Slovenské lesy nezachránite zmenou profilovky. 8 spôsobov, ako môžete pomôcť naozaj

Lesy sa dajú zachrániť mnohými spôsobmi.

Už nejaký ten týždeň si ľudia na Facebooku dávajú k svojej profilovej fotke nápis AJ JA SOM LES. Ide o kampaň, ktorej cieľom je zastaviť devastáciu národných parkov a vzácnych lesov na Slovensku. K iniciatíve sa už pripojilo viac ako 59-tisíc ľudí. Niekedy však nestačí len zmeniť si profilovku na Facebooku.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Prečítajte si tiež: Lesy z národných parkov miznú. Ľudia na internete bojujú za ich záchranu Čítajte 

Existuje nespočetne veľa lepších spôsobov, ako našej prírode pomôcť. V zásade sa ani nemusíte priveľa narobiť, skôr je to o uvedomení si, ako aj malými činmi môžeme veľa ovplyvniť - pozitívne aj negatívne. A preto:

1. Nehádžte odpadky na zem

Pri každej prechádzke si stačí spomenúť, že vo vašich šľapajach o niekoľko hodín pôjde jeleň alebo medveď - a tie by predsa nemali namiesto zelenej trávy oňuchávať plastové vrecká a obaly od cukríkov. Nehovoriac o tom, ako dlho sa odpadky rozkladajú. Keď už ste dokázali do hôr dovliecť niekoľko kíl potravy, pár gramov vás na ceste domov určite nezabije.

SkryťVypnúť reklamu

Loading

...

2. Podpisujte dôležité petície

Z pohodlia domova a iba vďaka pár kliknutiam môžete spraviť obrovský krok k tomu, aby sa stala správna vec. Často sa zbierajú hlasy na záchranu vymierajúceho druhu zvierat, lesov alebo aj na reguláciu zákonov. Posledná veľká petícia na Slovensku bola "NIČ," odovzdaná 17. novembra 2017. Päťdesiat tisíc podpisov tak bude bojovať za zmenu zákona o národných parkoch a rezerváciách. Túto snahu môžete naďalej podporiť aj finančne - o tom ako, sa už dočítate na webe Všetko pre nič.

Ešte stále aktívna je aj petícia Zachráňme Čergov. Spomínané pohorie čelí vysokému výrubu stromov, čo spôsobuje povodne a vysoké škody na majetkoch. Svojím podpisom sa zaradíte medzi 7300 ďalších ľudí, ktorým osud pohoria nie je ľahostajný.

SkryťVypnúť reklamu

Loading

...

3. Zapojte sa do monitoringu šeliem

Tretí bod je o spojení príjemného s užitočným. Fatranský spolok bude už tretíkrát organizovať zimný monitoring veľkých šeliem, so zameraním na rysa, vlka a medveďa. Za priaznivého počasia by sa mal uskutočniť niekedy začiatkom budúceho roka a trvať bude jeden deň.

Zimný monitoring veľkých šeliem je vlastne zisťovanie prítomnosti skúmaných druhov živočíchov na danom území. Zúčastniť sa môžete nielen prednášky, ale aj samotného monitoringu, stačí len sledovať novinky na webe spolku a v správny čas sa zaregistrovať.

Loading

...

4. Nekradnite drevo

Možno vám nepripadá zlé, ak si sem-tam jeden smrečik vyrúbete, ale z celkového hľadiska je to obrovský zásah do ekosystému. Nielenže tak potom robí aj mnoho ďalších ľudí, ale namiesto odstráneného stromu neposkytnú náhradu.

SkryťVypnúť reklamu

Problém sa dá vyriešiť veľmi jednoducho a pomôže aj budúcnosti našich lesov - drevo môžete odkupovať, ale nie to zdravé. Príslušným orgánom zaplatíte poplatok za "čistenie lesa,", na vlastnú potrebu si potom môžete vziať popadané či choré stromy, haluzie a zvyšky po výrube. Les sa tak skutočne vyčistí a vám bude doma teplo.

Loading

...

5. Brigádujte v lese

Tým, že strávite svoj voľný čas pomáhaním v prírode, dokážete tiež pomôcť. Známe sú brigády na čistenie lesov, kosenie a hrabanie, či chemické odstraňovanie. Takéto akcie organizuje napríklad OZ Prales a naposledy sa tak stalo počas jesene 2016.

Ak by sa vám skôr žiadalo pracovať v kancelárii alebo monitorovať parky, Lesoochranárske zoskupenie Vlk tiež medzi seba privíta nadšených brigádnikov. Kompletnú ponuku treba sledovať na webe, prípadne kontaktovať vašu najbližšiu organizáciu alebo združenie a dohodnúť sa priamo s nimi.

SkryťVypnúť reklamu

Loading

...

6. Podporte projekty finančne

Finančne sa dá podporiť väčšina projektov, pričom nemusíte vždy priamo darovať peniaze. Najznámejším spôsobom je venovanie 2 % z daní, ktoré môžete poukázať na neziskovky, občianske združenia a národné parky. Podmienky pre poukázanie nájdete napríklad webe wolf.sk.

Ďalšou skvelou možnosťou je aj Vidiecka Rozvojová Aktivita so sídlom v Čiernom Balogu, ktorá sa snaží o zachovanie prírodného dedičstva, edukáciu detí a dospelých a o rozvoj cestovného ruchu v okolí pôsobenia. Podporiť môžete aj Fatranský spolok, Chránenú krajinnú oblasť Poľana, ale aj hociktoré iné združenie, ktoré vás chytí za srdce.

Druhý spôsobom finančnej podpory sú rôzne akcie, ako napríklad 77-korunáčka, Kúp si strom, kde symbolicky zaplatíte za svoj vlastný strom, alebo známa iniciatívu My sme les. Tú môžete podporiť sumou od 10 €.

SkryťVypnúť reklamu

Loading

...

7. Enviro-vzdelávajte svoje deti a blízkych

Začať treba od najmladších, a aj keď v škole majú biológiu, neznamená to, že budú k prírode úctiví. Mnohé združenia ponúkajú edukatívne kurzy, zážitkové kempy alebo tábory pre deti v rôznom veku.

Pobyty pre deti ponúkajú aj cestovky, pri tých si treba hlavne overiť, či spolupracujú s odborníkmi a "škola v prírode" nie je v skutočnosti len zábava v obklopení stromov. Opäť platí, že obrátiť sa môžete aj na združenia, akým je napríklad Fatranský spolok, ktorý organizuje aj náučné prednášky na školách a ponúka propagačný materiál a plagáty.

Čo sa týka starších členov vašej rodiny, treba myslieť na to, že nikdy nie je zlé začať, hoci aj pomaly. Okrem už spomínaných monitoringov existujú aj kurzy prežitia, ktoré kombinujú praktickú skúsenosť so vzdelaním, alebo sa môžete zúčastniť rôznych výstupov a organizovaných stretnutí ochranárov.

SkryťVypnúť reklamu

Loading

...

8. Pomôžte s odkupovaním lesov zo súkromného vlastníctva

To, že máme problém s výrubom lesov, netreba spomínať. To, že sa to ale dá zmeniť, treba. Už niekoľko rokov sa mnoho ľudí snaží o kúpu rôznych lesov, častí národných parkov alebo postihnutých oblastí. Známa je napríklad Kôprová dolina či Čergov.

Z finančných darov a 2 % z daní tak dokážu odkúpiť aspoň malé kúsky toho, čo by naozaj malo byť chránené. Svojou podporou tak môžete výrazne prispieť k náprave slovenskej prírody a pridať sa k stovkám tých, ktorí už pomocnú ruku podali.

Loading

...

Prečítajte si tiež: Najviac vtipov o kampani My sme les si zlizol Andrej Danko. Nevieme prečo, ale bavíme sa Čítajte 

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu