Ázijské historky, časť dvadsiata: Aké to je pozrieť sa do krátera aktívnej indonézskej sopky

V Ázii nás čakajú prekvapenia na každom kroku.

Kambodža je zvláštna krajina, ktorá v nás zanechala hlboký dojem, čo sme vôbec nečakali.

Prečítajte si tiež: Ázijské historky, časť devätnásta: V Kambodži vám na obed ponúknu aj hmyz či páchnuce ovocie Čítajte 

Aj do Indonézie prichádzame v podstate bez akýchkoľvek predstáv o tom, čo uvidíme a zažijeme. Mesiac v krajine, ktorá je vlastne jeden obrovský vulkán, začneme na ostrove Jáva.

Hlavné mesto Indonézie, Jakartu, preskočíme.

V poobedňajších hodinách prilietame do Jogjakarty, ktorá je povinnou zastávkou pre všetkých, čo sú na Jáve prvýkrát. Určite sa o nej nedá hovoriť ako o tichom a pokojnom mestečku, napriek tomu sa stala obľúbenou turistickou destináciou vďaka historickým pamiatkam a mnohým zaujímavostiam v okolí.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

V Indonézii vo veľkom fičia mobilné aplikácie Uber a Grab, čo je síce dobrá správa pre cestovateľov s nízkym rozpočtom, keby v tom nebolo jedno veľké ALE. Na Slovensku sme zvyknutí vyvážať sa Uberom a nikdy sme nemali žiadnu zlú skúsenosť. Ukáže sa však, že v Indonézii veci fungujú inak. Napríklad si privoláte auto a aplikácia vám ukáže, že sa nachádza dve minúty od vás. Poskočí vám od radosti srdiečko. Potom si všimnete, že sa vôbec nehýbe, alebo že ide úplne opačným smerom.

Ak je to Grab, píšete mu správy, ale odpovede sa nedočkáte. A keďže je len kúsok od vás, ak zrušíte, tak vám aplikácia strhne peniaze. Raz sa nám dokonca stane, že vodič asi po desiatich minútach napíše, že nemôže prísť, a aby sme zrušili jazdu. Potom nám dá jasne najavo, že on jazdu nezruší. Chvíľu sa doťahujeme, a až keď pohrozíme, že ho nahlásime, jazdu zruší. Ukáže sa, že to vôbec nie je ojedinelý prípad.

SkryťVypnúť reklamu

Prejdime ale na príjemnejšiu tému, ako napríklad jedlo. Jogjakarta ponúka množstvo reštaurácii, ale nás viac lákajú pouliční kuchári. Každý večer si v centre mesta pozdĺž ulice Malioboro rozložia svoje pojazdné kuchynky a nízke stolíky, pri ktorých nenájdete stoličky, ale jednoducho si vyzujete topánky a usadíte sa na zem.

Trošku nás sklame fakt, že všetko jedlo je už vopred pripravené. V Thajsku sme si zvykli, že na ulici pripravovali jedlo v momente, ako sme si ho objednali. Všetky „reštaurácie“ majú zhruba to isté menu. Nájdete tu typické indonézske jedlo nasi goreng, čo je vlastne pražená ryža. Ako obmenu ryže si môžete dať opekané rezance.

Dobrá správa pre vegetariánov a vegánov je, že v Indonézii úplne bežne nájdete tofu a tempeh, ktorý mám ja veľmi rada. Ešte lepšie je, že nestojí takmer nič. Celkom zaujímavou záležitosťou je aj gado gado, čo je varená zelenina so zemiakmi, preliata arašidovou omáčkou.

SkryťVypnúť reklamu

Len čo sa odtrhnete od rušných ciest Jogjakarty a vojdete do úzkych uličiek s malebnými domčekmi, ocitnete sa v inom svete.

Na každom kroku nájdete dielničky na výrobu slávnej indonézskej batiky. Medzi najpopulárnejšie atrakcie patrí napríklad Kraton alebo Kráľovský palác, kde môžete ľahko vidieť tradičné jávske kultúrne predstavenie. Zaujímavým je určite aj vodný palác Saman Tari.

Tak trochu nezvyčajná aktivita je tour v oblasti vulkánu Merapi. Ten v roku 2010 vybuchol a pochoval dediny ležiace priamo pod ním. Počas prehliadky sa medzi jednotlivými stanovišťami prevážate na džípe a občas vás z nej mrazí.

Najvyhľadávanejším miestom je ale jednoznačne veľkolepý budhistický chrám Borobudur, ktorý sa nachádza asi štyridsať minút cesty od Jogjakarty. Väčšina agentúr vás k chrámu dopraví pred východom slnka.

SkryťVypnúť reklamu

A neboli by sme to my, ak by sme všade nenarazili na nejakú bizarnosť. V prípade indonézskeho ostrova Jáva je to katolícky kostol v tvare kuraťa. Čítate dobre, kuraťa. Áno, každému sa pri pohľade na túto kuriozitu vynorí otázka: Prečo?

Jeho tvorca Daniel Alamsjah mal jedného dňa víziu od Boha, že musí postaviť „modlitebňu“ v tvare holubice. To, či sa to naozaj podobá na holubicu, je diskutabilné. Väčšina ľudí tam vidí kura, preto stavba dostala ľudový názov Chicken church.

Vrchol nášho týždňa na Jáve je však výlet k sopke Bromo, ktorá sa nachádza na východnej strane ostrova.

Tento stále aktívny vulkán je naozaj fotogenický a obľúbený u turistov. Všetky pozitívne recenzie na internete neklamú. Bromo je naozaj unikátne a nádherné miesto.

Osemhodinová cesta vlakom je dosť traumatická, keďže je vypredaný do posledného sedadla a priestor na nohy je vymeraný pre domácich, nie pre nás hyper-vysokých turistov.

SkryťVypnúť reklamu

Dlhú chvíľu si ale vyplňujeme rozhovormi so spolucestujúcimi, ktorí majú celkom zaujímavé životné príbehy. Mladý chalan miluje futbal a venoval sa mu aj profesionálne. Keď ho však okolnosti donútili živiť celú rodinu, už mu futbal finančne nestačil a stal sa notárom. Dievča oproti nám zase cestuje so starými rodičmi do mesta Surabaya. Údajne tam žije liečiteľ, ktorý ako jediný dokáže pomôcť jej starej mame s vážnou chorobou.

S miernym meškaním dorazíme do dediny Probolinggo, z ktorej máme ďalej pokračovať do hôr. Na stanici sa na nás a ostatných turistov mieriacich k sopke vyhrnú desiatky domácich a snažia sa nás dostať do svojich taxíkov. My máme ale jasné inštrukcie: nastúpiť máme len do malého žltého autobusu, ktorý ide na autobusovú stanicu. Problém je, že ho nikde nevidíme, a dôjde nám, že sme ho pravdepodobne zmeškali.

SkryťVypnúť reklamu

Spolu s ďalšou skupinkou backpackerov sa dohodneme so šoférom sivej dodávky, že nás odvezie až hore do dediny Cemoro Lawang. Tu ale narazíme hneď na prvý podvod, ktorému sme sa tak veľmi chceli vyhnúť. Namiesto toho, aby nás zaviezol na sľúbené miesto, zastaví pred nejakou agentúrou, kde už čaká jeho komplic. Ten začne vrieskať a vyhrážať sa, aby sme mu okamžite zaplatili, ináč sa nepôjde ďalej.

Viac nám netreba. Vystupujeme a sprevádzaní jeho nadávkami ideme ďalej pešky. Asi o sto metrov ďalej nám zastaví ďalší domáci v aute s troma deťmi a ponúkne nám odvoz. Nakoniec súhlasíme, sme predsa štyria.

Tak sa vezieme hodinu v aute: jeden šofér, štyria dospelí a tri deti rozlezené kade-tade po aute. Šofér nám rozpráva o svojej práci a rodine. Potom sa nás pýta, akého sme vierovyznania. Keď odpovieme, že žiadneho, začne sa smiať. Vyhlási: "Ja som síce moslim, ale moderný." Keď sa zaujímame, čo to znamená, uškrnie sa a odpovie: "Mám rád pečené prasiatko."

SkryťVypnúť reklamu

V Cemoro Lawang je pocitových päť stupňov a musíme si od nášho guest housu prenajať aj zimné bundy.

Na druhý deň ráno o piatej sa ešte za tmy začne asi hodinový výstup k miestu, z ktorého môžete za jasného počasia pozorovať dych vyrážajúci východ slnka nad Bromom a jeho dvoma susedmi. Trvá asi hodinu a keď dorazíme na vyhliadku, chvíľu musíme hľadať voľné miesto.

Divadlo, ktoré sa pred nami otvorí, sa len ťažko dá opísať slovami. Fenomenálny východ slnka postupne odhaľuje tri pri sebe ležiace sopky uprostred mesačnej krajiny. Bromo obyčajne intenzívne dymí, ale dnes je nad ním len pár bielych obláčikov, takže vidíme ešte lepšie.

Poobede sa začne druhá časť expedície s názvom: Nazri dovnútra sopky. Kráčame k sopke Bromo a už po pár minútach sme až po kolená pokrytí sivastým prachom, ktorý je všade naokolo. Sú dve hodiny a okrem nás nevidno ani nohy.

SkryťVypnúť reklamu

Asi po polhodine prídeme k schodom, ktoré vedú priamo ku kráteru. Pohľad dovnútra je na nezaplatenie. Bromo v ten deň príliš nedymí a tak môžeme vidieť bublajúcu síru na jeho dne.

Hluk vychádzajúci z krátera je ohlušujúci a máme pocit, že Bromo je skutočne nahnevaný. Okolo krátera sa dá prejsť pešky, ale táto aktivita je naozaj len pre tých s neexistujúcim pudom sebazáchovy. Ak by ste sa totiž šmykli, zastavila by vás už len síra na dne.

Výstupom na Bromo ukončíme zaujímavý a zážitkami preplnený týždeň na ostrove Jáva. Hneď nato odlietame na Flores, ďalší indonézsky ostrov, ktorý väčšina turistov považuje len za vstupnú bránu do Národného parku Komodo.

Prečítajte si tiež: Ázijské historky, časť siedma: Ak chcete zažiť autentické Thajsko, treba ísť na sever Čítajte 

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu