Ázijské historky, časť osemnásta: V Kambodži ťažko nájdete krásne pláže, ale majú pizzu s marihuanou

Na juh od hlavného mesta Kambodže nájdete úplne iný svet: ospalé mestečká, opustené koloniálne vily či katolícky kostol ako z hororu.

Prečítajte si tiež: Ázijské historky, časť sedemnásta: Len nedávno v Kambodži vyčíňala genocída Čítajte 

Ak sa vyberiete do Kambodže, aby ste našli nedotknuté rajské pláže, bude to dlhé a namáhavé hľadanie. Krajina zažíva developerský boom a kedysi nádherné miesta s bielym pieskom a azúrovou vodou sú dnes zastavané barmi, reštauráciami či luxusnými hotelovými rezortmi.

Tak trochu sa bojíme sklamania z pobrežných miest a ostrovov Kambodže, a preto sa vyberieme do koloniálneho mestečka Kampot, ktorého okolie je bohaté na kuriozity.

Kampot predstavuje spolu s laoským mestom Luang Prabang a vietnamským Hoi An krásny príklad nostalgickej koloniálnej architektúry. Na rozdiel od Luang Prabang však väčšina budov nebola zrekonštruovaná. Domy, ktoré boli kedysi krásne, teraz pôsobia trochu ošumelým dojmom.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Tak trochu snová atmosféra ospalého riečneho mestečka si nás však okamžite podmaní a zase raz ostaneme dlhšie, ako sme pôvodne plánovali.

V Kampote je veľa turistov, ale ich prítomnosť nie je taká hmatateľná ako na iných miestach. Keďže mesto nemá takmer žiadne atrakcie, kde by sa zhlukovali, sú všetci rozlezení po terasách barov a popíjajú chladené nápoje. Poniektorí sem zavítali, aby ochutnali dve z miestnych špecialít. Tou prvou je čierne korenie, ktoré dodáva jedlám naozaj intenzívnu chuť a miestni sú naň právom hrdí.

Tá druhá je o niečo bizarnejšia a odporúčame vyskúšať ju len na vlastné riziko a za sprievodu triezveho dospelého človeka: happy pizza. Podľa názvu asi tušíte, v čom spočíva jej tajomstvo. Obsahuje totižto magickú ingredienciu, po ktorej vám bude veselo, a to marihuanu. Na internete sa dočítate, že mnohí ľudia ani nevedeli, čo vlastne zjedli. Až keď začali mať zvláštne stavy, došlo im, čo im šéfkuchár naservíroval. Iní zase tvrdia, že je taká slabá, až je úplne zbytočná.

SkryťVypnúť reklamu

Celkovo je miestna kuchyňa príjemným prekvapením. Objavom mesiaca je jednoznačne miesto, kde taliansko-kambodžský pár pripravuje čerstvé cestoviny s omáčkou a mäsovými guličkami s kampotským čiernym korením. To, že je to vlastne len prístrešok s kuchyňou, nevadí nikomu. Od otvorenia až do záverečnej je miesto plné a na cestoviny sa čaká minimálne polhodinu.

Čakanie si môžete spríjemniť konverzáciou s rôznymi indivíduami, ktoré sa tam objavia po zotmení. Austrálčan Tom prišiel vyzdvihnúť večeru pre seba a svoju priateľku. Objavil čaro limoncella a opil sa tak, že sa už nevie postaviť a všetkým naokolo rozpráva, ako bol v japonskom väzení. Brit Greg prišiel do Kambodže, aby si otvoril reggae bar. Ten skrachoval, tak to ide vyskúšať s techno diskotékou. Nikdy nevieš.

SkryťVypnúť reklamu

Na druhý deň zamierime do susedného mesta Kep, ktoré sa na rozdiel od Kampotu nachádza na pobreží.

V Kepe je od rána rušno. Miestny trh s krabmi prekvitá a hoci si žiadne nekúpime, prechádzame sa okolo stánkov takmer hodinu. Kraby idú priamo z mora na pult, niektorí predavači vám ich dokonca aj pripravia.

Ak máte obavy z hygienických podmienok, zopár metrov od trhu sa nachádza celý rad reštaurácii, ktoré kraby pripravujú, akurát to vyjde o niečo drahšie.

Kep má svoje najlepšie časy zrejme za sebou. Kedysi sľubná destinácia developerov sa tak trochu mení na mesto duchov a luxusné hotely či vily zívajú prázdnotou. Priamo v meste sa nachádza aj piesková pláž, ktorá ale tým thajským nesiaha ani po členky.

Na tejto sa kúpu zväčša od hlavy po päty oblečení domáci. Sme trochu zmätení, či si vôbec môžeme obliecť plavky, a aj tých pár turistov, čo sem zavíta, sa nevie rozhodnúť. Nakoniec urobíme kompromis a pri kúpaní si necháme oblečené tričko. Pláž nie je ani zďaleka to, čo by sme si predstavovali, ale pri kambodžských horúčavách nám to je v podstate jedno.

SkryťVypnúť reklamu

Najzaujímavejším a určite aj najzvláštnejším miestom v oblasti je Bokor Hill Station.

Určite stojí zato preštudovať si históriu tohto pôvodne luxusného koloniálneho rezortu, keďže bol počas svojej existencie opustený hneď trikrát. Nachádza sa asi tridsať kilometrov od mesta Kampot a jeho stavby sú roztrúsené na vrchole kopca Bokor.

Francúzi tento rezort vystavali v 20. rokoch 20. storočia a mal slúžiť ako luxusný únik pred obrovskými teplotami v nížinných oblastiach či hlavnom meste Phnom Penh. Miestni obyvatelia považujú túto oblasť za posvätnú. Počas výstavby zomreli stovky robotníkov. Už len to bolo zlé znamenie.

Francúzi z rezortu odišli po vypuknutí prvej indočínskej vojny, keďže bola situácia nestabilná. V 60. rokoch prišiel druhý pokus o obnovenie zašlej slávy otvorením okázalého kasína. Zase raz to však nevyšlo a opustený rezort aj s priľahlými budovmi bol vydaný napospas Pol Potovi a jeho Červeným Khmérom. Tí sa ho držali zubami-nechtami aj po vietnamskej invázii až do začiatku 90. rokov.

SkryťVypnúť reklamu

Čo teda vlastne z rezortu ostalo po všetkých týchto napínavých udalostiach? Na kopci nájdete niekoľko rozpadnutých víl, katolícky kostol, z ktorého vám budú vlasy stávať dupkom, a hotel, ktorý by som si pokojne vedela predstaviť v jednej z hier série Silent Hill.

Má to však jeden problém. Developeri sa už zmocnili aj tejto oblasti a neďaleko opusteného kostola začali s bujarou výstavbou. Aj hotel zrejme čaká podobný osud.

Momentálne si ho môžete pozrieť len zvonku a je možné, že o pár rokov si lovci strašidelných miest vyškrtnú Bokor Hill Station zo zoznamu. Cesta, ktorá vedie až na samý vrch, bola navyše upravená, čo využívajú miestni, ktorí sem húfne chodia ochladiť sa či na grilovačku.

Návštevou Bokor Hill Station uzavrieme niekoľko dní strávených na juhu krajiny. Nasleduje posledná a pravdepodobne najdôležitejšia zastávka na kambodžskom itinerári: Angkor Wat.

SkryťVypnúť reklamu
Prečítajte si tiež: Ázijské historky, časť piata: Bangkok, mekka sexturizmu a street foodu Čítajte 

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu