SME
Pondelok, 2. október, 2023 | Meniny má Levoslav

18 filmových premiér, ktoré v kinách odštartujú rok 2018

Január prinesie na plátna životné príbehy Winstona Churchilla a Vincenta van Gogha.

1. Koleso zázrakov (Wonder Wheel)

"V láske je človek svojím najväčším nepriateľom," hovorí Ginny, ktorú v snímke Woodyho Allena stvárňuje Kate Winslet. Okrem nej stavil známy režisér aj na ďalšie slávne mená ako Justin Timberlake či Jim Belushi.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Príbeh plný vášne, násilia a zrady kontrastuje s prostredím malebného Coney Islandu v 50. rokoch minulého storočia. Ako sa štyri hlavné postavy popasujú s nečakanými životnými zvratmi a gangstrami, uvidíme v kinách už 4. januára.

Načítavam video...

2. Svadba (Noces)

Predstavte si, že v jeden deň sa zabávate na párty a v ďalší zrazu stojíte pred rozhodnutím, koho si vziať za manžela. Presne v takejto situácii sa ocitlo pakistanské dievča Zahira, ktoré považuje túto tradíciu za nespravodlivú. "Samozrejme, že je to nespravodlivé. Sme predsa ženy. Čo si si myslela?" prihovára sa jej kamarátka rovnakej národnosti.

SkryťVypnúť reklamu

Zvíťazí Zahirina túžba po slobode alebo požiadavka jej rodičov? Zistíme v kinách 4. januára.

Načítavam video...

3. Molly a jej hra (Molly's Game)

Lyžiarsku kariéru vymenila za biznis s hazardnými hrami. Do jej klientely však časom pribudnú aj členovia ruskej mafie, čo zas pritiahne pozornosť tajnej služby. Po 10 rokoch úspešného podnikania napokon Molly zatknú.

V snahe očistiť svoje meno nám hlavná postava vyrozpráva príbeh, ktorý by filmári len ťažko vymysleli sami. Ako to dopadne, keď má žena po krk ponižovania mužmi? Uvidíme v snímke natočenej podľa skutočných udalostí už 4. januára.

Načítavam video...

4. Insidious: Posledný kľúč

Prvým hororom, ktorý sa nám predstaví v novom roku, bude štvrté pokračovanie série Insidious. Elise je vyhľadávanou démonologičkou. Čo ju viedlo k tomuto povolaniu, však vyjde na povrch až v dome hrôzy, kde sa musí vysporiadať so svojou desivou minulosťou.

SkryťVypnúť reklamu

Podarí sa Elise a novým obyvateľom domu vyviaznuť z Nového Mexika bez ujmy? Zistíme v kinách 4. januára.

Načítavam video...

5. Coco

Miguel sa túži stať uznávaným hudobníkom, hoci je celá jeho rodina proti. On si však ide za svojím snom tak vytrvalo, až sa súhrou neuveriteľných okolností ocitne vo farebnej Ríši mŕtvych, kde ho čakajú roky skrývané rodinné tajomstvá.

Podarí sa mu dostať spomedzi mŕtvych skôr, než sa aj on premení na kostru? Animovaný film príde do kín taktiež 4. januára.

Načítavam video...

6. Najtemnejšia hodina (Darkest Hour)

Géniovia vždy v pravú chvíľu urobia niečo, čo všetkým ostatným vyrazí dych. Winston Churchill napísal prejav. Jednou z najsilnejších motivačných rečí v histórii zvrátil na svoju stranu najskôr verejnú mienku a postupne aj väčšinu svojich odporcov.

SkryťVypnúť reklamu

Neobyčajný film, ktorý zachytáva život britského premiéra v čase druhej svetovej vojny, uvidíme v kinách 11. januára.

Načítavam video...

7. Dvojitý milenec (L'amant double)

Chloé je konečne šťastná. Nebolo to tak dávno, čo ju trápila depresia a rozhodla sa vyskúšať psychoterapiu. Počas nej sa zamilovala do svojho psychológa Paula, ktorý ju dokonca požiadal o ruku. Všetko by bolo dokonalé, nebyť podozrenia, že Paul niečo tají.

"Vieš o mne všetko. Ale ja mám pocit, ako keby som bola s cudzincom," hovorí Chloé svojmu snúbencovi. Ten napokon vyjde s pravdou von. O čo ide, sa dozvieme v kinách už 11. januára.

Načítavam video...

8. Čertoviny

Hlavnými hrdinami českej rozprávky sú dvaja nešikovní čerti Popelák a Uhelák. Sám vládca pekiel ich pošle za trest do sveta, aby mu každý do mesiaca priviedol jednu hriešnu dušu. Úlohu sa im už od začiatku nedarí splniť. Namiesto toho, aby ľudí zvádzali k hriechom, im neúmyselne pomáhajú.

SkryťVypnúť reklamu

Akú úlohu navyše zohrajú pekelné sily vo vzťahu Hanky a Jána? Rozprávka, ktorú režíroval Zdeněk Troška, sa objaví v slovenských kinách 11. januára.

Načítavam video...

9. Zúfalé ženy robia zúfalé veci

Herečka Klára Issová si zahrala najskôr v evitovke Všetko alebo nič a teraz sa predstaví vo filme inšpirovanom knižnou predlohou Haliny Pawlowskej. Na ceste za tým pravým čaká hlavnú postavu Oľgu ešte mnoho doslovných zakopnutí. Ona sa však nevzdáva a dokonca začne študovať psychológiu, aby zvýšila svoje šance.

Pri romantickej komédii si budeme môcť v kinách oddýchnuť od 18. januára.

Načítavam video...

10. Tri billboardy kúsok za Ebbingom (Three Billboards Outside Ebbing, Missouri)

"Čo je a čo nie je povolené dať na billboard?" overuje si matka zavraždenej Angely Hayesovej. Už je znechutená nečinnosťou policajtov v prípade jej dcéry a rozhodne sa ich vyburcovať k akcii. Tri billboardy s kontroverznými odkazmi vzbudia pozornosť aj médií.

SkryťVypnúť reklamu

Drámu odľahčuje čierny humor, ktorý diváka rozosmeje už len pri sledovaní traileru. Celý film si môžeme pozrieť v kinách 18. januára.

Načítavam video...

11. Muž vo vlaku (The Commuter)

Michael cestuje každý deň tým istým vlakom už 10 rokov. Pozná všetkých sprievodcov aj pravidelných pasažierov. Keď si k nemu prisadne neznáma žena, ešte netuší, ako veľmi mu toto "náhodné" stretnutie zmení život.

"Aký ste človek?" spýta sa ho. Michael neodolá a nechá sa vtiahnuť do zvláštnej a smrtiacej hry. Musí vo vlaku nájsť niekoho, kto tam nepatrí. Ak neuspeje, príde o rodinu, ak uspeje, dostane tučnú obálku s peniazmi. Ktorej z možností sa dočká na konci filmu? Zistíme 18. januára.

Načítavam video...

12. Beatrice (Sage femme)

Čo by ste robili, ak by sa vám do života vrátil niekto, kto vám už raz ublížil? Túto otázku si kladie pôrodná asistentka Claire, keď ju vyhľadá Beatrice, milenka jej mŕtveho otca.

SkryťVypnúť reklamu

Dve úplne protikladné povahy si k sebe v komediálnej dráme pomaly nachádzajú cestu. Ako si nakoniec navzájom ovplyvnia životy, uvidíme na plátne 18. januára.

Načítavam video...

13. Všetky prachy sveta (All the Money in the World)

Príbeh natočený podľa skutočných udalostí. V roku 1973 zmizol v Ríme vnuk ropného magnáta Jeana Paula Gettyho. O dva dni neskôr únoscovia kontaktovali matku a žiadali výkupné 17 miliónov dolárov. Ona sama toľko peňazí nikdy nemala, preto jej nezostáva nič iné, len poprosiť o pomoc chlapcovho starého otca. Miliardár je však nemilosrdný a jej žiadosť odmietne.

Podarí sa Gettyho presvedčiť, že láska má predsa len väčšiu hodnotu ako peniaze? Zistíme 25. januára.

Načítavam video...

14. S láskou Vincent (Loving Vincent)

Ide o prvý film na svete vytvorený len z olejomalieb. Presnejšie povedané, zo 66 960 originálnych olejomalieb od 125 umelcov z celého sveta, ktorých predlohou bolo 94 pôvodných van Goghových diel. Samotní tvorcovia tvrdia, že by rozložené obrazy dokázali pokryť celý Londýn alebo Manhattan.

SkryťVypnúť reklamu

Neobyčajná snímka natočená kombináciou hraného filmu a animácie čerpá námet z van Goghových listov adresovaných predovšetkým jeho bratovi. Príbeh vrcholí v júli 1890, keď sa maliar postrelí do hrudníka a o dva dni neskôr zomiera. Okolnosti, ktoré ho doviedli k smrti, neboli nikdy celkom objasnené.

Ako sa hovorí v snímke, skvelí umelci nemajú pokojné duše. Do tej van Goghovej môžeme aspoň trochu nahliadnuť už 25. januára.

Načítavam video...

15. Na konci sveta (God's Own Country)

Johnny je chovateľom oviec v Yorkshire, ktorý má vo vnútri stále pocit, že mu niečo chýba. Prázdnota sa začne zapĺňať, keď spozná rumunského migranta Gheorgheho. Spoločne pracujú na farme celú jarnú sezónu. Nečakaná vzájomná náklonnosť spôsobí, že sa musia zamyslieť nad svojimi životmi aj identitou.

SkryťVypnúť reklamu

Kritici zatiaľ hodnotia film pozitívne. Britský režisér Francis Lee sa údajne vyhol predvídateľným klišé a navyše krátko po brexite vyslal do sveta promigrantský odkaz. Príbeh s coming out témou príde do našich kín 25. januára.

Načítavam video...

16. Labyrint: Smrteľná liečba (Maze Runner: The Death Cure)

"Thomas, môžeš zachrániť svojich priateľov alebo nás môžeš zachrániť všetkých." Hlavná postava série Labyrint čelí vo finálnom dieli viacerým ťažkým rozhodnutiam a tiež nečakaným citom. Ten, kto sa z legendárneho Posledného miesta dostane živý, získa odpovede na otázky, ktoré si Flekári kladú od chvíle, keď po prvýkrát dorazili do labyrintu.

Príbeh z knihy Jamesa Dashnera ožije pred nami na plátne 25. januára.

Načítavam video...

17. Jo Nesbø: Časovaňa doktora Proktora (Doktor Proktors tidsbadekar)

Zamilovaný doktor Proktor cestuje do minulosti so zúfalou túžbou zmeniť ju. Chce prekaziť svadbu medzi jeho milovanou Julliette a hrozným Claudeom Clichém, no zostáva uväznený v čase. Lisa a Nilly preto využijú časovaňou, aby mu pomohli.

SkryťVypnúť reklamu

Spisovateľ Jo Nesbø sa vo svete preslávil nielen krimi románmi, ale aj príbehmi pre deti. Medzi ne patrí aj kniha Časovaňa doktora Proktora, ktorá mala v niektorých krajinách filmovú premiéru už pred dvoma rokmi. K nám príde 25. januára.

Načítavam video...

18. Darkland

Úspešný kardiochirurg Zaid čaká prírastok do rodiny, no zároveň oplakáva brata, ktorého prikázal zabiť vodca gangu. Keďže polícia má pre nedostatok dôkazov zviazané ruky, Zaid sa rozhodne dosiahnuť spravodlivosť sám.

Dánsky triler preplnený akciou a túžbou po pomste uvidíme v slovenských kinách 25. januára.

Načítavam video...
Prečítajte si tiež: 8 dôvodov, prečo je Star Wars: Poslední Jediovia skvelý film - lepší ako Sila sa prebúdza Čítajte 

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na Fičí.sk

     Komerčné články

     1. Na nechránenom školskom dvore namerali v lete až 60 stupňov
     2. Ako si sporiť na dôchodok? Odpoveď vás možno prekvapí
     3. Unikátny kamión Hladinka smeruje na Bielu noc do Bratislavy
     4. Mexiko, Keňa či Maurícius. Cestujte za top exotikou z Viedne
     5. Umelá inteligencia už zajtra ovládne 5 miest na Slovensku!
     6. Aké tajomstvá skrýva kancelária šéfveliteľa?
     7. Slováci hlásili v lete až o 35 % viac škôd než minulý rok
     8. Všetkým lepí pred voľbami
     1. Zubár rovná sa neznesiteľné utrpenie? Nemusí to tak byť
     2. Svetový deň srdca v Nemocnici AGEL Košice-Šaca
     3. List moruše bielej pomáha znižovať hladinu cukru v krvi
     4. Zlato z malého futbalu aj plážového volejbalu
     5. Vďaka Blue Berry™ si užívam život naplno!
     6. V sobotu môžete urobiť dobrú voľbu! Union víta nových poistencov
     7. Ako si sporiť na dôchodok? Odpoveď vás možno prekvapí
     8. Unikátny kamión Hladinka smeruje na Bielu noc do Bratislavy
     1. Umelá inteligencia už zajtra ovládne 5 miest na Slovensku! 23 357
     2. Všetkým lepí pred voľbami 13 478
     3. Ako si sporiť na dôchodok? Odpoveď vás možno prekvapí 9 348
     4. Až dve tretiny Slovenska majú mäkkú vodu. Čo na to naše cievy? 6 036
     5. Aké tajomstvá skrýva kancelária šéfveliteľa? 5 031
     6. Mexiko, Keňa či Maurícius. Cestujte za top exotikou z Viedne 4 698
     7. Unikátny kamión Hladinka smeruje na Bielu noc do Bratislavy 4 370
     8. Kaufland postavený z dreva? Áno, Bratislava má európsky unikát 4 184
     SkryťVypnúť reklamu
     SkryťVypnúť reklamu
     SkryťVypnúť reklamu
     SkryťVypnúť reklamu

     Hlavné správy zo Sme.sk

     Na kandidátke Smeru sa dostal do parlamentu aj trestne stíhaný bývalý policajný prezident Tibor Gašpar.

     Aj v novom parlamente budú sedieť kontroverzní ľudia.


     18 h
     Robert Fico počas tlačovky po parlamentných voľbách.

     Slovensko sa pridalo k sympatizantom Putina.


     1 h
     Mariana Čengel-Solčanská. (Zdroj: ARCHÍV M.Č.S.)

     Chceli sme sa zobudiť do sveta bez všetkých tráum posledných troch rokov.


     21 h
     Nobelova cena za fyziológiu alebo medicínu.

     Katalin Karikóová a Drew Weissman položili základy pre vývoj vakcín mRNA proti covidu.


     8m

     Neprehliadnite tiež

     Volali sme do Fekišoviec aj Jánovi Čarnogurskému.


     a 3 ďalší 11. mar

     Konečne poriadny diss!


     a 2 ďalší 7. jan

     Ďakujeme, že ste sa zapojili!


     a 3 ďalší 31. dec

     Vypočujte si nový diel satirického podcastu.


     a 3 ďalší 17. dec
     SkryťZatvoriť reklamu