Fičí logo Fičí
Streda, 23. október, 2019 | Meniny má Alojzia

Chystáte sa na výlet a nechcete sa počas cesty nudiť? Vyskúšajte tieto cestovateľské hry

Zaberú minimum miesta a zachránia vás, keď to budete najviac potrebovať.

(Zdroj: Jana Husárová)

Tešíte sa na lyžovačku s rodinou, no opäť riešite problém, ako zabaviť deti počas cesty či po večeroch na hotelovej izbe? Iste, tablet je riešením. My vám však ponúkame oveľa lepšiu náhradu. Hry, ktoré zaberú minimum miesta v batožine a výborne zabavia, keď dôjde tabletu batéria alebo vám nervy.

1. Auto Bingo

Ako dôkladne si všímate okolie cesty, po ktorej sa veziete?

Odporúčaný vek: 5+
Počet hráčov: 2 - 3

Ak máte doma deti, ktoré už za prvou zákrutou kričia: "Kedy tam už budeme?", hru Auto Bingo by ste mali mať zabalenú v aute ako povinnú výbavu. Plechová krabička obsahuje 6 stierateľných kartičiek s obrázkami, tri fixky a pravidlá hry. Veľkosťou sa zmestí i do stredne veľkej dámskej kabelky, takže jej pribalenie na cesty by naozaj nemal byť problém.

Článok pokračuje pod video reklamou

Každá kartička binga je inak tematicky zameraná. V hre nájdete kartičky s témou cestovania v meste, prírode, pri mori či na horách. Každá hracia karta obsahuje 5 x 5 obrázkov rozličných vecí, ktoré hráči hľadajú počas cestovania v ich okolí. Hráč, ktorý ako prvý nájde päť obrázkov (v rade, stĺpci či uhlopriečke), sa stáva víťazom.

Stručné hodnotenie:

+ zmývateľnosť kariet umožňuje ich opätovné použitie
+ témy prispôsobiteľné druhu cestovania
+ dobre vybraté obrázky, ktoré nie je problém pri cestovaní nájsť
- pri menších deťoch treba ustrážiť správne využitie fixky, aby ste nemali pokreslené viac, ako je potrebné

2. 100 zábavných úloh pre malé deti (nielen) do vlaku

Zaspievali ste už všetky pesničky, čo vám prišli na rozum, minuli dve balenia gumených medvedíkov, slané tyčinky sa povaľujú všade navôkol a vaše deti stále nie sú spokojné a dožadujú sa konca cesty? Nezúfajte a vytiahnite krabičku len o málo väčšiu ako priemerný smartfón.

Odporúčaný vek: 3+
Počet hráčov: 1

Malá krabica s úlohami na cesty na prvý pohľad zaujme peknou grafikou. Obsahuje 50 obojstranných stierateľných kariet a fixku. Náročnosť jednotlivých úloh je rôzna.

V najjednoduchších úlohách napríklad deti krúžkujú obrázky vecí, ktoré si zbalili na cestu, či dokresľujú tváre cestujúcim. V ťažších hľadajú spomedzi spleti tratí tú správnu, ktorou sa vlak dostane do stanice, kreslia obrázok toho, čo vidia z okna alebo hľadajú rozdiely medzi lokomotívami.

Stručné hodnotenie:

+ veľké množstvo úloh
+ rozličná úroveň náročnosti
+ rôzne typy úloh, takže viete prispôsobiť výber kariet záujmom a schopnostiam vašich detí
+ stierateľnosť kariet
- hra je určená len pre jedného hráča (čo je však jednoducho riešiteľné dokúpením ďalšej fixky a rozdelením kariet medzi deti)

3. QuiZoo

Stretne sa ťava, delfín a netopier... Znie to ako začiatok dobrého vtipu, no ide o jedno zo zadaní hry QuiZoo. Viete, ktoré z týchto zvierat je najrýchlejšie? A čo tak uhádnuť, ktoré z nich je najťažšie? Zdá sa vám to ľahké? Tak skúste uhádnuť, ktoré sa dožíva najviac rokov!

Odporúčaný vek: 6+
Počet hráčov: 2 - 8

Malá zelená plechová krabička v sebe ukrýva 40 hracích kariet so zadaniami, 4 prehľadové tabuľky (každá obsahuje stupnicu so zvieratami usporiadanými podľa hmotnosti, veľkosti, rýchlosti a dĺžky života) a pravidlá hry.

Hra je prispôsobená mladším hráčom tak, že karty so zadaniami i stupnice poskytujúce pomoc k riešeniu zadania sú celoilustrované. Preto ju môžu hrať aj deti, ktoré ešte nevedia čítať. Úlohy síce pôsobia na prvý pohľad jednoducho, viaceré zadania ale dajú zabrať i dospelým hráčom.

Dynamická hra pre veľkých i malých s výrazne edukatívnym charakterom a nie veľmi dlhou hernou dobou je ideálnym spoločníkom na trávenie príjemného času s blízkymi.

Stručné hodnotenie:

+ náročnosťou zadaní hra vhodná aj pre dospelých
+ edukatívny charakter
+ praktické odolné balenie v plechovej krabičke
- pre výrobcom deklarovanú vekovú skupinu 6+ sú zadania dosť náročné, našťastie je tento hendikep vykompenzovaný možnosťou používania tabuliek so stupnicami, podľa ktorých mladší hráči prídu na správnu odpoveď

4. Activity Sport

Lyžovačka nemusí byť len o lyžovaní. Ako to? S hrou Activity Sport sa zabavíte disciplínami od výmyslu sveta pekne v teple hotelovej izby.

Odporúčaný vek: 8+
Počet hráčov: 4 - 16

Cestovná verzia známej hry Activity zameraná na šport ponúka kvalitnú zábavu prostredníctvom napodobňovania pojmov pantomímou, slovným opisom či kreslením. Spolu 330 pojmov so športovou tematikou je na vás pripravených v menšej krabici, ktorá je ideálna na cesty.

Balenie obsahuje okrem kartičiek s pojmami aj kocku - tá určuje, akým spôsobom bude daný pojem z kartičky vysvetľovaný spoluhráčovi. Nechýbajú presýpacie hodiny, nemilosrdne odpočítavajúce váš čas na hádanie.

Stručné hodnotenie:

+ hra vhodná i pre veľký počet hráčov
+ pojmy na kartičke sú uvedené vo viacerých jazykoch (nielen slovensky a česky)
- oproti pôvodnej materskej hre Activity absentujú figúrky a hrací plán, po ktorom sa figúrky posúvajú do cieľa, takže o víťazovi rozhoduje len väčší počet kartičiek

5. Fast Flip

Ako už názov samotnej hry napovedá, pôjde v nej najmä o rýchlosť.

Odporúčaný vek: 7+
Počet hráčov: 2 - 8

Hra Fast Flip preverí rýchlosť vašich reakcií, no zároveň i presnosť v rozpoznávaní správnej odpovede. Hra pozostáva z 54 hracích kartičiek a 10 žetónov, pričom pravidlá ponúkajú rovno tri verzie hrania.

V hlavnej hre hráči hľadajú na otočenej karte podľa symbolu buď počet kusov zobrazeného ovocia, alebo ovocie, ktoré sa na obrázku nachádza toľkokrát, koľko ukazuje karta. Ak napríklad karta zobrazuje pomaranč, hráči hľadajú na karte s mixom ovocia pomaranče a počítajú, koľko sa ich na karte nachádza.

Kto prvý zahlási správnu odpoveď, získava bod. Hra končí, len čo sa v balíčku kariet nachádza posledná karta. Hráč, ktorý nazbieral najviac bodov, sa stáva víťazom.

Stručné hodnotenie:

+ hra ponúka tri spôsoby hrania, takže sa tak ľahko nezunuje
+ trénuje počítanie
+ možnosť hrať s väčším počtom hráčov
- vzhľadom na rýchle tempo hry sa kartičky rýchlo míňajú a hra relatívne skoro končí

6. Čierne historky

Karta hovorí: "Muž bol nájdený v saune mŕtvy. Vedľa neho ležala termoska." Kto alebo čo spôsobilo jeho smrť? Zahrajte sa na Sherlocka Holmesa a odhaľujte indíciu za indíciou, až kým sa nedostanete k pravde.

Odporúčaný vek: 12+
Počet hráčov: 2+

Hra, balením najmenšia spomedzi všetkých spomínaných, ukrýva 50 kariet s rôznymi typmi čiernych historiek. Dokážete prísť na to, či išlo o vraždu, samovraždu, alebo iba obyčajnú náhodu?

Jeden hráč je rozprávačom, ten pozná celý príbeh, ostatní hráči hádajú, čo sa v príbehu udialo. Miestami vám po tele pôjdu zimomriavky, inokedy sa vám budú po lícach kotúľať slzy smiechu z konšpiračných teórií spoluhráčov.

Stručné hodnotenie:

+ neobmedzený počet hráčov
+ nevyžaduje žiadne špeciálne miesto na hranie
+ dá sa hrať pri cestovaní, na chate či na párty
- opätovné hranie zaujímavé už len v postavení rozprávača

7. Honba za pokladom

Nájdite dlhé stáročia ukrytý poklad podľa starodávnej mapy. Musíte sa však poponáhľať, vaši súperi sú vám v pätách!

Odporúčaný vek: 7+
Počet hráčov: 2 - 4

Zábavná hra pre maximálne štyroch hráčov vás zavedie do sveta objaviteľov dávno zabudnutých pokladov. Otočte kartu a zistite, aká mapa sa na nej skrýva. Ak stihnete poskladať cestu presne podľa mapy, poklad je váš!

Honba za pokladom je, podobne ako väčšina cestovných hier, ukrytá v malej plechovej krabičke. Pozostáva z drevenej truhlice s pokladom, karty cieľa, 24 kariet dobrodruhov (6 pre každého hráča) a 50 kariet s mapami pokladov.

Na začiatku hry každý hráč dostane 6 obojstranne pokreslených kariet dobrodruhov, z ktorých hráči po odkrytí karty s mapou skladajú cestu k pokladu. Kto ako prvý získa päť máp pokladov, stáva sa víťazom hry.

Stručné hodnotenie:

+ lákavá téma hry
+ hra pozostáva len z obrázkov, takže je vhodná i pre hráčov, ktorí ešte nevedia čítať
+ možno hrať i v dvojiciach, čím sa môže počet hráčov zvýšiť až na osem
- hra ponúka len jeden herný variant

8. Rummikub Mini

Ste sami v spleti čísel. Dvojka, päťka, osmička... Čo si s nimi počať? Sú čísla pre vás nočnou morou, alebo predstavujú príjemnú zábavu? Jedno je isté. S hrou Rummikub sa rozhodne nudiť nebudete.

Odporúčaný vek: 7+
Počet hráčov: 2 - 4

Aj keď je balenie hry Rummikub Mini o čosi väčšie ako u ostatných, skôr spomínaných hier, stále ho možno (nielen) rozmermi radiť medzi cestovnú hru, respektíve cestovnú verziu hry. Rummikub sa totiž okrem verzie Mini (v plechovke) predáva v ďalších dvoch veľkostiach, ktoré majú veľkosť štandardných stolových hier.

Hra pozostáva zo 104 hracích kameňov s číslami (v štyroch farbách s hodnotami od 1 do 13), dvoch kameňov so žolíkmi, štyroch stojanov na hracie kamene a. samozrejme. pravidiel.

Rummikub je hra s číslami tak trochu pripomínajúca Žolíka. Každý hráč si na začiatku hry vyžrebuje 14 kameňov, ktorých sa snaží v priebehu hry zbaviť, a to tak, že vytvára postupky po sebe idúcich čísel rovnakej farby alebo skupiny rovnakých čísel rozdielnych farieb.

Počas hry môžu hráči manipulovať s už vyloženými kameňmi (svojimi i súperovými) tak, aby sa zbavili čo najviac kameňov na stojane. Hra končí v okamihu, keď sa prvý hráč zbaví všetkých kameňov. Potom nastáva spočítavanie bodov podľa hodnôt kameňov, aké ostali ostatným hráčom na stojanoch.

Stručné hodnotenie:

+ hra rozvíja logické myslenie a vyžaduje dobré kombinovanie
- ak viete hrať žolíka, pravidlá vám nebudú robiť problém
- dlhší herný čas oproti ostatným cestovným hrám

9. AZ kvíz špeciál – história a zemepis (cestovná hra)

Určite si viete predstaviť večer s partnerom v hotelovej izbe či na chate aj vášnivejšie, ako pri hre. No keď zatúžite po zmene a štipke iného vzrušenia, siahnite po krabičke s názvom AZ kvíz špeciál.

Odporúčaný vek: 13 +
Počet hráčov: 2

AZ kvíz špeciál je cestovná verzia známej televíznej hry, zameraná na znalosti z oblasti zemepisu a histórie. V malej krabičke nájdete 60 kariet, na ktorých sa nachádza spolu 600 tematických otázok, blok papierov s herným plánom v tvare pyramídy, hraciu kocku a pravidlá hry.

Hracie kartičky obsahujú na každej strane päť otázok. Na začiatku každej otázky je pomôcka s iniciálmi správnej odpovede. Správne odpovede k otázkam nájdete na spodnej časti kartičky. Cieľom hry je prostredníctvom správnych odpovedí zaberať políčka na hracom pláne tak, aby sa vám podarilo spojiť tri strany pyramídy.

AZ kvíz špeciál je dynamická hra pre dvoch hráčov s množstvom vskutku náročných otázok, a tak málokto odmietne pomôcky, ktoré hra ponúka.

Stručné hodnotenie:

+ vďaka naozaj veľkému počtu otázok sa vám hra tak rýchlo „neobohrá“
+ rozhodujú nielen správne odpovede, ale i vhodná herná stratégia, pretože počas hry musíte rozmýšľať nad tým, ktoré polia zabrať, aby ste vyhrali
- hrateľné len vo dvojici

10. ORIGINÁL alebo KÓPIA?

V rukách držíte malú štvorcovú kartičku a na nej je päť farebných helikoptér. Okrem farby sa zdajú byť všetky rovnaké. Je to však naozaj tak? Zapozerajte sa lepšie a odhaľte, ktorá je originálom a ktoré sú len jej kópie. A nečudujte sa, ak vám to bude chvíľu trvať. Niektoré zadania sú naozaj náročné!

Odporúčaný vek: 7+
Počet hráčov: 1 - 6

Ak máte dobré pozorovacie schopnosti, v hre ORIGINÁL alebo KÓPIA máte veľkú šancu na výhru. Zmysel pre rozpoznávanie detailov a rýchlosť reakcií sú totiž základnými predpokladmi úspechu. Samotná hra pozostáva zo 72 kariet a 6 farebných žetónov.

Každá karta znázorňuje zadanie pre jednotlivé kolá hry. Vždy je na nej skupina na prvý pohľad rovnakých predmetov, ktoré sa líšia len v drobných detailoch. Úlohou hráčov je vylúčiť predmety, ktoré sa od ostatných niečím (okrem farby) líšia, tie predstavujú kópie. Zostávajúci predmet je originál.

Hráč, ktorý ako prvý zvolá farbu originálu, sa stáva víťazom kola a získava jeden bod. Pokiaľ hráč zle určí originál, v danom kole už tipovať nemôže a navyše musí vrátiť jednu zo skôr získaných kariet. Ten, kto ako prvý získa päť bodov, stáva sa víťazom hry.

Stručné hodnotenie:

+ učí koncentráciu a precíznosť
+ viac verzií hry
+ obsahuje i verziu hry pre jedného hráča
- pri hre s viacerými hráčmi (5 - 6) môže nastať problém so zlým výhľadom na kartu a keďže v hre ide najmä o detaily, hráči s horším výhľadom môžu byť znevýhodnení

Prečítajte si tiež: 11 najlepších detských spoločenských hier, s ktorými zaručene zabodujete (nielen u detí) Čítajte 

Na spracúvanie osobných údajov sa vzťahujú Zásady ochrany osobných údajov a Pravidlá používania cookies. Pred zadaním e-mailovej adresy sa, prosím, dôkladne oboznámte s týmito dokumentmi.

Najčítanejšie na Fičí.sk

Inzercia - Tlačové správy

 1. Komerčné priestory v Jarabinkách: Istí zákazníci = isté tržby
 2. Týmto trikom sa dajú v aute umiestniť tri autosedačky
 3. V prvom roku fixný výnos až do 8,5 % ročne
 4. Eva Kováčová: Motivácia vzdelávať sa je spojená s nádejou
 5. Unikát medzi značkami. CUPRA
 6. Zabudni na prvoplánové kostýmy. Tu sa budeš skutočne báť
 7. Rehabilitačná lekárka radí: Aj sedieť treba vedieť.
 8. Ako jazdí VW T-Roc s výkonom 300 koní?
 9. Pitný režim je dôležitý. Čo robiť, ak nám čistá voda nechutí?
 10. Doplňte si knižnicu o svetovú klasiku už od 99 centov
 1. Eva Kováčová: Motivácia vzdelávať sa je spojená s nádejou
 2. Grafickí dizajnéri ukázali, ako možno zmeniť charakter miesta
 3. Komerčné priestory v Jarabinkách: Istí zákazníci = isté tržby
 4. Zabudni na prvoplánové kostýmy. Tu sa budeš skutočne báť
 5. Rehabilitačná lekárka radí: Aj sedieť treba vedieť.
 6. Zdravotné stoličky Adaptic sú v predaji tiež na Slovensku
 7. IT je dokonalá ukážka slovenskej kreativity. Tretia časť
 8. Ako jazdí VW T-Roc s výkonom 300 koní?
 9. V prvom roku fixný výnos až do 8,5 % ročne
 10. Pitný režim je dôležitý. Čo robiť, ak nám čistá voda nechutí?
 1. IBA DNES: Získajte plný prístup na SME.sk na 30 dní zadarmo 18 161
 2. Bývať v novom sa dá aj bez hypotéky (a založenia nehnuteľnosti) 13 115
 3. Karibik: Dokonalý oddych v špičkových hoteloch 9 935
 4. Doplňte si knižnicu o svetovú klasiku už od 99 centov 9 069
 5. Výskumný park v Rakúsku zistil, ako sa býva najzdravšie 8 426
 6. Prečo Lukáš chodí po tridsiatke ešte stále na strednú školu 6 022
 7. Limitovaná ponuka: balík SME.sk + DIGI GO so zľavou až 52 % 4 987
 8. Vysokoškoláci zarobia už o 587 eur viac ako stredoškoláci 4 811
 9. 5 rád Ľudmily Kolesárovej, ako napísať projekt a získať grant 4 662
 10. Lidl je odteraz všade! Vitajte v Lidl e-shope 4 661

Téma: Spoločenské hry


Článok je zaradený aj do ďalších tém Inšpirujúce

Hlavné správy zo Sme.sk

Matovič zverejnil celú údajnú komunikáciu Glváča s Kočnerom

Komunikácia mala prebehnúť v období roku 2014 až 2017.

Martin Glváč.

Súdna rada má už dnes rozhodnúť o Jankovskej

Gál žiadal pre bývalú štátnu tajomníčku najprísnejší trest.

Monika Jankovská.
KOMENTÁR PETRA TKAČENKA

Danka ste mali zastaviť skôr

Voľby by mali byť o odvrátení bankrotu.

Peter Tkačenko

Danko reagoval na neúspech v parlamente, útočil na premiéra

Most-Híd nepodporil tri návrhy zákonov z dielne SNS.

Andrej Danko.
Cynická obluda

Hrozí nám Kollár vo vláde?

Kalkulačka povolebných koalícií bez Smeru je momentálne veľmi krutá. Ale zároveň aj veľmi milosrdná.