Legendárny spevák Freddie Mercury bol v súkromí hanblivý introvert s komplexmi

Kontroverzný kráľ rocku, Freddie Mercury, navždy odišiel pred 26 rokmi. Jeho hity sú však nesmrteľné.

(Zdroj: m.smedata.sk)

Milovaný aj nenávidený Freddie Mercury okrem spievania rád choval mačky, lakoval si nechty, predával v second hande, prezliekal sa za ženu a netajil sa svojou bisexualitou. Za 45 rokov svojho života vystriedal nespočetné množstvo milencov, ovplyvnil svetovú hudobnú scénu a stal sa jedným z najvýznamnejších skladateľov a spevákov v dejinách.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Zázračné dieťa zo Zanzibaru

Freddie sa narodil 5. septembra 1946 ako Farrokh Bulsara v meste Stone Town na ostrove Zanzibar. Jeho rodičia pochádzali z indického štátu Gudžarát, no otec pracoval v britských vládnych službách. Freddie mal ešte mladšiu sestru Kashmiru.

SkryťVypnúť reklamu

Vzťah k hudbe a výnimočné nadanie sa u neho prejavovali od útleho detstva. Štúdiu klavíra sa venoval už ako sedemročný. Kamarátov zaujal schopnosťou zreprodukovať skladbu na klavíri len na základe odposluchu z rádia. V roku 1955 odišiel do indického Bombaja a v internátnej škole v St. Peter's v Panghani sa naďalej venoval hudbe. Ešte počas štúdia založil hudobnú skupinu The Hectics.

Práve v škole prišiel k prezývke Freddie, pod ktorou sa preslávil. Priezvisko Mercury si Freddie neskôr vybral sám, podľa mytologického boha Merkúra.

Spolužiaci a známi opisovali Mercuryho ako hanbliveho čudáka, ktorý trpel komplexom z predhryzu a rád imitoval svoj hudobný vzor, Jimiho Hendrixa. Freddie sa v mladosti venoval tiež boxu a stolnému tenisu, mal blízko aj k divadelnému a výtvarnému umeniu.

SkryťVypnúť reklamu

Transvestita, génius a showman

Keď na ostrove Zanzibar prepukla revolúcia, presťahovali sa Bulsarovci do Anglicka. Freddie sa najprv prihlásil na Isleworth Polytechnic, napokon však úspešne ukončil Ealing Art College, kde študoval grafický design a umenie.

Pred založením Queenu bol mladý Freddie členom viacerých hudobných skupín. Napriek, alebo práve vďaka svojskému prejavu, osobitému štýlu a rozsahu hlasu štyri oktávy bol predurčený na úspech.V roku 1969 bol členom kapely IBEX, neskôr prešiel do Sour Milk Sea.

V roku 1968 založili bubeník Roger Taylor spoločne s Brianom Mayom a Tim Staffelom skupinu Smile.Tim Staffel však kapelu opustil a keď sa ku nim pripojil Freddie Mercury, presadil meno Queen, navrhol logo skupiny a kapela sa rozšírila o ďalšieho člena, basgitaristu Johna Deakona.

SkryťVypnúť reklamu

Hneď druhý album, Queen II, znamenal úspech a stal sa piatym najpredávanejším v Británii. Tretí album s názvom Sheer Heart Attack skončil v rebríčku na druhom mieste. Album A Night at the Opera, s kultovým hitom Bohemian Rhapsody bol jednotkou v rebríčku US Sigles Chart 9 týždňov.

Nasledoval jeden úspech za druhým. Mercury sa stal žijúcou legendou a rockovou hviezdou medzinárodného formátu. Jedným z nezabudnuteľných hudobných počinov bol Freddieho duet Barcelona, ktorý naspieval spoločne so španielskou sopranistkou Montserrat Caballé.

Kapela Queen odohrala za svoju kariéru vyše 700 koncertov a vystúpenie na Live Aid v roku 1985 bolo v tej dobe považované za najväčšiu hudobnú udalosť v rockovej histórii. Legendárnym sa stalo aj živé vystúpenie Queenu v anglickom Knebworth Parku v roku 1986. Skupina sa nerozpadla ani po Mercuryho smrti.

SkryťVypnúť reklamu
Načítavam video...

Mary Austinová, nočné kluby a daň za slávu

Freddie bol známy svojou bisexualitou, extravagantným obliekaním i častým striedaním partnerov. Medzi jeho najstabilnejšie vzťahy patrilo partnerstvo s Mary Austinovou, s ktorou ich zoznámil Brian May. Považoval ju za svoju najlepšiu kamarátku a aj po ukončení vzťahu ostali Freddie a Mary priateľmi. Mercury sa stal dokonca po jej sobáši krstným otcom jej syna a zložil o nej niekoľko piesní.

V období najväčšej slávy Mercury rád vymetal známe podniky v New Yorku, kde zažil množstvo krátkodobých homosexuálnych vzťahov. Je pravdepodobné, že práve toto búrlivé obdobie a neviazaný životný štýl rockovej hviezdy bolo príčinou prepuknutia ochorenia, ktoré sa mu stalo osudným.

Okrem Austinovej mal Freddie vážnu známosť s kaderníkom Jimom Huttonom, s ktorým trávil posledné roky svojho života.

SkryťVypnúť reklamu
Načítavam video...

AIDS a záhadný hrob

O Freddieho zlom zdravotnom stave sa viedli špekulácie už dlhšiu dobu, zákerná choroba ho pravdepodobne na sklonku života pripravila aj o zrak. Na pódiu bol Freddie neskutočný showman, no svoje súkromie si úzkostlivo strážil. Naposledy vydýchol 24. novembra 1991, keď podľahol zápalu pľúc v dôsledku ochorenia AIDS, na ktoré trpel.

Len deň pred svojou smrťou poskytol vyhlásenie, v ktorom sa k chorobe priznal: "Po neustálych špekuláciách novín v priebehu posledných dvoch týždňov potvrdzujem, že som mal pozitívny test na vírus HIV a trpím chorobou AIDS. Až doteraz som považoval za správne túto informáciu nezverejňovať, aby som chránil súkromie ľudí v mojom okolí. Teraz prišiel čas, aby sa moji priatelia a fanúšikovia dozvedeli pravdu. Dúfam, že sa všetci pripoja ku mne, mojim lekárom a ľuďom, ktorí na celom svete bojujú proti tejto strašnej chorobe. Moje súkromie bolo pre mňa vždy to najdôležitejšie a som známy tým, že som poskytoval veľmi málo rozhovorov. Prosím teda o pochopenie, že sa tento prístup nebude meniť."

SkryťVypnúť reklamu

Mercuryho pohrebu sa tri dni po jeho smrti na jeho želanie zúčastnilo len niekoľko najbližších. Po svojej smrti odkázal veľkú časť majetku a financií svojej celoživotnej láske Mary. Bola to práve Austinová, ktorá mala rozsypať Freddieho popol neznámo kde. Miesto posledného odpočinku legendy tak ostávalo dlho predmetom špekulácií. Až vyše 20 rokov po Mercuryho smrti bol na londýnskom cintoríne Kensal Green objavený hrob, ktorý pravdepodobne patrí zosnulej hviezde.

Prečítajte si tiež: Zanzibar vyzerá ako z pohľadnice. Plážový raj bude baviť aj tých, ktorým sa nechce len vylihovať Čítajte 

Zdroje: kultura.sme.sk, kultura.sme.sk, theguardian.com

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu