Ázijské historky, časť dvadsiataštvrtá: Malajzijské mesto Melaka láka fanúšikov duchárskych príbehov

Malajzia je pre nás neplánovaná zastávka a uvedomujeme si, ako málo o nej vlastne vieme.

(Zdroj: m.smedata.sk)

Doteraz sme mali tú česť len s betónovou džungľou Kuala Lumpur a minimalistickými ostrovmi Langkawi.

Kuala Lumpur je fascinujúce miesto, kam môžete prísť za zábavou, nákupmi či dobrým jedlom. Život si tam však predstaviť nevieme. Langkawi sú zase dovolenkovou destináciou, čo je síce fajn, ale o krajine sa veľa nedozviete.

Prečítajte si tiež: Ázijské historky, časť dvadsiatatretia: V Ázii si problém s odpadom určite všimnete Čítajte 

Aby sa z nás nestali plážoví povaľači, rozhodneme sa hlbšie preskúmať ostrov Penang a mesto Malaka, ktoré je doslova preplnené duchmi minulosti a miestami, kde údajne straší.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Výhodou street artu je, že nemusíte chodiť do nijakej galérie a platiť vstupné.

Na ostrove Penang ho nájdete takmer na každom kroku. Niektorí blogeri si dali tú námahu a spísali celý zoznam, my sme na mnohé z nich narazili úplnou náhodou. Niektoré sú naozaj zaujímavé a skrývajú hlbšiu myšlienku.

SkryťVypnúť reklamu

Najfotogenickejším miestom na ostrove je ale chrám Kek Lok Si. Nachádza sa v mestečku Air Atam, a je to jeden z najväčších budhististických komplexov v juhovýchodnej Ázii. Nájdete v ňom krásne stupňovité pagody, záhradky, svätyne či kláštor.

Pokiaľ sa rozhodnete vystúpiť po schodoch, pripravte sa na dlhý rad stánkov ponúkajúcich prevažne oblečenie a suveníry. Na vrchole kopca nájdete aj jazierko plné rýb, dvanásť sôch zvierat čínskeho horoskopu a obrovskú bronzovú sochu, o ktorej si veľa návštevníkov mylne myslí, že ide o podobu Budhu. V skutočnosti je to Kuan Yin, bohyňa milosrdenstva.

Celkom zaujímavé sú aj mestské domy čínskych klanov na ostrove, keďže Penang je prevažne čínsky. Najkrajší je ten, ktorý patrí rodine Khoo. Nielenže tu nájdete celú rodinnú históriu spolu s fotkami jej členov, ale upútajú vás najmä bohaté dekorácie a obrovské papierové lampióny.

SkryťVypnúť reklamu

Na starý protestantský cintorín v Georgetowne zavíta len máloktorý turista. V noci to musí byť celkom strašidelné miesto, keďže sú hroby staré stovky rokov a mnohé sa stali nečitateľnými.

Bol založený v roku 1821 spoločnosťou British East India Co. a ako napovedá už názov, sú na ňom pochovaní výlučne cudzinci. Ďalší zaujímavý prírastok do našej zbierky opustených miest.

Po ceste do Melaky sa na jednu noc zastavíme v mestečku Ipoh.

Už tradične si cez Airbnb nájdeme byt v obytnom komplexe, ktorý je vybavený bazénom, posilňovňou či študovňou.

Tieto byty hojne skupujú Malajzijčania, a potom ich prenajímajú domácim či zahraničným turistom. Byty sú úplne nové a hlavne často vyjdú lacnejšie ako pobyt v hoteli.

V meste sme síce strávili len niečo cez dvadsaťštyri hodín, ale oplatí sa ho navštíviť z niekoľkých dôvodov. Tým prvým je už klasicky dobré jedlo, ktoré nemôže chýbať ani tu.

SkryťVypnúť reklamu

V niektorej z malebných uličiek si môžete dať kávu a zákusok alebo si pozrieť tovar v hipsterských obchodíkoch, kde nájdete okrem iného bizarné staré platne. Je to príjemné miesto s fajn atmosférou, kde sa nemusíte tlačiť s milión ľuďmi.

Putujeme ďalej na juh do mesta Melaka.

Ako prvé nám napadne, že to tu vôbec nevyzerá ako v Ázii. Pokojne by si niekto mohol pomyslieť, že sa nedopatrením ocitol v nejakom európskom meste. Centrum je zapísané v zozname UNESCO a nenadarmo ho volajú aj ázijský Amsterdam.

Centrum je popretkávané kanálmi s kaviarničkami a veternými mlynmi. Mesto si môžete pozrieť aj z paluby výletných lodí, ktoré sa plavia po rieke.

V prvej časti prehliadky sa sústredíme na centrum a historické pamiatky mesta zanechané Európanmi. Napríklad pevnosť A'Famosa, respektíve to, čo z nej zostalo. Postavili ju Portugalci v roku 1511 a aj keď sa kedysi rozprestierala po celom kopci, v súčasnosti z nej môžete vidieť už len vstupnú bránu.

SkryťVypnúť reklamu

Hneď za bránou nájdete schody, ktoré vedú ku kostolu sv. Pavla, ďalšej stope portugalskej invázie. Na druhej strane kopca zase nájdete námestíčko plné tmavočervených stavieb, ktoré sú dielom Holanďanov. Kostol si môžete pozrieť aj zvnútra.

Keď sme hľadali informácie o Melake, narazili sme aj na celkom zaujímavé duchárske čítanie. Tým, že sa v tejto oblasti premlelo naozaj obrovské množstvo ľudí a národností, zanechalo stopy aj na miestnom folklóre.

Melaka je údajne plná duchov a príbehov o násilí či tragických úmrtiach. Kúsok od centra sa napríklad nachádza miestnosť, ktorá na prvý pohľad vyzerá ako obyčajná predajňa. Vzadu sa nachádza pódium s červenou oponou, čo napovedá, že sa priestory pravdepodobne kedysi využívali na iné účely. V budove vraj straší. V noci tam údajne počuť divné zvuky, hlasy a neznáma sila presúva predmety či hýbe oponou.

SkryťVypnúť reklamu

Len na skok odtiaľ je zase niekoľkoposchodová budova obývaná prevažne indickou komunitou. Pôsobí bezvýznamným dojmom až do momentu, keď zistíte, že si v nej jedna žena vzala život. Vyskočila z okna a odvtedy sa jej duch na mieste pravidelne objavuje.

Doslova zamorený duchmi je niekoľko kilometrov vzdialený cintorín, ktorý je inak obľúbenou bežeckou lokalitou miestnych. Po zotmení sa však návšteva neodporúča.

Po dvoch dňoch duchárskej Melaky sa vraciame do Kuala Lumpur. Vychutnávame si posledné dni obžerstva a čas strávený v preklimatizovaných nákupných centrách. Výborná a rozmanitá malajzijská kuchyňa dostane silného a ťažko poraziteľného súpera: Vietnam.

Prečítajte si tiež: Ázijské historky, časť dvanásta: Nebojte sa navštíviť Laos v období dažďov Čítajte 

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu