Kniha Hlava 20 má motivovať mladých ľudí. Po slovenskom úspechu ju Juraj a Andrej vydávajú aj v USA

Čo ste robili, keď ste mali 20 rokov?

Juraj Gago a Andrej Krúpa v tom veku napísali knihu. No, technicky mal Juraj ešte len 19 a Andrej 21, ale v priemere to vychádza. Do 160-stranového dielka zhrnuli 20 myšlienok, ktoré zaujali ich 20-ročné hlavy a o ktorých si myslia, že by nad nimi mali premýšľať aj iní mladí ľudia. Preto sa táto kniha volá Hlava 20. Spojitosť s Hellerovou klasikou v tom však nehľadajte.

Juraj Gago sa venuje reklame a marketingu vo vlastnej digitálnej agentúre a pracuje pre slovenských i zahraničných klientov. Andrej Krúpa študoval na STU a teraz sa venuje stavebníctvu.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Ak nie ste na motivačnú literatúru alebo máte už čo-to zo života za sebou, Hlava 20 vás nemusí nadchnúť. Od čitateľov však získala mnoho pozitívnych recenzií a reakcií, podporili ju aj známe slovenské osobnosti ako olympijský víťaz Matej Tóth, podnikateľ Michal Truban či herec Lukáš Latinák.

Knihu chlapci vydali ešte v roku 2016 a veľmi rýchlo sa v kníhkupectvách dostala medzi bestsellery. Chalani sa však neuspokojili s týmto úspechom a začiatkom roka 2018 sa ju rozhodli predstaviť aj na americkom trhu. Má byť dostupná na Amazone a v internetových kníhkupectvách ako e-book i printová verzia pod názvom Mind 20.

Na základe čoho ste sa cítili povolaní napísať takúto knihu?

Juraj: Obaja s Andrejom sme niekoľkokrát študovali v zahraničí. Ja som študoval v Spojených štátoch, potom v Dánsku. Vďaka tomu, že som cestoval, som sa veľa učil a získal som veľa skúseností. Nielen z tých krajín, ale aj od ľudí, ktorých som stretával, a tí ľudia ma veľmi ovplyvnili. Stretával som tam určitých mentorov, väčšina z nich bola starších a mnohí mi veľakrát odporučili dobrú knihu alebo dali rady, čo by som mohol vo svojom živote robiť lepšie. To sa dialo už od mojich 15 – 16 rokov. Začal som rady, ktoré mi títo mentori dávali, aplikovať, zistil som, že mi to funguje, a keď som ich odporúčal aj mojim kamarátom, tak som videl, že je to tak aj u nich.

SkryťVypnúť reklamu

Keď som mal 19 a Andrej 21, spoločne sme študovali v Dánsku a hovorili sme si, že študenti na Slovensku potrebujú trošku nakopnúť a potrebujú si prečítať literatúru, ktorá bude napísaná ich jazykom, aby to lepšie pochopili. Vďaka tomu sme sa rozhodli, že napíšeme knihu, ktorá sa volá Hlava 20, ktorá sa má čitateľovi prihovárať jeho rečou a má to byť najlepšia kniha pre mladých ľudí. V knihe sme to, čo sme sa naučili z kníh alebo zo života alebo od mentorov, dali do 20 myšlienok, o ktorých si myslíme, že sú naozaj dôležité pre každého mladého človeka.

Andrej: Mali sme pocit, že chceme vydať naše myšlienky von. Nie sú to rady, a to všade hovoríme, sú to iba naše myšlienky. To znamená, že sme mali pocit, že je to niečo dobré a stojíme si za tým.

SkryťVypnúť reklamu

Nemáte pocit, že je to len kompilácia cudzích myšlienok a trošku až klišé?

Juraj: Všetky veci, aj v knihách, čo sa teraz píšu, hovorili megaúspešní ľudia už celé roky, či už to boli obrovskí myslitelia alebo Ježiš. Veľa z tých myšlienok preberajú motivační autori, športovci alebo podnikatelia. My sme si vybrali myšlienky a dali ich do jazyka nám blízkeho. Už sa nedá vymyslieť veľa nových vecí, skoro všetko už bolo vymyslené, takže sme sa to ľuďom snažili len podať tak, aby to pochopili, tým naším jazykom.

Nie je podľa vás trh s motivačnou literatúrou presýtený?

Juraj: Vôbec nie. Knihu sme vydali v roku 2016 a za 2 – 3 týždne sa stala bestsellerom na Slovensku. Do dnešného dňa nám píšu ľudia, že im to pomohlo, že im to zmenilo život, že sú vďaka tomu sebavedomejší. Trh vôbec nie je presýtený, záleží len, čo sa vydá a aké to bude kvalitné.

SkryťVypnúť reklamu

Andrej: Myslím si, že slovenský trh nie je presýtený motivačnou literatúrou. Iné možno áno, ako v Amerike, ale na Slovensku nie. Keď prídeme do kníhkupectva, tie knižky sú často uložené v pozadí a vpredu väčšinou bývajú rozprávky, beletria a podobne. Myslím si, že je tam priestor na kvalitu.

Stretli ste sa aj s negatívnymi ohlasmi na knihu?

Juraj: Áno, zopár ich bolo. Sme za to však radi, lebo by bolo zlé, ak by boli len pozitívne. Každý má svoj názor a ani mne sa nie vždy všetko páči.

Čo vám ľudia najviac vyčítali?

Andrej: Nebolo to ani tak o vyčítaní, skôr o tom, že tí ľudia zaujali polohu, že sú už vyspelejší a že sú to pre nich samozrejmé veci. Mali pocit, že im to veľa nedalo, lebo všetko z toho už vedia. Boli to subjektívne názory a nebolo takých názorov veľa.

SkryťVypnúť reklamu

Nechceli ste označiť, kto z vás je autorom tej – ktorej kapitoly v knihe?

Andrej: Pojali sme to tak, že tieto myšlienky zdieľame.

Juraj: Vôbec sme neriešili, že by sme to mali rozdeľovať alebo kto bude napísaný pri ktorej kapitole.

Andrej: Berieme to ako celok, ako 20 myšlienok. Aj ľudia, pre ktorých to je, knihu prijímajú ako celok a nie ako sólo toho autora.

Juraj: Iba naše mamy a tí, čo nás poznajú, vedia, kto čo napísal.

Koľko vám trvalo napísať túto knihu?

Andrej: Asi trištvrte roka.

Juraj: Ale nepísali sme každý deň, dokopy by to bol možno mesiac.

Andrej: Veľa sme riešili veci ako papier a grafiku a ani cez leto sme nepísali. Reálne je najťažšie zhmotniť ten nápad, dať tomu hlavu a pätu, koncept.

Prečo je jedna z kapitol v angličtine?

Andrej: Mali sme pocit, že jazyky sú veľmi dôležité. Túto kapitolu sme nazvali Knowledge.

SkryťVypnúť reklamu

Juraj: Vedieť po anglicky by mala byť samozrejmosť a otvorí to ľuďom dvere do sveta. Veľa ľudí nám písalo, že táto kapitola bola ich obľúbená.

Ako ste sa dostali k tomu, že knihu vydávate aj v USA?

Andrej: Napísali sme slovenskú verziu a cítili sme veľkú potrebu posunúť ju viacerým ľuďom, lebo veľa mladých zo Slovenska nám písalo, že im tá kniha fakt pomohla a dala im niečo nové. Tak sme sa rozhodli posunúť ju širšej verejnosti a najširšia verejnosť vo svete rozpráva po anglicky. Rozhodli sme sa, že knihu preložíme do angličtiny a urobíme tak trošku meno aj Slovákom. Na tom je to založené, že sa hrdíme tým, že sme Slováci a robíme niečo svetové.

Preložili sme ju do angličtiny, lebo sme nechceli ukrátiť ľudí mimo Slovenska o tento koncept. Nehovorím, že tie myšlienky sú prevratné, ale to, že sme naozaj mladí, že to podávame svojím spôsobom, je pomerne unikátne, tak sme to posunuli ďalej.

SkryťVypnúť reklamu

Nebojíte sa, že o 10 rokov vám to môže pripadať banálne?

Juraj: Nebojíme.

Plánujete aj Hlavu 30?

Juraj: Neplánujeme to tak, že v roku, keď budeme mať 30 rokov, napíšeme ďalšiu knihu. Ale myslím si, že by to mohol byť zaujímavý produkt a projekt, keby sme sa o 10 rokov pozreli na to, ako rozmýšľame v tridsiatke, na čom nám v tom veku záleží, aké sú naše hodnoty, ciele a sny. Radi by sme niečo také spravili, keď vtedy ešte budú knihy existovať. (úsmev)

Máte pocit, že by vám kniha Hlava 20 mohla pomôcť nakopnúť do roka 2018?

Napíšte nám na fici@fici.sk, ktorá kniha vás doteraz najviac inšpirovala, a 8. januára ju jednému z vás pošleme.

Zapojením sa do súťaže súhlasíte s tým, aby sme vám raz do týždňa poslali náš newsletter s najlepšími článkami.

Prečítajte si tiež: Kysučan Fero má prácu snov: Platia mu za cestovanie, no občas by ho radšej menil za fúrik na stavbe Čítajte 

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu