Keď bývalí komunisti debatujú o novembri '89. Hrnko a Číž hviezdili v televíznej diskusii

Mať tak Strižincovu trpezlivosť.

Diskusnú reláciu O 5 minút 12, ktorú vysiela každú nedeľu televízia Jednotka, určite poznáte. Posledná časť bola trochu výnimočná - moderátor Martin Strižinec v nej diskutoval o novembri 1989 s Antonom Hrnkom (SNS), Miroslavom Čížom (SMER-SD), Petrom Osuským (SaS) a Jánom Budajom (OĽANO - NOVA).

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Budaj bol jedným zo spoluzakladateľov VPN a najvýznamnejších predstaviteľov Nežnej revolúcie (okrem toho spopularizoval pletenú čiapku "budajku"), Osuského si okrem iného môžete pamätať pre uzemnenie Vaského fackou, keď ho nazval fašistickou sviňou. Číž a Hrnko sú bývalí komunisti.

SkryťVypnúť reklamu

Keď do televízie príde diskutovať takáto rozmanitá partia, je jasné, že nás čaká kopec srandy.

Hrnko perlil už od úplného začiatku diskusie, keď zahlásil, že "Predovšetkým treba vidieť, že november bola svojím spôsobom revolúcia."

Onedlho na to skritizoval Budaja za jeho predstavy o revolúcii...

"Tuto pán Budaj nám tu predkladá nejakú trockistickú ideu pernamentnej revolúcie."

... na čo mu Budaj odpovedal nasledovne.

"Nebudem taký impertinentný, aby som mu (Hrnkovi) hádzal do očí trockizmus alebo komunizmus."

Hrnko ako historik však vie, ako to funguje. "Žiadna revolúcia neskončila slobodou, rovnosťou a bratstvom."

Moderátor viackrát spomenul, že mnoho ľudí je nespokojných s tým, aká je situácia po '89. Paradoxne, väčšina z nespokojných sú práve voliči Smeru. Číž a Hrnko sa však všetkým otázkam na túto tému usilovne vyhýbali a snažili odviesť debatu iným smerom.

SkryťVypnúť reklamu

Miroslav Číž sa pokúsil o iróniu: "Jak sledujem médiá, zvlášť pravicové, tak tou najviac ohrozenou menšinou u nás sú bohatí ľudia. Bohatí ľudia, pretože neustále sledujem, ako ničíme firmy, ako ničíme podnikateľské prostredie, aké sú veľké dane a podobné veci."

Budajovi to nedalo: "Naozaj, komunistická prednáška na výročie 17. novembra?" Osuský sa len potichu smial.

Na otázku, či sa zúčastnil demonštrácií, mal Hrnko tiež originálnu odpoveď.

"Na všetkých demonštráciách som bol, dokonca som bol aj na tej demonštrácii, kde som vlastne zlomil palicu nad VPN, kde prišiel pán Havel, 13. januára 1990, kde sa vysmieval z Jána Budaja (ukazuje prstom na Budaja), že má budajku, a namiesto štátnoprávneho prejavu, kde ľudia od neho čakali, že niečo povie Slovensku, tak prišiel tam 20 minút v mraze, ľudia zmrznutí, skrehnutí, čakali, a povedal tu, že mal Budaj čapicu a že je to chachacha chachacha, odišiel."

SkryťVypnúť reklamu

Na ďalšiu otázku o časoch po revolúcii Hrnko odpovedal zase svojsky - začal rozprávať o tom, čo robil po roku '85 a nech sa radšej pozrú na to. Strižinec sa ho opäť spýtal na časy po revolúcii a ako formoval ponovembrovú politiku, Hrnko mu skákal do reči.

Osuský sa po takmer polhodine konečne dostal k slovu. Kritizoval, že väčšina času bola doteraz venovaná obhajobe režimu. Hrnko sa chcel vyjadriť. "Počkajte pán Hrnko, dám priestor pánovi Budajovi," zastavil ho moderátor. "Ale to už nebude aktuálne," oponoval Hrnko.

Budaj mal pocit déja vu, v diskusii Schustera a Čiča pri jednom výročí novembra tiež len obhajovali svoju minulosť namiesto toho, aby diskutovali o tom, čo bude ďalej a hovorili, že to nebolo také zlé. "Dočerta, bolo to zlé!" vyhlásil Budaj rezolútne.

SkryťVypnúť reklamu

Nasledovala úplne irelevantná hádka o Mariánovi Leškovi.

Nakoniec sa všetci zhodli, že sa nezhodnú, Hrnko si ďalej šiel svoje. Strižinec sa snažil vrátiť k tomu, prečo sú tu stále ľudia, ktorí sú nespokojní s ponovembrovou situáciou, pričom sú to väčšinou voliči Smeru, odpoveďou bola však ďalšia otázka od Hrnka.

"Ale prečo sú takíto ľudia aj v západnom Nemecku, kde socializmus nikdy nemali?" Osuský sa na tom potichu zasmial. "Vy chcete vyriešiť veci, ktoré sa tu nahromadili storočia," sťažoval sa Hrnko. "Nechcem to vyriešiť, chcem sa o tom rozprávať," vysvetľuje moderátor.

Hrnko sa znova snažil zvaliť vinu na ostatných.

"To je práve to, čo tu pred chvíľou kritizoval pán Osuský, že štát sa nemá starať, že štát má dávať možnosti, no takže..." Osuský sa však voči tomu ohradil. "To som náhodou vôbec nepovedal, a trvám na tom, ani keby som to povedal."

SkryťVypnúť reklamu

Číž sa zase vyhol otázke o situácii po novembri '89 a začal sa sťažovať na to, ako sme po ňom prestali riešiť skutočné problémy. "Ako je to, že o tých ekonomických (právach) nerozprávame? Dneska máme plné noviny už aj teraz že genderovských (čítaj po slovensky) problémov, problémov s homosexuálmi a všetkým možným, ale o tom základnom, o tom ako žijú ľudia, o tom nevieme nič." Nevieme, čo za noviny číta.

Hrnko zase nevidel problém v mečiarovskej privatizácii, tak isto ako ani jeho syn.

"Môj syn toto okomentoval spôsobom, vieš oco, Mečiar možno ukradol ten alebo onen podnik, ale Dzurinda s Miklošom nám ukradli budúcnosť."

Moderátor sa asi piaty raz opýtal, čo je v súčasnosti ideálom slovenskej spoločnosti. Hrnko točil o tom, ako v postfaktuálnej spoločnosti je vlastne všetko jedno a nezáleží na tom, čo on urobí, ale to, čo o ňom povedia. Nové ideály podľa neho má zmysel hľadať len vtedy, ak sa vytvorí nová morálka, lebo od roku '89 tu nemáme žiadnu morálku. Keď sa ho moderátor pýtal, ako je to možné, Hrnkova odpoveď bola jednoduchá: "Nebol asi záujem."

SkryťVypnúť reklamu

Na konci diskusie moderátor vyzval diskutujúcich, nech dajú ľuďom na november novú nádej, keďže ľudia majú pocit, že bez známostí a kontaktov sa nedá ani pohnúť.

Ako sa však dalo podľa celej diskusie očakávať, nádeje sme sa nedočkali.

(zdroj: facebook @Juraj Petrovic)
Prečítajte si tiež: Občiansky tribunál je späť a neostalo to bez odozvy. Toto sú najlepšie vtipy o ich bizarnom videu Čítajte 

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu