Magazín Time zverejnil, koho vybrali za Osobnosť roka 2017. Nie je to urazený Donald Trump

Cenu vyhrali tí, ktorí prelomili mlčanie.

Osobnosťami roka podľa prestížneho týždenníka TIME sú ľudia, ktorí sa rozhodli prehovoriť o sexuálnom násilí.

TIME zverejnil svoju novú titulku na svojom Facebooku. Ľudí, ktorí sa rozhodli nemlčať o sexuálnom násilí, nazvali Silence Breakers, čo by sme voľne mohli preložiť ako Tí, ktorí prelomili mlčanie.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Na titulke sú herečka Ashley Judd, inžinierka Susan Fowler, lobistka Adama Iwu, speváčka Taylor Swift a zamestnankyňa firmy na zber jahôd, Isabel Pascual.

Všetky tieto ženy sa rozhodli prehovoriť o sexuálnom násilí, ktoré zažili na pracovisku. Napríklad herečka Ashley Judd prehovorila o tom, že ju sexuálne obťažoval svetoznámy producent Harvey Weinstein. Susan Fowler zase verejnosti otvorila oči tým, že prehovorila o obťažovaní v Silicon Valley.

SkryťVypnúť reklamu

Okrem Silence Breakers sa do užšieho výberu dostali aj severokórejský vodca Kim Čong-Un či Robert Mueller, špeciálny vyšetrovateľ FBI, ktorý bol poverený zistiť, či bolo Rusko zapletené do volieb amerického prezidenta.

Nominácia sa ušla aj režisérke filmu Wonder Woman Patty Jenkins či hráčovi amerického futbalu Colinovi Kaepernickovi, ktorý sa odmietol postaviť počas americkej hymny na zápase. Protestoval tak proti utláčaniu ľudí s inou farbou pleti v Amerike.

Do užšieho výberu sa dostal aj saudskoarabský korunný princ Muhammad bin Salmán, ktorý chcel zaviesť "mierumilovnejší islam", čínsky prezident Si Ťin-pching, ktorého považujú za jedného z najväčších svetových lídrov, a zakladateľ Amazonu Jeff Bezos.

Okrem Silence Breakers bola nominovaná aj ďalšia skupina ľudí, takzvaní Dreamers, mladí prisťahovalci do USA. A nominácia sa znova ušla aj Donaldovi Trumpovi, ktorý sa stal osobnosťou minulého roka. Trump sa ale na Time nahneval, pretože mu nechcel potvrdiť, či s určitosťou obháji cenu aj tento rok. Ako vidíme, neobhájil.

SkryťVypnúť reklamu
Prečítajte si tiež: Trump sa nahneval na Time, nemá isté, že bude osobnosťou roka Čítajte 

Ocenené ženy odštartovali aj kampaň #metoo, do ktorej sa zapojili aj Slovenky.

Ženy pod hashtagom uverejňovali svoje osobné skúsenosti so sexuálnym obťažovaním. Z kampane sa stal celosvetový fenomén, okrem hashtagu v angličtine sa pridali aj hashtagy vo francúzštine (#BalanceTonPorc), taliančine (#QuellaVoltaChe) či španielčine (#YoTambién). Výnimkou neboli ani Slovenky či Češky, ktoré internet šokovali svojimi zážitkami s obťažovaním.

#metoo sa rozbehlo len pár dní po prepuknutí škandálu okolo svetoznámeho producenta Harveyho Weinsteina, ktorý je známy najmä spoluprácou s Quentinom Tarantinom.

Časopis udeľuje cenu od roku 1927 ľuďom, ktorí „spôsobil niečo, čo najvýraznejšie ovplyvnilo udalosti uplynulého roka" a to v dobrom aj zlom. V roku 2015 to bola napríklad nemecká kancelárka Angela Merkelová, v roku 1938 Adolf Hitler a sovietsky diktátor Stalin vyhral ocenenie dokonca dvakrát - v roku 1939 a 1942. Minulý rok bol osobnosťou roka americký prezident Donald Trump.

SkryťVypnúť reklamu
Prečítajte si tiež: Internet zaplavili príbehy o sexuálnom obťažovaní. Vyspovedali sme Slovenky, ktorým sa to stalo tiež Čítajte 

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu