Pre niektorých otravné, pre väčšinu upokojujúce. Prečo nás tak baví pukať bublinkovú fóliu?

Keď hrozilo jej zrušenie, ľudia boli zhrození.

Možno si ešte spomínate na to, keď pred niekoľkými rokmi svet obletela správa, že bublinková fólia, ako ju poznáme, onedlho skončí a má ju nahradiť nová, ktorá nebude praskať. Ohlásil to výrobca bublinkovej fólie Bubble Wrap. Neskôr však vyšlo najavo, že išlo našťastie o nedorozumenie a aj keď nová fólia bude, stará sa neprestane vyrábať.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Praskajúca fólia vznikla úplnou náhodou, keď sa v roku 1957 dvaja vynálezci Alfred Fielding a Marc Chavannes pokúšali vyrobiť trojdimenzionálnu tapetu na stenu.

Aj keď sa im nepodarilo urobiť to, čo plánovali, prišli na lepšie využitie. Fóliu začali používať ako obalový materiál a v roku 1960 Alfred Fieleding založil firmu Sealed Air Corp., pod ktorú patrí aj spomínaná značka Bubble Wrap.

SkryťVypnúť reklamu

V novej fólii majú byť jednotlivé bublinky prepojené a pri jej stlačení sa vzduch medzi nimi má prelievať, čo spôsobí, že fólia nepraská. Ľudia proti zrušeniu praskajúcej fólie začali hneď protestovať na internete, keďže jej pukanie musí podľa nich baviť naozaj každého.

Čo je na pukaní bublinkovej fólie také skvelé?

Profesorka psychológie Kathleen M. Dillon z Western New England College sa tejto otázke venovala ešte začiatkom 90. rokov. Vo svojej štúdii v žurnáli Psychological Reports hovorí, že v starovekom Grécku bolo bežné nosiť so sebou hladký kameň, ktorý bol príjemný na dotyk, ako je jadeit či jantár. Jeho chytanie malo upokojujúce účinky.

V mnohých častiach Ázie je to bežné ešte aj v súčasnosti a podobný účinok má podľa profesorky aj modlenie sa s ružencom. Za upokojujúce sa považujú aj mnohé ručné práce a podobné činnosti, ako je napríklad kreslenie či vyšívanie, a podľa Dillonovej takto funguje aj praskajúca bublinková fólia.

SkryťVypnúť reklamu

Jej výskum ukázal, že skupina študentov, ktorým dala vypukať dva hárky bublinkovej fólie, sa po vypukaní cítila pokojnejšie a viac prebudene ako pred vypukaním. Druhá skupina, ktorá fóliu nedostala, sa takto necítila.

Profesorka si myslí, že vysvetlenie leží v prirodzenej ľudskej odpovedi na stres - na chvíľu "zamrznete". V skutočnom nebezpečí to je dobré, keďže máte chvíľu na rozmyslenie a rozhodnutie sa, čo chcete urobiť. To isté sa ľuďom môže stať, keď sú nervózni alebo pod tlakom, a malé pohyby, ako je bubnovanie prstami, mykanie nohou či pukanie bublinkovej fólie, im pomáhajú pocit stresu zredukovať.

Okrem toho je pukanie bublinkovej fólie jednoducho sranda, ktorá baví nielen ľudí.

Načítavam video...
Prečítajte si tiež: Za najznámejšou pesničkou Zombie skupiny The Cranberries sa skrýva smutný príbeh Čítajte 

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu