Prečo má obrovská Čína len jedno časové pásmo? Na západe krajiny to ľuďom spôsobuje problémy

Väčšina obyvateľov je však s jedným časovým pásmom spokojná.

(Zdroj: Matej Knižka)

Čína, ktorá je štvrtá najväčšia krajina sveta (po Rusku, Kanade a USA), v súčasnosti používa len jeden oficiálny čas.

Predtým, ako rozoberieme výhody a nevýhody jedného časového pásma v tak obrovskej krajine, pozrime sa na Čínu pred rokom 1949. Po páde cisárstva v roku 1912 nastal v Číne chaos.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Krajinu spravovali vojenskí velitelia, čo zapríčinilo, že sa Čína začala rozpadať na drobné štátiky a oblasti. K moci sa dostala nacionalistická strana a vznikla Čínska republika. V krajine sa zaviedlo 5 časových pásiem.

SkryťVypnúť reklamu

Tieto časové pásma však nevydržali dlho. S nástupom komunistického režimu sa Mao Ce-tung rozhodol zaviesť len jedno časové pásmo. Svoje konanie odôvodnil veľmi stručne: „Jeden národ, jedno časové pásmo.“ Toto časové pásmo, známe aj ako pekinský čas (UTC:+8), sa v Číne používa dodnes.

Jedno časové pásmo sa zaviedlo najmä z dôvodu konečného zjednotenia Číny a centralizácie.

V praxi to znamenalo, že robotníci naprieč celou Čínou museli pracovať a počúvať propagandistické piesne z miestnych rádií v rovnaký čas. Tento čas sa však nevolá pekinský len tak. Ďalší z dôvodov na zavedenie jednotného časového pásma pre celú Čínu bola aj zmena hlavného mesta. Peking, ako hlavné mesto Číny, potreboval viac právomocí a vplyvu.

Po zavedení nového času nastal v krajine na istú dobu zmätok. Krajina však nemala čas riešiť nejaké časové pásmo počas hladomorov a prudkých reforiem, ktoré zaviedol Mao Ce-tung. Ľudia si zvykli a väčšina z nich nechce viac časových pásiem. Najmä preto, že väčšina obyvateľov Číny žije na východe, kde zmenu nepociťujú.

SkryťVypnúť reklamu

To sa však nedá povedať o západných obyvateľoch Číny. Problém nastáva v oblasti Sin-ťiang na severozápade krajiny. V tejto oblasti žije veľký počet Ujgurov. Je to etnická skupina tureckých moslimov, ktorá žije prevažne na severozápade Číny. Tí sa rozhodli používať vlastný čas (UTC:+6).

V meste však žijú aj tradiční Číňania, ktorí používajú pekinský čas (UTC:+8). V tejto oblasti vychádza slnko o 10:00 a ľudia zvyčajne večerajú okolo polnoci. Infraštruktúra mesta funguje vo veľmi zvláštnych hodinách, prvé mestské linky začínajú premávať okolo ôsmej hodiny ráno.

Ani študenti to nemajú ľahké. Národné testy, ktoré sa v Číne píšu v rovnaký čas, musia totiž písať v noci. Zaujímavé je tiež, že ak prejdete cez hranicu medzi Afganistanom a Čínou, časový posun pri prechode je tri a pol hodiny! V tejto oblasti je zvýšený výskyt ľudí s poruchou spánku a bolesťami hlavy.

SkryťVypnúť reklamu

Jednotný čas má však aj výhody. Medzi jeho hlavné výhody patrí jednoduchšia administrácia krajiny. Zostáva však na zamyslenie, či je táto výhoda dostatočne dôležitá a či pre západ krajiny nie je lepšie riešenie.

Prečítajte si tiež: Zákaz slovných hračiek a prefarbené zvieratá: 28 zaujímavosti o Číne, ktoré vás môžu prekvapiť Čítajte 

Zdroje: quora.com,nytimes.com,timeanddate.com

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu