Krajina s indiánskym menom, ktorú založili oslobodení otroci: 19 zaujímavostí o Haiti

Haiti má voodoo, rum aj najväčšiu pevnosť v Amerike.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

1. Má rozlohu ako polovica Slovenska

Haiti pokýva asi tretinu ostrova Hispaniola, ktorý má rozlohu skoro ako Česko a po Kube je druhým najväčším v Karibiku. Jeho jediným susedom je Dominikánska republika. Rozloha Haiti je 27 750 kilometrov štvorcových, čo je takmer ako Albánsko.

2. Obyvateľov má viac než Česká republika

V krajine žije takmer 11 miliónov ľudí.

3. Hospodárstvo tejto bývalej francúzskej kolónie bolo založené na otroctve

Otroctvo na ostrove začalo už s príchodom Krištofa Kolumba v roku 1492. Nútená práca a choroby takmer vyhubili pôvodných obyvateľov Taíno, a tak Španieli začali dovážať na ostrov zotročených Afričanov.

SkryťVypnúť reklamu

Neskôr sa táto západná časť ostrova dostala do rúk Francúzov a podiel otrokov na obyvateľstve dosiahol 90 percent. Ostrov sa stal najcennejšou kolóniou v Karibiku, produkoval 40 percent cukru a 60 percent kávy určenej pre Európu.

4. Po USA sa Haiti stalo v roku 1804 druhou nezávislou krajinou v Amerike

Veľká francúzska revolúcia, ktorá začala v roku 1789, inšpirovala bielu strednú triedu na Haiti k povstaniu. Dožadovali sa svojich občianskych práv voči vrchnosti, ale ako bieli boli privilegovaní v porovnaní s otrokmi.

Chudobných bielych tiež hnevalo, že po bohatých sú v spoločenskom rebríčku nad nimi slobodní miešanci - potomkovia otrokárov a čiernych otrokýň, ktorí svojim deťom dali slobodu. Revoltu frustrovaných belochov nasledovalo povstanie čiernych otrokov proti bielym a ostatným nad nimi.

SkryťVypnúť reklamu

Povstanie otrokov bolo úspešné, čím sa stalo prvým a jediným otrockým povstaním, ktoré viedlo k vzniku nezávislého štátu bez otroctva a pod vládou iných než belochov.

5. V krajine žijú aj takzvaní Poľskí Haiťania

Poľskí Haiťania odvodzujú svoj pôvod z vojakov Poľských légii, ktoré Napoleon poslal potlačiť povstanie otrokov. Poľsko bolo v roku 1795 rozdelené medzi Prusko, Rakúsko a Rusko a veľa Poliakov verilo, že Francúzi im pomôžu.

Poľskí dobrovoľníci a vojaci bojovali za Francúzov na viacerých frontoch. V dôsledku veľkých strát, tropických chorôb a sympatií pre povstalcov okolo 400 Poliakov prebehlo na stranu rebelujúcich otrokov alebo padli do ich zajatia.

Z nich pochádzajú dnešní poľskí Haiťania, alebo sa hlásia k ich pôvodu. Prvý prezident nezávislého Haiti a krátko na to jeho prvý cisár Jean-Jacques Dessalines nazval Poliakov "Bieli európski černosi", čo znamenalo pre Poliakov veľkú poctu.

SkryťVypnúť reklamu

6. Haiti a Kanada sú jediné dva nezávislé štáty v Amerike s francúzštinou ako úradným jazykom

Francúzština sa používa pri oficiálnych príležitostiach, v administratíve a v novinách.

7. Druhým úradným jazykom je haitská kreolčina

Pre väčšinu obyvateľov je haitská kreolčina, po svojom zvaná kreyòl ayisyen, materinským jazykom. Je to jazyk založený na francúzštine s vplyvmi jazykov z miest pôvodu obyvateľov, ktorí sem boli privlečení ako otroci zo západnej a strednej Afriky.

Asi 90 percent slovnej zásoby je z francúzštiny, ale gramatika je viac založená na afrických jazykoch. Taktiež je ovplyvnená ďalšími jazykmi ako angličtina či španielčina, či jazykom pôvodných obyvateľov Taíno. So zhruba osem a pol miliónmi používateľov je najrozšírenejším kreolským jazykom na svete.

SkryťVypnúť reklamu

8. Vlajka vznikla z roztrhanej francúzskej trikolóry

Farby vlajky majú pôvod v ľudovej tradícii - revolucionár Dessalines vytrhol biely pruh z francúzskej vlajky a dal svojej krstnej dcére zošiť modrý a červený pruh dokopy. Vlajka prešla viacerými zmenami, modrý pruh niekedy nahradili čiernym. Dnešná podoba je z roku 1986.

9. Na štátnom znaku je heslo "V jednote je sila"

Na znaku dominuje šesť haitských vlajok a dve delá pod palmou, na ktorej vrchu je Frýgická čiapka, čo je symbol slobody. Na znaku tiež nájdeme ďalšie predmety ako napríklad pušky, delové gule, lodné kotvy, sekery, bubon a roztrhnutú reťaz otroctva.

Motto je na stužke na zelenej tráve, ale netreba si ho pomýliť s národným mottom Haiti, ktoré je podľa ústavy "Sloboda, rovnosť, bratstvo", tak ako to francúzske.

SkryťVypnúť reklamu

10. Názov pochádza z indiánskeho jazyka a znamená "Krajina vysokých hôr"

Na ostrove žili indiáni národa Taíno, ktorí obývali tiež ďalšie karibské ostrovy ako Kuba, Jamajka a Portoriko. Španielski a Francúzski dobyvatelia nazvali svoje kolónie na medzi nimi rozdelenom ostrove po svojom - Santo Domingo, respektíve Saint-Domingue. Dessalines navrátil pôvodné meno ostrova pre nezávislé Haiti ako odkaz na pôvodných indiánskych obyvateľov.

11. Okolo 95 percent obyvateľstva je afrického pôvodu

Zvyšných 5 percent sú Európania, Ázijci, Arabi a miešanci.

12. Najvyšší vrch Haiti má o pár metrov viac než Gerlachovský štít

S výškou 2674 metrov nad morom je Pic la Selle (kreolsky Pik Lasel) tretím najvyšším vrchom na ostrove Hispaniola a tiež v Karibiku. Vyššie dva karibské vrchy sú na dominikánskej strane. Pic la Selle sa nachádza na juhovýchode krajiny v pohorí pri južnom pobreží ostrova.

SkryťVypnúť reklamu

13. Okolo 80 percent ľudí sa hlási ku kresťanstvu

Vyše polovica obyvateľov sa hlási ku katolicizmu a skoro tretina k protestantským cirkvám. Mnohí kombinujú katolícke zvyky s voodoo. Protestanti pomenej, pretože ich cirkvi považujú voodoo za diabolské.

Voodoo je zmes náboženských kultov známych uctievaním duchov a prírodných božstiev. Pochádza zo západnej Afriky a rozšírilo sa s otrokmi vo francúzskom impériu, do ktorého patrili Haiti alebo Francúzska Louisiana s centrom v New Orleans. Tu sa zvyky zmiešali s prvkami náboženstiev Indiánov a ďalších prisťahovalcov.

14. Na Haiti je najväčšia pevnosť na americkom svetadieli

Citadelle Laferrière na vrchole kopca na severe krajiny je jedným z najnavštevovanejších turistických miest v krajine a je ikonou Haiti. Dal ju postaviť kráľ Henri Christophe v rokoch 1805 až 1820 ako súčasť opevnení na obranu proti Francúzom.

SkryťVypnúť reklamu

15. Platidlom je haitský gourde

Po francúzsky gourde haïtienne alebo kreolsky goud ayisyen sa delí na 100 centimes, kreolsky santim. Jedno euro má hodnotu zhruba 80 gourdes.

16. Haiti je najchudobnejšia krajina na severnej pologuli

Podľa Svetového potravinového programu OSN dva a pol milióna Haiťanov žije v extrémnej chudobe. Až 50 percent mestskej populácie je nezamestnaných a dve tretiny obyvateľstva žijú z menej než dvoch amerických dolárov na deň.

17. Medzi najznámejšie veci, ktoré sa z Haiti vyvážajú, patrí rum

Značku rumu Barbancourt založil v roku 1862 francúzsky prisťahovalec z oblasti Charente, ktorá je známa koňakom.

18. Jazdia tu pestrofarebné dodávky a nákladiaky zvané Tap tap

Vozidlá slúžia ako zdieľané taxi na určených trasách, nemajú však pevný grafikon. Turistom z krajín ako USA a Kanada ich úrady odporúčajú nepoužívať tento druh dopravy, varujú pred technickou nespôsobilosťou a nebezpečnou jazdou.

SkryťVypnúť reklamu

19. Hranicu medzi Haiti a Dominikánskou republikou možno spoznať na satelitných záberoch kvôli odlesňovaniu

Haiti má veľký problém s odlesňovaním, keďže v dôsledku chudoby sa lesné drevo používa ako palivo pre domácu spotrebu. Podľa štúdií lesy pokrývajú okolo 30 percent povrchu krajiny.

Prečítajte si tiež: Najväčší producent kávy aj opera uprostred pralesa: 18 zaujímavostí o Brazílii Čítajte 

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu