Ázijské historky, časť devätnásta: V Kambodži vám na obed ponúknu aj hmyz či páchnuce ovocie

Posledná zastávka na našej ceste po Kambodži je jeden z horúcich kandidátov na zaradenie do zoznamu Divov sveta.

Pravda je taká, že chrámový komplex Angkor Wat nepotrebuje tituly či ocenenia. Jeho krásu a majestátnosť oceňujú turisti, ktorí sa sem zbiehajú zo všetkých kútov sveta.

Prečítajte si tiež: Ázijské historky, časť osemnásta: V Kambodži ťažko nájdete krásne pláže, ale majú pizzu s marihuanou Čítajte 

Najväčší náboženský monument na svete sa nachádza niekoľko kilometrov od mesta Siem Reap.

Mesto sa vďaka turistickému ruchu rozrástlo a návštevníci tu nájdu všetko od lacných zavšivanených hostelov po obrovské luxusné rezorty. Centrum je preplnené reštauráciami, obchodmi, stánkami či pojazdnými barmi, ktoré sa pretekajú v tom, kto bude mať hlasnejšie pustenú hudbu.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Z jedného reve niekoľkokrát po sebe Despacito, iný sa zase pristaví rovno pri ľuďoch večerajúcich na terase a snaží sa ich konverzáciu prehlušiť otravným techno songom.

Ešte predtým, ako sa pustíme do objavovania Angkor Watu, pozrieme si miestny trh a ochutnáme tamojšie špeciality, ktoré určite nie sú pre každého. V Kambodži platí pravidlo, že žiadna časť zvieraťa nemôže vyjsť nazmar. Nie je vôbec prekvapujúce, že na trhu nájdeme rozporcované zvieratá aj so všetkými vnútornosťami.

Ďalšou vyhľadávanou "dobrotou", ktorú milujú najmä čínski turisti, je ovocie durian. Na internete nájdete desiatky videí ľudí, ktorí po prvýkrát ochutnali durian. Jeho chuť vzdialene pripomína hnijúcu cibuľu alebo smeti a zápach je ešte horší. V mnohých ázijských krajinách ako Thajsko či Malajzia je považovaný vyslovene za lahôdku. Nebuďte však prekvapení, ak vám zakážu priniesť si ho do hotela. Jeho prenikavý zápach je totiž extrémne ťažké odstrániť.

SkryťVypnúť reklamu

Ďalšie jedlo, ktoré jednoznačne patrí k miestnej kuchyni, je hmyz. Údajné jedlo budúcnosti je takisto zdrojom turistickej zábavy. Nie každý turista má dostatočne silný žalúdok na to, aby si dal do úst niečo so šiestimi, prípadne ôsmimi nožičkami.

My si povieme, že po toľkých mesiacoch strávených v Ázii prišiel čas vyskúšať niečo alternatívne. Naše obedové menu teda obsahuje larvy priadky morušovej, lúčnych koníkov a šváby.

Záver: nie sú vôbec také odporné, ako sme predpokladali. Ak človek nemyslí na to, čo vlastne je, nechutia zle. Larvy sú naopak celkom fajn. Samozrejme, nie je to nič, čo by sme mali potrebu jesť každý deň. Všetko to zajeme polievkou z banánového kvetu a rybími koláčikmi pripravenými v banánových listoch.

Veľmi dôležitá informácia pred vstupom do chrámového komplexu: je naozaj obrovský.

Je ťažké si to predstaviť predtým, ako tam prídete. Náš plán je prenajať si bicykel, ale potom prídeme na to, že to vôbec nie je dobrý nápad. Vzdialenosti medzi jednotlivými chrámami sú veľké a celý deň pedálovať v takých horúčavách je len pre vytrvalých. Rozhodneme sa pre najosvedčenejší spôsob prepravy v oblasti: tuk-tuk. Ceny prenájmu sa pohybujú okolo 15 dolárov na deň, čo zahŕňa prepravu a chladenú vodu.

SkryťVypnúť reklamu

Čo sa lístkov týka, máte na výber z troch možností. Buď si kúpite jednodňový, trojdňový alebo sedemdňový lístok. Pokúšať sa vidieť všetko počas jedného dňa je namáhavé a s najväčšou pravdepodobnosťou si to nevychutnáte. Sedemdňový lístok je zase ideálny pre nadšencov histórie či archeológie a v takom prípade sa vám oplatí prenajať si aj sprievodcu.

Trojdňový je zase fajn kompromis pre tých, čo nechcú Angkor Wat vidieť len povrchne, ale na druhej strane nie sú príliš zanietení. Ak sa rozhodnete pre ten, môžete si tri dni, čo máte k dispozícii, rozdeliť nasledovne: jeden deň na malý okruh, jeden deň na veľký okruh a posledný deň si zájdete pozrieť východ slnka.

My si tiež kúpime trojdňový lístok a hneď na druhý deň po kulinárskej skúsenosti s hmyzom sa vyberieme na malý okruh. Sprevádzať nás má vodič tuk-tuku, ktorého nám odporučí recepčná z nášho hotela. Aj keď je jeho úloha v podstate jednoduchá, ukáže sa, že ju bohvieako nezvláda.

SkryťVypnúť reklamu

Zakaždým, keď nás vysadí pred nejakým chrámom, nepovie ani slovo. Po prehliadke ho vždy musíme hľadať a keď ho nájdeme, tak spí v hojdacej sieti a chvíľu nám trvá, kým sa nám podarí zobudiť ho.

Prehliadku začneme v chráme s názvom Ta Prohm, ktorý väčšina ľudí pozná ako chrám Lary Croft.

Pred mnohými rokmi tam totiž zavítala Angelina Jolie, aby spolu so štábom v chráme natočila niektoré scény pre film o Lare Croft. Málokto však vie, že to nie je prvýkrát, čo "Lara Croft" zavítala do Angkor Watu.

Úvodný level štvrtej série hier s Larou Croft s názvom The Last Revelation je situovaný práve v tomto komplexe.

Načítavam video...
Načítavam video...

Aj keď do chrámu zavítame hneď ráno, už sa to tam hemží turistami. Na fotku so slávnym stromom, ktorý vidno aj v jednej zo scén filmu, je vytvorený dlhý rad. Chrám je momentálne v rekonštrukcii, preto celkový dojem trochu kazia žeriavy a rozostavané lešenia.

SkryťVypnúť reklamu

Ďalšou fascinujúcou stavbou z malého okruhu je napríklad Bayon, ktorý je tak trochu bludiskom chodieb a malých tmavých miestností. Navyše sa na vás na každom rohu usmievajú kamenné tváre. Do chrámu Baphuon si zase treba trochu vyšľapať, ale výsledný výhľad naozaj stojí za to.

Čerešnička na torte má byť práve Angkor Wat. Bol by jednoznačne vyhral súťaž krásy, nebyť obrovských más turistov a nekonečného čakania, ak ste chceli vystúpiť na jeho vrchol. Nehovoriac o biznise a všade prítomných predavačov, ktorí sa vám pokúšajú niečo predať.

Veľký okruh je na tom o niečo lepšie a nie je taký zaľudnený. Niektoré chrámy sme dokonca našli takmer prázdne. Našim favoritom bol chrám Preah Khan, v ktorom tiež nájdete pokrútené stromy vrastené do múrov ako v Ta Prohm. Neak Pean sa zase nachádza uprostred vodnej plochy. Čím viac vidíme, tým viac sme predvedčení, že Angkor Wat je jedno z najúchvatnejších miest, aké sme doteraz videli.

SkryťVypnúť reklamu

Jeho prehliadkou ukončíme návštevu Kambodže, úžasnej a nevyspytateľnej krajiny, kde je možné vidieť a zažiť naozaj všetko. Každé miesto na našej ceste na nás zanechalo hlboký dojem a v mnohých ohľadoch sa nám otvorili oči. Po Kambodži nás čaká Indonézia, kde takisto zažijeme nezabudnuteľné veci.

Prečítajte si tiež: Ázijské historky, časť šiesta: Aké je mať exotický ostrov celý pre seba? Čítajte 

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu