10 dôkazov, že rok 2017 na Slovensku nebol až taký zlý

Ľudia sa konečne rozhodli nemlčať o sexuálnom obťažovaní a slovenských lesoch.

Rok 2017 určite nebol ten najlepší, ktorý Slovensko zažilo. Stali sa však aj veci, ktoré nás príjemne prekvapili.

Prečo rok 2017 nebol až taký zlý?

1. Mali sme veľa voľných dní

Okrem 1. januára a 24. decembra vyšli tento rok všetky sviatky na pracovné dni a dokonca bolo tento rok 7 predĺžených víkendov, keď voľno padlo na piatok.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

2. Konečne sa u nás začali točiť úspešné filmy

Kompletné štatistiky návštevnosti kín za tento rok ešte nemáme, rekordy však trhalo viacero filmov. Domáca produkcia už od začiatku roka prepisovala rebríčky návštevnosti kín a dosahovala aj rekordné tržby. Celkovo je prvý polrok najúspešnejším v histórii slovenskej kinematografie. Slovenskí tvorcovia priniesli v roku 2017 svetu úspešné snímky ako Únos, Čiara, Špina, Nina či Piata loď.

SkryťVypnúť reklamu

3. Celý svet začal konečne otvorene hovoriť o sexuálnom obťažovaní

Celé to začali ženy, ktoré svetu po rokoch povedali, že ich obťažoval napríklad slávny filmový producent Harvey Weinstein. Po nich prehovorili o sexuálnom obťažovaní aj ďalšie ženy, za čo vyhrali titul Person of the Year týždenníka TIME.

Prečítajte si tiež: Magazín Time zverejnil, koho vybrali za Osobnosť roka 2017. Nie je to urazený Donald Trump Čítajte 

Nasledovala kampaň #metoo - ženy po celom svete písali svoje príbehy s obťažovaním na sociálnych sieťach a pridávali hashtag #metoo. Výnimkou nebolo ani Česko či Slovensko.

Prečítajte si tiež: Internet zaplavili príbehy o sexuálnom obťažovaní. Vyspovedali sme Slovenky, ktorým sa to stalo tiež Čítajte 

4. Poslanci zrušili Mečiarove amnestie

Predchádzal tomu film Únos, tlak verejnosti v podobe petície a hlasovanie, v ktorom za zrušenie hlasovalo 129 zo 144 prítomných poslancov. Proti zrušeniu hlasovala len poslankyňa ĽS NS Natália Grausová, jej 13 kolegovia zo strany nehlasovali. Zdržal sa poslanec Peter Marček. Na hlasovanie neprišli členovia SMER-SD Dušan Muňko, Róbert Madej, Ján Podmanický a Miroslav Číž a Anton Hrnko s Evou Antošovou zo SNS.

SkryťVypnúť reklamu

Vďaka zrušeniu amnestií naše orgány môžu konečne vyšetriť zavlečenie Michala Kováča mladšieho do cudziny a zmarenie referenda v roku 1997.

Prečítajte si tiež: Toto vás na dejepise neučili: 8 vecí, ktoré by ste mali vedieť predtým, ako si pozriete film Únos Čítajte 

5. Ľudia v župných voľbách porazili fašistov aj Smer

Vďaka predvolebným diskusiám sme spoznali poľovníka, ktorý zablúdil na volebnú diskusiu, komunistu, recitovateľku, dobrú gazdinku, kravatu so súložiacimi bravčiakmi a na svetlo sveta sa znova vyrojili aj Milan Urbáni, Martin Jakubec a Tony Martvoň.

Prečítajte si tiež: Pozreli sme si všetky diskusie s kandidátmi na županov a vybrali to najdivnejšie Čítajte 

Ľudia si však nakoniec zachovali zvyšky zdravého rozumu. Mariana Kotlebu v Banskobystrickom kraji porazil Ján Lunter, ktorý získal 48,5 percenta všetkých hlasov. Kotlebu volilo 23,2 percenta obyvateľov kraja. Prehral aj Milan Uhrík v Nitrianskom kraji, ktorý získal len 15,4 percenta, pričom staronový župan Milan Belica získal 34,1 percenta.

SkryťVypnúť reklamu

ĽSNS utrpela porážku, za ktorú určite mohli zapredané médiá, Brusel, Soros, mimovládky a Ilumináti. A blicovanie počas hodín matiky na základke:

Prečítajte si tiež: Kotlebovi voliči presne vedia, prečo ĽS NS prehrala voľby. A baví sa na tom celý internet Čítajte 

Župné voľby veľmi nevyšli ani vládnemu Smeru, ktorý stratil županov až v štyroch krajoch. Smer mal vo volebnom období 2013 – 2017 šiestich z ôsmich županov, po tohtoročných voľbách v kresle predsedov kraja skončili Juraj Blanár (Žilinský kraj), Richard Raši (Košický kraj), Peter Chudík (Prešovský kraj) a Tibor Mikuš (Trnavský kraj), ktorého Smer podporoval. Smeru tak ostali len župani v Trenčianskom (Jaroslav Baška) a Nitrianskom kraji (Milan Belica).

Ale možno je to všetko úplne inak. Robert Fico povedal, že výsledky volieb nie sú pre Smer fiaskom. Faktom podľa neho ostáva, že ako samostatná strana získali najviac poslancov do zastupiteľstiev v porovnaní s inými politickými subjektmi.

SkryťVypnúť reklamu

6. Bratislava sa konečne začína podobať na európske mesto

Napríklad Google Maps konečne zobrazujú aj spoje MHD, v (niektorých) automatoch na lístky do MHD sa dá platiť kartou, pribudli aj informačné tabule na viacerých zastávkach, ktoré zobrazujú aktuálne príchody spojov, hlásenia zastávok v angličtine pre turistov a v niektorých autobusoch si dokážete aj nabiť svoj smartfón. Už len zlepšiť to meškanie a zápchy.

Prečítajte si tiež: Ako vyhľadávať spoje MHD v Bratislave cez Google Mapy Čítajte 

7. Facebookové stránky s vtipmi sa zrušiť nepodarilo, zato však padli tie fašistické

Už v roku 2016 Facebook zrušil stránku Jakub Martinec, údajne pre sexuálny obsah. Autori založili novú stránku Zomri, ktorú Facebook znova zrušil v apríli tohto roku, zrejme preto, lebo ju hromadne nahlásili stovky ľudí. Nakoniec však bola obnovená.

Svoju chvíľku slávy si užil aj Peter Stašák, ktorý zažaloval satirickú stránku Každý deň rovnaká fotka Petra Stašáka. Tá si zo speváka jadranských a iných hitoviek dennodenne uťahovala, to však robili viaceré stránky, ktoré Stašák nezažaloval.

SkryťVypnúť reklamu

Mohlo to byť preto, lebo len stránka Každý deň rovnaká fotka začala predávať tovar so Stašákovou podobizňou - na predaj ponúkali tričká, na ktorých bol spevák a nápis Stašák-ženy-spev-činžáno, či šálky "stašálky" s motívom chleba vo vajíčku.

Prečítajte si tiež: Peter Stašák zažaloval satirickú stránku s jeho fotkou. Vieme, čo si o tom myslí jej admin Čítajte 

Kotlebovci majú po tomto roku oveľa menší vplyv na Facebooku - v apríli sa podarilo zrušiť fanpage Milana Mazureka, padla aj najväčšia stránka ĽSNS s vyše 80-tisíc fanúšikmi a zrušené boli aj ďalšie, menšie stránky podporujúce Kotlebu. Niektoré z nich boli znova obnovené, nič to tak však nemení na tom, že vplyv Kotlieb na Facebooku sa aspoň o trocha znížil.

8. Banská Bystrica aj Bratislava majú konečne nové autobusové stanice

V septembri sa banskobystričania dočkali novej autobusovej stanice. Rekonštrukcia tej starej sa začala v roku 2015, nový terminál má dopravnú a nákupnú časť. Nová stanica je nepopierateľne lepšia a modernejšia, má však jednu chybu. Je ňou zvláštny názov, ktorý neobvyklým spôsobom kombinuje slovenčinu a angličtinu: Terminal Vlak-Bus-Shopping.

SkryťVypnúť reklamu
Prečítajte si tiež: Autobusová stanica v Banskej Bystrici is realita. Jej nepodarený názov však zožal všetku slávu Čítajte 

A nová autobusová stanica čaká aj Bratislavu. Tú starú začali búrať koncom októbra, dočasne cestujúcim slúži stanica oproti nej na Bottovej ulici. Novú stanicu Nivy na Mlynských nivách chce spoločnosť HB Reavis postaviť do troch rokov.

Bude mať tri nadzemné a dve podzemné poschodia a okrem nástupíšť a parkovacích miest v nej bude aj nákupné centrum, tržnica Fresh Market, výšková administratívna budova a na jej streche pribudne mestský park plný zelene s 550-metrovou bežeckou dráhou.

Prečítajte si tiež: Takto má vyzerať nová autobusová stanica Čítajte 

9. Ľudia sa konečne začali zaujímať o slovenské lesy

A dúfame, že to nebolo len zmenou profilovky na Facebooku. V decembri sa spustila kampaň, ktorej cieľom bolo zastaviť devastáciu národných parkov a vzácnych lesov na Slovensku. K iniciatíve sa pripojilo niekoľko desiatok tisíc ľudí.

SkryťVypnúť reklamu
Prečítajte si tiež: Slovenské lesy nezachránite zmenou profilovky. 8 spôsobov, ako môžete pomôcť naozaj Čítajte 

10. Ľudia na internete nestratili zmysel pre humor, aj keď naša politická scéna je skôr na plač

Už tradične bolo najväčším terčom vtipov Andrej Danko, ktorý zase raz bozkával objekty, takmer položil vládu, chcel otvárať listy poslancom a zastavil sa aj s prejavom v ruskej Štátnej dume, lebo Rusi sú kamoši.

Zo smetiska dejín sa opäť vrátil Vlado Mečiar, vtipy o ňom fičali pred hlasovaním o amnestiách aj po ňom. Internetovým vtipkárom neušiel ani Robert Fico, ktorý nazval novinárov špinavými prostitútkami, užil si aj žatvu v Drahovciach a odmakal nočnú vo fabrike.

Internety nezabudli ani na to, že Pavol Rusko si údajne objednal vraždu, Boris Kollár vypisoval prasačiny neplnoletému dievčaťu a Richard Sulík chcel riešiť rómsku otázku sterilizáciami. A síce sa nepodarilo odvolať Jána Richtera, ale vtipy o ňom boli čistý sdeň.

SkryťVypnúť reklamu

Samostatnou kapitolou boli kotlebovci, ktorí si pomýlili slovenské vrchy a strieľali si z nich aj zahraničné médiá. Okrem toho sa snažili obsadiť Slovensko kolónou áut, čoho výsledkom boli len zbytočné emisie a vtipy. Tie sa ušli aj vodcovi ĽS NS, ktorý vhodil úvodné buly hokejového zápasu v Detve a zasvätil svoju stranu Panne Márii.

Internety bavili aj naši športovci. Vladka Weissa oslobodili, lebo skutok (šoférovanie pod vplyvom alkoholu s ďalšími 10 ľuďmi v aute) sa nestal. Našim hokejistom nevyšli Majstrovstvá sveta - nepostúpili do štvrťfinále a ledva vybojovali 7. miesto v skupine. A o medzinárodnú kauzu sa postaral cyklista Peter Sagan, ktorý bol vylúčený z Tour de France za zablokovanie Marka Cavendisha.

Prečítajte si tiež: Najväčšie vtipy slovenského internetu roku 2017: Na tomto sme sa bavili posledných 12 mesiacov Čítajte 

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu