SME

Berlín pre začiatočníkov: Ako si naplánovať výlet v hlavnom meste Nemecka

Berlín pre začiatočníkov: Ako si naplánovať výlet v hlavnom meste Nemecka

Ešte ste neboli v Berlíne? Tak to rýchlo napravte.

Hlavné mesto Nemecka je totiž skvelou destináciou na krátky výlet pre rôzne typy cestovateľov. Či sa vyberiete za historickými pamiatkami, za múzeami, zaujíma vás "urban culture", techno, fakt divoké a temné žúry alebo skrátka jedlo a káva, nájdete si to svoje. Berlín má totiž mnoho tvárí a s každou návštevou môžete spoznať inú.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Ako sa tam dostať?

Najrýchlejšie a najpohodlnejšie je jednoznačne letecké spojenie. Bohužiaľ, Ryanair ruší skvelú a lacnú linku z Bratislavy na letisko Schonefeld, kde sa dalo letieť za hodinku už od 10 eur. Do marca však ešte stihnete nejaké termíny od 30 eur.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Letecky sa tam bude dať naďalej cestovať napríklad Easyjetom z Viedne, vychádza to na asi 88 eur spiatočne.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Autom ste v Berlíne z Bratislavy za 7 - 8 hodín a asi 700 kilometrov, k cene benzínu si prirátajte ešte diaľničné poplatky.

Ďalšia možnosť sú autobusy a vlaky, kde rátajte s asi 10-hodinovou cestou. Spiatočný lístok s Regiojetom s prestupom v Prahe, pričom môžete aj kombinovať vlak a autobus, stojí od 40 eur. Flixbus má priame autobusové spojenie za približne 50 - 60 eur. To má aj Eurolines, ale cesta vyjde na viac ako 80 eur, to už radšej leťte.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Vlakom cez Prahu sa môžete dostať do Berlína tiež od asi 80 eur, najvýhodnejšie je kúpiť si lístok "Berlín špeciál" cez internet, počet týchto lístkov je však limitovaný. Cestu si takto môžete kúpiť za 44 eur jednosmerne už z Humenného, aj keď to si v tom vlaku posedíte dlhšie. A asi sa vám zíde aj rezervácia miesta, ktorú si treba kúpiť osobitne.

Ako sa premiestňovať po Berlíne?

Berlín má dobrú sieť verejnej dopravy, môžete tam využívať autobusy, električky, metro aj mestské vlaky. Lístok v zóne A,B, kam spadá celé centrum, stojí 2,8 eur, ak by ste chceli ísť do odľahlejších končín (alebo z/na letisko Schonefeld), zóna A,B,C stojí 3,4 eur. Lístok platí od označenia 120 minút a môžete neobmedzene prestupovať, ale len v jednom smere.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Ak viete, že pôjdete viac ako dve cesty vo väčšom časovom rozpätí, určite sa oplatí kúpiť si celodenný lístok za 7 eur, respektíve 7,7 eur v širšej zóne zahŕňajúcej aj letisko. Platí od označenia do 3. hodiny ráno nasledujúceho dňa.

Lístky si kúpite na staniciach metra (U-Bahn) alebo mestských vlakov (S-Bahn) v automatoch, ktoré akceptujú aj platobné karty (ale stalo sa mi, že moju Visa Electron automat nebral, no s kamarátkinou Visou Electron nemal problém).

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Pre orientáciu je najlepšie používať aplikáciu Google Maps. Tá vám presne povie, ktorými spojmi sa kam dostanete, aj vás naviguje na zastávku. S európskym roamingom by ste s dátami nemali mať problém.

Prečítajte si tiež: Tenisky poslúžia ako ročný lístok na MHD v Berlíne. Musíte ich mať obuté, inak vám hrozí pokuta Čítajte 

Kde sa ubytovať?

Všetko závisí od vašich očakávaní, lokality či ochoty bývať s viacerými ľuďmi.

Dosť širokú ponuku síce nájdete na Airbnb, ale to je v Berlíne vlastne zakázané. Krátkodobí prenajímatelia môžu dostať vysoké pokuty, aj keď niektorým očividne stojí za to risknúť to. V každom prípade, zákaz tento biznis v meste nezastavil.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

V Berlíne je však naozaj veľa skvelých hostelov, čo je výborné na cestovanie s kamošmi. Mávajú aj "private rooms" pre dve osoby, ktoré sú samozrejme drahšie, ale ak vám neprekáža nocovať aj s cudzími ľuďmi, vyspíte sa za menej ako 20 eur na noc v kvalitnom hosteli. Dobré vyhľadávače sú Booking aj Hostelword, kde si viete pozrieť aj hodnotenia tisícov ľudí, ktorí tam boli pred vami, a hľadať podľa rôznych kritérií.

SkryťVypnúť reklamu

Oplatí sa však zabrúsiť aj na web samotného hostela, ktorý si vyberiete, lebo napríklad cez priamy booking na stránke sme sa s kamarátkou dostali na cenu 15 eur za noc na osobu v 4-miestnej izbe v skvelom hosteli Generator Berlin Mitte v centre mesta. Na stránke totiž mali zľavu 30 % na priame bookingy v zimnom období. Celkovo tam nie je problém vybrať si dobrý hostel, len tie najlepšie sú aj rýchlo obsadené.

Ak uprednostňujete tradičnejšie formy ubytovania, s priateľom sme bývali v peknej hotelovej izbe v širšom centre za 30 eur na osobu na noc.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Čo v Berlíne vidieť?

Ak ste mali v škole nemčinu, s Berlínom máte určite asociovanú Brandenburskú bránu či ulicu Unter den Linden. Môžete si to pridať do checklistu, ale úprimne, ak to vynecháte, o nič neprídete.

Zaujímavá je budova Ríšskeho snemu, v ktorej môžete zadarmo navštíviť aj jej kupolu. Vstup si však rezervujte na internete v dostatočnom predstihu, lebo inak sa stane, že vaše termíny už budú vybookované, a bez registrácie sa tam nedostanete.

Dominantou Berlína je televízna veža pri Alexander Platzi, ktorú uvidíte, aj keby ste nechceli. Neďaleko od nej v pešej vzdialenosti nájdete aj krásnu berlínsku katedrálu či Museuminsel, kde sa nachádza viacero významných nemeckých múzeí.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Keď už sme pri múzeách, tých je v Berlíne spolu s galériami nespočetne. Môžete si vybrať, či vás viac zaujíma história, respektíve ktoré jej obdobie, alebo dáte prednosť modernému umeniu. Možno vás zaujme špionážne múzeum alebo to, ktoré si spomína na východnú časť rozdeleného Nemecka (po slovensky NDR, po nemecky hľadajte DDR).

Na mnohých miestach Berlína si pripomeniete bohatú (aj keď z veľkej časti smutnú) históriu Nemecka. Po meste sú roztrúsené zvyšky múru či pripomienky hraníc, ktoré označoval. Prejdite sa tiež pamätníkom, ktorý je venovaný židovským obetiam nacistického režimu v Európe, ale odpustite si bláznivé selfies.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Určite si dajte prechádzku okolo East Side Gallery. Táto pouličná galéria je vlastne viac ako kilometer dlhá časť Berlínskeho múru a zároveň medzinárodný pamätník slobody, na ozdobe ktorého sa podieľali umelci z celého sveta.

Streetart je v Berlíne samostatná kapitola, lebo v meste oň nie je núdza. Choďte s očami otvorenými a všímajte si veľké maľby na fasádach či rýchlo nastriekané vtipy v záplave graffiti.

Okrem takejto pouličnej galérie je zadarmo aj tá s názvom Urban Nation. Stojí za návštevu, lebo tam nájdete zaujímavé, inšpirujúce a provokatívne súčasné umenie. Dobre si všímajte aj jej okolie, kde je streetartu požehnane. Hneď oproti nájdete budovu s krásnou vesmírnou fasádou.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Medzi hlavné atrakcie patrí Checkpoint Charlie, ktorý slúžil ako hraničný priechod medzi americkou a sovietskou časťou mesta. Ak milujete turistické pasce plné ľudí, suvenírov a prevádzok rýchlych občerstvení, je to niečo pre vás, v opačnom prípade o nič zásadné neprídete, ak túto atrakciou vynecháte.

Zvláštny pocit vo vás zanechajú megalomanské stavby postavené nacistickým režimom v medzivojnovom období. Letisko Tempelhof už od roku 2008 nie je v prevádzke, ale dá sa tam ísť pozrieť. Svojho času to bola najväčšia súvislá budova na svete, dnes jej stále patrí tretie miesto po americkom Pentagone a Ceauçescovom paláci v Bukurešti. Projektovali ho tak, aby sa mohlo stať hlavným letiskom sveta, keď ho ovládne Nemecko. Reputáciu mu však vylepšuje to, že počas povojnovej berlínskej blokády sa stalo súčasťou leteckého mosta, ktorým Spojenci zásobovali mesto.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Ďalšou z takýchto stavieb je štadión, ktorý nacisti vybudovali pre letnú olympiádu v roku 1936. Keď kráčate tým monumentálnym komplexom, musíte si predstavovať, ako to vyzeralo v tých dobách a akí ľudia na ňom asi rečnili. Po rekonštrukcii je dodnes funkčný, okrem iného slúži ako základňa tímu Hertha Berlín. Prehliadka stojí 8 eur pre dospelého.

Na hľadanie a výber atrakcií dobre poslúži aplikácia Google Trips, kde nájdete tipy na najznámejšie a najlepšie pamiatky či múzeá a ich hodnotenia od reálnych ľudí. Aplikácia vami vybrané miesta aj označí na mape, prípadne si môžete vybrať z už zostavených itinerárov.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Prečítajte si tiež: Google má novú appku Trips pre cestovateľov. V Bratislave láka na vyprážané šampiňóny a Matadorku Čítajte 

Čo v Berlíne jesť?

V miestnych podnikoch sa mi osvedčilo orientovať vďaka ďalšej aplikácii - Foursquare. Na základe používateľských hodnotení v nej na mape nájdete podniky vo vyznačenej oblasti - či hľadáte najlepšiu pizzu v meste, alebo raňajky blízko vášho ubytovania. U mnohých podnikov si tam aj zistíte, či v nich zaplatíte kartou či v ktorých denných hodinách je tam najrušnejšie.

V Berlíne sme takto našli skvelé podniky, aj keď s kamarátkou sme objavili aj úskalia vynikajúco hodnotených podnikov - že tam chcú ísť všetci. V stredu večer sme tak skončili až v piatej reštaurácii, keďže v predchádzajúcich štyroch by sme museli čakať v rade na miesto. Ale na druhej strane, kvalita podnikov zvyčajne zodpovedá dobrým recenziám.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Typickými berlínskymi jedlami sú currywurst a kebab. Tie (vraj) najlepšie v Berlíne nájdete len niekoľko metrov od seba na ulici Mehringdamm - legendárne Curry 36 a stánok Mustafa Kebap. V oboch sa najedia aj vegetariáni. Curry 36 dokonca má v ponuke aj vegánsku "klobásku".

Týchto niekoľko podnikov môžem odporučiť ako tie, ktoré mi skvelým jedlom utkveli v pamäti, za jedlo v nich miniete priemerne 7- 10 eur. V indonézskej reštaurácii Umami vám síce jedlo naservírujú aj v obitých hlinených miskách, je však výborné.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Japonský vplyv cítiť v obľúbenom podniku Shiso Burger, kde sme mali problém dostať sa, ale stojí za to aj chvíľu počkať, odporúčam burger s lososovým filetom. Najedia sa aj vegetariáni. Hneď sa rohom je tiež masívne populárny, no maličký Cocolo Ramen, kde však takisto musíte rátať s čakaním vonku.

Izraelskú a palestínsku kuchyňu nájdete v malej vegetariánskej reštaurácii Kanaan. Špecifickú atmosféru má hlavne v lete, keď tam môžete jesť vonku v záhradke s pieskom. Skvelé blízkovýchodné jedlo si môžete dať v podniku Maiden Mother & Crone, kde vám na obed ponúknu na výber len mäsové alebo vegetariánske menu, no neoľutujete. Nedajte sa však zmiasť tým, že limonádu si tam môžete načapovať sami, lebo aj tak ju nakoniec zaplatíte.

Na kávu sa zastavte napríklad v jednej z prevádzok kaviarní a pražiarne The Barn. Najlepšia kaviareň v Berlíne je podľa Foursquare maličký podnik Ben Rahim, kde vám je jasné, že sú tam kávou posadnutí. Na kávu a raňajky sú výborné aj kaviarne Distrikt Coffee alebo Father Carpenter Coffee Brewers.

Zopár postrehov na záver:

Prečítajte si tiež: Macedónsko si ako turista užijete, aj keď domáci nenávidia väčšinu vecí v krajine Čítajte 

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Veci, ktoré som povedala, keď som bola hladná, som tak vôbec nemyslela. Facebook

Čítajte ďalej

SkryťZatvoriť reklamu