Najväčší producent kávy aj opera uprostred pralesa: 18 zaujímavostí o Brazílii

V najväčšom meste južnej pologule to ide aj bez bilbordov.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

1. Má plochu ako polovica Ruska

Brazília je rozlohou piatou najväčšou krajinou na svete. S viac ako 8 a pol miliónmi kilometrov štvorcových má rozlohu takmer presne ako polovica Ruska. Pokrýva takmer polovicu Južnej Ameriky.

2. Má viac ako 208 miliónov obyvateľov

V počte obyvateľov je Braziília v súčasnosti na šiestom mieste na svete. O viac ako milión ju v tomto rebríčku predbieha Pakistan.

3. Najväčší brazílsky štát je veľký ako Mongolsko

Podobne ako USA či Mexiko, Brazília sa skladá zo štátov a hlavného mesta vo vlastnom federálnom dištrikte. Brazília má 26 štátov. Najväčší z nich, Amazonas, má rozlohu viac ako 1,57 milióna kilometrov štvorcových, o malý kúsok viac ako Mongolsko.

SkryťVypnúť reklamu

4. Skoro polovica Brazílčanov sú miešanci

Čo sa týka demografie, takmer 48 percent obyvateľov sú bieli a 43 percent sú takzvaní Pardo - všeobecné pomenovanie pre miešancov. Vyše 7 percent sú čierni a je tu aj 1 percento Ázijcov. Pôvodných obyvateľov je menej než pol percenta obyvateľstva.

5. Je tu najviac Japoncov mimo Japonska

Viac ako jeden a pol milióna obyvateľov sú Brazílčania japonského pôvodu. V Japonsku je takmer 300-tisíc obyvateľov takéhoto zmiešaného pôvodu.

6. Pôdorys hlavného mesta má tvar lietadla

Mesto Brasília začali stavať v roku 1956 ako moderné hlavné mesto, ktoré malo nahradiť Rio de Janeiro. Vybudovali ho za 41 mesiacov. Parlament, prezidentský palác a najvyšší súd sa nachádzajú v jeho "pilotnej kabíne".

7. São Paulo je najväčším mestom oboch Amerík aj južnej pologule

Má 12 miliónov obyvateľov. Jeho mestská časť, São Vicente, bola prvým trvalým osídlením portugalských kolonistov v Novom svete - ako dedinu ho založili v roku 1532.

SkryťVypnúť reklamu

8. V Brazílii sa vypestuje tretina svetovej kávy

Kávové plantáže majú celkovú rozlohu ako polovica Slovenska. V roku 2017 vypestovali 2,6 milióna ton kávy, z toho 1,8 milióna išlo na vývoz. Brazília je lídrom v produkcii kávy už 150 rokov.

9. A je to aj najľudnatejšia katolícka krajina

Ku katolicizmu sa hlásia skoro dve tretiny obyvateľov - 130 miliónov, čo ju robí krajinou s najväčším spoločenstvom katolíkov na svete.

10. Vlajka odkazuje aj na farby Habsburgovcov

Dizajn vlajky pochádza z doby, kedy bola Brazília cisárstvom. Farby pochádzajú z erbov kráľovských rodov. Prvý cisár Pedro I. bol z rodu Braganza (zelená farba z jeho erbu je na pozadí) a jeho manželka - cisárovna Maria Leopoldina bola z rodu Habsburgovcov (žltý kosoštvorec).

V modrom kruhu je 27 hviezd usporiadaných do súhvezdí, ktoré vidno na nočnej oblohe z Brazílie a symbolizujú 27 federálnych subjektov. Na bielom páse je národné motto "Poriadok a pokrok".

SkryťVypnúť reklamu

11. Navyšším vrchom je Hmlistá hora

Tak sa dá preložiť jeho názov Pico da Neblina. Nachádza sa na hranici s Venezuelou a má 2995 metrov nad morom.

12. Brazílske atlantické pobrežie je dlhé sedem a pol tisíca kilometrov

Okrem Atlantického oceánu susedí - s výnimkou Ekvádoru a Čile - so všetkými krajinami Južnej Ameriky.

13. Okolo 40 percent brazílskeho územia zaberá Amazonský prales

A asi 60 percent Amazonského daždového pralesa je na území Brazílie. Amazon zaberá viac než polovicu dažďových lesov na svete.

14. Rio de Janeiro bolo chvíľu hlavným mestom európskeho kráľovstva

Táto krajina sa volala Spojené kráľovstvo Portugalska, Brazílie a Algarves, vzniklo v roku 1815 premiestnením portugalského kráľovského dvora do Brazílie kvôli Napoleonským vojnám v Európe. Bola to reálna únia rovnoprávnych kráľovstiev Portugalska a Brazílie, ktorá bola povýšená z úrovne kolónie.

SkryťVypnúť reklamu

Okrem toho toto Spojené kráľovstvo ovládalo koloniálnu ríšu so svojimi časťami v Afrike a Ázii. Keď bol v roku 1820 kráľovský dvor pozvaný vrátiť sa do Portugalska, Lisabon sa mal stať opäť hlavým mestom impéria a chceli dať Brazíliu naspäť na úroveň kolónie, vyvolalo to snahu o nezávislosť pod vedením kráľovho syna, Pedra I., ktorý sa stal prvým cisárom nezávislej Brazílie v roku 1822.

15. Uprostred pralesa sídli Amazonský filharmonický orchester

V meste Manaus sa nachádza budova opery z roku 1896, kde sa koná každoročne Amazonský operný festival.

16. Karneval v Riu sa koná každoročne pred pôstom a je najväčší na svete

Viacero miest v Brazíli má svoj "Sambadróm" pre takúto udalosť. Ten v Rio de Janeiro pozostáva zo 700 metrov dlhého úseku ulice a betónových tribún, do ktorých sa zmestí 90-tisíc divákov.

SkryťVypnúť reklamu

17. Za národné jedlo sa považuje feijoada - fazule s mäsom

Názov pochádza z portugalského feijão, čo znamená fazule. Základom sú čierne fazule a aspoň dva druhy duseného mäsa.

18. V São Paulo je zákaz plošnej reklamy

Zákon Čisté mesto (Lei Cidade Limpa) z roku 2006 zakazuje plošnú reklamu na verejnosti, ako sú napríklad bilbordy a plagáty. Zákon navrhol vtedajší starosta. Mnohí miestni si všimli po odstránení okolo 15-tisíc bilbordov, že žijú v novom meste.

Prečítajte si tiež: Domovina pápeža, tanga a zasľúbená zem pre talianskych imigrantov. 16 zaujímavostí o Argentíne Čítajte 

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu