SME
Piatok, 7. október, 2022 | Meniny má Eliška

9 tipov na spoločenské hry, ktoré poslúžia ako vianočný darček aj sviatočná zábava pre celú rodinu

Osvedčené herné klasiky i zaujímavé novinky milo prekvapia každého obdarovaného.

(Zdroj: Jana Husárová)

1. Carcassonne

Vydajte sa s nami do Carcassonne. Toto mesto na juhu Francúzska obohnané stredovekým opevnením bolo námetom pre vznik zaujímavej spoločenskej hry s rovnomenným názvom. Vytvárajte mestá, cesty, umiestňujte kláštory, mníchov, rytierov či lupičov a to všetko s jediným cieľom - získať viac bodov ako súperi.

Odporúčaný vek: 7+
Počet hráčov: 2 - 5

Carcassonne - Hra roku 2001, je hernou klasikou v pravom slova zmysle. Jednoduchý princíp hry, pri ktorom k sebe prikladáte malé kartičky pokreslené cestičkami, časťami miest s hradbami, kláštormi i lúkami, zaujal milióny hráčov po celom svete.

SkryťVypnúť reklamu

Každý hráč umiestňuje vylosovanú kartičku krajiny k ostatným, už vyloženým kartičkám. Na kartičku zároveň môže položiť figúrku spoločníka, ktorý plní úlohu lupiča (na ceste), rytiera (v meste) alebo mnícha (v kláštore). Obsadzovaním miest, ciest a kláštorov získavate body potrebné k víťazstvu v hre.

Loading

...

Pre koho je určená:

Carcassonne je hra, ktorou potešíte všetky generácie. Nestratí sa na stretnutí s kamošmi, ani u babky v obývačke, keď sa bude chcieť zabaviť s vnúčatami. Ak máte deti predškolského veku, odporúčame detskú verziu - Deti z Carcassonne, ktorá je vhodná pre deti od 4 rokov. (Viac o tejto hre tu.)

Stručné hodnotenie:

+ pekná grafika

+ variabilita hry

+ k hre možno dokúpiť množstvo rozšírení

- veľké percento úspechu v hre závisí od náhody

SkryťVypnúť reklamu

2. Poznáš Európu?

Ako dobre poznáte krajiny Európy? Overte si nielen svoje znalosti geografie, ale tiež histórie, kultúry a umenia i významných osobností a potrápte sa na rôznych fotohádankách v novej hre Poznáš Európu? Ak o svojich vedomostiach pochybujete, nezúfajte. Ku každej otázke sú pripojené pomôcky, ktoré vás môžu priviesť k správnej odpovedi.

Odporúčaný vek: Európa pre malých 7 - 12 rokov, Európa pre veľkých od 12 rokov
Počet hráčov: 2 - 4

Len pred pár týždňami zavítala na pulty obchodov novinka od vydavateľstva Dajama - hra Poznáš Európu?. Ide o veľmi vydarené pokračovanie vedomostných hier Poznáš Slovensko?, Poznáš Tatry? a Poznáš Bratislavu?.

Táto spoločenská hra v sebe ukrýva dva hracie moduly - Európa pre malých a Európa pre veľkých. Každý modul sa hrá na inej stane hracieho plánu a má samostatné hracie kartičky s otázkami a fotohádankami. Pohyb figúrky hráčov je závislý jednak od čísla hodneného na hracej kocke, ale tiež od správnosti, respektíve nesprávnosti odpovedania hráča. Za správnu odpoveď bez pomôcky hráč postupuje o 2 políčka vpred, ak použil pomôcku, tak len o jedno políčko. Podobne to je i pri nesprávnych odpovediach. Za nesprávnu odpoveď bez pomôcky sa vracia o 2 políčka a s pomôckou o jedno.

SkryťVypnúť reklamu

Okrem políčok s otázkami sa na hracom pláne nachádzajú špeciálne políčka so symbolom mikrofónu (Vymenuj) a so symbolom otáznika (Prekvapenie). Okrem náročnosti otázok sa herné moduly líšia i typom kartičiek. V Európe pre veľkých sú na každej kartičke otázky z konkrétneho európskeho štátu, kým v detskej verzii toto delenie absentuje a otázky sú mixom z rôznych krajín. Hráč, ktorý ako prvý príde do cieľa, sa stáva víťazom hry.

Pre koho je hra určená:

Vekové obmedzenie je dané jednotlivými modulmi hry. Vzhľadom na časovú náročnosť odporúčame hru (modul Európa pre malých) do rodín so staršími deťmi, ktoré sú už na spoločenské hry zvyknuté a "obsedia" pri nej minimálne 30 minút. I samotná náročnosť otázok z detskej verzie ju predurčuje ideálne pre deti od štvrtého, piateho ročníka základnej školy.

SkryťVypnúť reklamu

Ak máte radi vedomostné hry, či už na overenie svojich vedomostí, prípadne naučenie sa niečoho nového, túto zaujímavú hru vám určite odporúčame.

Stručné hodnotenie:

+ možnosť využívania pomôcok

+ odmena / penalizácia za správnu / nesprávnu odpoveď

+ získavanie nových vedomostí

- náročnosť otázok

3. Kvak!

V malom rybníku sa to hemží žabkami. Kvak, kvak. Kvákanie počuť spoza rákosia, z lekna i z bahna na jeho okraji. Žabky si roztopašne poskakujú a hľadajú toho pravého žabiaka na párenie, no pozor na hlbokú vodu! Číhajú v nej hladné šťuky, ktoré si už brúsia zuby na nič netušiace žabky.

Odporúčaný vek: 6+
Počet hráčov: 2 - 4

Hra Kvak! na prvý pohľad zaujme krásnym grafickým spracovaním a rozkošnými malými žabkami a žabími kráľovnami, ktoré slúžia ako hracie figúrky. Okrem figúrok hra pozostáva zo 64 kartičiek tvoriacich rybník, v ktorom žabky žijú, a žetónov žabiakov.

SkryťVypnúť reklamu

Na začiatku hry sa rozložia kartičky rybníka do štvorca pozostávajúceho z ôsmich radov po osem kartičiek. Každý z hráčov umiestni dve malé žabky a kráľovnú na hracie pole podľa nákresu v návode a hra môže začať. Žabky sa pohybujú po hernom poli skákaním z jednej kartičky na druhú. Pokiaľ je kartička, na ktorú žabka skočí, otočená z rubovej strany, hráč ju otočí a podľa obrázka, ktorý sa nachádza na lícovej strane, vykoná akciu (preskočí na niektorú susednú kartičku, kolo stojí, potiahne ešte inou svojou žabkou, pridá ku kráľovnej novovyliahnutú žabku či vyradí svoju žabku z hry, ak skočila na šťuku.)

Hráč prehráva v okamihu, keď bola jeho kráľovná zjedená šťukou, alebo keď ju "zjedla" žabka súpera. Komu ako poslednému ostane kráľovná v hre, stáva sa víťazom.

SkryťVypnúť reklamu

Pre koho je hra určená:

Hru odporúčame najmä do rodín s deťmi vo veku 6 - 12 rokov. Mladší hráči pravdepodobne ešte nebudú vedieť hrať strategicky a víťazstvo v hre bude viac - menej založené na náhode, čo ale nemá vplyv na atraktivitu hry a zábavu. Ak si k hre sadnú starší hráči, garantujeme napínavý súboj "na život a na smrť". S väčším taktizovaním a väčším počtom hráčov (3 - 4) sa však deklarovaná hracia doba 20 minút predlžuje na približne hodinu.

Stručné hodnotenie:

+ dizajn hry lahodiaci (nielen) detskému oku

+ napätie pri odkrývaní políčok

+ primeraný pomer náhody a možnosti taktizovať

+ 3D figúrky žabiek

- dlhšia hracia doba pri väčšom počte hráčov

4. Doba kamenná Junior

Pridajte sa k malému Jonovi a jeho sestre Jade, dvom súrodencom žijúcim v dobe kamennej, a spoznajte prostredníctvom nich život tak veľmi odlišný od toho nášho. Zbierajte bobule, lovte ryby, pomáhajte uloviť mamuta či nájsť kamene vhodné na výrobu pracovných nástrojov. Popri tom všetkom bude okolo vás pobehovať vlčiak Guff, ktorý sa od svojich kamarátov nepohne ani na krok.

SkryťVypnúť reklamu

Odporúčaný vek: 5 +
Počet hráčov: 2 - 4

Doba kamenná Junior je strategická hra, v ktorej zbierate suroviny (bobule, ryby, nádoby, hroty a mamutie kly), za ktoré potom staviate vo svojej dedine domčeky. Každý domček má svoju cenu stanovenú dvoj-, prípadne trojkombináciou spomínaných surovín. Víťazom hry sa stáva ten, kto ako prvý postaví vo svojej dedine tri domčeky.

Pre koho je hra určená:

Jednoduchá hra je ideálna na nahliadnutie do sveta strategických hier. Je vhodná aj pre menšie deti, pokojne od piatich rokov (úspešne sme však hrali aj so štvorročnými). Výhodou je krátka herná doba (asi 15 minút), čo ocenia najmä rodičia menších detí, ktoré pri dlhšej hre neudržia pozornosť.

Stručné hodnotenie:

+ herné komponenty prispôsobené mladším hráčom (kvalitou i veľkosťou)

SkryťVypnúť reklamu

+ krátka herná doba

+ zaujímavý príbeh, ktorý hre predchádza, deťom pútavo rozpráva o živote v dobe kamennej a príjemne uvedie do hry

- pre žetóny lesa mohlo byť na hernom pláne vytvorené miesto, tak ako ho majú všetky ostatné hracie komponenty. Ide skôr o kozmetickú chybu, ktorá nijako hru neovplyvňuje

5. Memonik

Máte chuť zahrať si pexeso? Že je to nuda? Tak vyskúšajte Memonik! Hmatovú spoločenskú hru, pri ktorej sa však nemôžete spoliehať na svoj zrak, ale na ostatné zmysly - hmat a sluch.

Odporúčaný vek: 15+
Počet hráčov: 2 - 4

Spoločenská hra Memonik vychádza z princípu klasického pexesa. Hráči hľadajú rovnaké páry hmatových kariet, ale hra je sťažená skutočnosťou, že všetci majú na očiach masky.

Hra obsahuje 36 hmatových kariet, 4 masky na oči a hracie mriežky, do ktorých sa hmatové karty vkladajú. Ako bonus je k hre pribalené i krásne ilustrované obrázkové pexeso.

SkryťVypnúť reklamu

Hmatové karty sa na začiatku hry vložia do mriežky a otočia materiálmi nadol. Všetci hráči si nasadia masky. Začínajúci hráč otočí dve ľubovolné hmatové karty, ak nájde pár, vezme si ho k sebe, ak nie, navedie ostatných hráčov, aby hmatom preskúmali povrch otočených kariet, a následne ich naspäť otočí materiálom nadol. Víťazom sa stáva ten, kto získa v hre najviac párov hmatových kartičiek.

Pre koho je hra určená:

Náročnosťou zapamätania polohy kartičiek v relatívne veľkom hracom poli je hra odporúčaná až od pätnásť rokov. Dá sa však prispôsobiť i mladším hráčom. Buď zmenšením hracieho poľa, alebo hraním bez masiek. Ako jedna z mála spoločenských hier je Memonik určený i pre nevidiacich hráčov. V hre sa ich hendikep oproti vidiacim zmazáva.

Memonik slúži na rozvoj zmyslového vnímania. Môže byť použitý i ako prostriedok rozvoja sociálnej empatie, keď rodič prirodzenou cestou v hre vysvetľuje a názorne ukazuje sťaženie života nevidiacich.

SkryťVypnúť reklamu

Stručné hodnotenie:

+ rozvoj hmatu

+ hra vhodná i pre zrakovo postihnutých

+ kvalitné spracovanie

+ hrateľné ako pexeso i ako čierny Peter

- vyššia veková hranica hráčov (dá sa však prispôsobiť, ako bolo písané vyššie)

6. Pandemic

Svetom sa šíria štyri smrteľné choroby a vy sa ako člen medzinárodného tímu odborníkov budete snažiť dostať ich šírenie pod kontrolu. Podarí sa vám zasiahnuť včas? Aby ste zvíťazili, musíte spojiť sily a ťahať za jeden povraz so spoluhráčmi. Len tak máte šancu zabrániť katastrofe.

Odporúčaný vek: 10+
Počet hráčov: 2 - 4

Pandemic patrí medzi zložitejšie spoločenské hry, preto je i hranica odporúčaného veku posunutá na desať rokov. Každý hráč predstavuje člena medzinárodeného tímu zachraňujúceho ľudstvo. Keďže ide o kooperatívnu hru, hráči bojujú proti šíreniu nákazy spoločnými silami, a tak na záver buď všetci vyhrajú, alebo prehrajú.

SkryťVypnúť reklamu

Hra pozostáva z herného plánu zobrazujúceho mapu sveta, kociek smrteľných chorôb, ktoré sa počas hry prikladajú na herný plán (prípadne sa z neho odoberajú vo fáze liečenia chorých).

Karty infekcií umiestnené v hornej časti hracieho plánu ukazujú, v ktorom ďalšom mieste prepukla choroba, hracie karty umiestnené v dolnej časti hracieho plánu umožňujú cestovať do miest postihnutých nákazou, stavať výskumné stanice či vyvíjať liek na chorobu (ak v danom meste je zriadená výskumná stanica a zároveň má hráč v ruke 5 kariet rovnakej farby, ako mesto, v ktorom sa stanica nachádza). Medzi týmito kartami sa však nachádzajú i obávané karty Epidémie, ktoré spôsobujú rýchlejšie šírenie nákazy.

Komu je hra určená:

Hru odporúčame do rodín so staršími deťmi, prípadne dospelým, ktorí majú dostatok priateľov, s ktorými by hru hrali. I keď je Pandemic hrateľný i vo dvojici, zaujímavejší je s väčším počtom hráčov, ideálne 3 - 4.

SkryťVypnúť reklamu

Stručné hodnotenie:

+ zaujímavý námet

+ napätie od začiatku až po koniec

+ kooperácia hráčov

- počítať treba s dlhšou hernou dobou charakteristickou pre tento typ hier, ktorá sa pohybuje od 45 minút do hodiny (v závislosti od počtu hráčov)

7. Keď snívam

Vonku sneží, vietor búši do okien a vy sa po uši zabalení v perinách pomaly vnárate do ríše snov. Akoby z hmly sa vám vynárajú rôzne úkazy... sneh, mráz, žiara, zviera... A potom sa z ničoho nič zobudíte. "Čo sa mi to len snívalo?" pýtate sa sami seba. Spomínate si, na rôzne útržky sna a snažíte sa ich spojiť do celku. Do jedného obrazu.

Odporúčaný vek: 8+
Počet hráčov: 4 - 10

Vraví sa, že sny sú obrazom nášho podvedomia. Premietajú sa nám v nich rôzne zážitky, zobrazujú nám veci či ľudí, na ktorých myslíme, niekto dokonca verí, že prostredníctvom nich dokážeme nájsť odpovede na dôležité otázky, ktoré nás trápia.

SkryťVypnúť reklamu

V hre Keď snívam hráči vstupujú do ríše fantázie. Hlavná postava Snílek má na očiach masku a ostatní hráči si posadajú okolo neho, pričom do stredu hracieho poľa sa umiestni biela posteľ ukrývajúca tajomstvo Snílkových snov. Zvyšní hráči sú rozdelení na snových duchov (víly, bubáci, raráškovia).

Následne je na posteľ umiestnená karta s obrázkom znázorňujúca predmet Snílkovho sna. Úlohou snových duchov je poskytovať Snílkovi jednoslovné pomôcky k predmetu sna. Snílek môže kedykoľvek ukončiť zbieranie indícií a skúsi uhádnuť predmet sna. Ak odpovie správne, snová karta sa umiestni na žlté pole (body za ňu získavajú snové víly), pri nesprávnej odpovedi sa karta umiestni na modré pole (body pre Bubákov).

Každý Snílek má na hádanie predmetov snov časový limit dve minúty. Po jeho uplynutí nastáva počítanie bodov. V nasledujúcom kole sa úloha Snílka posúva na hráča po ľavici. Karty snových duchov sa zamiešajú a rozdajú medzi ostatných hráčov. Len čo sa všetci hráči vystriedajú v úlohe Snílka, nastáva koniec hry, víťazom sa stáva hráč s najvyšším počtom bodov.

SkryťVypnúť reklamu

Pre koho je hra určená:

Hru rozhodne odporúčame do veľkých rodín, ktoré rady trávia čas pohromade, a tiež všetkým, ktorí sa radi s priateľmi zabávajú pri spoločenských hrách. Čím viac hráčov bude hru hrať, tým lepšie. Ako jedna z mála hier je Když sním hrateľná až do počtu desiatich hráčov.

Stručné hodnotenie:

+ rozvoj fantázie

+ vhodné aj pre väčšie skupiny hráčov

+ každý hráč si vyskúša úlohu Snílka

- hrateľné až od štyroch hráčov

8. Time Flies

Ste dobrí v kreslení, slovnom opise či pantomíme? Všetky tieto zručnosti budete potrebovať v hre Time Flies.

Odporúčaný vek: 8+
Počet hráčov: 3 - 16

Hra Time Flies preverí vaše vyjadrovacie schopnosti. Herný princíp je rovnaký ako u hry Activity. Hráči hádajú slová alebo slovné spojenia napísané na vyžrebovanej kartičke, ktoré predvádza jeden z nich buď kreslením, slovami, alebo pantomímou. To ale nie je všetko! Všetky slová sú v hre Time Flies v angličtine, čím je hádanie podstatne sťažené.

SkryťVypnúť reklamu

Pre koho je hra určená:

Vzhľadom na jazykovú náročnosť hru odporúčame do bilingválne hovoriacich rodín, prípade do rodín s väčšími deťmi, ktoré majú dostatočnú slovnú zásobu z angličtiny.

Stručné hodnotenie:

+ precvičuje a rozširuje znalosti angličtiny

+ dynamická hra

- vyžaduje pokročilejšiu znalosť anglického jazyka

9. Dom snov

Ako deti sme si kreslili svoj vysnívaný dom, plánovali, koľko bude mať izieb, garáží, kúpeľní. Dnes by sme už na detskú kresbu pozerali s realistickým pohľadom a škrtali každú miestnosť navyše, mysliac na astronomickú výšku hypotéky, ktorú by sme splácali do konca života. S hrou Dom snov sa môžete zasnívať znova. Plánujte, budujte a zariaďujte svoj DOM SNOV tak, aby práve ten váš bol najlepší spomedzi všetkých ostatných.

Odporúčaný vek: 7+
Počet hráčov: 2 - 4

Hra Dom snov má všetko, čo má správna rodinná hra mať. Zaujímavý námet, krásnu grafiku, kvalitné spracovanie, ktoré odolá mladším hráčom, príjemné herné tempo a herný čas prispôsobený hre s deťmi.

Na začiatku hry dostane každý hráč dosku s vlastným domom, na ktorú v priebehu hry ukladá karty izieb a žetóny vybavenia umiestnené na hernej doske. Každá hra pozostáva z dvanástich kôl. V každom kole si hráči vyberajú z vyložených kariet na hernej doske po jednej z kariet izieb a zo zvláštnych kariet (obsahujú vybavenie, pomocníkov, nástroje či karty striech). Svoj dom hráči vybavujú napríklad spálňou, kuchyňou, detskou izbou, obývačkou, kúpeľňou či šatníkom na prvom a druhom poschodí, do suterénu môžu umiestniť garáž, skladisko, dielňu, práčovňu...

Karty izieb sa však nemôžu umiestňovať ľubovoľne. Pod každou umiestnenou kartou už musí byť vytvorená izba. Zároveň je potrebné si všímať, maximálne z koľkých kariet môže byť izba tvorená (obývačka z troch, kúpeľňa z jednej a podobne). Ak už máte vedľa seba umiestnené tri karty s obývačkou, ďalšiu už vedľa umiestniť nemôžete, kartu teda položíte na hrací plán rubom nahor, karta bude zobrazovať prázdnu izbu a nedostanete za ňu žiadne body.

Po poslednom kole nastáva spočítavanie bodov. Hráč, ktorý získal najviac bodov, sa stáva víťazom.

Pre koho je hra určená:

Vzhľadom na vcelku jednoduché pravidlá, Dom snov odporúčame i do rodín s deťmi, ktoré nemajú veľké skúsenosti so spoločenskými hrami. Princíp hry sa dá rýchlo pochopiť a keďže má hra spád, nemal by byť problém pri nej deti udržať.

Stručné hodnotenie:

+ herná doba spravidla nepresahuje pol hodinu

+ rýchle tempo hry

+ lákavý námet

- body sa spočítavajú až po skončení hry, takže v priebehu hry nemáte presný prehľad o bodoch jednotlivých hráčov

* * *

Zaujíma vás, ako si hry poradili v našom testovaní? Ponúkame vám sumár obľúbenosti, rozdelený do troch vekových kategórií:

I. Rodiny s mladšími deťmi (5 - 8 rokov)

 1. Doba kamenná
 2. Dom snov
 3. KVAK

II. Rodiny so staršími deťmi (8 - 12 rokov)

 1. Dom snov
 2. KVAK
 3. Carcassonne

III. Pre dospelých

 1. Poznáš Európu?
 2. Carcassone
 3. Pandemic
Prečítajte si tiež: 8 vedomostných hier, ktoré vás naučia viac ako nudné hodiny zemepisu Čítajte 

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na Fičí.sk

     Inzercia - Tlačové správy

     1. Slováci a peniaze: Na čo sporíme a koľko investujeme?
     2. Kedysi boli takéto šóry na práčku PHILCO. Dnes ju môžete VYHRAŤ!
     3. Náklady na domácnosť pomôže ušetriť aj kompostér FoodCycler
     4. Dizajnový krb či krbové kachle? Šetriť dokážu obe
     5. S Alžbetou II. odchádza aj kus osobných dejín Britov
     6. Láka na dvadsať kilometrov pláží. Varadero má aj ďalšie tromfy
     7. Nakúpte pre seba aj pre ľudí, ktorí potrebujú pomoc
     8. Digitálne predplatné SME.sk so zľavou až -52%
     1. Dizajnový krb či krbové kachle? Šetriť dokážu obe
     2. Láka na dvadsať kilometrov pláží. Varadero má aj ďalšie tromfy
     3. Biometricky presné progresívne okuliarové šošovky Rodenstock
     4. S Alžbetou II. odchádza aj kus osobných dejín Britov
     5. Kedysi boli takéto šóry na práčku PHILCO. Dnes ju môžete VYHRAŤ!
     6. 8 najčastejších problémov ústnej dutiny a zubov
     7. Nakúpte pre seba aj pre ľudí, ktorí potrebujú pomoc
     8. Riešenie Atosu zachraňuje životy
     1. Hasič vyrába knedle. Denne ich uvarí tisíc a má vypredané 21 946
     2. Digitálne predplatné SME.sk so zľavou až -52% 7 823
     3. Notebook s dvomi obrazovkami. Ako dlho si naň budete zvykať? 7 281
     4. Púštne kráľovstvo: Prečo by ste mali navštíviť Jordánsko? 6 672
     5. Nakupovať viac ovocia a zeleniny sa oplatí každý deň 6 015
     6. Dôležitosť duševnej pohody 5 088
     7. Dochádzate do Bratislavy? Auto nechajte doma 3 305
     8. Putinovi hackeri, biznis s krytmi a špekulácie s energiami 3 008
     SkryťVypnúť reklamu
     SkryťVypnúť reklamu
     SkryťVypnúť reklamu
     SkryťVypnúť reklamu

     Hlavné správy zo Sme.sk

     Generálnym riaditeľom Všeobecnej zdravotnej poisťovne (VŠZP) je Richard Strapko. Do funkcie ho menoval bývalý minister zdravotníctva Marek Krajčí (OĽaNO).

     Dlh poisťovne presahoval ku koncu júna 131 miliónov eur.


     11 h
     Ruský tank T-80, ktorého sa ukrajinskí vojaci zmocnili v Bachmute.

     Ruská armáda za sebou zanecháva moderné zbrane aj muzeálne kusy.


     14 h
     Hotelový komplex Borová Sihoť posielajú daniari do konkurzu.

     Hotelový biznis sa trápi a najbližšie mesiace neprinesú úľavu.


     18 h
     Logo podcastu Dobré ráno.

     Ako do bezvýznamnej strany nalákali množstvo ľudí.


     a 2 ďalší 1 h

     Neprehliadnite tiež

     Volali sme do Fekišoviec aj Jánovi Čarnogurskému.


     a 3 ďalší 11. mar

     Konečne poriadny diss!


     a 2 ďalší 7. jan

     Ďakujeme, že ste sa zapojili!


     a 3 ďalší 31. dec

     Vypočujte si nový diel satirického podcastu.


     a 3 ďalší 17. dec
     SkryťZatvoriť reklamu