Vyskúšala som za vás tréning poledance, aby ste vedeli, do čoho idete

V tomto seriáli pre vás testujem rôzne menej tradičné, no zaujímavé cvičenia či tanečné tréningy.

Platí na mňa príslovie o tom, že obuvníkove deti chodia bosé. Už niekoľko rokov bývam s trénerkou poledance, ale k tyči sa dostanem tak raz - dvakrát za rok. A zakaždým je to ako po prvýkrát.

Na úplne prvý poledance tréning pre nás obe sme boli spolu - ale kým Dušana je už trénerka, ja som z neho odišla z depresiou zo slabých rúk, šmýkajúcej sa tyče, mojej neschopnosti a ostala som radšej pri iných druhoch tanca.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Dušana Lukáčová učí poledance v Pole Dance Federation v Bratislave. Okrem športového poledance ju baví najmä takzvaný "exotic poledance", čo je tanečnejšia verzia tanca pri tyči a stavia viac na choreografiu, ako na náročné prvky.

SkryťVypnúť reklamu

Doma ju takmer nevídam, lebo v štúdiu trávi každú voľnú chvíľu, či už trénovaním iných, alebo seba. Ale vidím, že ju to napĺňa. Po asi roku, čo som sa s tyčou nevidela, som sa s ňou dohodla, že k nej prídem na tréning. Spoiler - bolelo to.

Ako vyzerá taký tréning?

Začína sa dynamickou rozcvičkou, aby sa svaly zahriali a telo sa lepšie "lepilo" na tyč. Pokračuje sa zopakovaním už známych cvikov a potom sa učia nové. Keďže na jednom tréningu je len malá skupina žien, náročnosť sa dá prispôsobiť každej z nich. Trénerka jednotlivé cviky vysvetľuje a pomáha s istením.

Loading

...

Čo dostane na tréningu najviac zabrať?

"Na každom tréningu je to niečo iné a aj pre každého je to niečo iné," vysvetľuje Dušana, ale rátajte s tým, že poriadne zapracujete na rukách či bruchu. Netreba sa však nechať odradiť hneď na začiatku. "Ale všeobecne je najhoršia prvá svalovka a prvé modriny. Každý nový cvik bolí, ale po pár opakovaniach si telo zvykne a aj cvik, pri ktorom sa človek cíti na začiatku, ako keby práve porodil pätorčatá, už neskôr robí ľahučko," povzbudzuje trénerka a dodáva: "To, čo ti robí obrovský problém na jednej hodine, ti už o pár hodín neskôr môže pripadať ako maličkosť."

SkryťVypnúť reklamu

Koľko sa tomu treba venovať, aby bolo vidno výsledky?

"To závisí na tom, ako často sa tomu dievča venuje a ako veľmi to chce. Niekto pole dance berie súťažne a na každej hodine sa chce naučiť niečo nové. Niekto to berie ako príjemnú chvíľu, keď robí niečo pre telo a dušu. Samozrejme, ak po každom prvku budem hovoriť, že to sa nedá, príliš to bolí, som spotená, mám veľkú riť, mám ťažké nohy, mám tučné päty, tak tam sa ten pokrok dostaví pomalšie," žartovne hodnotí Dušana. "Prvé výsledky vidieť už po troch hodinách, potom sa náročnosť stupňuje, tak tam zase treba nechať telo, aby sa prispôsobilo," hovorí.

Loading

...

Aké predpoklady by mala mať žena, ktorá by sa do toho chcela pustiť?

Začať sa dá na každej úrovni, ale pre niekoho to môže byť náročnejšie. "Jednoduchšie to majú baby, ktoré majú flexibilitu a silu vydretú z detstva, z iných športov. No to neznamená, že ten, kto nešportoval, to nemôže raz robiť profesionálne. Len si to všetko musí vydrieť až teraz," vysvetľuje trénerka. Nebojte sa, ak ste doteraz nevedeli spraviť ani obyčajný kľuk a o špagáte iba snívate. Ak sa do toho pustíte, budete na sebe vidieť, ako vám rýchlo pribúda sila i ohybnosť.

SkryťVypnúť reklamu

Čo si na tréning treba priniesť?

Bude vám stačiť športová podprsenka, krátke šortky (maximálne pod zadok), uterák a voda. Ak sa hanbíte, môžete si priniesť aj tričko, ale zrejme si ho aj tak rýchlo vyzlečiete. Bez odhalenej kože sa totiž na tyči neudržíte.

Kde sa to dá vyskúšať?

Dušana učí s ďalšími trénerkami v Pole Dance Federation, ktorú najdete v petržalskom Ovsišti v Bratislave. Poledance štúdiá však vyrástli na Slovensku ako huby po daždi, takže ich nájdete hádam v každej časti Bratislavy, ako aj v mnohých slovenských mestách.

Loading

...

Koľko to stojí?

Hodina poledance stojí v priemere 8 - 10 eur, pri kúpe kurzov alebo permanentiek to môže vyjsť aj výhodnejšie.

Moje hodnotenie:

Poledance je makačka. Aj keď pravidelne cvičím niekoľkokrát do týždňa, po tréningu ma boleli ruky tak, že som si takmer nevládala uvariť večeru. Neviem, či má dnes ešte niekto predsudky, že ide o erotický druh tanca, lebo športový poledance je hlavne poriadne posilňovanie celého tela, zlepšovanie flexibility - a povedzme si úprimne, dosť bolesti. Tyč sa šmýka, ruky bolia, človek má strach. Aspoň mne robí poledance problém pre silný pud sebazáchovy a slabé ruky. No okrem driny je tréning aj zábava a keď sa vám podarí naučiť sa nejaký prvok, máte dvakrát takú chuť zvládnuť aj ďalší. Navyše doma mám dôkaz toho, ako by som mohla vyzerať, keby som sa tomu venovala poriadne (tehličky na bruchu a tak...).

SkryťVypnúť reklamu
Prečítajte si tiež: Vyskúšala som za vás tréning burlesque, aby ste vedeli, do čoho idete Čítajte 

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu