

(Zdroj: www.travelhysteria.com)
Ázijské historky, časť dvadsiatapiata: Viete, ako sa vo Vietname prechádza cez cestu?

Len o máloktorej ázijskej krajine natočili Američania toľko filmov ako o Vietname.

Čata, Lovec jeleňov či Apocalypse Now sú len malá časť filmografie s vietnamskou tematikou. Takmer všetky sa zaoberajú vojnou vo Vietname, z ktorej sa obe krajiny spamätávali naozaj dlho.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Prečítajte si tiež: Ázijské historky, časť dvadsiataštvrtá: Malajzijské mesto Melaka láka fanúšikov duchárskych príbehov Čítajte 

Dnes sa z Vietnamu pomaly ale isto stáva obľúbená turistická destinácia. Je to totiž krajina, ktorá ponúka naozaj slušný balík all inclusive: fascinujúce prírodné výtvory, dlhú a zaujímavú históriu, bohatú kultúru a tradície a v neposlednom rade neskutočné kuchárske umenie domácich.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Prvá vec, ktorú si všimneme počas cesty z letiska, je, že mnohé domy sú vysoké aj niekoľko poschodí, ale veľmi úzke.

Dôvodom je, že vietnamská populácia, hlavne vo veľkých mestách, prudko rastie, a spolu s ňou aj ceny pozemkov. Vietnamskí architekti našli riešenie: domy stavajú do výšky, ale nie do šírky, a teda zaberajú radikálne menšiu plochu. V jednom takom dome bežne bývajú tri či štyri generácie.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Ďalšia celkom šokujúca záležitosť je cestná premávka. Stojíme na prechode a zasvieti zelená. Chceme prejsť, ale autá a motorky si to rúbu ďalej, akoby bola zelená stále na ich strane. Bezradne stojíme a nevieme, ako sa dostať na druhú stranu. Vtom sa objaví skupinka vietnamských tínedžerov a bez váhania si to namieria rovno do chaosu dopravných prostriedkov. Nikto nezastaví, ale všetci ich bez problémov obchádzajú. Pochopíme, že v tom spočíva tajomstvo: ísť, neváhať a nezastaviť.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

A netreba zabúdať ani na nekonečnú lásku k motorkám, skútrom a iným dvojkolesovým, ťažko identifikovateľným vozidlám. K tejto láske sa viaže záľuba prenášať na nich doslova hocičo. To, že bežne vidíte na motorke troch či štyroch ľudí je ešte ok, ale vidíme aj naozaj bizarný náklad: trojmetrový strom, obrovskú chladničku či prasiatko. Ak sa potrebujete presťahovať, nepotrebujete žiadnych sťahovákov. Nábytok si jednoducho poprenášate na skútri.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Niekoľkokrát zablúdime v úzkych a rušných uličkách starého mesta Hanoj, kým sa začneme aspoň trochu orientovať.

Nie je tu veľa turistov a domáci o nás nejavia najmenší záujem. Ich život plynie v každodennej rutine. Skoro ráno to už žije a Vietnamci sa pred odchodom do práce alebo k akejkoľvek inej aktivite zastavia pri pouličných kuchároch. Na miniatúrnych stoličkách priamo pri ceste chlípu vriacu polievku.

A Hanoj si na street foode naozaj fičí. Prvý večer sa najeme v slušnej reštaurácii, keďže sa chystáme na bábkové predstavenie na vode. Lístky si musíte objednať vopred a aj keď nebudete nič rozumieť, je to niečo naozaj unikátne a celkom zábavné.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Druhý večer však namierime do horúcich ulíc. Navečeriame sa priamo na ulici na mieste, kde nikto nevie ani slovo po anglicky, a my len jednoducho ukážeme prstom na to, čo chceme. Dostaneme jednoznačne najlepšiu večeru počas nášho pobytu vo Vietname a možno v Ázii vôbec.

Je horúco, my sa potíme, pijeme vychladené vietnamské pivo Bia Ha Noi a jeme grilované ryby a morské plody. Život sa v Hanoji nezastaví ani na chvíľu, práve naopak. V noci do ulíc vyjde ešte viac ľudí a premávka sa stáva ešte šialenejšou.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Pokojne by sme vydržali v Hanoji celé dni stráviť len prechádzaním sa a pozorovaním domácich. Vietnamské mesto má však čo ponúknuť aj milovníkom histórie a pamiatok.

Len kúsok od Starého mesta leží jazero Hoan Kiem alebo Turtle Lake. Na malom ostrovčeku na jazere sa nachádza pagoda Ngoc Son. S pevninou ju spája most, ktorý je pôsobivý najmä v noci. Uprostred jazera sa nachádza ďalší miniatúrny ostrovček s pagodou.

SkryťVypnúť reklamu

Ďalej si môžete ísť pozrieť cisársku citadelu Thang Long, nádherný komplex budhistických chrámov Perfume Pagoda alebo Chrám literatúry.

Kúsok odtiaľ objavíme kurióznu kaviareň, kde sú po stenách rozvešané fotky scén z filmov Federica Felliniho a vyhráva talianska hudba 70. rokov. Dáme si obľúbený vietnamský nápoj: horúcu kávu s kondenzovaným mliekom namiesto cukru. Postupom času sa na sladkastej vietnamskej káve staneme závislými.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Po Hanoji nás čaká Halong Bay, ktorý je zapísaný aj na zozname svetového dedičstva Unesco.

Prečítajte si tiež: Ázijské historky, časť štrnásta: Laos je na krajinu juhovýchodnej Ázie prekvapivo drahý Čítajte 

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Prednedávnom som sa rozhodla, že si chcem dať na nejaký čas pokoj od práce na plný úväzok, a odvtedy cestujem po Ázii. Som veľký knihomoľ a filmy a seriály hlcem jeden za druhým. Facebook

Čítajte ďalej

SkryťZatvoriť reklamu