SME
Pondelok, 25. september, 2023 | Meniny má Vladislav

Na týždeň som sa vzdala milovaného pitia kávy. Musela som prekonať všetky kofeínové absťáky

Ten moment, keď konečne začnete chápať fajčiarov.

Deň prvý - nedeľa

Toto je v poradí už asi pätnásty „Deň prvý“, pretože vždy som sa chtiac-nechtiac dostala ku káve. Buď som jednoducho zabudla, že ju vlastne nepijem a uvedomila si to až pri prvom dúšku, alebo som sa po pár hodinách rozhodla, že si ju musím dať, lebo niekoho zavraždím. Prípadne som narazila na tiramisu.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Tento prvý deň som si teda po neúspešných pokusoch naplánovala na nedeľu. Budem doma, oddychovať, relaxovať, nemá ma kto a čo vytočiť. To dám.

7:50 Priateľ si robí svoju rannú kávičku a ja čajík. Nie som žiaden závislák, nebudem mu závidieť a spoločné ranné kávičkovanie zvládnem aj s mätovým čajom.

9:20 Robím si druhý čaj. Mám pocit, že moja ranná energia výrazne klesla a tak naivne dúfam, že ma čaj a možno pohár vody s citrónom osviežia.

SkryťVypnúť reklamu

9:40 Nič!

10:25 Nepokoj stúpa.

12:05 Mixovanie polievky a následne ošpliechanie polovice kuchyne ma zamestnali natoľko, že som na kávu na chvíľu aj zabudla.

13:15 Chute sú späť. Po nedeľnom obede dobre padne kávička, ale ak si ju nemôžete dať, lebo ste sa rozhodli pre stupídny pokus, robíte si tretí čaj a rozmýšľate, že si seriózne dáte šlofíka.

15:50 Ani tretí čaj, ani šlofík nevykúzlili to, čo dokáže len káva. Na nete si čítam, čo prežíva človek, keď sa vzdá kávy. V tom momente ma začína bolieť hlava. Keď vidím, čo ma čaká na taký tretí deň, rozmýšľam, že aj svoj pätnásty Deň prvý razom ukončím.

17:35 Stojím v kuchyni a riešim dilemu. Kašlem na to a zapnem kávovar alebo postavím vodu na štvrtý čaj?

17:40 Zapínam rýchlovarnú kanvicu. Ale to len preto, už chcem mať tento pokus čím skôr za sebou. Spolieham na to, že ak sa preplazím prvým dňom, ostatné budú lepšie.

SkryťVypnúť reklamu

18:50 Cítim sa, akoby bolo už aspoň deväť hodín.

19:20 Priateľ si robí čaj k filmu. Ja si dám už len skromne vodu. Čaju mám na dnes už dosť.

21:00 To je ešte len deväť? Mala som pocit, že je už takmer polnoc! Idem späť. Čaká ma dlhý týždeň. Zistenie po prvom dni: Vraj ak niečo robíte aspoň 21 dní, zvyknete si na to. Ak pijete kávu roky, zvyknete si na to teda tiež. Najmä vaša hlava.

Deň druhý - pondelok

7:50 Stojím v práci so svojou kávičkovou šálkou v ruke a zapínam kávovar. Hľadám hrnček, dolievam vodu, dosýpam kávu. Až v momente, keď otvorím nádobu s kávou a ucítim tú vôňu, si uvedomím realitu - veď ja predsa nemôžem! Moje pondelkové ráno odrazu naberá úplne iný rozmer.

8:30 Prichádza kolegyňa, robí si kávu. Tvárim sa, že to nevidím a hlavne, že to necítim.

SkryťVypnúť reklamu

9:15 Okej, keď okolo prejde 5 ľudí s čerstvou kávou, nedá sa to ignorovať. Čo som to urobila?!

10:00 Začína ma bolieť hlava. To sa vraj môže stať, takže si starostlivo naberám plný pohár vody a vytláčam do neho citrón. Neviem, či to pomôže. Som trochu skeptik.

10:45 Bolesť hlavy sa zhoršuje. Aj to sa vraj môže stať, takže si starostlivo naberám ďalší pohár vody a tentoraz do neho hádžem jeden šumivý aspirín. Ten pomôže. Overené.

13:30 Nočná mora začína. Aspirín nezabral, bolesť hlavy neustúpila a navyše je tu po obedňajšej prestávke ďalšie kávičkové kolo. Ľudia, nemáte dosť práce?

13:45 Robím si čaj a snažím sa tváriť akoby nič. Nemôžem nikomu povedať o svojom pokuse, pretože ako to už v pracovných kolektívoch býva, viem, že aj u nás by sa každý rozhodol podporiť ma tým, že budú hovoriť o káve, posielať mi na mail najnovšie štúdie o benefitoch pitia kávy, alebo sa niekto príde len tak “mimochodom” niečo opýtať s kávou v ruke. Takže nič nevravím a trpím.

SkryťVypnúť reklamu

15:50 Bože, nech sa tento deň už skončí. Netušila som, že človeka dokáže až tak bolieť hlava. Robím si teda ďalší čaj a snažím sa oklamať samu seba, že mám dostatok kofeínu, a že kávu vôbec nepotrebujem

16:05 Koho chcem oklamať?

18:20 Cítim sa, akoby som prežívala rozchod. Neviem, či som nervózna, alebo smutná. Rozhodne sa necítim dobre, neviem poriadne rozmýšľať a nemám náladu na nič. Všade, kam sa obzriem, vidím šťastných ľudí popíjať kávu.

Deň tretí - utorok

8:00 Včera som zaspala, ani neviem ako a kedy. Zobudila som sa až na budík a prekvapivo som sa cítila naozaj vyspato. V práci som si urobila opäť čaj a na kávovar som radšej ani nepozrela.

10:20 Práve som si uvedomila, že aj keď ma bolí hlava, nie je to také hrozné a možno to zvládnem aj bez aspirínu. Utešujem sa keksíkom a verím, že to nejako zvládnem.

SkryťVypnúť reklamu

11:45 Moje ranné nadšenie rýchlo opadlo a bolesť hlavy sa vystupňovala na maximum. Musím niečo vymyslieť, lebo inak sa do konca týždňa zbláznim.

14:15 Využila som obedňajšiu prestávku na prechádzku so psom. A celkom to pomohlo. Bolesť hlavy a nervozita síce neustúpili, dokonca ani moja schopnosť myslieť sa nezlepšila, no aspoň som sa vyhla popoludňajšiemu kávičkovaniu. Cítim sa ako abstinujúci alkoholik, ktorý sa za každú cenu snaží vyhnúť baru.

16:00 Podľa internetov by toto mal byť ten najťažší deň, tak dúfam a modlím sa, aby bol ten zajtrajší lepší.

17:25 O desať minút potrebujem opustiť byt, aby som stihla dobehnúť do fitka. Nechce sa mi a chcela som sa odhlásiť z tréningu, ale keďže sa to už nedá a je mi ľúto nechať prepadnúť kredit len preto, že prežívam jeden z najťažších týždňov vo svojom živote, idem sa k tomu nejako dokopať.

SkryťVypnúť reklamu

18:45 Prežila som. Nenávidím sa za tento debilný nápad, ktorý som mala. Ale prežila som.

21:15 Som hotová. Síce hrdá na to, že som prežila tretí deň, dokonca bez aspirínu a s cvičením, ale hotová. Chcem ísť spať a zobudiť sa až v nedeľu ráno.

Deň štvrtý - streda

9:15 Popíjam čaj a v tichosti očakávam, kedy nastúpi bolesť hlavy.

10:00 Zatiaľ stále nič.

11:50 Oficiálne som v polovici svojej cesty a v duchu oslavujem. Už sa vidím, ako si dám v nedeľu ráno kávu. Aj napriek tomu, že som odhodlaná dožiť do konca týždňa, a že si uvedomujem svoju, povedzme miernu, závislosť na káve, nemyslím si, že ma tento pokus zmení natoľko, aby som prestala piť kávu. Myslím, že sa pekne vrátim k svojim štandardným trom až štyrom šálkam denne.

13:45 Poobede si namiesto kávy robím opäť čaj a uvedomujem si, že nik doteraz nezaregistroval, že nepijem kávu, čo znamená, že to zvládam lepšie, ako som si myslela. Nik nekomentuje, že som unavená alebo nervózna, čo znamená, že to na mne nie je až tak vidno. Dobre zakrývam to zúfalstvo.

SkryťVypnúť reklamu

15:50 Idem ku kamoške na kávu a rozmýšľam, či si môžem dať "kapučíno". Myslím také to instantné zo sáčku, čo okolo kávových zŕn ani len neprešlo. Technicky by to teda nebol podvod nie? A čo Kofila? Tú si môžem dať? Tá obsahuje predsa iba arómu.

17:45 Tak som si dala čaj a kúsok čokolády. Nebudem provokovať samu seba. Ako vravela naša matikárka: “Deti, keď opisujete, nepodvádzate mňa, podvádzate samých seba.”

19:30 To čajíčkovanie sa mi už tak zautomatizovalo, že možno predsa len zvážim vymeniť aspoň niektoré kávy za čaj. O chvíľku idem do kina a tak dúfam, že nezaspím vo svojom novom zvyčajnom čase, čo je niekedy medzi 20:30 až 21:00.

22:50 Prekvapivo som pri filme nezaspala. A dokonca som si uvedomila, že ma dnes ani nebolela hlava. Žeby som konečne prekonala to najhoršie? Dúfam, že sa zajtra zobudím plná energie a elánu a ako opisujú všetky články na internetoch, už si na kávu ani nespomeniem.

SkryťVypnúť reklamu

Deň piaty - štvrtok

6:20 Nie, nie je to tak.

8:45 Seriózne. Prečo každý okolo mňa chodí s kávou v ruke?

9:20 Aj napriek tomu, že hlava ma už až tak nebolí, stále sa cítim unavene. A pritom chodím spať s kurami! Nechápem. Jediné čo ma na tomto celom týždni teší, je fakt, že je už štvrtok.

11:40 Na nete hľadám “nápoje, ktoré obsahujú viac kofeínu ako káva” a rozmýšľam, či môžem takto podvádzať. Len jeden čierny čaj, prosím.

11:50 Ovocný. Bez ovocia, bez chuti, s umelou vôňou. To je výhra.

13:30 Musím priznať, že som si nikdy nemyslela, že až tak budem prežívať to, že si nemôžem dať kávu.

15:50 Rozhodla som sa, že to budem ignorovať. A celkom to funguje. Najhoršie na tom, že človek nepije kávu, nie je ani tak to, že ju pijú všetci naokolo, ale to, že sa proti tomuto nápadu búri celé telo. Ste unavení, neviete poriadne rozmýšľať, bolí vás hlava, máte chuť zjesť 4 čokolády naraz, pretože nemáte energiu. Na jednej strane je síce super vidieť, ako ste skutočne závislí, no na druhej je to hrozné utrpenie.

SkryťVypnúť reklamu

19:15 Dnešný tréning bol lepší. Necítim sa až tak zničene a unavene ako naposledy. Ale stále nie som presvedčená o tom, že by som chcela v tomto pokračovať.

Deň šiesty - piatok

8:20 Dnes som plná optimizmu, pretože toto je posledný pracovný deň, ktorý musím pretrpieť.

9:50 Neviem, či ten pocit únavy už opadol, alebo som si na naň len zvykla, no každopádne sa už necítim tak vyžmýkane, ako začiatkom týždňa. Rozmýšľam, či by som mala pokračovať aj po skončení tohto týždňa.

14:45 Sumarizujem si tento pracovný týždeň a musím povedať, že som na seba ohromne hrdá. Možno až prehnane. Na človeka, ktorý pije 2 - 3 kávy cez deň - každý deň, som týždeň zvládla celkom fajn. Nič som nepokazila, nikoho som neposlala do teplých krajín, ba dokonca si to nikto ani len nevšimol, čo som fakt nečakala.

SkryťVypnúť reklamu

16:30 A je to tu! Skúška pevnej vôle nastáva v momente, keď prídete na návštevu k rodičom, ktorí vám z lásky pripravia kávičku, ešte kým si vyzliekate kabát!

16:35 Odmietnem? Alebo si ju dám a budem sa tváriť, že sa to nestalo? Veď už to je takmer týždeň.

16:45 Ustála som to. Slušne som odmietla s vysvetlením, o čo sa pokúšam. Mamka sa pobavila a zhodnotila, že som blázon. Diky, mami.

19:30 Víkend sa začína. Keď príde na rad pohár vína, ani káva človeku nechýba.

Deň siedmy - sobota

Neverím, že som to prežila!

Teda, skôr neverím tomu, že som naozaj niekde v polovici neskončila tak, ako to bolo pri prvej desiatke pokusov o týždeň bez kávy.

Klepem si po pleci a snažím sa zhodnotiť celý týždeň a zhrnúť všetky moje zistenia:

 1. Som závislá. Myslela som si, že nie som, ale… som.
 2. Mám väčšie pochopenie pre fajčiarov pokúšajúcich sa prestať fajčiť.
 3. Internety neklamali. Produktivita klesá, nervozita stúpa. Bolesti hlavy, chuť na sladkosti. Prišlo všetko.
 4. Okrem negatív tento týždeň priniesol aj zopár fajn vecí. Napríklad lepší spánok, test pevnej vôle a spoznanie širokej škály čajov.
 5. Moje obličky sa tejto zmene tiež očividne potešili (nemusím vysvetľovať, ako to viem).

Som spokojná a taký pokus určite odporúčam, ale aj napriek všetkým zisteniam ma to nepresvedčilo o tom, aby som pokračovala. Dopadlo to celkom dobre, no zo všetkého najviac sa aj teším na zajtrajšie ráno a šálku kávy.

SkryťVypnúť reklamu
Prečítajte si tiež: Jeden deň bez cigarety? Za 24 hodín som zistila, ako vyzerá peklo Čítajte 

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na Fičí.sk

     Komerčné články

     1. Také veľké kníhkupectvo ako na Obchodnej už neotvoríme
     2. Na nechránenom školskom dvore namerali v lete až 60 stupňov
     3. Až dve tretiny Slovenska majú mäkkú vodu. Čo na to naše cievy?
     4. Via Pribina spúšťa súťaž INOVÁTOR1
     5. Voľba srdcom je nespoľahlivá. Toto je najlepšia pomôcka
     6. Kaufland postavený z dreva? Áno, Bratislava má európsky unikát
     7. Rivalita až na dreň. Pozrite si najväčšie súboje v F1
     8. Prešov si dlho pýtal obchvat, stáva sa slovenským skokanom
     1. Kaufland v Detve otvorí novú predajňu, čo v nej zákazníkov čaká?
     2. Via Pribina spúšťa súťaž INOVÁTOR1
     3. Príprava do školy nemusí byť nuda, HOME ju premení na zábavu
     4. Na nechránenom školskom dvore namerali v lete až 60 stupňov
     5. Kaufland postavený z dreva? Áno, Bratislava má európsky unikát
     6. Voľba srdcom je nespoľahlivá. Toto je najlepšia pomôcka
     7. Richard Sulík: Volvo je pre Slovensko absolútna zmena hry
     8. Hladinka smeruje do Košíc!
     1. Prešov si dlho pýtal obchvat, stáva sa slovenským skokanom 15 226
     2. Hladinka smeruje do Košíc! 6 862
     3. Ak podceníte pri stavbe toto, pripravte sa na vyššie účty 6 817
     4. Ochutnajte zo Španielska viac. Spojte návštevu Madridu s Toledom 5 075
     5. Plánujete nové bývanie o pár rokov? Čas na jeho kúpu je teraz 3 976
     6. Získajte 50% zľavu na predplatné SME.sk. Tu zistíte viac 2 418
     7. 50-tisíc dovolenkárov si kúpilo zájazd cez SME 2 169
     8. Oblačno, miestami roboti. Ďalší diel pútavého sci-fi komiksu 2 006
     SkryťVypnúť reklamu
     SkryťVypnúť reklamu
     SkryťVypnúť reklamu
     SkryťVypnúť reklamu

     Neprehliadnite tiež

     Volali sme do Fekišoviec aj Jánovi Čarnogurskému.


     a 3 ďalší 11. mar

     Konečne poriadny diss!


     a 2 ďalší 7. jan

     Ďakujeme, že ste sa zapojili!


     a 3 ďalší 31. dec

     Vypočujte si nový diel satirického podcastu.


     a 3 ďalší 17. dec
     SkryťZatvoriť reklamu