Tlačovky SNS sú vždy zábava. Zmrazovanie platov rozohnilo Antona Hrnka i Andreja Danka

''Keď ten veľký štát chce mať tú auru a charizmu toho, že môže aj trestať, tak ľudia musia k nemu mať dôveru.''

O zmrazovaní platov ústavných činiteľov hlasujú poslanci každý rok. Tentokrát sa však stalo niečo nezvyčajné - premiéra Fica nepodporili v návrhu viacerí zástupcovia koaličných strán. Fico sa teraz vyhráža, že ak návrh neprejde do konca roka, spojí ďalšie hlasovanie zaň s hlasovaním o dôvere vláde.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Od roku 2011 sa pre finančnú krízy platy ústavných činiteľov nezmrazovali, niektorí poslanci však chcú, aby sa rozmrazili, keďže kríza už pominula. Fico však po župných voľbách povedal, že sa platy opäť zmrazia a zostať by tak mali aj v roku 2018. Tento krok má pomôcť znížiť deficit a dostiahnuť vyrovnaný rozpočet.

SkryťVypnúť reklamu
Prečítajte si tiež: Prečo sa vlastne Fico vyhráža pádom vlády (otázky a odpovede) Čítajte 

Medzi tých, ktorí s týmto krokom nesúhlasia, patrí aj Anton Hrnko zo strany SNS, ktorý hovorí, že na zmrazovanie nie je žiadny dôvod.

Svoje rozhorčenie nad rozhodnutím naplno prejavil v stredu 29. novembra na tlačovej konferencii. Najprv sa rozrečnil o tom, ako je osobne dotknutý, keďže už od začiatku roka pripravoval návrh zákona (teda najprv malo ísť o ústavný, ale potom zistili, že to nie je možné) o platoch ústavných činiteľov, ktorý by vyriešil mnohé sporné veci. Veď to už kde sme, aby generálni riaditelia sekcií mali vyššie platy ako ministri?

"To nemôžeme jednoducho takýto princíp prijať, že automaticky niekto, kto pracuje vo verejnej správe alebo štátnej správe alebo je ústavný činiteľ, je principiálne podozrivý a treba mu dávať čo najmenšie platy!" rozčúlil sa.

SkryťVypnúť reklamu

Skritizoval predchádzajúce vlády a parlamenty za to, že z populistických dôvodov zmrazovali platy.

Tento parlament zase prijíma zvýšenie platov učiteľov (veď už teraz si žijú na vysokej nohe, však) a iných verejných činiteľov, zatiaľ čo poslanci nedostávajú to, čo im zákon predpisuje. Podľa neho vďaka zmrazovaniu vzniká podozrenie, že poslanci nepotrebujú zvýšiť platy, pretože majú iné príjmy.

Ubezpečil nás však, že to nie je prípad SNS. "Za poslancov SNS môžem povedať zodpovedne, ich jediným príjmom je to, čo dostávajú v rámci svojich platových náležitostí v parlamente, poprípade ak majú nejaké honoráre, ktoré sú v zmysle zákona."

Premiér podľa neho nepochopiteľne zmenil názor a urobil to, čo nikto nečakal - navrhol, aby sa platy opäť zmrazili, aj keď bol zákon pripravený. Hrnko rozhodnutiu nerozumie a nazdáva sa, že v tomto štáte je bezprávny stav a môžu za to sudcovia.

SkryťVypnúť reklamu

"Po prijatí prvého zmrazenia si vytvorili svoj samostatný systém, ktorý je podľa môjho názoru laického a každý laik, ktorý si to prečíta, musí mi dať za pravdu, lebo zákon o platových pomeroch ústavných činiteľov hovorí, že plat sudcu alebo plat prokurátora je 1,3 násobok platu poslanca."

Prečítajte si tiež: Hrnko Ficovi: Nech sa nehrá na sociálne cítenie Čítajte 

Ako laici o systéme sudcov nič nevieme, vieme však, že Hrnka celá vec veľmi nahnevala, keďže mu pri rozčuľovaní sa miestami dochádzal dych. Jeho návrh zákona riešil aj to, aby všetci ústavní činitelia dostávali platy podľa toho istého princípu, návrh však neprešiel. "Žiaľbohu, nejakým spôsobom sa nedostal do parlamentu a dostali sme sa do situácie, keď niekto hovorí čihi a druhý hotra," povedal o návrhu.

"V Bilbii sa hovorí, že každý robotník je hodný svojej práce a nemôže byť situácia, že o niekom sa predpokladá automaticky, že popri tej svojej práce si príde na iné príjmy a nepotrebuje tie príjmy, ktoré mu v zmysle zákona platia a patria," rozohnil sa.

SkryťVypnúť reklamu

Skritizoval aj Ficove nočné vyrábanie zvarkov a jeho fejkové sociálne cítenie. "Nech tu niekto sa nehrá na nejakého mecenáša, ktorý je na sociálne cítenie a chodí robiť do fabriky na smeny. My chceme robiť to, čo máme robiť a budeme robiť to, čo máme robiť, nebudeme sa hrať na niekoho iného, ale chceme, aby to bolo v zmysle zákona aj ohodnotené," uzavrel z posledného dychu Hrnko.

Vo štvrtok 30. novembra sa k veci vyjadril aj Tónov kolega a predseda SNS Andrej Danko.

Ten považoval sa svoju povinnosť vyjadriť sa k otázke zmrazovania platov. "Sme v predvianočnom období, o to citlivejšie je akékoľvek vyjadrovanie sa k financiám, pretože vieme, v akej ťažkej dobe naši ľudia žijú," povedal na úvod kapitán Danko, ktorý vlastní podľa majetkového priznania deväť áut, ale aspoň je empatický.

SkryťVypnúť reklamu

Následne vymenoval všetky možné anomálie a šialenstvá v spoločnosti, ktoré sa týkali hlavne ústavných činiteľov a vzniká z nich nespokojnosť ľudí. "Samozrejme, čo vzniká na záver? Vzniká nespokojnosť ľudí. Čo ale prichádza potom? Prichádzajú klamstvá tých, ktorých sa chcú dotknúť moci."

Danko ukázal, že mu na ľuďoch naozaj záleží, keď vyhlásil, že chce zastaviť toto útočenie, emócie a politické vytĺkanie bodov.

"Je predvianočné obdobie a ľudia sa chcú sústrediť na svoje Vianoce, majú dosť starostí a takéto teátro, aké ja vidím dnes, preteky, kto je lepší a horší, tie chcem zastaviť."

Pokračoval s tým, ako by štát mal ísť príkladom, keď od svojich obyvateľov niečo chce, ale na rozdiel od ľudí má štát prostriedky na to, aby obyvateľov potrestal. "Takže keď ten veľký štát chce mať tú auru a charizmu toho, že môže aj trestať, tak ľudia musia k nemu mať dôveru. A dôvera k štátu sa buduje veľmi ťažko a sú národy, ktoré to budovali stáročia."

SkryťVypnúť reklamu

Dodal, že má pochopenie pre emócie svojich koaličných partnerov aj opozície, a potom sa postavil sa svojho kolegu Tóna. "Musím sa postaviť na stranu pána Hrnka v tom, že dnes sa, chápem, aj jeho dotýka to, že ešte nakoniec on sa stáva symbolom, ako keby chcel väčšiu mzdu, sú vytrhované jeho vety z kontextu, najmä v printových podaniach, ale chcem povedať, že áno, Tóno Hrnko má legislatívne riešenie, ktoré by sme boli radi, aby si osvojilo ministerstvo financií."

Skritizoval, ako majú niektorí redaktori väčšiu hrubú mzdu než on, najmä v RTVS, a aká je to nevídaná anomália, keďže to takto väčšina štátov nemá. Kapitán by rád toto šialenstvo (mimochodom, jeho nové obľúbené slovo) zastavil, telefonoval už aj s prezidentom a hovoril aj s Bugárom či Ficom, ktorého vyzval k rozvahe.

SkryťVypnúť reklamu

Dodal ešte, že jeho ambícia na rok 2020 je, aby tí, ktorí sa idú uchádzať o verejné funkcie, vedeli, do čoho idú.

Prečítajte si tiež: Danko nechápe, čo majú všetci proti jeho prejavu v Rusku. Ukázal to aj v diskusii so Sulíkom Čítajte 

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu