Paľba, Lampáreň či Crn-Crn. 7 televíznych relácií, ktoré napriek svojej kvalite zanikli

Ktoré z týchto relácii ste pozerali aj vy?

(Zdroj: www.youtube.com)

Aj keď názory na súčasnú televíznu produkciu sú rôzne, medzi mladými ľuďmi skôr negatívne, predsa sa slovenským televíziám nedá uprieť jedná vec. V minulosti vedeli prísť aj s veľmi kvalitnými reláciami. Mnohé z nich však napriek svojej kvalite zanikli a viacerým z nás určite chýbajú. Pripomeňme si niektoré z nich:

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

1. Paľba

Roky vysielania: 1996 - 2010
ČSFD: 59 %

Paľba patrila medzi najznámejšie relácie v oblasti investigatívnej žurnalistiky. Podieľali sa na nej ľudia ako Ľubo Lazový, Henrich Krejča, Lenka Dale a ďalší. Fungovala prakticky od začiatku vysielania televízie Markíza. Jej koniec v roku 2010 šokoval mnohých divákov.

SkryťVypnúť reklamu

Často sa zaoberala témami s kriminálnym pozadím. Napríklad sa tam riešila takzvaná bytová mafia, zmiznutie redaktora Pavla Rýpala, ale aj "kráľ Zemplína“ Mikuláš Vareha.

Jej redaktori získali viacero novinárskych ocenení a stávalo sa, že im išlo až o život. Keďže v súčasnosti dieru v investigatívnej žurnalistike zaplnili rôzni šarlatáni, obnovenie Paľby by stálo zato.

Načítavam video...

2. Lampáreň

Roky vysielania: 1998 - 2012
ČSFD: 51 %

Lampáreň bola ďalšou reláciou Markízy zameranou na investigatívnu žurnalistiku. Na rozdiel od Paľby sa zameriavala prevažne na problémy občanov – problémy s úradmi, susedské spory.

Príjemným odľahčením bola aj rubrika Lebo Medveď – v rámci nej boli oceňované rôzne výrobné nepodarky alebo tlačové chyby, ktoré posielali diváci.

SkryťVypnúť reklamu

Prvou moderátorkou bola Eva Černá (neskôr členka strany Ano, v súčasnosti banková ombudsmanka), potom ju vystriedal Patrik Herman. Za akúsi náhradu za Lampáreň sa dá považovať relácia Reportéri vysielaná na STV.

Načítavam video...

3. 112

Roky vysielania: približne 2006 - 2010
ČSFD: 51 %

Ako názov napovedá, jej témou bola práca záchranných zložiek. Moderátorom bol Tomáš Maštalír. Mohli sme tu vidieť autentické zásahy záchranárov, policajtov a občas aj hasičov. Jedinou nevýhodou bol neskorý vysielací čas (čiže kto chodil do školy, respektíve do práce, a nemal internet, mal smolu).

V súčasnosti sa na ňu televízia snaží nadviazať reláciou Policajné prípady, no výsledok je trochu rozpačitý.

Načítavam video...

4. Zem

Roky vysielania: približne 1996 - 2006

Tí skôr narodení sa určite pamätajú aj na markizácku reláciu Zem. Vysielaná bola striedavým štýlom – teda niektoré roky fungovala, potom bola stiahnutá z vysielania, neskôr obnovená a nakoniec definitívne zrušená.

SkryťVypnúť reklamu

Zameriavala sa na rôzne zaujímavosti zo sveta, ale aj vedecko-technické info. Objavili sa v nej reportáže o kauze Napster (internetová služba v USA z rokov 1999 - 2001 umožňujúca zdieľanie súborov, neskôr po žalobách zanikla), rekorde v padaní dominových kociek a takzvanom probléme roku 2000.

Zo začiatku bol moderátorom Tomáš Szalay, ktorý mal na starosti aj jej dramaturgiu. Ten potom pôsobil v tíme ministra zdravotníctva Rudolfa Zajaca, v súčasnosti je riaditeľom think tanku HPI - Stredoeurópsky inštitút pre zdravotnú politiku. Po ňom sa vystriedali ďalší dvaja moderátori, jedným z nich bol aj neslávne známy Rastislav Žitný.

5. Bravissimo

Roky vysielania: približne 1996 - 2000

Ak sa vrátime sa na koniec 90. rokov, na dobu mečiarizmu, keď medzi divákmi bola ešte populárna politická satira, určite sa nám vybaví meno Rasťo Piško. Jedným z jeho talentov bolo imitovanie hlasov politikov. Účinkoval vo viacerých programoch, medzi nimi bola aj show Bravissimo v televízii Markíza.

SkryťVypnúť reklamu

Bol to vlastne taký bar, kde chodili na návštevu politici (v bábkovej podobe) a diskutovali s barmanom Rasťom. Okolo roku 2000 však bar Bravissimo ostal natrvalo zavretý. Predstavu, ako asi vyzerali tamojšie scénky, si môžete spraviť z tohto videa (nepochádza síce priamo z relácie, no dobre to ilustruje):

Načítavam video...

6. Čo dokáže ulica

Roky vysielania: približne 1993 - 1997
ČSFD: 62 %

Ide o jednu z kultoviek 9. rokov. Vysielala sa na verejnoprávnej STV. Režisérom bol Ľubomír Belák, moderátormi duo Oliver Andrásy a Elena Vacvalová. Ďalej sa na nej podieľali Jozef Pročko, Karin Hajdu a ďalší.

Princíp bol, že skrytou kamerou zachytávali reakcie náhodných ľudí vystavených neuveriteľným situáciám. Aj keď od jej existencie uplynul už nejaký ten rok, jednotlivé scénky dokážu pobaviť aj tých neskôr narodených.

SkryťVypnúť reklamu
Prečítajte si tiež: Ochutnávka moču či opitá kaderníčka: 10 najlepších scénok z legendárnej relácie Čo dokáže ulica Čítajte 
Načítavam video...

7. Crn-Crn

Roky vysielania: približne 1995 - 1997

ČSFD: 59 %

Ďalšou kultovkou 90. rokov bola relácia Crn-Crn. Zameraná bola na mladé publikum. Obsahovou náplňou boli diskusie na rôzne témy, rozhovory s hosťami a podobne.

Pravidelné vstupy mal aj Majster N (v súčasnosti už nebohý Jozef Nodžák), ktorý vtipným spôsobom prezentoval rôzne vedecké záhady a vždy mal pripravenú nejakú logickú hádanku. Medzi moderátorov patrili ľudia ako Roman Pomajbo, Kvetka Horváthová, Dagmar Duditšová a ďalší.

Načítavam video...
Prečítajte si tiež: Pamätáte si ešte reláciu SOS? Pozrite si tie najlepšie scénky, ktoré nechýbali na žiadnej stužkovej Čítajte 

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu